Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Odbudowane wnętrza świeckiego zamku coraz bardziej cieszą oko [zdjęcia]

Zakończyło się tynkowanie gwiaździstych sklepień w refektarzu świeckiego zamku. Obecnie ekipa budowlana zajmuje się budową podpór w kaplicy. Tam również pojawią się takie same, kunsztownie wykonane ceglane sklepienia.

Udostępnij
remont-zamku-maj2022-1-portal

Po naszym pierwszym artykule, w którym pokazaliśmy mistrzowskie odtworzenie średniowiecznych sklepień, pojawiły sie głosy, że szkoda przykrywać tynkiem tak kunsztowne wykonanie. Wymaga tego jednak historyczna prawda. W czasach krzyżackich też tak robiono.

O tym, w jaki sposób zostały one wykonane, będą przypominać żebra sklepienne, które nie zostały pokryte zaprawą.

- Gdy zapadła decyzja o tynkowaniu sklepień, było mi ich trochę szkoda – przyznaje Sebastian Pilch, kierownik robót na świeckim zamku. - Jednak efekt końcowy jest wspaniały. Wprawne oko będzie mogło dostrzec pewne nierówności, ale tak powinno być.

Reklama
Reklama

Wnętrze zamku prezentuje się coraz bardziej efektownie

Wolne od jasno-szarego tynku pozostały tylko żebra sklepienne wykonane z kształtek odtworzonych na podstawie zachowanych fragmentów.

Teraz ekipa budowlana z bydgoskiej firmy Kontbud przeniosła się w miejsce dawnej kaplicy. Trwa tam budowa drewnianych podpór, które posłużą jako wsparcie dla przyszłych sklepień gwiaździstych, niemal identycznych, jak te w refektarzu, gdzie 600 lat temu rycerze zakonni jadali posiłki.

Reklama
Reklama

- Dzięki doświadczeniu zdobytemu podczas budowy pierwszego zestawu podpór, teraz prace przebiegają bardzo szybko - mówi z satysfakcją Sebastian Pilch.

Prace przeniosły się do dawnej kaplicy

Po zimowej przerwie otwarto też podziemia, gdzie kontynuowane są roboty naprawcze sklepień, które ucierpiały na skutek przesiąków.

Reklama
Reklama

Przebudowa świeckiego zamku rozpoczęła się wiosną 2020 r. Zakładano, że pierwszy etap zakończy się w grudniu ubiegłego roku, ale ostateczny termin ustalono na połowę listopada tego roku.

Powodem jest specyfika inwestycji, wymagająca niezwykłej drobiazgowości w odtwarzaniu detali historycznych.

Pierwszy etap zakłada m.in. remont piwnic skrzydła wschodniego i północnego oraz odtworzenie sklepień. Drugi - remont dachu, który będzie dwuspadowy i pokryty dachówkami oraz montaż przyściennego podnośnika dla osób niepełnosprawnych.

Reklama
Reklama

Na zamkową wieżę dostaniemy się kręconymi schodami po wejściu przez drzwi znajdujące się u jej podstawy. Po przebudowie, na zamek przeniesie się Izba Regionalna Ziemi Świeckiej, powstaną sale wystawowe, zabytek będzie też miejscem koncertów.

Na tym jednak nie koniec planów miasto wobec tego miejsca.

Oprócz tego wokół zamku powstanie rozległy teren pełen zieleni, z placem zabaw, alejkami, ławkami, ścieżkami rowerowymi. Miasto chce, aby stał się miejscem rekreacji, wypoczynku i imprez plenerowych.

Reklama
Reklama

Przebudowa zamku będzie kosztowała 10 mln zł, z czego 2,5 mln to unijne dofinansowanie.

To więcej niż początkowo zakładano. Ma to związek z rosnącymi cenami usług i materiałów budowlanych, ale też ze stosowaniem pracochłonnych rozwiązań architektonicznych, często nowatorskich, aby zamek nie odbiegał wyglądem od historycznych realiów.  

a.bartniak@extraswiecie.pl

Źródło: Urząd Miejski w Świeciu
REKLAMA

https://www.youtube.com/watch?v=f2NvU8U_uzQ
Udostępnij

Komentarze (15)

 1. Tadzio

  18 maja 2022 11:47

  Pięknie 🙂

  Pięknie 🙂

 2. KAR

  18 maja 2022 12:01

  Swoja drogą – szwedzka

  Swoja drogą – szwedzka artyleria dokonała strasznego spustoszenia tego zamku. Plus oczywiście lokalni szabrownicy, którym średniowieczne cegły z ruin posłużyły jako budulec.

 3. Babcia

  18 maja 2022 14:55

  Pięknie,  brawo , nie mogę

  Pięknie,  brawo , nie mogę się doczekać kiedy to zobaczę na żywo.  Wspaniały pomysł z odbudową , będzie się czym chwalić.  Brawo i wielki szacunek dla wykonawców. 

  • Jani

   18 maja 2022 19:11

   Szkoda że nic nie będzie się

   Szkoda że nic nie będzie się działo dookoła zero restauracji kawiarni itp

   • Anton

    18 maja 2022 19:47

    Ale za to policja będzie

    Ale za to policja będzie parkingu pilnować !

    • Marek 63

     18 maja 2022 22:53

     A to źle, niech pilnują,

     A to źle, niech pilnują, świetna wiadomość 

 4. Janek

  18 maja 2022 16:02

  Składam stanowczy sprzeciw,

  Składam stanowczy sprzeciw, wobec marnotrawienia państwowych i społecznych środków, na odbudowę niemieckiego zamku. Gloryfikacja Krzyżaków, przez którech cierpieli Polacy jest niezrozumiała. Tyle polskich zabytków niszczeje, a tu proszę bardzo…

  • Miłośnik historii

   18 maja 2022 17:18

   Żal czytać takie głupoty. Od

   Żal czytać takie głupoty. Od roku 1461 aż do 1772 zamek świecki znajdował się w Królestwie Polskim (w tym 264 lata był siedzibą polskich starostów królewskich). Więcej szacunku dla wiedzy historycznej

  • Miłośnik historii

   18 maja 2022 17:18

   Żal czytać takie głupoty. Od

   Żal czytać takie głupoty. Od roku 1461 aż do 1772 zamek świecki znajdował się w Królestwie Polskim (w tym 264 lata był siedzibą polskich starostów królewskich). Więcej szacunku dla wiedzy historycznej

  • Pozytywny

   19 maja 2022 07:42

   Wpis jest tak żałosny, że aż

   Wpis jest tak żałosny, że aż mnie rozbawił,

   :))

   .. ale piękny region to by chciał mieć i więcej turystów w regionie, bo co się z tym wiąże..? Wiadomo!

  • Rob

   19 maja 2022 18:40

   Proponuję konsultację na

   Proponuję konsultację na Sądowej 18. Tam powinni pomóc. 

 5. Podoba mi się

  18 maja 2022 16:41

  Ładnie

  Ładnie

 6. Anonim

  18 maja 2022 18:45

  Jeżeli powiedziało się A

  Jeżeli powiedziało się A odbudowując bryłę zamku za Gierka, to moim zdaniem zasadne jest dokończenie rekonstrukcji. Moim zdaniem będzie to perełka konkurująca z Malborkiem. Z zachowaniem proporcji. Po zakończeniu docenimy. Pełen szacun dla pietyzmu w odtwarzaniu wnętrz. Nie ma gipsowych atrap.

 7. Iwona

  18 maja 2022 19:36

  Pięknie.Czekalismy tyle lat.

  Pięknie.Czekalismy tyle lat.

 8. Pepe

  19 maja 2022 10:49

  Jeśli szukacie kolumn z Zamku

  Jeśli szukacie kolumn z Zamku w Świeciu to znajdują się u Subkowskiego Tadeusza przy ulicy Parowej 1.

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Policjanci ukarali wysokim mandatem kierowcę, który na parkingu w Świeciu prezentował moc silnika i hałaśliwe dźwięki tłumika swojego samochodu. Policja zapowiada "zero tolerancji".

Wiadomości

W największej świeckiej szkole ponadpodstawowej niemal zawsze jest tłoczno. Jednak dziś na korytarzach ZSP było wyjątkowo dużo młodych ludzi. Wszystko za sprawą ósmoklasistów chcących...

Wiadomości

W wyniku zderzenia motocykla z samochodem osobowym, mężczyzna prowadzący jednoślad trafił do szpitala. Do porannego wypadku doszło w centrum Świecia.

Extra Nowe

Zbigniew Kloska, dyrektor Gminnej Przychodni w Nowem, po ponad 42 latach pracy przechodzi na emeryturę. Ale z placówką się nie rozstaje. - Jeśli będę...

Wiadomości

Do 3 lat więzienia grozi kobiecie i mężczyźnie zatrzymanym w weekend przez policję.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Skład nowej rady może być dla niektórych pewnym zaskoczeniem. Znikło kilka dobrze znanych nazwisk związanych z samorządem od lat.

Wiadomości

W wyborach na urząd burmistrza Świecia niemal na pewno wygrał Krzysztof Kułakowski. Wciąż jednak czekamy jeszcze na oficjalne informacje z Państwowej Komisji Wyborczej.

Wiadomości

Szczególne powody do zadowolenia może mieć Koalicja Obywatelska. Prawdziwym liderem w rankingu popularności okazał się radny Sebastian Glaziński.

Wiadomości

Chyba największym zaskoczeniem jest to, że do rady nie weszła starosta Barbara Studzińska. Najwięcej głosów dostał zastępca burmistrza Świecia Paweł Knapik.

Wiadomości

Poznaliśmy wyniki głosowania na wójtów w kolejnych czterech gminach powiatu świeckiego.

Wiadomości

Krzysztof Kułakowski zdecydowanie wygrał z Dariuszem Woźniakiem wybory na burmistrza.

Wiadomości

Znamy już wyniki wyborów na burmistrza Pruszcza oraz na wójta gminy Lniano.

Wiadomości

Oprócz burmistrzów i wójtów oraz radnych gmin i powiatu, mieszkańcy powiatu świeckiego wybierali też radnych sejmiku województwa. Wiadomo już, kto nimi będzie z naszego...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama