Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Od mieszkań i zamku do ulic i domu dla seniorów. Świecie podsumowało ubiegłoroczne inwestycje [zdjęcia]

Efektami najbardziej kosztownych inwestycji realizowanych w 2021 roku będzie można się cieszyć dopiero w tym roku. Tak jest chociażby w przypadku remontu zamku, modernizacji ośrodka nad jeziorem Deczno czy budową domu z mieszkaniami chronionymi.

Udostępnij
mieszkania-chronione-3

REKLAMA

- O tym, jak bardzo zmieniło się wnętrze świeckiego zamku mieszkańcy będą mogli się przekonać dopiero za jakiś czas. Mimo pozornego spokoju i braku ruchu na placu budowy, roboty idą pełną parą – mówi Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.

Reklama
Reklama

W tej chwili murarze skupiają się na odbudowie sklepień gwieździstych, co zajmie im jeszcze kilka miesięcy. Pierwszy etap przebudowy zamku będzie kosztował 6 mln 741 tys. zł.
REKLAMA

Przebudowa zamku

Reklama
Reklama

REKLAMA

Mimo kłopotów z wyłonieniem wykonawcy, rozpoczęła się również modernizacja ośrodka nad jeziorem Deczno. Oczywiście nie ma co liczyć na to, że będzie gotowy do wakacji, ale pod koniec roku będzie można cieszyć się widokiem nowego budynku w miejscu dawnego baru.

Będzie to piętrowy obiekt o powierzchni 1000 m kw. z dużą salą, m.in. na organizację wesel, pierwszych komunii czy szkoleń, z możliwością dzielenia na dwie mniejsze. Oprócz tego w budynku będzie kuchnia, bar szybkiej obsługi, taras widokowy, pomieszczenia administracyjne, szatnia dla ratowników i pomieszczenie socjalne. Inwestycja pochłonie 5 mln 735 tys. zł.

Reklama
Reklama

Modernizacja Ośrodka Wypoczynkowego Deczno

REKLAMA


Trwa także budowa mieszkań wspomaganych i chronionych dla seniorów u zbiegu ulic Chrobrego i Bony na górnych Mariankach. W trzykondygnacyjnym budynku powstanie 6 mieszkań chronionych (każde dla maksymalnie 6 osób) oraz 8 mieszkań wspomaganych (jedno i dwuosobowych). Łącznie dla blisko 50 osób. Na parterze działać będzie część wspólna z domem dziennego pobytu

Reklama
Reklama

- Wszystko będzie w pełni przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych – zaznacza burmistrz Krzysztof Kułakowski.

Budowa rozpoczęła się w marcu tego roku i potrwa do końca kwietnia 2022 r. Koszt inwestycji to 7 mln 379 tys. zł.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Z istotnych zadań, które doczekały się zakończenia w 2021 roku na pewno warto wymienić budowę kolejnego, dziewiątego już, budynku Świeckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. W sumie inwestycja realizowana przez ŚTBS pochłonęła 11,5 mln zł. Udział gminy Świecie, oprócz przekazania gruntów, wyniósł 3,1 mln zł. Reszta to kredyt, wkład własny najemców i środki pochodzące z budżetu ŚTBS.

Spore zmiany zaszły też w 2021 roku na osiedlu Marianki. Dotyczyły one przede wszystkim powstania nowych lub dokończenie budowy istniejących już ulic.

Efektownie prezentuje się m.in. ul. Kazimierza Wielkiego skutecznie odciążająca ruch w tej części miasta.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Ulica Kazimierza Wielkiego

O jej faktycznej wadze przekonamy się jednak dopiero za jakiś czas, gdy powstaną tam koleje bloki. Inwestycja pochłonęła 1,6 mln zł, z czego połowę pokryła rządowa dotacja. 

Reklama
Reklama

Chociaż strażacy z OSP Ratownik do nowej remizy przeprowadzili się jeszcze pod koniec 2020 roku, to oficjalne przekazanie nastąpiło dopiero we wrześniu 2021 roku z powodu ograniczeń epidemicznych. Remizę zbudowała gmina Świecie kosztem 2,3 mln zł.
REKLAMA

Nowa remiza OSP Ratownik

Kończący się rok przyniósł też wyraźną poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych, co jest zasługą dziesiątek nowych lamp. Sukcesywnie wymieniane jest też oświetlenie na ledowe, które jest nie tylko tańsze w eksploatacji, ale też zapewnia lepszą widoczność aniżeli, świecące pomarańczowym światłem, lampy sodowe.

Reklama
Reklama

Słowo “bezpieczeństwo” jest też kluczowym pojęciem w przypadku dróg rowerowych, których sieć rośnie w szybkim tempie. Łącznie 1,3 mln zł kosztowały trasy Gruczno-Chrystkowo o długości 1,3 km oraz dłuższa o 200 m ścieżka rowerowa Sulnowo-Dziki.
REKLAMA


Ścieżka rowerowa w Dzikach

Reklama
Reklama

Gmina Świecie ma też znaczący udział finansowy w jednej z największych inwestycji drogowych ostatnich lat, jaką jest przebudowa ulicy Wojska Polskiego wraz z budową trzech rond. Za to zadanie finalnie odpowiada powiat, w zarządzie którego jest główna ulica Świecia. W tym przypadku koszty wynoszą 19 mln zł. Gmina Świecie dofinansowała modernizację ulicy kwotą 6,75 mln zł.

redakcja@extraswiecie.pl

źródło: swiecie.eu
REKLAMA

Mieszkania na osiedlu Marianki. Sprawdź ofertę Apartado Development [wideo]

Udostępnij

Komentarze (21)

 1. Obiektywnie

  7 stycznia 2022 17:23

  Obiektywnie rzec ujmując w

  Obiektywnie rzec ujmując w Świeciu rzeczywiście dużo się buduje i inwestuje ale jak to u Polaków bywa zaraz się obudzą Ci, którzy powiedzą, że za mało, że oni zrobiliby to inaczej. Pewnie tak bo każdy ma trochę inne spojr,enie i co innego jest dla każdego priorytetem. Ja kibicuje naszej gmi ie i miastu niech się dzieje dla dobra nas wszystkich i gratuluje burmistrzowi oraz pracownikom działania ale czujnym trzeba być bo śmieci,  ubytek kasy z UM są powodem do ciągłej krytyki dla niektórych. Można 10 rzeczy zrobić super 1 nie to będzie ciągła dyskusja na temat tej 1 sprawy. Tak już mamy. Wszystkiego dobrego w nowym roku dla wszystkich życzę…

 2. Deczno

  7 stycznia 2022 18:52

  Deczno to jest modernizacja?

  Deczno to jest modernizacja? Na zdjęciu widać budowę od zera. 

 3. Piter

  7 stycznia 2022 22:41

  Inwestycja roku to sprzatanie

  Inwestycja roku to sprzatanie po tym balaganie co Stachu zorganizowal na Vistuli.

  • Ona

   8 stycznia 2022 06:38

   Nic nie robią dla zwykłych

   Nic nie robią dla zwykłych mieszkańców miasta nic, robią tam gdzie są pieniądze zyski przechowo osiedla nowe od lat bez chodników ale się chwala drogami przy nowych blokach. 

 4. Kapitan sowa

  8 stycznia 2022 05:32

  Świecie ma bardzo dobre

  Świecie ma bardzo dobre warunki rozwojowe, myślę że nastąpi bardzo duży skok cywilizacyjny miasta kiedy wszystkie inwestycje drogowe będą zakończone. Obawiam się tylko że przy tym wzroście ceny nieruchomości dogonią te w miastach wojewódzkich. Już tam widać ceny po 10 tys za metr. Ale miasto pięknieje nie ma co ukrywać.

 5. Mieszkaniec

  8 stycznia 2022 08:32

  Czemu nie piszą o koszcie

  Czemu nie piszą o koszcie usunięcia śmieci ktore Stachu zostawił a za które zgarnął gruby hajs. prokuratura powinna się tym zająć. Wał roku!! 

  • Pan Lotto

   8 stycznia 2022 08:45

   Ty naprawdę jesteś taki głupi

   Ty naprawdę jesteś taki głupi czy tylko udajesz? Sprawdź sobie w słowniku co kryje się pod hasłem inwesycja, a dopiero później zadawaj pytania o śmieci na Vistuli. 

   • No

    8 stycznia 2022 11:15

    Inwestycja w usunięcie śmieci

    Inwestycja w usunięcie śmieci, czego nie rozumiesz?

 6. Inwestor

  8 stycznia 2022 14:34

  Jak dobrze zarządza się gminą

  Jak dobrze zarządza się gminą, bogatą w środki. Szkoda, że brak jest długofalowego planu rozwoju i wizji miasta.

  1. Polityka antysmogowa nie istnieje, stara cześć miasta, Przechowo, „Gubałówka” toną w dymie, wsparcia w termomodernizacji żadnego.Przekona się ten co spróbuje w kamienicy założyć gaz i wyciągnąć przyłącza, które urzędnicy zakopali w nowych chodnikach. Zimą trzeba owijać się szalem żeby się nie udusić w mieście.

  2. Kamienice ZGM w opłakanym stanie – zapraszamy na Mestwina

  3. Rynek na który nie ma po co iść – kargulowa fontanna z karłowatym krzakiem, brak drzew i betonoza, dym, sypiące się kamienice i psie odchody, co drugi lokal do wynajęcia – to efekt rewitalzacji w bogatej gminie – brawo. Wstyd już nawet gości tam prowadzić. A na deser jarmark świąteczny urządza się ….w parku 🙂

  4. Wojska Polskiego – nasza reprezentacyjna ulica – kikuty po wyciętych drzewach, przewody po lampach, sypiące się brzydkie budynki, Biedronka z PKS em. betonoza i brak drzew, dym i hałas. Nawet połamanych i pogiętych słupków przy postoju taksówek  na WP nikt nie naprawia latami – czy jest tu gospodarz ?

  5. Ulica Mickiewicza zadymione ruina z wyboistym asfaltem, z kamienno – wyboistą zarośniętą  skarpą, której od lat nikt nie ruszał – bez pomysłu

  6. Markety, markety, marekty – coraz więcej w miejscu gdzie dojazd jest zakorkowany, wystarczy zobaczyć co się dzieje koło domu kultury w godzinach szczytu i w soboty rano. Budujmy więcej marketów w centrum a mieszkania dla mieszkańców w Sulnówku, Sulnowie, Dzikach, Skarszewach i jeszcze dalej. Brawo. Dojście pieszo do miasta z Chrobrego to wyprawa na pół dnia.

  7. No i pytanie dla inwestorów – gdzie jest w Świeciu centrum ? Tego nie wie nikt. Rynek, Wojska Polskiego, Multibox i otoczenie, Marianki. 

  Najważniejsze, że władza kocha siebie najbardziej.

  • Zlykierunek001

   8 stycznia 2022 17:19

   Bardzo trafny komentarz. Przy

   Bardzo trafny komentarz. Przy takim budzecie Swiecia obecne dzialania nie robia na nikim wrazenia – ot ciepla woda w kranie. Zero wizji rozwoju, planowanie i ambicje na poziomie malych miejscowosci gminnych rozmiarow Jezewa. Nowi burmistrzowie jeszcze bardziej zatopieni w betonie niz poprzedni, ich mlody wiek nic nie zmienia.

 7. Do inwestor

  8 stycznia 2022 18:09

  Zastanawiam się co jeszcze w

  Zastanawiam się co jeszcze w tym mieście robi osoba, która kryje się pod nickiem inwestor? Jak nic się Tobie tu nie podoba to się wyprowadź ale myślę,  że dlatego krytykujesz bo masz w tym swój cel i oczywiście zapomniałeś dodać, że jak ty byś rządził to byłoby lepiej ha ha. Znam ten styl wypowiedzi i nie muszę zgadywać kto to pisze. A swoją drogą to mało wiesz co się dzieje lub udajesz. 

  A ja lubię moje miasto i chce w nim mieszkać. Tak dla twojej wiedzy szkoda, że nie słyszysz ludzi, którzy tu przyjeżdżają i są zachwyceni naszą miejscowością i tym co się tu dzieje, ilością inwestycji, zielenią. Jakiś powód musisz znaleźć by pewnie wystartować w wyborach ha ha ha. 

 8. Obiektywnie

  8 stycznia 2022 18:26

  Zgadzam się z powyższymi

  Zgadzam się z powyższymi komentarzami. Widzę to zupełnie odwrotnie niż artykuł. Najbogatsze miasto w województwie a wysokie opłaty za parkingi w centrum zamiast budowa więcej parkingow. Gdzie te drzewa i zieleń co Pan Burmistrz obiecał w maju? Mieszkańcy wysyłali propozycje do urzędu. Drogi budowane w polu a mieszkańcy miasta tłuką się z dziećmi po błocie. Budowa rond na głównej ulicy przez 1 rok! Pusty Rynek bez drzew brak cienia. Jarmark w parku. Młodzież do McDonald chodzi niebezpieczna ulicą. Basen dla hotelu a nie w mieście dla mieszkańców. Błoto na cmentarzu! Nie ma gdzie zaparkować przy szpitalu. Czarny dym z kominów w centrum i Przechowie a władze nic z tym nie robią.Jedyna opcja kulturalna to galerie handlowe. 

  • Odp.

   9 stycznia 2022 01:00

   Na osiedlach domków

   Na osiedlach domków jednorodzinnych jest wszędzie mało chodników bo jest to strefa zamieszkania i generalnie jeździ się tam 20 km/godz. W newralgicznych punktach są tylko chodniki, qgdzie w mieście chodzisz po błocie po co te kłamstwa? Jeśli chodzi o ronda i ul.Woj. Pół. to ile razy można pisać że to inwestycja powiatu bo drogą powiatowa a gmina tylko się dokłada. Oj ktoś bardzo chce na siłę zrobić źle wrażenie alenie nic nie zdziwi bo PiS nie wiedząc nis też jak wygrali wybory to umieścili nas na liście zdegradowanych i zaniedbanych miast a jak przychodzi do dofinansowania niektórych inwestycji to nie dostajemy bo jesteśmy za bogaci . Taka to logika pisu I niektórych malkontentom komentatorów również.

   • Brak ulic

    9 stycznia 2022 19:00

    O tym błocie to nie kłamstwa.

    O tym błocie to nie kłamstwa. Sam znam taką ulicę blisko centrum 

    • xxx

     9 stycznia 2022 22:41

     to napisz wprost, jaka to

     to napisz wprost, jaka to ulica?

     a co do błota na cemntarzu, kto jest zarządcą cemntarza?? miasto, no raczej nie

 9. Mieszkaniec 220m kw

  8 stycznia 2022 19:20

  Budowa domu dla seniorów

  Budowa domu dla seniorów Górne Marianki ha ha Kurwa . Dobre !!

  • Rychu

   8 stycznia 2022 20:20

   Parę dni temu były tam tereny

   Parę dni temu były tam tereny wiejskie

  • 123

   9 stycznia 2022 01:06

   A gdzie widziałeś dom seniora

   A gdzie widziałeś dom seniora w centrum miasta bo ja nigdzie. Zawsze jest na obrzeżach by był spokój i cisza oraz teren zielony. Trzeba się trochę orientować a nie pisać takie bzdury. 

 10. Remiza

  8 stycznia 2022 20:12

  Chyba warto dodać że remizę

  Chyba warto dodać że remizę dokończono dzięki PiS bo PO nie miała przecież na to kasy

 11. Buble architektoniczne

  9 stycznia 2022 12:31

  Wieża telekom na Solidarności

  Wieża telekom na Solidarności! Ciągle tam dokładają anten a jak to promieniowanie wpływa na mieszkańców. Gdzie przepisy? Chyba musi być 500m od zabudowań mieszkalnych a tam domy pod wieżą budują. Kto pozwala na takie coś w mieście na osiedlu domków. Kto kupi dom z takim widokiem i szkodliwością. Domy starców budują na obrzeżach żeby było cicho a straż i policja można mieszkańcom pod oknami? 

 12. Janek

  9 stycznia 2022 12:44

  Super, wiadomo że warto

  Super, wiadomo że warto patrzeć na pozytywy i są na pewno warte podkreślenia, ale są miejsca, ktore naprawdę są zaniedbane karygodnie, pks w Świeciu to skandal, i to nie żadna złośliwość ale obiektywne stwierdzenie. Jedno z najbrzydszych, najbardziej zaniedbanych miejsc w którym gromadzą sie ludzie, pracownicy, pasażerowie. To jak obrazek z jakiejś ukraińskiej wioski. Do tego te dojazdy do Bydgoszczy w weekendy a właściwie ich brak, kompletny absurd postpandemiczny który wyjątkowo sobie Pksy upodobały.

  Generalnie na plus zmieniło się dużo, zwlaszcza mniej więcej od lat 2003-2005, od tego czasu przybywa też marketów, galerii, jednak myślę że tutaj należy patrzeć szerzej, w całym kraju doszło do ekspansji tego typu miejsc zwłaszcza po wejściu do UE. Różnie można na to patrzeć, w Świeciu nie jest to szczególnie dobrze rozplanowane, teoretycznie reprezentacyjny Rynek z kolei jest betonowy, bezduszny. Świecie przypomina taki ogromny plac gdzie obok dziur są i miejsca ładne, powierzchownie całkiem czysto i schludnie, ale bliżej widać pewne nonsensy. 

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W sobotę zaginął 15-letni Szymon Włoch ze Świecia. Na szczęście mamy dobrą wiadomość.

Wiadomości

Trzy jednostki OSP gasiły pożar budynku gospodarczego w Milewku (gmina Nowe).

Wiadomości

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Świeciu radni podejmą decyzję w sprawie udzielenia pomocy finansowej powiatowi świeckiemu. Dotyczy ona modernizacji drogi w Terespolu Pomorskim.

Wiadomości

Blisko 3 promile alkoholu w organizmie miał kierowca traktora zatrzymany przez policję.

Wiadomości

Zdaniem prezesa Wisły Gruczno Mariusza Przesmyckiego, Wda Świecie jest faworyzowana przy podziale dotacji na kluby sportowe. Nie zgadza się z tym Krzysztof Kosecki, prezes...

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W sobotę zaginął 15-letni Szymon Włoch ze Świecia. Na szczęście mamy dobrą wiadomość.

Wiadomości

Na pocztę elektroniczną komendanta powiatowego policji w Świeciu wpłynął niecodzienny e-mail.

Wiadomości

Trzy jednostki OSP gasiły pożar budynku gospodarczego w Milewku (gmina Nowe).

Wiadomości

Dzień Myśli Braterskiej to święto jedności i przyjaźni. Harcerze z pięciu gmin powiatu, zarówno ci najmłodsi, jak i seniorzy, świętowali w sobotę podczas spotkania...

Wiadomości

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Świeciu radni podejmą decyzję w sprawie udzielenia pomocy finansowej powiatowi świeckiemu. Dotyczy ona modernizacji drogi w Terespolu Pomorskim.

Wiadomości

Blisko 3 promile alkoholu w organizmie miał kierowca traktora zatrzymany przez policję.

Wiadomości

Czy Sebastian Krupa będzie poważnym konkurentem dla Marka Topolińskiego, obecnego wójta gminy Świekatowo? Przekonamy się o tym podczas wyborów samorządowych 7 kwietnia.

Styl życia

W piątek wręczono nagrody w drugiej edycji konkursu "Drzewo Roku Ziemi Świeckiej 2023". Główną nagrodę otrzymała Kaja Silarska, która zgłosiła do konkursu dąb Graf...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama