Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Od mieszkań i zamku do ulic i domu dla seniorów. Świecie podsumowało ubiegłoroczne inwestycje [zdjęcia]

Efektami najbardziej kosztownych inwestycji realizowanych w 2021 roku będzie można się cieszyć dopiero w tym roku. Tak jest chociażby w przypadku remontu zamku, modernizacji ośrodka nad jeziorem Deczno czy budową domu z mieszkaniami chronionymi.

Udostępnij
mieszkania-chronione-3

REKLAMA

- O tym, jak bardzo zmieniło się wnętrze świeckiego zamku mieszkańcy będą mogli się przekonać dopiero za jakiś czas. Mimo pozornego spokoju i braku ruchu na placu budowy, roboty idą pełną parą – mówi Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.

Reklama
Reklama

W tej chwili murarze skupiają się na odbudowie sklepień gwieździstych, co zajmie im jeszcze kilka miesięcy. Pierwszy etap przebudowy zamku będzie kosztował 6 mln 741 tys. zł.
REKLAMA

Przebudowa zamku

Reklama
Reklama

REKLAMA

Mimo kłopotów z wyłonieniem wykonawcy, rozpoczęła się również modernizacja ośrodka nad jeziorem Deczno. Oczywiście nie ma co liczyć na to, że będzie gotowy do wakacji, ale pod koniec roku będzie można cieszyć się widokiem nowego budynku w miejscu dawnego baru.

Będzie to piętrowy obiekt o powierzchni 1000 m kw. z dużą salą, m.in. na organizację wesel, pierwszych komunii czy szkoleń, z możliwością dzielenia na dwie mniejsze. Oprócz tego w budynku będzie kuchnia, bar szybkiej obsługi, taras widokowy, pomieszczenia administracyjne, szatnia dla ratowników i pomieszczenie socjalne. Inwestycja pochłonie 5 mln 735 tys. zł.

Reklama
Reklama

Modernizacja Ośrodka Wypoczynkowego Deczno

REKLAMA


Trwa także budowa mieszkań wspomaganych i chronionych dla seniorów u zbiegu ulic Chrobrego i Bony na górnych Mariankach. W trzykondygnacyjnym budynku powstanie 6 mieszkań chronionych (każde dla maksymalnie 6 osób) oraz 8 mieszkań wspomaganych (jedno i dwuosobowych). Łącznie dla blisko 50 osób. Na parterze działać będzie część wspólna z domem dziennego pobytu

Reklama
Reklama

- Wszystko będzie w pełni przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych – zaznacza burmistrz Krzysztof Kułakowski.

Budowa rozpoczęła się w marcu tego roku i potrwa do końca kwietnia 2022 r. Koszt inwestycji to 7 mln 379 tys. zł.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Z istotnych zadań, które doczekały się zakończenia w 2021 roku na pewno warto wymienić budowę kolejnego, dziewiątego już, budynku Świeckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. W sumie inwestycja realizowana przez ŚTBS pochłonęła 11,5 mln zł. Udział gminy Świecie, oprócz przekazania gruntów, wyniósł 3,1 mln zł. Reszta to kredyt, wkład własny najemców i środki pochodzące z budżetu ŚTBS.

Spore zmiany zaszły też w 2021 roku na osiedlu Marianki. Dotyczyły one przede wszystkim powstania nowych lub dokończenie budowy istniejących już ulic.

Efektownie prezentuje się m.in. ul. Kazimierza Wielkiego skutecznie odciążająca ruch w tej części miasta.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Ulica Kazimierza Wielkiego

O jej faktycznej wadze przekonamy się jednak dopiero za jakiś czas, gdy powstaną tam koleje bloki. Inwestycja pochłonęła 1,6 mln zł, z czego połowę pokryła rządowa dotacja. 

Reklama
Reklama

Chociaż strażacy z OSP Ratownik do nowej remizy przeprowadzili się jeszcze pod koniec 2020 roku, to oficjalne przekazanie nastąpiło dopiero we wrześniu 2021 roku z powodu ograniczeń epidemicznych. Remizę zbudowała gmina Świecie kosztem 2,3 mln zł.
REKLAMA

Nowa remiza OSP Ratownik

Kończący się rok przyniósł też wyraźną poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych, co jest zasługą dziesiątek nowych lamp. Sukcesywnie wymieniane jest też oświetlenie na ledowe, które jest nie tylko tańsze w eksploatacji, ale też zapewnia lepszą widoczność aniżeli, świecące pomarańczowym światłem, lampy sodowe.

Reklama
Reklama

Słowo “bezpieczeństwo” jest też kluczowym pojęciem w przypadku dróg rowerowych, których sieć rośnie w szybkim tempie. Łącznie 1,3 mln zł kosztowały trasy Gruczno-Chrystkowo o długości 1,3 km oraz dłuższa o 200 m ścieżka rowerowa Sulnowo-Dziki.
REKLAMA


Ścieżka rowerowa w Dzikach

Reklama
Reklama

Gmina Świecie ma też znaczący udział finansowy w jednej z największych inwestycji drogowych ostatnich lat, jaką jest przebudowa ulicy Wojska Polskiego wraz z budową trzech rond. Za to zadanie finalnie odpowiada powiat, w zarządzie którego jest główna ulica Świecia. W tym przypadku koszty wynoszą 19 mln zł. Gmina Świecie dofinansowała modernizację ulicy kwotą 6,75 mln zł.

redakcja@extraswiecie.pl

źródło: swiecie.eu
REKLAMA

Mieszkania na osiedlu Marianki. Sprawdź ofertę Apartado Development [wideo]

Udostępnij
21 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Obiektywnie rzec ujmując w

Obiektywnie rzec ujmując w Świeciu rzeczywiście dużo się buduje i inwestuje ale jak to u Polaków bywa zaraz się obudzą Ci, którzy powiedzą, że za mało, że oni zrobiliby to inaczej. Pewnie tak bo każdy ma trochę inne spojr,enie i co innego jest dla każdego priorytetem. Ja kibicuje naszej gmi ie i miastu niech się dzieje dla dobra nas wszystkich i gratuluje burmistrzowi oraz pracownikom działania ale czujnym trzeba być bo śmieci,  ubytek kasy z UM są powodem do ciągłej krytyki dla niektórych. Można 10 rzeczy zrobić super 1 nie to będzie ciągła dyskusja na temat tej 1 sprawy. Tak już mamy. Wszystkiego dobrego w nowym roku dla wszystkich życzę…

Deczno to jest modernizacja?

Deczno to jest modernizacja? Na zdjęciu widać budowę od zera. 

Inwestycja roku to sprzatanie

Inwestycja roku to sprzatanie po tym balaganie co Stachu zorganizowal na Vistuli.

Reklama

Świecie ma bardzo dobre

Świecie ma bardzo dobre warunki rozwojowe, myślę że nastąpi bardzo duży skok cywilizacyjny miasta kiedy wszystkie inwestycje drogowe będą zakończone. Obawiam się tylko że przy tym wzroście ceny nieruchomości dogonią te w miastach wojewódzkich. Już tam widać ceny po 10 tys za metr. Ale miasto pięknieje nie ma co ukrywać.

Czemu nie piszą o koszcie

Czemu nie piszą o koszcie usunięcia śmieci ktore Stachu zostawił a za które zgarnął gruby hajs. prokuratura powinna się tym zająć. Wał roku!! 

Jak dobrze zarządza się gminą

Jak dobrze zarządza się gminą, bogatą w środki. Szkoda, że brak jest długofalowego planu rozwoju i wizji miasta.

1. Polityka antysmogowa nie istnieje, stara cześć miasta, Przechowo, „Gubałówka” toną w dymie, wsparcia w termomodernizacji żadnego.Przekona się ten co spróbuje w kamienicy założyć gaz i wyciągnąć przyłącza, które urzędnicy zakopali w nowych chodnikach. Zimą trzeba owijać się szalem żeby się nie udusić w mieście.

2. Kamienice ZGM w opłakanym stanie – zapraszamy na Mestwina

3. Rynek na który nie ma po co iść – kargulowa fontanna z karłowatym krzakiem, brak drzew i betonoza, dym, sypiące się kamienice i psie odchody, co drugi lokal do wynajęcia – to efekt rewitalzacji w bogatej gminie – brawo. Wstyd już nawet gości tam prowadzić. A na deser jarmark świąteczny urządza się ….w parku 🙂

4. Wojska Polskiego – nasza reprezentacyjna ulica – kikuty po wyciętych drzewach, przewody po lampach, sypiące się brzydkie budynki, Biedronka z PKS em. betonoza i brak drzew, dym i hałas. Nawet połamanych i pogiętych słupków przy postoju taksówek  na WP nikt nie naprawia latami – czy jest tu gospodarz ?

5. Ulica Mickiewicza zadymione ruina z wyboistym asfaltem, z kamienno – wyboistą zarośniętą  skarpą, której od lat nikt nie ruszał – bez pomysłu

6. Markety, markety, marekty – coraz więcej w miejscu gdzie dojazd jest zakorkowany, wystarczy zobaczyć co się dzieje koło domu kultury w godzinach szczytu i w soboty rano. Budujmy więcej marketów w centrum a mieszkania dla mieszkańców w Sulnówku, Sulnowie, Dzikach, Skarszewach i jeszcze dalej. Brawo. Dojście pieszo do miasta z Chrobrego to wyprawa na pół dnia.

7. No i pytanie dla inwestorów – gdzie jest w Świeciu centrum ? Tego nie wie nikt. Rynek, Wojska Polskiego, Multibox i otoczenie, Marianki. 

Najważniejsze, że władza kocha siebie najbardziej.

Reklama

Zastanawiam się co jeszcze w

Zastanawiam się co jeszcze w tym mieście robi osoba, która kryje się pod nickiem inwestor? Jak nic się Tobie tu nie podoba to się wyprowadź ale myślę,  że dlatego krytykujesz bo masz w tym swój cel i oczywiście zapomniałeś dodać, że jak ty byś rządził to byłoby lepiej ha ha. Znam ten styl wypowiedzi i nie muszę zgadywać kto to pisze. A swoją drogą to mało wiesz co się dzieje lub udajesz. 

A ja lubię moje miasto i chce w nim mieszkać. Tak dla twojej wiedzy szkoda, że nie słyszysz ludzi, którzy tu przyjeżdżają i są zachwyceni naszą miejscowością i tym co się tu dzieje, ilością inwestycji, zielenią. Jakiś powód musisz znaleźć by pewnie wystartować w wyborach ha ha ha. 

Zgadzam się z powyższymi

Zgadzam się z powyższymi komentarzami. Widzę to zupełnie odwrotnie niż artykuł. Najbogatsze miasto w województwie a wysokie opłaty za parkingi w centrum zamiast budowa więcej parkingow. Gdzie te drzewa i zieleń co Pan Burmistrz obiecał w maju? Mieszkańcy wysyłali propozycje do urzędu. Drogi budowane w polu a mieszkańcy miasta tłuką się z dziećmi po błocie. Budowa rond na głównej ulicy przez 1 rok! Pusty Rynek bez drzew brak cienia. Jarmark w parku. Młodzież do McDonald chodzi niebezpieczna ulicą. Basen dla hotelu a nie w mieście dla mieszkańców. Błoto na cmentarzu! Nie ma gdzie zaparkować przy szpitalu. Czarny dym z kominów w centrum i Przechowie a władze nic z tym nie robią.Jedyna opcja kulturalna to galerie handlowe. 

Budowa domu dla seniorów

Budowa domu dla seniorów Górne Marianki ha ha Kurwa . Dobre !!

Reklama

Chyba warto dodać że remizę

Chyba warto dodać że remizę dokończono dzięki PiS bo PO nie miała przecież na to kasy

Wieża telekom na Solidarności

Wieża telekom na Solidarności! Ciągle tam dokładają anten a jak to promieniowanie wpływa na mieszkańców. Gdzie przepisy? Chyba musi być 500m od zabudowań mieszkalnych a tam domy pod wieżą budują. Kto pozwala na takie coś w mieście na osiedlu domków. Kto kupi dom z takim widokiem i szkodliwością. Domy starców budują na obrzeżach żeby było cicho a straż i policja można mieszkańcom pod oknami? 

