Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Niedługo ruszy budowa ronda koło Nowego Szpitala. Dlaczego nie będzie sygnalizacji?

Cztery firmy złożyły oferty w przetargu na przebudowę skrzyżowania ulic Wojska Polskiego i Jesionowej w Świeciu. Tylko jedna z nich przekraczała kwotę, jaką miał zarezerwowaną na to zadanie powiat. Taka sytuacja nie miała miejsca już dawno.   

Udostępnij
rondo_0_0

REKLAMA

Dziś otwarto oferty w przetargu na rozbudowę i przebudowę skrzyżowania dróg powiatowych nr 1252C i 1286C w Świeciu na rondo wraz z odcinkiem z bruku - tak brzmi pełna nazwa tej inwestycji w specyfikacji.

W budżecie powiatu zarezerwowano na to zadanie 3,7 mln zł, z czego 900 tys. zł stanowi dotacja z gminy Świecie. Jest jeszcze 700 tys. zł z Funduszu Dróg Samorządowych. Spośród czterech ofert najniższa opiewała na 3,06 mln zł, a najwyższa ma 3,77 mln zł. To oznacza, że w kasie powiatu pozostanie spora kwota.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Najkorzystniejszą propozycję złożyło świeckie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów ze Świecia. Ponieważ jest to dobrze znany i sprawdzony wykonawca, można się spodziewać, że w ciągu tygodnia zostaną ogłoszone wyniki przetargu - wcześniej musi być sprawdzona pod względem formalnym cała dokumentacja - a w połowie miesiąca zostanie podpisana stosowna umowa. To z kolei pozwala domniemać, że jeszcze w kwietniu ruszą prace przygotowawcze. Takie jak chociażby konieczna wycinka drzew i krzewów.
REKLAMA

Wstrzymanie budowy trasy S5 znacząco wpłynęło na wyniki przetargów drogowych. Jeszcze niedawno ofert było niewiele, a te które wpływały zazwyczaj znacząco przekraczały możliwości inwestorów. To jednak się zmienia, co od początku roku skutecznie próbuje wykorzystywać Powiatowy Zarząd Dróg w Świeciu.

W ramach omawianej inwestycji powstanie rondo, które ułatwi m.in. wyjazd wozom strażackim z nowej komendy koło szpitala, która być może w tym roku zostanie ukończona. Przy okazji prezentacji tych planów pojawiały się głosy, że prostszym i lepszym rozwiązaniem byłoby zamontowanie sygnalizacji świetlnej na żądanie.
REKLAMA

Reklama
Reklama

- Stosowanie sygnalizacji w takim miejscu kompletnie mija się z celem - przekonuje Adam Meller, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu. - Przede wszystkim każdy wyjazd wozu strażackiego wiązałby się z tworzeniem niepotrzebnego korka. Po drugie, dochodzą wysokie koszty utrzymania świateł, które niestety są zawodne.

Jak przekonuje dyrektor, rondo jest obiektem bezobsługowym, który nie generuje żadnych dodatkowych kosztów.

- Jest to najbezpieczniejsze z możliwych rozwiązań. Kierowcy z daleka będą widzieli wyjeżdżające na sygnale wozy strażackie i będą mieli czas na to, aby zwolnić i przepuścić pojazd uprzywilejowany - argumentuje Adam Meller.

Przy okazji tej przebudowy zostanie też przykryty asfaltem 500-metrowy odcinek bruku.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

   

Udostępnij
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

To będzie Sajgon pewnie 

To będzie Sajgon pewnie 

Ależ to, jest logiczne. W

Ależ to, jest logiczne. W terenie zabudowanym obowiązuje prędkość 50km/h. Zbilżając się do ronda kierowca musiałby, być debilem, albo porażonymwirusem kaczego łajna, żeby nie zauważyć zbliżającego się do ronda, samochodu Ratownictwa… 

Obecna sygnalizacja świetlna

Obecna sygnalizacja świetlna w tym mieście to totalna porażka (ul. Wojska Polskoego). Więc może być chyba tylko lepiej. Poza tym dziwię się że na skrzyżowaniu Gimnazjalnej i 10 Lutego nie ma lustra. Ze względu na chociażby I LO i kościół jest tam bardzo niebezpiecznie… Apeluję o podjęcie działań.

Reklama

Słaba argumentacja panie

Słaba argumentacja panie Meller. Koszt budowy sygnalizacji na pewno jest tańszy. Koszty prądu nie są gigantyczne dla jej zasilenia. Można wybrać sygnalizację świetlną która jest bardzo mało awaryjna i podpisać umowę na jej serwis w taki sposób żę będzie błyskawicznie naprawiona w razie usterki. Co do tworzenia się korków to uważam że ruch nie jest na tym odcinku tak gigantyczny żeby tworzyły się korki! Czas przejazdu straży czy karetki to jest kilkanaście sekund na skrzyżowaniu, więc raczej korka to nie spowoduje wielkiego. Gdyby jednak doszło do awarii świateł to zapewniam żę większość kierowców zachowa się w ten sposób że mimo pierszeństwa przepuści pojazd uprzywilejowany. 

Dobra wiadomość

Dobra wiadomość

               Rondo na

               Rondo na skrzyżowaniu ul. Jesionowej i WP jest potrzebne jak przysłowiowej świni siodło.

               Samochód straży pożarnej wyjeżdżający do akcji w kierunku miasta będzie musiał objechać rondo, a  będzie to robił wolniej i dłużej niż wykonałby skręt w lewo na zwykłym skrzyżowaniu. Z ul. Jesionowej też nie wyjeżdżają tłumy samochodów, dla nich rondo niczego nie zmieni (skręt w prawo na rondzie).

W Grudziądzu straż pożarna ma swoją siedzibę przy ul. Piłsudskiego, jednej z ulic o największym natężeniu ruchu. Normalnie miga sobie żółte światło, gdy do akcji startuje straż – pali się czerwone. Straż przejeżdża, samochody jadą dalej.

Owe rondo to kolejny „księżycowy” pomysł świeckich włodarzy i drogowców. Ot pierwsze z brzegu przykłady:

 okrągłe donice na ulicy klasztornej doskonale utrudniające i ograniczające miejsce parkowania,

– przejścia dla pieszych styczne do nowych rond dzięki czemu już jeden pojazd przepuszczający pieszych blokuje przejazd na rondzie (a miejsca na odsunięcie przejść molto molto),

– ubiegłojesienne przedłużenie ul.Ks.B.Sychty o jakie 80 m – ulica donikąd, nikomu w danym momencie i obecnym kształcie niepotrzebna (trzeba było wydać kasę…?),

– no i ostatni szczyt – progi zwalniające na ulicy Sądowej – tęgiego umysłu trzeba było, żeby umieścić je właśnie w tym miejscu.

To oczywiście niejedyne przykłady obiektywnie bzdurnej organizacji ruchu w Świeciu. Każdy kierowca mógłby powyższe przykłady uzupełnić o swoje spostrzeżenia. No cóż,  rondo dla straży i tak powstanie, a odpowiedzialni będą się chwalić, że kosztowało „tylko” jakieś 4 mln złotych.  C’est la vie Świecia.

Reklama

Czasem można odnieść wrażenie

Czasem można odnieść wrażenie że jest parcie ze strony urzędników w naszym mieście zajmujących się naszymi drogami na udziwnianie i komplikowanie rzeczy które można ogarnąć w prosty, szybki i mało kosztowny sposób. Po co to rondo jak może być skrzyżowanie zeświatłami. Argumenty przedstawiciela zarządu dróg powiatowych są niedorzeczne!

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Potwierdzają się wcześniejsze informacje portalu Extra Świecie o planowanej sprzedaży zakładu Schumacher Packaging w Polednie koło Bukowca. Wiadomo już, kto chce go kupić.

Wiadomości

W miniony wtorek wóz strażacki Ochotniczej Straży Pożarnej w Warlubiu zderzył się na łuku drogi z oplem corsą. Samochodem osobowym podróżowały dwie osoby.

Wiadomości

Policjanci z wydziału kryminalnego komendy powiatowej w Świeciu zatrzymali kolejnego mieszkańca miasta za posiadanie znacznej ilości narkotyków.

Wiadomości

Mieszkańcy Świecia otrzymali pierwszeństwo w zakupie dietetycznej mieszanki chlebowej Panarium.

Wiadomości

Do szpitala trafiło dwuletnie dziecko po tym, jak rodzice zauważyli, że otworzyło pudełko ze żrącą substancją.

Wiadomości

W piątek po południu doszło do groźnie wyglądającej kolizji na trasie S5 koło Świecia.

Reklama
Reklama

Wiadomości

- Przyjąłem założenie, że w ciągu każdego miesiąca, oczywiście jeśli tylko pozwoli na to pogoda, będzie 100 patroli pieszych i 20 rowerowych - mówi...

Wiadomości

Postępują prace na modernizowanym placu zabaw koło orlika i Szkoły Podstawowej nr 8 w Świeciu.

Wiadomości

Mieszkanka Świecia za namową osób podających się za pracownika banku i prokuratora wypłaciła gotówkę, po czym wpłaciła ją w bankomacie na wskazane rachunki.

Styl życia

Orkiestra Dęta Świecie była jednym z uczestników wielkiej, corocznej parady organizowanej przez Obywatelskie Stowarzyszenie Strzeleckie Iserlohn w Niemczech. W wydarzeniu biorą głównie udział zawodowe...

Wiadomości

Nie ma takiego drugiego sklepu w Świeciu, który oferowałby aż 60 tys. artykułów. Mowa oczywiście o Centrum Handlowym Super City, które w piątek 26...

Wiadomości

W piątek i sobotę czekają nas dwie duże imprezy muzyczne w powiecie. Jedna w Tleniu i druga nad jeziorem Deczno. Z kolei w Warlubiu...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W piątek po południu doszło do groźnie wyglądającej kolizji na trasie S5 koło Świecia.

Wiadomości

Mieszkanka Świecia za namową osób podających się za pracownika banku i prokuratora wypłaciła gotówkę, po czym wpłaciła ją w bankomacie na wskazane rachunki.

Wiadomości

Grupa Saica osiągnęła porozumienie z Schumacher Packaging w sprawie nabycia jej polskiej spółki zależnej. Porozumienie obejmuje całą działalność niemieckiej firmy w Polsce, w tym...

Wiadomości

Historia zatoczyła koło. Po latach Festiwal Mocnych Brzmień im. Ryśka Bieńka znowu powrócił na plażę w Decznie. Gwiazdą tegorocznej edycji był włoski zespół Sadist.

Wiadomości

Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Synoptycy zapowiadają dziś po południu w powiecie świeckim burze, ulewy i silny wiatr.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo