Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Od nowego roku wzrosną stawki za odbiór śmieci

Radni przegłosowali w czwartek nowe stawki za odbiór odpadów. Podwyżka będzie obowiązywać mieszkańców gminy Świecie od nowego roku. Wzrost opłat wynika m.in. z wyższych kosztów wywozu i nowych stawek na składowisku odpadów w Sulnówku. To oznacza, że więcej zapłacą też mieszkańcy innych gmin powiatu świeckiego.

Udostępnij
eko-wisla-23

Kolejne doniesienia o podwyżkach w zasadzie już nikogo nie dziwią. Galopująca inflacja, napędzana m.in. wysokimi cenami paliwa oraz energii elektrycznej, odbija się niekorzystnie na wszystkich sferach życia. Wyższe ceny to już przykra norma, od której na razie nie ma ucieczki.

Podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Świeciu przyjęto nowe stawki za odbiór odpadów komunalnych.

Dotychczasowa stawka - przyjęta w sierpniu 2021 r. - wynosiła 17,5 zł (wcześniej było 13,5 zł). Od stycznia 2023 r. kwota ta wzrośnie do 21 zł. Jeżeli ktoś nie podpisze deklaracji o segregowaniu odpadów, zapłaci aż 63 zł.

Reklama
Reklama

Sporo, ale to i tak mniej niż będą płacić mieszkańcy sąsiednich gmin z powiatu świeckiego, gdzie jest drożej co najmniej o kilka złotych.

Nowe stawki wynikają z wyższych kosztów wywozu oraz funkcjonowania samego składowiska w Sulnówku, co ma związek ze wzrostem cen paliwa i energii elktrycznej.

Ocenia się, że w 2023 r. w gminie Świecie odebranych zostanie około 6900 - 7000 ton odpadów zmieszanych, około 1500 ton odpadów surowcowych, 1800 ton bioodpadów oraz 20-30 ton odpadów wielkogabarytowych (meble, sprzęt AGD) i innych wystawianych przy kontenerach. Mniej więcej tyle, ile w dwóch ostatnich latach.

Reklama
Reklama

Prognozuje się, że koszty odbioru odpadów wyniosą łącznie około 3 mln 340 tys. zł.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, zaproponowana nowa stawka opłaty za gospodarowanie odpadami w wysokości 21 zł pozwoli na uzyskanie dochodów w wysokości około 7,3 mln zł. Tyle potrzeba na odbiór, transport  i zagospodarowanie odpadów (3,8 mln zł).

System się jednak nie bilansuje. Gmina będzie musiał do niego dołożyć 600 tys. zł. Dlaczego?

Reklama
Reklama

- Aby tak było, stawka musiałby urosną do 22,7 zł, a nie do proponowanych 21 zł - tłumaczyła podczas czwartkowej sesji Aleksandra Arczyńska-Lisek, kierownik Referatu Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Świeciu. - Istotny wpływ na ubytek w przychodach mają zniżki, które przysługują rodzinom wielodzietnym oraz z tytułu kompostowania bioodpadów, z których mogą korzystać mieszkańcy domów jednorodzinnych.

Przedstawione wyliczenia znalazły zrozumienie wśród radnych. Większych uwag nie miał nawet, często krytyczny, Dariusz Woźniak.

- Będziemy głosować za podwyżką, ponieważ nie jesteśmy populistami - mówił radny. - Bardzo dobrze wygląda w gminie liczba osób, które zadeklarowały kwestię płacenia za śmieci i z roku na rok się to poprawia. Warto tę liczbę powiększać, bo ci co nie płacą, oszukują nas i przez to my musimy więcej płacić. Przekonuje mnie też to, że w porównaniu z ościennymi gminami mamy niską stawkę.

Reklama
Reklama

Z kolei radny Sebastian Glaziński zastanawiał się, czy 21 zł wystarczy.

- Jutro jest otwarcie ofert na odbiór odpadów i może się okazać, że kwota, którą dziś ustalamy jest zbyt niska - przedstawiał swoje wątpliwości. - Co wtedy? Trzeba będzie więcej dołożyć z budżetu?