Super, wiadomo że warto

Super, wiadomo że warto patrzeć na pozytywy i są na pewno warte podkreślenia, ale są miejsca, ktore naprawdę są zaniedbane karygodnie, pks w Świeciu to skandal, i to nie żadna złośliwość ale obiektywne stwierdzenie. Jedno z najbrzydszych, najbardziej zaniedbanych miejsc w którym gromadzą sie ludzie, pracownicy, pasażerowie. To jak obrazek z jakiejś ukraińskiej wioski. Do tego te dojazdy do Bydgoszczy w weekendy a właściwie ich brak, kompletny absurd postpandemiczny który wyjątkowo sobie Pksy upodobały.

Generalnie na plus zmieniło się dużo, zwlaszcza mniej więcej od lat 2003-2005, od tego czasu przybywa też marketów, galerii, jednak myślę że tutaj należy patrzeć szerzej, w całym kraju doszło do ekspansji tego typu miejsc zwłaszcza po wejściu do UE. Różnie można na to patrzeć, w Świeciu nie jest to szczególnie dobrze rozplanowane, teoretycznie reprezentacyjny Rynek z kolei jest betonowy, bezduszny. Świecie przypomina taki ogromny plac gdzie obok dziur są i miejsca ładne, powierzchownie całkiem czysto i schludnie, ale bliżej widać pewne nonsensy. 

Reklama
Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Biznes

W tym roku przypada już osiemnasta edycja Festiwalu Smaku w Grucznie koło Świecia. Organizator podał datę festiwalu i cennik stoisk dla wystawców.

Wiadomości

- Po ponad pół godziny czekania pojechałem z dzieckiem do Chełmna - mówi Czytelnik. - Panie w rejestracji nie potrafiły powiedzieć, dlaczego lekarz, który...

Wiadomości

Gratka dla fanów samochodów marki Mercedes i nie tylko. W najbliższą niedzielę warto wybrać się na piknik motoryzacyjny na parkingu przy strzelnicy Forteca Świecie.

Wiadomości

Strażacy z Osia świętowali wczoraj jubileusz powstania swojej jednostki. Okrągła rocznica ma ścisły związek z wielkim pożarem, który wybuchł przy ul. Młyńskiej w 1903...

Wiadomości

Gmina wyłoniła w przetargu firmę, która dokończy budynek z przeznaczeniem na cele gastronomiczne i administracyjne w Ośrodku Wypoczynkowym Deczno.

Wiadomości

Policjanci z komendy w Świeciu zwracają się z prośbą o pomoc w identyfikacji osób przedstawionych na zdjęciach oraz na nagraniu z monitoringu.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni wykazał się 44-latek, który pomimo opuszczonych zapór oraz czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator, wszedł na przejazd kolejowy i przeszedł...

Sport

Katarzyna Wenerska znalazła się w ścisłej kadrze reprezentacji Polski siatkarek na zbliżający się turniej w ramach Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Wiadomości

Na odcinku drogi wojewódzkiej na trasie Świecie-Tuchola pojawiła się masa wybrzuszeń. Może nie byłoby to takie dziwne, gdyby nie fakt, że niedawno był on...

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Wiadomości

Miłośniczka historii, przy pomocy wykrywacza metali, znalazła zakopaną w lesie skórzaną kaburę, a w niej pistolet i dwa magazynki z amunicją. Kobieta powiadomiła policję.

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni wykazał się 44-latek, który pomimo opuszczonych zapór oraz czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator, wszedł na przejazd kolejowy i przeszedł...

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

Strażacy i policjanci ewakuowali w środę harcerzy z trzech obozów. W sumie 273 osoby spędziły noc w bezpieczniejszym miejscu.

Wiadomości

W minioną środę po południu doszło do wypadku na drodze między Osiem a Tleniem.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo