Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Odurzony klejem stawał się agresywny i nieobliczalny. Sąd zdecydował o losie Marka Ś.

We wtorek w Sądzie Rejonowym w Świeciu zapadł wyrok w sprawie 33-letniego Marka Ś.  

Udostępnij
marek-s-czolox

REKLAMA

Marka Ś. nie było na wtorkowej rozprawie w Sądzie Rejonowym w Świeciu, na której ogłoszono wyrok.

Prokurator domagał się umieszczenia go w szpitalu psychiatrycznym. Sędzia Piotr Peżyński był jednak odmiennego zdania.

- Marek Ś. cierpi na zaburzenia, ale nie jest chory psychicznie. Jest osobą uzależnioną, ale nie zwalnia go to od odpowiedzialności karnej. Zarzucanych mu czynów dopuścił się chcąc zdobyć substancje odurzające, a nie dlatego, że nie zdawał sobie sprawy z tego, co robi - argumentował Piotr Peżyński.

Zdaniem sędziego oskarżony powinien być skierowany na leczenie w zamkniętym ośrodku odwykowym, a nie w szpitalu psychiatrycznym.
REKLAMA

Na Marku Ś. ciążyło pięć zarzutów, za które został skazany na 3,5 roku więzienia. Za część wyrządzonych krzywd i zniszczeń ma zapłacić. Sąd orzekł, że ma uiścić 3 tys. zł zadośćuczynienia kobiecie, którą uderzył i ukradł jej torebkę z pieniędzmi i dokumentami. Oprócz tego zasądzono wobec niego 2 tys. zł grzywny za porąbane drzwi w mieszkaniu, które należy do ZGM i dodatkowe 980 zł na pokrycie wynagrodzenia adwokata.

Na poczet kary zaliczono mu pobyt w areszcie od kwietnia tego roku. Przedłużono mu również areszt do stycznia 2022 r., na wypadek, gdyby chciał się odwoływać od wyroku. Marek Ś. nie ma gdzie mieszkać, więc zachodzi obawa, że wypuszczony z aresztu na czas oczekiwania na apelację, dopuści się kolejnych przestępstw.

O Marku Ś. i jego zachowaniu, powodującym, że wielu mieszkańców Świecia bało się jego trudnych do przewidzenia reakcji, pisaliśmy kilkakrotnie (patrz poniżej).
REKLAMA

Najpoważniejszym przestępstwem, jakiego się dopuścił, była napaść na 47-letnią kobietę, którą najpierw poturbował, a potem zabrał jej torebkę z pieniędzmi i dokumentami. W chwili ataku był odurzony klejem, od którego się uzależnił.

Było do przewidzenia, że prędzej czy później Marek Ś. znajdzie się na ławie oskarżonych. W ciągu roku, zanim trafił do aresztu, niemal dzień w dzień chodził odurzony. Stawał się coraz bardziej agresywny i niebezpieczny dla otoczenia.

Regularnie zastraszał ludzi, od których żądał pieniędzy na klej. Apogeum ekscesów z jego udziałem nastąpiło wiosną tego roku. Przywłaszczył sobie samochód, którym pędził ulicami Świecia pod prąd, zaprószył ogień w kamienicy, gdzie mieszkał i w końcu napadł na kobietę. Ujęli go przechodnie widzący zajście. Marek Ś. nie był wtedy w pełni świadomy tego, co zrobił, bo wcześniej wąchał klej.
REKLAMA

Od 24 kwietnia mężczyzna przebywa w areszcie. W sierpniu rozpoczął się jego proces. Badający go psychiatrzy i psycholodzy orzekli, że w chwili popełniania zarzucanych mu czynów 33-letni Marek Ś. miał znacznie ograniczoną zdolność do rozpoznawania i oceny swojego postępowania.

Było to spowodowane stałym odurzaniem się klejem i rozpuszczalnikiem. To z kolei znacząco zaburzyło mechanizmy kontroli emocji i zachowań oraz ograniczyło możliwość planowania, organizowania i przewidywania skutków podejmowanych działań.

Warto dodać, że świecianin był już ponad 20 razy hospitalizowany w szpitalu psychiatrycznym. Nie stwierdzono u niego choroby psychicznej. Rozpoznano jednak zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane substancjami psychoaktywnymi.

Z pewnością losy Marka Ś. mogłyby ułożyć się inaczej, gdyby regularnie przyjmował leki, jakie za każdym razem przepisywano mu po opuszczeniu oddziału psychiatrycznego.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (24)

 1. Kij mu w...

  21 września 2021 12:18

  20razy chospitalizowany w SzP

  20razy chospitalizowany w SzP. Przepisywanie leki i stwierdzenie ze nie jest chory. Chory za to jest ten, kto go badał.

 2. WS

  21 września 2021 12:25

  Takich sądów bronili że

  Takich sądów bronili że świecami  w ręku w Świeciu masakra chłopak uzależniony chory tylko go krzywdzą dalej wysadzając do więzienia. 

  • SW

   21 września 2021 16:16

   To może zabierzesz go do

   To może zabierzesz go do siebie.

 3. Znawca

  21 września 2021 12:26

  Każdy lekarz psychiatra czy

  Każdy lekarz psychiatra czy psychoterapia ma coś z głową .Nie jest to nowość 

 4. Ada

  21 września 2021 12:39

  O takie wolne sądy

  O takie wolne sądy walczyliście!! Proszę bardzo.. gość zabija autem małżeństwo naćpany i dostaje 8 lat….. Brawo!!!! 

  • Typek

   22 września 2021 11:01

   Chciałbym przypomnieć, że

   Chciałbym przypomnieć, że sądy są od egzekwowania prawa, a nie od jego tworzenia, także zwalanie wszystkiego na nie to przegięcie. Winnym w tej sytuacji jest Zbychu Ziobro i jego ministerstwo.

   Życzę miłego dnia i pozdrawiam serdecznie. 

 5. Student

  21 września 2021 13:05

  Brak słów ! Chory kraj i
  Brak słów ! Chory kraj i chory system!!!

 6. Anonim

  21 września 2021 14:17

  Bambus konfident

  Bambus konfident

  • Morela

   21 września 2021 19:01

   Jaki bambus???

   Jaki bambus???

 7. Nowianin

  21 września 2021 14:46

  Takie rzeczy to tylko Świeciu

  Takie rzeczy to tylko Świeciu. 

 8. Pyza

  21 września 2021 15:52

  Ci tak plujący na szpital

  Ci tak plujący na szpital chyba nie wiedzą o co chodzi w odwyku. Biorą Cię do zejścia substancji z organizmu i wtedy, jeśli nie ma wyroku sądu jesteś wolnym człowiekiem. Więc takie ćpun czy alkoholicy mogą bywać na odwyku i kilkanaście razy. Osoba uzalezniona musi chcieć podjąć leczenie i albo idzie dobrowolnie albo kieruje ją sąd do ośrodka leczenia uzależnień. Nie mylić z odwykiem.

  Uzależnienie to jednostka chorobowa, ale nie choroba psychiczna (nazwa szpitala wskazuje że to szpital dla nerwowo i psychicznie chorych). Dlatego szpital nie stwierdził że jest chory psychicznie, czyli go nie leczył bo tym się zajmują poradnie i konkretne ośrodki. O alkoholikach tez nie mówi się że są chorzy, tylko uzależnieni.

  • xyz

   21 września 2021 22:28

   Powaznie? Serio? A 02-P to co

   Powaznie? Serio? A 02-P to co? Przy orzekaniu hm?

   • Jas

    22 września 2021 20:26

    O2-P nie oznacza że ktoś jest

    O2-P nie oznacza że ktoś jest chory na umyśle. Przyklad:zaburzenia lękowe spowodowane długotrwałą chorobą, gdzie indziej nieskwalifikowane 

 9. Duda

  21 września 2021 18:26

  Uniewinnie go jak Kamińskiego

  Uniewinnie go jak Kamińskiego, I zastąpi Macierewicza w rzadzie

 10. Idiota

  21 września 2021 19:19

  Smutna prawda jest taka że

  Smutna prawda jest taka że nie wyjdzie z tego. Musiałby mieć kogoś kto się poświęci i mu pomoże. Instytucje i rozwiązania systemowe nie podołają. Więc komentarze zatroskanych ze trzeba mu pomóc bo jest biedny i chory sobie w buty wsadźcie. Najbardziej prawdopodobne jest ze się wkoncu przekręci i temat się skończy. 

  • Alkoholik

   22 września 2021 06:27

   Żeby wyjść z uzależnienia

   Żeby wyjść z uzależnienia jakiegokolwiek potrzebna jest silna wola samego uzależnionego,motywacja i wsparcie.Tak dużo a zaczyna się tak niewinnie.Bez silnego postanowienia samej osoby zainteresowanej i konsekwencji w postaci całkowitego odrzucenia nałogu cała reszta jest pozbawiona sensu.Więc kto jest słaby mentalnie wcześniej czy później wraca do nałogu.Pomyślicie sobie że te dwa piwa dziennie to nie uzależnienie albo codzienna tabletka nasenna ale to jest nałóg może nieszkodliwy? Kto to wie?Ten chłop z artykułu już ma popalone płuca i całe górne drogi oddechowe nie nadaje się nawet na organy do przeszczepu.Powinien być trzymany w izolacji ze względu na swoją agresję i zadośćuczynić pracą wyrządzone krzywdy innym.

   • xyz

    22 września 2021 13:59

    Silna wola? Chciales

    Silna wola? Chciales czlowieku zablysnac a Ci nie poszlo. Mozg osoby uzaleznionej pracuje inaczej niz osoby bez problemu. Nie ma to nic wspolnego z silna wola. Proponuje sie wyedukowac, a pozniej pisac

    • Alkoholik

     22 września 2021 22:28

     Byłeś kiedyś uzależniony czy

     Byłeś kiedyś uzależniony czy tylko wyedukowany?Jeśli nie byłeś to nie wiesz o czym piszesz . Mózg człowieka jest mózgiem człowieka a ja rzuciłem palenie po dziesięciu latach nałogowego palenia i rzuciłem alkohol po wielu latach picia a było kilka lat że codziennie.Czemu nie chętnie się wyedukuje jak piszesz ale wiem co mi pomogło i dalej pomaga walczyć z nałogami.Właśnie moja silna wola.

 11. Świeciak

  22 września 2021 06:55

  Jak bym widział tych debili z

  Jak bym widział tych debili z PO.Identyk.

  • HANS KLOC

   22 września 2021 13:33

   Ten koleś bardziej się

   Ten koleś bardziej się kojarzy ze znanym politykiem PiiSuaru panem Antonim.

 12. Kacper

  22 września 2021 14:26

  Wy tak sobie w tym swieciu

  Wy tak sobie w tym swieciu zyjecie?

  • HANS KLOC

   22 września 2021 14:28

   Tak, pełen luzik. A co?

   Tak, pełen luzik. A co?

  • Renia

   22 września 2021 19:59

   Ćpamy kleja i  rozpuch  a co

   Ćpamy kleja i  rozpuch  a co kurwa nie wolno !! Denaturat z colą też mi wchodzi auuuuu

 13. Sadysta

  23 września 2021 18:01

  Wygląda jak cwel z tymi

  Wygląda jak cwel z tymi żółtymi gaciami na łbie !!!

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Niestety, tragiczny finał miały poszukiwania młodego mężczyzny, który w niedzielę wieczorem wybrał się z kolegą nad Jezioro Żurskie, aby popływać.

Wiadomości

W środę po południu w Głogówku Królewskim zderzyły się samochód osobowy i dostawczy.

Wiadomości

Nastąpiła kolejna istotna zmiana w wyglądzie świeckiego zamku. Tym razem na zewnątrz. Zamontowano drewniany krużganek, który będzie prowadził do dwóch nowych wejść.

Wiadomości

Świecie dołączyło do grona miast, w których późną nocą nie kupimy alkoholu. Radni przyjęli uchwałę, która będzie dotyczyć nie tylko sklepów, ale także stacji...

Reklama