W odpowiedzi udzielonej przez kierownik referatu usłyszał, że przetarg jest tylko na pół roku. Cena, która zostanie ustalona i tak w połowie roku będzie weryfikowana.

Reklama
Reklama

Radny Tomasz Szamocki zwrócił uwagę na mieszkańców uchylających się od opłat. Zaległości z tego tytułu rok do roku wzrosły o ponad 200 tys. zł.

- Nie chciałbym, żebyśmy cedowali te obciążenia na tych, którzy uczciwie płacą - apelował.

Uchwałę poprali wszyscy radni uczestniczący w obradach.           

Reklama
Reklama

Wiadomo, że drożej zapłacą też mieszkańcy innych gmin. Nie tylko dlatego, że tam również wzrosną stawki za wywóz śmieci przez wyższe ceny paliwa, ale także z powodu wyższych opłat pobieranych przez Przedsiębiorstwa Unieszkodliwiania Odpadów Eko-Wisła w Sulnówku, które z kolei zmusza do tego m.in. coraz droższa energia elektryczna.

Mieszkańcy gminy Świecie i tak są w lepszej sytuacji, bo Eko-Wisła nalicza im niższe stawki niż w innych gminach. Dlaczego? Bo to spółka gminy Świecie i to Świecie zbudowało kompleks w Sulnówku, dzięki czemu jej mieszkańcy mogą teraz mniej płacić. Przed laty, kiedy stawiano obiekt, inne gminy mogły się przyłączyć do częściowego sfinansowania budowy, ale odmówiły.

W gminie Świekatowo obecna stawka to 22 zł, w gminie Jeżewo 26 zł, w gminie Osie 28 zł, w gminie Nowe 30 zł, w gminie Pruszcz 29 zł, w gminie Lniano 27,5 zł. Na razie nie wiadomo dokładnie, o ile te stawki wzrosną w przyszłym roku.

Reklama
Reklama

- Nowa stawka, wynikająca z przetargu na odbiór jest wyższa od dotychczasowej aż o 30 proc. - mówi Marek Topoliński, wójt gminy Świekatowo. - Nie chcielibyśmy całej tej sumy przerzucać na mieszkańców, ale jest propozycja, aby nowa podstawowa stawka wynosiła 35 zł. Osoby, które zdecydowałyby się na zagospodarowanie odpadów bio płaciłyby 26 zł. Będziemy do tego gorąco namawiać.

Jak zaznacza wójt, to na razie propozycja podwyżki przygotowana przez komisję zajmującą się tym problemem. Ostateczny głos należy do rady gminy.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
25 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Podziękujcie Jarkowi, przy

Podziękujcie Jarkowi, przy tak wysokiej inflacji podwyżka była kwestią czasu. 

Od nowego roku wszystko

Od nowego roku wszystko podrożeje 

Nie trzeba być jasnowidzem.

Czy trzeba podpisać nową

Czy trzeba podpisać nową deklarację na segregację śmieci ? Jeśli tak to do kiedy i gdzie? Przydała by się taka informacja.

100zł przyp….ć Glaziński

100zł przyp….ć Glaziński będzie wtedy zadowolony.

Do mnie nie przychoćta .Ja

Do mnie nie przychoćta .Ja mam syllogomanie ja śpię w przedpokoju bo dalej nie przejde .Tu mam fotel do spania i siedzenia .Do kuchni nie wejdę bo mam zbiory pod sam sufit i dwa pokoje to samo . Wejdę tylko do WC .Zbieram wszystko jeżdżę do Chełmna ,Grudziądza i nieraz do Bydgoszczy na śmietniki po zbiory .

Reklama

Gmina Świecie i tak ma

Gmina Świecie i tak ma najniższe podadki i stawki z całego powiatu Świeckiego!

Marne pocieszenie że inni

Marne pocieszenie że inni płacą więcej. I tak płacimy duże podatki do gminy. Lepiej szanować czytelników. 

oo nieeee… 3 zł podwyżki…

oo nieeee… 3 zł podwyżki… jesteśmy zgubieni! Weźcie już ludzie nie narzekajcie. Niech każdy narzekacz napisze gdzie pracuje i czy jego firma nie zmieniła cen XD jeżeli twoja firma w której pracujesz zwiększyła stawki to siedź cicho, bo jest to hipokryzja.

W lasach już widać coraz

W lasach już widać coraz więcej zostawionych śmieci 

Dobrym rozwiązaniem jest

Dobrym rozwiązaniem jest palenie śmieci. A tym bardziej jak wiatr wieje w stronę Warszawy, wtedy dobrze palić swetry , papę wszystko co by mogło otruć tych parchów.

Reklama

Oddam meble do spalenia.

Oddam meble do spalenia. Potrzebuje ktoś?

Złodzieje i tyle wykończą nas

Złodzieje i tyle wykończą nas bydlaki 

Opony na opał -sprzedam.

Opony na opał -sprzedam.

Nie bede tyle płacić bo

Nie bede tyle płacić bo kundle i tak nie zabierają wszystkiego co sie wystawia, albo nie chce im sie kosza odprowadzic albo oszukują i dają mniej worków niz sie wystawi. Taniej mi wyjdzie raz w miesiacu zawiezienie śmieci na wysypisko niż płacenie rocznie 250zł lub 500 przy dwóch osobach, a usługa i tak nigdy nie jest wykonana należycie..kundle jak wam sie nie chce robic to zmiencie prace, chętnych nie brak. 

Nie płacę zbieram śmieci

Nie płacę zbieram śmieci ,jestem zbieraczem starych butów ,gaci itp 

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W sobotę późnym popołudniem doszło do groźnej kolizji na ul. Wojska Polskiego w Świeciu.

Wiadomości

W drugiej turze wyborów spotkali się dwaj kandydaci na wójta gminy Warlubie: Mariusz Kosikowski i Tomasz Michalak. Który z nich zdobył większe poparcie?

Historia

Brał łapówki i przywłaszczał sobie publiczne pieniądze. Starosta świecki Stanisław Krawczyk potrzeby finansowe miał ogromne. Mimo tego i niemałej pensji, ciągle tonął w długach.

Wiadomości

- Czy to prawda, że Szkoła Podstawowa w Krąplewicach zostanie w najbliższych miesiącach zlikwidowana? – pyta zaniepokojona Czytelniczka. Zapytaliśmy o to wójta gminy Jeżewo.

Wiadomości

Policjanci ze Świecia wyjaśniają okoliczności piątkowego wypadku, do którego doszło na drodze krajowej nr 91. Przechodząca przez jezdnię 59-letnia kobieta została potrącona przez samochód.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

W piątek wieczorem doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Górnej Grupie.

Wiadomości

W sobotę późnym popołudniem doszło do groźnej kolizji na ul. Wojska Polskiego w Świeciu.

Wiadomości

Policjanci prowadzili poszukiwania dwóch mieszkańców gminy Nowe. Zachodziła poważna obawa, że targną się na swoje życie. W akcji pomagali mieszkańcy i strażacy.

Wiadomości

Urząd Miejski w Świeciu przygotowuje dokumentację projektową dotyczącą przebudowy amfiteatru. Planowane zmiany obejmą nie tylko widownię, ale też scenę i budynek.

Wiadomości

W drugiej turze wyborów spotkali się dwaj kandydaci na wójta gminy Warlubie: Mariusz Kosikowski i Tomasz Michalak. Który z nich zdobył większe poparcie?

Historia

Brał łapówki i przywłaszczał sobie publiczne pieniądze. Starosta świecki Stanisław Krawczyk potrzeby finansowe miał ogromne. Mimo tego i niemałej pensji, ciągle tonął w długach.

Wiadomości

- Czy to prawda, że Szkoła Podstawowa w Krąplewicach zostanie w najbliższych miesiącach zlikwidowana? – pyta zaniepokojona Czytelniczka. Zapytaliśmy o to wójta gminy Jeżewo.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama