Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Odeszli w 2022 roku... Pozostaną w naszej pamięci

We Wszystkich Świętych wspominamy znane i cenione osoby, które jeszcze niedawno były wśród nas. Wracając z grobów bliskich, zapalmy im lampkę, aby pokazać, że o nich pamiętamy.

Udostępnij
pogrzeb-zi-11

 Krystyna Spych
82 lata, styczeń 2022

Wielką pasją Krystyny Spych była praca z dziećmi i młodzieżą. Przez 40 lat była pedagogiem szkolnym. Od 1986 r. była harcmistrzem Związku Harcerstwa Polskiego w Świeciu.

Michał Jerzy Golonka
71 lat, styczeń 2022

Reklama
Reklama

Michał Jerzy Golonka z Laskowic wychował się w rodzinie kolejarskiej, następnie pracował jako maszynista. Na emeryturze oddał się całkowicie swojej wielkiej pasji - fotografii kolejowej i zaangażował w działalność organizacji skupiającej pasjonatów kolei. We wrześniu 2019 r. został prezesem Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Bydgoszczy.

Dbał również o historię swojej małej ojczyzny, jaką były dla niego Laskowice Pomorskie. Historię regionu, z którego pochodził uwieczniał na zdjęciach oraz dokumentował ją na swojej autorskiej stronie: www.laskowice.com.pl.

Feliks Tomaszewski
86 lat, kwiecień 2022

Reklama
Reklama

Wieloletni członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowem. Uczestniczył w wielu akcjach bojowych ratujących ludzkie życie i mienie. Do najbardziej traumatycznych wspomnień zaliczał pożar domu w Borowym Młynie w latach 60., w którym spłonęło dwoje małych dzieci, a ich rodzice doznali ciężkich poparzeń.

Pełnił obowiązki zastępcy naczelnika, a potem sekretarza, naczelnika i gospodarza zarządu OSP w Nowem. Przez jedną kadencję był wiceprezesem Zarządu Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Nowem. Za wieloletnią i nieposzlakowaną służbę był wielokrotnie odznaczany.

Feliks Poćwiardowski
90 lat, kwiecień 2022

Reklama
Reklama

Ojciec Feliks Poćwiardowski, urodzony w Laskowicach, był założycielem tamtejszego Domu Misyjnego św. Arnolda Janssena, który powstał na działce przezkazanej przez jego rodziców.

Z kamerą i aparatem fotograficznym dokumentował przez wiele lat pracę werbistów w Afryce, Ameryce Południowej, Azji.

Ojciec Feliks Poćwiardowski został odznaczony medalem Komisji Episkopatu Polski za zasługi w dziele misyjnym.

Reklama
Reklama

Damian Sulowski
37 lat, kwiecień 2022

Piłkarz był uznawany za prawdziwą ikonę świeckiej Wdy, której przez kilka sezonów był kapitanem. Popularny "Suli" cieszył się ogromnym szacunkiem wśród kibiców, po tym, gdy nie opuścił klubu, mimo trudniejszych chwil i spadku drużyny do A Klasy. Damian Sulowski pozostał z drużyną, świętując później awanse do IV i III ligi.

Na poziomie trzecioligowym wystąpił w barwach Wdy w 44 meczach. W 2013 r. pożegnał się z klubem i przeszedł do Toru Laskowice. Piłkarską karierę zakończył w Sparcie Przysiersk. Przez kilka lat walczył z nowotworem. Niestety, choroba okazała się silniejsza...

Reklama
Reklama

Andrzej Danielski
56 lat, maj 2022

Ksiądz Andrzej Danielski od 2004 r. był proboszczem parafii w Niewieścinie (gmina Pruszcz).

Na początku lat 90., pełniąc posługę w parafii w Tczewie zaangażował się w tworzenie i rozwój dziecięcych chórów "Biedronki", działających w parafiach, szkołach i domach kultury. Jeden z nich powstał również w Niewieścinie.

Reklama
Reklama

Za swoją działalność został Kawalerem Orderu Uśmiechu, honorowego odznaczenia, do którego dorosłych nominują dzieci. Zmarł po długiej chorobie.

Wojciech "Fazi" Radtke
49 lat, czerwiec 2022

W czerwcu 2022 r. zmarł Wojciech "Fazi" Radtke. Jego gitarowe popisy były ozdobą festiwalu Blues na Świecie. Przez szereg lat związany był m.in. z formacją Latający Most, a potem ze świecko-grudziądzkim zespołem Zydeco Flow. Jako gitarzysta uczestniczył w niezliczonej ilości projektów z różnymi muzykami w Świeciu i w kraju. Realizował też projekty artystyczne ze świeckim OKSiR-em.

Reklama
Reklama

Oprócz muzyki, drugą jego wielką pasją była historia Świecia. Kolekcjonował ciekawostki, zdjęcia i pocztówki związane z historią miasta.

Kilka miesięcy przed śmiercią rzadziej udzielał się artystycznie z powodu ciężkiej choroby nerek.

Zbigniew Iwański
65 lat, lipiec 2022

Reklama
Reklama

Zbigniew Iwański większość swego życia poświęcił szeroko rozumianej kulturze fizycznej. Pracę na stanowisku zastępcy kierownika, a potem dyrektora ds. sportu w Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu rozpoczął w 1992 r. Pracował tam do 2021 r., do przejścia na emeryturę.

Zasiadał w zarządach Wdy Świecie oraz TKKF Celuloza. Był jednym z założycieli kobiecej sekcji siatkówki na przełomie lat 80. i 90.

Zbigniew Iwański był również jednym z głównych twórców "Strategii rozwoju sportu w gminie Świecie" oraz programu "Polubić sport" adresowanego do uczniów szkół podstawowych.

Reklama
Reklama

Rajmund Linden
79 lat, wrzesień 2022

Znany i szanowany w Świeciu - i nie tylko - lekarz medycyny pracy.

Piotr Machel
53 lata, październik 2022

Ceniony w Świeciu i powiecie lekarz weterynarii, prowadzący gabinet weterynaryjny i sklep zoologiczny przy ul. Klasztornej.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (0)

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Biznes

Od połowy 2023 r. trwa generalna rozbudowa zakładu firmy Haber w Dzikach koło Świecia.

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim Zmarłego Zdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyStowarzyszenia Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej„Inkubator Przedsiębiorczości” Udostępnij

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Tego się chyba nikt nie spodziewał. - Wszystkie oferty przekroczyły o kilka milionów sumę zabezpieczoną na dokończenie budowy przedszkola - ubolewa wójt gminy Warlubie....

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim ZmarłegoZdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyLokalnej Grupy Działania "Gminy Powiatu Świeckiego" Udostępnij

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Jedni nazywają go Kamieniem św. Wojciecha, inni Diabelskim Kamieniem. Bez względu na genezę nazwy, stanowi sporą atrakcję turystyczną w powiecie świeckim. Wdecki Park Krajobrazowy...

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

W miniony weekend dwóch kierowców zostało zatrzymanych przez policję dzięki reakcji świadków. Niechlubny rekordzista miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama