Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Parafie zaczynają mieć problemy finansowe. Epidemia daje im się we znaki

Proboszczowie z powiatu świeckiego nie chcą oficjalnie rozmawiać o kłopotach finansowych swoich parafii spowodowanych koronawirusem. Powód? Obawiają się hejtu. Przyznają jednak, że sytuacja jest coraz trudniejsza i nie wiedzą, jak sobie z nią poradzić.

Udostępnij
pusty-kosiol

REKLAMA

Żaden z księży, z którymi próbowaliśmy rozmawiać nie chciał wystąpić w tekście z imienia i nazwiska. Taka sytuacja miała miejsce po raz pierwszy. Powód? Wszyscy obawiali się hejtu podobnego do tego, jaki spadł na księdza Pawła Sitarka, proboszcza parafii w Świekatowie. Gdy w prasie ukazała się informacja, że wystawił w dwóch sklepach skarbonki na datki, posypały się ostre komentarze mieszkańców.

- Wiele osób nie chce zrozumieć, że parafia utrzymuje się tylko z ofiar wiernych - tłumaczy jeden z księży z powiatu świeckiego. - Część dodatkowo spłaca kredyty zaciągnięte na remonty, które w przypadku starych kościołów są absolutną koniecznością. Banki domagają się co miesiąc należnej raty. Poza tym jest wiele innych stałych kosztów, jak chociażby wynagrodzenie organisty. Rachunki za media też trzeba płacić - wylicza. - Wbrew temu, co sobie niektórzy wyobrażają, księża nie opływają w luksusy, a  już na pewno nie w małych wiejskich parafiach.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Podstawą finansową każdej parafii jest coniedzielna ofiara pieniężna zbierana podczas mszy. Z powodu epidemii na mszach jest po kilka osób, a więc i wpływy z tacy są groszowe. To właśnie te pieniądze pozwalają opłacić rachunki i remontować zabytkowe świątynie czy plebanie.

Wielkanoc też niesie dodatkowy zastrzyk gotówki, podobnie jak późniejsze śluby, które po okresie Wielkiego Postu znowu są udzielane w kościołach. Wydarzeniem, które co roku pozwala podreperować budżet parafii są też pierwsze komunie święte odbywające się na przełomie maja i czerwca. Te prawdopodobnie zostaną przełożone na jesień. Do tego czasu nie ma co liczyć na jakieś pieniądze. Brak nabożeństw pogrzebowych to również, mówiąc językiem biznesowym, strata.
REKLAMA


Reklama
Reklama

W stosunkowo najlepszej sytuacji są księża uczący w szkołach religii. Oni, tak jak inni nauczyciele, mają zagwarantowane wynagrodzenie. Nie wszyscy jednak uczą, poza tym te pieniądze nie pozwalają pokryć wydatków związanych z utrzymaniem organisty czy kościelnego, którzy też przecież zasługują na wypłatę. Choćby częściową.

Jak zatem radzą sobie księża?
REKLAMA

Reklama
Reklama

- Bieżące wydatki pokrywane są m.in. z puli przeznaczonej na inwestycje - wyjaśnia jeden z proboszczów z dekanatu świeckiego. - Innej możliwości nie ma. Swoje potrzebny zabezpieczam z niewielkich oszczędności, które powoli się kończą i nie wiem co zrobię, gdy konto będzie już puste.  

Jak dodają duchowni, pewnym wyjściem z sytuacji mogłyby być puszki w zaprzyjaźnionym sklepach i punktach usługowych, do których wierni mogliby wrzucać datki. Po doświadczeniach księdza ze Świekatowa, nikt jednak nie chce już ryzykować.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA
REKLAMA


Rozwiń swoje pasje! Wybierz swój kierunek! Szkoła Muzyczna w Chełmnie zaprasza!
Zapisz się na rok szkolny 2020/2021 - tutaj

Udostępnij
48 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Niech Rydzyk im opłaci ma

Niech Rydzyk im opłaci ma wystarczającą dużo pieniędzy które wyciągnął od swoich biednych wiernych. 

Dziwne, że tyle osób

Dziwne, że tyle osób krytykuje Kościół w Polsce. Ale jak przychodzi im pochować kogoś bliskiego, ochrzcić dziecko, czy wziąć ślub, to wtedy przypomina im się, że są katolikami. I jakoś im nie przeszkadza instytucja Kościoła Rzymsko-Katolickiego.

Całe życie w kościołach

Całe życie w kościołach żebrają i nie mają? A ten co pracę utracił to też ma z tacą latać bo nie ma na rachunki? Wstyd żebraki!!! Ale wiecie co… pomódlmy się za nich jak i oni za nas to za opłatą to robili.  

Myśle że modlitwa powinna być

Myśle że modlitwa powinna być wystarczająca. Co ksiądz nam daje w czasie chrztu, komunii, bierzmowania, ślubu, i pochówku? -sakramenty i modlitwę rzeczy nianamacalne ale za całkiem namacalne pieniądze. Więc dzisiaj w tych trudnych czasach gorąca modlitwa i słowa wsparcia powinny być wystarczające tym bardziej że wielu ludzi utraciło już namacalne źródło dochodu i zostaje im tylko pokrzepiająca modlitwa. I jeszcze jedno, ludziom mówi się trzeba było oszczędzać, a KK w bankach Watykańskich chyba parę euro na czarna godzinę ma, więc czas ten przepływ kasy uruchomić w drugą stronę.

Kościół kościołem ale to co

Kościół kościołem ale to co wyprawiaja ci wyłudzacze naprawdę przechodzi czasem ludzkie pojęcie. Ludzie właśnie przez takich materialistow odwracają się od kościoła…. Zwykły szary człowiek na etacie całe życie musi ciężko pracować żeby zapewnić sobie godne życie a taki ksiądz tylko patrzy żeby ludzie dali jak największe pieniądze… Nie mają luksusow? A to ciekawe… Poza tym wystarczyłoby zmienić samochod na tańszy i już by starczyło na kilka miesięcy na utrzymanie plebanii i pracowników kościoła 

to jest dobra wiadomość

to jest dobra wiadomość

Biedaki. A gdzie się podziała

Biedaki. A gdzie się podziała oprócz kosza, składka inwestycyjna? Gdzie duże opłaty za kawałek ziemi / miejsce na cmentarzu ? Coś mi się wydaje ,że ktoś tutaj mocno kombinuje.

Przykro czytać te wszystkie

Przykro czytać te wszystkie komentarze …sama jestem wierząca i praktykujaca… korzystam również z sakramentów które muszę opłacić …  Ale chciałabym dam tyle ile chce dac . Niestety dziś ta nieopodatkowana kwota jest narzucania… księża sami sobie bardzo ciężko zapracowali na taką opinię…nie mówię że wszyscy ale większość tak… więc może zamiast hejtu kto chce niech daje A kto nie chce niech nie daje…wszystko. 

Kiecka do szafy i do roboty!

Kiecka do szafy i do roboty!

Proponuje dać kase na

Proponuje dać kase na potrzeby inwestycyjne w Boboli to może po pandemi w niedziele na mszy światła proboszcz włączy bo tak ciemno a na plebani sie pali …parodia

Czy przypadkiem trzy

Czy przypadkiem trzy podstawowe sakramenty ustanowine przez Kościół które każdy powinien otrzymać nie powinny być darmowe a pozostałe ok jskaś jedna taryfa dla wszystkich o podatek od tego i ok

Do roboty!!!!!!!!!!!!!!!!!

Do roboty!!!!!!!!!!!!!!!!!

Puszki, pękające parówki itp,

Puszki, pękające parówki itp, to domena Antosia Nawiedzonego. Może on potrafi (pełno go u faceta nazywanego przez niektórych, ojcem Radia Maryja) poradzić co z tym fantem zrobić, tym bardziej, że to co było, już się nie wróci. Mitologia KK powoli przestaje oszołamiać coraz większe szeregi normalnie myślacych.

Słabo mi było jak tylko

Słabo mi było jak tylko przeczytałam tytuł. Jeszcze gorzej jak artykuł. Bo oczywiście komentarzy takie ,jakie są zamieszczenie można spodziewać się już po samym nagłówku. Niby niechcący, niby przypadkiem, niby obiektywnie ale jakoś nie wierzę w czyste intencje redaktora. Przykro jakoś… 

Nie bronię księży,wielu z nich zasłużyło sobie na ostre słowa. Ale nie wszyscy. Szkoda że są wrzucani do jednego wora. Zastanawiam się też dlaczego jest tak mało młodych księży skoro duszpasterstwo to życie miodem i mlekiem płynące… Ludzie plują na nich jadem, obrażają. Tyle tu ideałów. Żyjcie jak najdłużej w szczęściu i zdrowiu. Kto jest bez winy niechaj pierwszy rzuci kamień. 

Przyklejanie łatek jest złe i

Przyklejanie łatek jest złe i niesie ogromny margines błędu. Znam wielu wspaniałych księży, także w Świeciu. Proszę więc nie wrzucajcie wszystkich do jednego worka. Co corsza najwięcej obelg rzucają ludzie, którzy nie chodzą do kościoła, nie przyjmują kolędy, nie dają kolędy ale najgłośniej krzyczą gdy ksiądz robi im problemy z jakiegoś tytułu. Trochę więcej konsekwenjci.  Nie chodzisz do kościoła, to nie masz prawa do ślubu w kościele itd. Proste. To tak jakby ktoś nie chodził na kurs prawa jazdy a potem przyszedł na egzamin i miał pretensje, że nie chcą go dopuścić. 

Bóg zapłać 

Bóg zapłać 

Szanowni wierni tylko

Szanowni wierni tylko czekałem aż po paru tygodniach mniejszej frekwencji w kościołach zacznie się jazgot o kasę. Nawet sobie nie wyobrażacie jak kościół w Polsce jest bogaty i jaki posiada majątek. Nich episkopat rzuci na parafie trochę złotych talarów i będzie dobrze.

Ja nie damy

Ja nie damy

Krótko i na temat do

Krótko i na temat do katolików. Również w czasie pandemii nasza ofiarność jest konsekwentnym wypełnieniem 5 Przykazania Kościelnego: „Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła.”

Weźcie się do roboty może

Weźcie się do roboty może Rydzyk wam pożyczy jak macie chrzest albo pogrzeb to macie cenniki na to i gówno was obchodzi czy ktoś biedny równo łapę wyciągacie płać o płacz 

Trudno… Nie ma pieniędzy i

Trudno… Nie ma pieniędzy i nie będzie… Pan wystawił was na próbę i teraz patrzy czy jego klechy ZA DARMO będa głosić słowo Boże hahaha a jak nie to będziecie sie smażyć w piekle!!! Hahaha

Darmozjady niech do Rydzyka

Darmozjady niech do Rydzyka albo drugiego szejka głodz z Łodzi niech im teraz da tyle co oni maja pieniędzy epidemia może dla nich 10 lat trwać rzygam jak widze księży 

Do roboty na budowę tak jak

Do roboty na budowę tak jak mój mąż od rana do 17 i potem odprawicie mszę o 18 i z gosposia na odpoczynek do sypialni

Księża prawosławni pracują

Księża prawosławni pracują zawodowo i w ten sposób zarabiają na utrzymanie swoje i rodziny. Dlaczego ten system nie funkcjonuje u katolików?

Przecież każdy ksiądz ma

Przecież każdy ksiądz ma średnie wykształcenie i mature oraz zawód np mechanik, rolnik, stolarz czy budowlaniec. Na budowach jest dużo pracy wtedy ksiądz zobaczy co można kupić za 8 czy 10 godz pracy? Za pogrzeb czy ślub kasują dużo kasy a to tylko godzina ! Jeszcze nie słyszałam żeby księża strajkowali w spr podwyżek czy wyjeżdżali do pracy „za chlebem” tak jak moje dzieci czy znajomych !

A dlaczego żaden ksiądz nie

A dlaczego żaden ksiądz nie chciał wystąpić z imienia i nazwiska jak napisano w artykule? Co mają do ukrycia przecież to osoby publiczne. A może nie chcą się ujawnić aby ich nie kojarzono z dobrami materialnymi oraz samochodami ? Jedynie ksiądz że Świekatowo miał odwagę i chwała mu za to.

Jeden z niewielu plusów tej

Jeden z niewielu plusów tej całej pandemii.
Do roboty, nieroby!

Miało nie być hejtu … Ot

Miało nie być hejtu … Ot polska rzeczywistość … Opluć , kopnąć , dowalić a w niedzielę rączki złożyć i do komunii . Brawo chrześcijanie ! 

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci prowadzili poszukiwania dwóch mieszkańców gminy Nowe. Zachodziła poważna obawa, że targną się na swoje życie. W akcji pomagali mieszkańcy i strażacy.

Wiadomości

W piątek wieczorem doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Górnej Grupie.

Wiadomości

Urząd Miejski w Świeciu przygotowuje dokumentację projektową dotyczącą przebudowy amfiteatru. Planowane zmiany obejmą nie tylko widownię, ale też scenę i budynek.

Wiadomości

W środę po południu strażnicy miejscy ze Świecia dostali nietypowe wezwanie. Chodziło o wyciągnięcie z Wisły… orła. Ptak nie mógł wydostać się na brzeg...

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Wiadomości

Policjanci prowadzili poszukiwania dwóch mieszkańców gminy Nowe. Zachodziła poważna obawa, że targną się na swoje życie. W akcji pomagali mieszkańcy i strażacy.

Wiadomości

W piątek wieczorem doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Górnej Grupie.

Wiadomości

Urząd Miejski w Świeciu przygotowuje dokumentację projektową dotyczącą przebudowy amfiteatru. Planowane zmiany obejmą nie tylko widownię, ale też scenę i budynek.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama