Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Nie żyje Andrzej Smeja, właściciel słynnej niegdyś dyskoteki Stokrotka

Zmarł Andrzej Smeja. Był legendą dyskotekowego biznesu w Świeciu. Na przełomie lat 80. i 90. prowadził Jubilatkę, a potem przez blisko 20 lat kierował słynną "Stocią".

Udostępnij
Andrzej Smeja w swojej dyskotece / Fot. Andrzej Bartniak

Stokrotka przez dobrą dekadę była na mapie Świecia miejscem szczególnym. Nie tylko dla młodych świecian, ale także dla mieszkańców okolicznych miejscowości.

Otwierając dyskotekę przy ul. Wyszyńskiego Andrzej Smeja miał dość prosty plan - stworzyć najlepsze w mieście miejsce do zabawy.

Początek lat 90. sprzyjał ludziom z inicjatywą, zwłaszcza tym, którzy mieli trochę gotówki i wiedzieli, jak ją zainwestować.

Nie bez znaczenia był również fakt, że konkurencja na rynku była znikoma.

Jeśli ktoś chciał się dobrze bawić w weekend, to wiadomo było, że musiał pojawić się w Stokrotce, która w latach 90. i na początku XXI w. przeżywała swój złoty okres.

W tamtym czasie lokal był czynny przez sześć dni w tygodniu, od wtorku do niedzieli, chociaż największe imprezy były przede wszystkim w piątkowe i sobotnie wieczory. Stali bywalcy pojawiali się tam niemal codziennie.

Zdaniem właściciela dyskoteki, w latach 90. pewną przysługę oddało mu też państwo.

- Bezrobocie było duże, ale każdy, kto skończył szkołę, a nie znalazł pracy, przez dłuższy czas mógł liczyć na „kuroniówkę”. Nie brakowało takich, którzy cały zasiłek miesiąc w miesiąc przeznaczali na zabawę – wspominał Andrzej Smeja w miesięczniku „Teraz Świecie”.

Koszty wynajmu lokalu i konkurencja sprawiły, że w 2011 r. Stokrotka znikła z rozrywkowej mapy Świecia.

Po pewnym czasie lokal reaktywowano jako Parea Club, ale nie powtórzył on już sukcesu swojej poprzedniczki.

Andrzej Smeja zmarł w czwartek w szpitalu w Bydgoszczy. Miał 66 lat.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (0)

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Niestety, tragiczny finał miały poszukiwania młodego mężczyzny, który w niedzielę wieczorem wybrał się z kolegą nad Jezioro Żurskie, aby popływać.

Wiadomości

W środę po południu w Głogówku Królewskim zderzyły się samochód osobowy i dostawczy.

Wiadomości

Nastąpiła kolejna istotna zmiana w wyglądzie świeckiego zamku. Tym razem na zewnątrz. Zamontowano drewniany krużganek, który będzie prowadził do dwóch nowych wejść.

Wiadomości

Świecie dołączyło do grona miast, w których późną nocą nie kupimy alkoholu. Radni przyjęli uchwałę, która będzie dotyczyć nie tylko sklepów, ale także stacji...

Reklama