W grudniu 2024 r. Ewa Patalas, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, podpisała zarządzenia ustanawiające 5 kolejnych nowych rezerwatów przyrody w ramach projektu „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych”.
Powstały one w powiatach świeckim, bydgoskim i tucholskim.
Ustanowienie nowych rezerwatów, które obejmą najcenniejsze obszary przyrodnicze, to efekt wielomiesięcznych uzgodnień, opinii i pracy zespołu zespołu ds. wyznaczania rezerwatów przyrody.
Trzy rezerwaty przyrody w powiecie świeckim zostały ustanowione z inicjatywy Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą.
Czarcie Góry w gminie Świecie obejmują obszar o powierzchni 13,23 ha (otulina 58,22 ha), Nadleśnictwo Dąbrowa.
Celem ochrony jest zachowanie miejsc występowania procesów geomorfologicznych - ruchów masowych, w szczególności aktywnych, rozległych osuwisk.
To jeden z nielicznych w Dolinie Dolnej Wisły obszarów, gdzie można obserwować, jak rzeka oddziałuje na strome stoki. Mamy tu do czynienia rozległymi osuwiskami obejmującymi cały stok o głębokościach przemieszczeń rzędu kilku metrów. Większość rezerwatu porastają zboczowe lasy grądowe. Na odsłoniętych, niewielkich powierzchniach zboczy utrzymuje się roślinność ciepłolubnych muraw z okazami m.in. dzwonka syberyjskiego, szałwii łąkowej, murawy. Teren licznie porasta trawa kłosownica pierzasta.
Wąwóz Wyrwa w gminach Świecie i Drzycim o powierzchni 48,80 ha (otulina 220,60 ha), Nadleśnictwo Dąbrowa.
Ochrona ma na celu zachowanie grądu zboczowego porastającego stoki doliny rzeki Wyrwy i zachodzących w nim procesów odnowy i starzenia się drzewostanu, a także gatunków z nim związanych.
Teren jest porośnięty drzewostanem o zróżnicowanym wieku i strukturze gatunkowej. W wyniku zaniechania prowadzenia na tym obszarze prac leśnych zachodzą tu od kilkudziesięciu lat naturalne procesy starzenia się i odnawiania drzewostanu oraz akumulacji martwego drewna. Stanowi siedlisko licznych i cennych gatunków roślin, grzybów i zwierząt.
Rezerwat Zbocza Świętopełka w gminie Świecie zajmuje teren o powierzchni 31,52 ha (otulina 136,73 ha), Nadleśnictwo Dąbrowa.
Celem ochrony jest zachowanie grądu zboczowego porastającego stoki Doliny Dolnej Wisły i zachodzących w nim procesów odnowy i starzenia się drzewostanu, a także gatunków z nimi związanych.
Rezerwat stanowią stoki doliny Wisły i wcinający się w nie wąwóz Czerwonej Wody. Teren jest porośnięty drzewostanem z zróżnicowanym wieku i strukturze gatunkowej. W wyniku zaniechania prowadzenia w obrębie rezerwatu prac leśnych dochodzi tam od kilkudziesięciu lat do naturalnych procesów starzenia się i odnawiania drzewostanu.
źródło: gov.pl
![](https://extraswiecie.pl/wp-content/uploads/2023/05/logo.png)
I bardzo dobrze. Przyrodę trzeba chronić a nie wszystko wycinać.
Mam nadzieję że powstały Wąwóz Wyrwa przestanie być notorycznie rozjeżdżany przez motocrosowców i quadowców .
Crosowcy i quadowcy będą teraz mieli przynajmniej ciszę na Wyrwie.
Tablic informujących o rezerwatach brak
Tych idiotów na crossach wyłapać z rezerwatu parowy wyrwa
Diabelce a nie czarcie góry.
Przyrodę trzeba chronić szczególnie w gminie Świecie. Co do motocyklistów, to rzeczywiście wszędzie nie powinno się jeździć. Jednak trzeba najpierw właściwie oznakować drogi, a potem wymagać. Gorszą rzeczą dla przyrody są tony śmieci spotykane w lasach i na obrzeżach osiedli. Tym należy się przede wszystkim zająć. Za dużo tych śmieci w pasach drogowych, na trawnikach, na polach, parkingach itp. tym powinni zająć się włodarze i strażnicy miejscy.