Obchody, zgodnie z tradycją, rozpoczęły się mszą w kościele św. A. Boboli. Wzięły w niej udział liczne poczty sztandarowe i delegacje oraz orkiestra dęta, która uświetniła nabożeństwo.
Następnie wszyscy przemaszerowali ulicami Gimnazjalną i Klasztorną na Duży Rynek. Tam burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski wygłosił okolicznościowe przemówienie będące przede wszystkim rysem historycznym wydarzeń sprzed ponad dwóch wieków, które postawiły Polskę w jednym szeregu z najbardziej oświeconymi i ceniącymi wolność narodami.
- Konstytucja uchwalona w 1791 r. była zwiastunem naprawy państwa - przypominał burmistrz. - Niestety, przetrwała tylko 14 miesięcy. Targowica doprowadziła do kolejnych rozbiorów Polski.
Burmistrz cytował też wypowiedzi papieża Jana Pawła II, który wielokrotnie wypowiadał się na temat wartości, jaką jest wolność.
W kolejnej części obchodów złożono wieńce i wiązanki pod pomnikiem na Dużym Rynku. Ostatni punkt programu stanowiło otwarcie wystawy plenerowej „Polskie symbole narodowe”.
Zobacz poniżej galerię zdjęć.
redakcja@extraswiecie.pl
źródło: swiecie.eu
Nie mam nic przeciwko
Nie mam nic przeciwko obchodzeniu rocznic ,ani wszelkiego rodzaju manifestacji,ale do nadużywania sygnałów dźwiękowych,już tak! Mam na myśli syreny, które wyją,a człowiek nie reaguje wcale.Popre to tym,że była u nas w domu znajoma pani pochodząca z Ukrainy, a po chwili nadjechała jej córka i obie były bardzo zaniepokojone tymi syrenami,ponieważ kojarzyły im się z wiadomych przyczyn,przez które musiały uciekać z własnego kraju.Wystarczylo kilka słów wyjaśnienia i po sprawie, ale na co ten stres? W razie prawdziwego zagrożenia, może nikt nie zareagować!
Ja tylko czekam na wycie
Ja tylko czekam na wycie syren bo wtedy nie słyszę jak moja stara nad głową marudzi
Przestańcie już z tymi
Przestańcie już z tymi syrenami ..
Tu jest Polska!
Tu jest Polska!