Twoje życie - twoja karta to kampania, którą policja prowadzi wspólnie z Fundacją La Strada. Ma ona uświadamiać, jak łatwo można wpaść w pułapkę handlu ludźmi.
Często myślimy, że takie rzeczy zdarzają się gdzieś daleko i komuś innemu. Tymczasem ofiarą może zostać każdy, niezależnie od wieku czy miejsca zamieszkania.
W latach 2017-2024 polska policja zidentyfikowała w naszym kraju aż 295 domniemanych ofiar handlu ludźmi.
Są to zarówno obywatele Polski (135 osób), jak i cudzoziemcy – najczęściej z Filipin (80 osób), Ukrainy (25), Bułgarii (18), Kolumbii (10) oraz z innych krajów (27 osób). Analiza ujawnionych w ostatnich latach przestępstw w tym zakresie wskazuje, że:
- 32% związanych było z pracą przymusową i niewolnictwem,
- 23% przypadków dotyczyło eksploatacji seksualnej,
- 8% dotyczyło żebractwa,
- 37% przypadków obejmowało inne formy wykorzystywania, w tym m.in.: wyłudzanie świadczeń socjalnych (głównie w krajach skandynawskich) oraz wyłudzanie kredytów bankowych.
- Handel ludźmi to poważne przestępstwo, które wciąż przybiera nowe formy. Ofiarami coraz częściej stają się młodzi ludzie podejmujący szybkie decyzje o wyjazdach zagranicznych. Dlatego kluczowe są działania prewencyjne i edukacyjne. Od lat prowadzimy działania zwalczające ten proceder, ale najskuteczniejsza według mnie jest profilaktyka – mówi insp. Monika Golik, zastępca dyrektora Biura Kryminalnego KGP.
Przestępcy zajmujący się procederem handlu ludźmi nie zawsze wyglądają podejrzanie. Często budzą zaufanie, oferują szybki zarobek, deklarują pomoc, a nawet… miłość.
Ofiary często nie są świadome, że coś jest nie tak - aż do momentu, gdy jest już za późno. Dlatego tak ważna jest ostrożność: sprawdzaj oferty, nie podpisuj niczego w pośpiechu, informuj bliskich, gdzie jedziesz i z kim się kontaktujesz, ustal z nimi hasło bezpieczeństwa.
Czasem wystarczy jeden telefon, żeby uniknąć tragedii. Czasem to właśnie rozmowa z kimś z zewnątrz pozwala spojrzeć na sytuację z innej perspektywy. Dlatego, jeśli masz wątpliwości, coś cię niepokoi albo obawiasz się o kogoś bliskiego - zadzwoń:
- 512 105 371 – policyjny numer w nagłych sytuacjach dotyczących handlu ludźmi;
- 605 687 750 – interwencyjny telefon Fundacji La Strada.
Więcej na temat kampanii: Rusza kampania #TwojeŻycieTwojaKarta – wspólna akcja Policji i Fundacji La Strada przeciwko handlowi ludźmi
