Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Pielęgniarki: Mamy dość tej obrzydliwej rządowej propagandy, że zarabiamy po 6,5 tysiąca

- W tym sporze nie chodzi tylko o nasze zarobki - podkreśla Elżbieta Kowalikowska-Brydak, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu. - Jeśli zabraknie pielęgniarek, a ten moment zbliża się nieuchronnie, zawali się cały system służby zdrowia.

Udostępnij
protest-pielegniarek

REKLAMA

W sobotnim proteście środowisk medycznych wzięło udział około 30 tys. osób. Do Warszawy pojechała także kilkunastoosobowa delegacja pielęgniarek z Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu. Wybrały się tam, by dać wyraz niezadowoleniu z polityki rządu, który nie widzi potrzeby wzrostu nakładów na system opieki zdrowotnej do poziomu 8 proc., zwiększenia wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia i wreszcie zwiększenia liczby świadczeń dla pacjentów oraz poprawę ich dostępności.

Reklama
Reklama

- Czujemy się zażenowane postawą ministra zdrowia i premiera - podkreśla Elżbieta Kowalikowska-Brydak, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu.

Przewodnicząca zwraca uwagę, że nikt z rządu nie wyszedł do protestujących. Nikt nie próbował z nimi rozmawiać.
REKLAMA

- Udawano, że nie ma żadnego protestu. W mediach pojawiły się za to wypowiedzi ministra zdrowia twierdzacego, że zarabiamy po 6,5 tys. zł, a protesty odbywają się tylko dlatego, że medycy stracili wysoki dodatek covidowy i nie mogą się z tym pogodzić. To zwykłe kłamstwo - oburza się.

Reklama
Reklama

Elżbiecie Kowalikowskiej-Brydak niedawno wyliczono w ZUS, że przechodząc w tym roku na emeryturę, po 41 latach pracy, dostałaby 2,4 tys. zł brutto, czyli około 2 tys. zł na rękę.

- Nie mam wyboru - mówi. - Będę musiała pracować dalej, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Nie byłoby tak, gdybym naprawdę zarabiała 6,5 tys. zł, jak twierdzi minister.
REKLAMA


Do Warszawy pojechała kilkunastoosobowa delegacja pielęgniarek ze Świecia / Fot. nadesłane

Reklama
Reklama

REKLAMA

Jak podkreślają protestujący, brak skutecznych zmian może doprowadzić do zawalenia całego systemu opieki zdrowotnej. Niepokojące symptomy płyną od kilku lat, ale ich zdaniem są lekceważone.

- W szpitalu psychiatrycznym w Świeciu na 210 zatrudnionych pielęgniarek aż 12 w tym roku osiągnie wiek emerytalny, a kolejnych 46 w ciągu najbliższych kilku lat - wylicza przewodnicząca. - Nowych podań prawie nie ma. W jaki sposób dyrekcja wypełni tę lukę, skoro nie ma chętnych do pracy w tym zawodzie? To wszystko prędzej czy później odbije się na pacjentach. Gdy nie będzie personelu, pojawi się konieczność zamykania oddziałów.

Reklama
Reklama

Kością niezgody, która powoduje pewien rozłam w środowisku pielęgniarskim, jest też nowa siatka płac. Na gorszej pozycji stawia pielęgniarki, które nie mają wyższego wykształcenia, a jedynie średnie. Różnica - przy tym samym zakresie obowiązków - może wynosić nawet 1,7 tys. zł miesięcznie.
REKLAMA

- Nie godzimy się na tak duże różnice - zaznacza Elżbieta Kowalikowska-Brydak. - Oczywiście jesteśmy za promocją dokształcania, ale nie może być tak, że młoda dziewczyna z licencjatem, która dopiero poznaje praktyczną stronę zawodu zarabia więcej od uczącej ją pielęgniarki z 20-letnim stażem. To kompletnie nieprzemyślane decyzje.

W odpowiedzi na postawę rządu w Warszawie utworzono tzw. Białe Miasteczko 2.0, które ma przypominać o nierozwiązanych problemach służby zdrowia.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
55 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

to pokażcie pita ile tak

to pokażcie pita ile tak naprawde zarabiacie

Nie przesadzajcie a jaki

Nie przesadzajcie a jaki zawód ma wyższe emerytury?

Pielęgniarki są zachłanne i najlepiej by pracowały na 5 etatach a mimo emerytur i widocznego upływu lat zasiedziały się w tum niby tak niewfzięcznym zawodzie.skoro tak źle to zajmijcie się wnukami,bo na pewno je macie patrząc na wasz wiek

Skoro rząd kłamie to niech

Skoro rząd kłamie to niech pani pokaze swój pit z przychodem rocznym lub kwit id wypłaty?!!!!!!! I prawda wyjdzie na jaw

Reklama

To nie prawda zarabiają 6

To nie prawda zarabiają 6.000zl 

A ja się wyspie na nocce a i

A ja się wyspie na nocce a i w dzień się nie przepracuje a 6 tysi przytule

Mówić komuś po

Mówić komuś po kilkudziesięciu latach pracy że zarabia 6000zł, to tak jak zaczynającemu młodzikowi z najniższą krajową że ma 3850zł. Niestety ale tą czekoladę trzeba rozpakować z pazłotka.

Reklama

Jak się nie podoba to na

Jak się nie podoba to na Orlen ,kiełbaski sprzedawać w wigilię,  albo na generowania,  tam hot-dogów niema, nauczucie się roboty, I obaczycie ile na konto wpływa pi 10latach

Mi nikt za moje wypełnione

Mi nikt za moje wypełnione obowiązki nie przynosi kawy i słodyczy. Kiedy leżałem we Francji w szpitalu i w podzięce jak to jest przyjęte w Polsce chciałem podarować słodycze pielęgniarkom to się obraziły i jeszcze dostałem pieprz co ja sobie myślę?a w Polsce w szpitalu nie bierze tylko tylko łóżko szpitalne a cała reszta i owszem w zależności od stanowiska. Wstyd gdybym ja tak drzemał od 23-5 to bym z pracy wyleciał na pysk a nic mniej wykształcony i mniej odpowiedzialnej pracy nie mam.

Zawsze im było i będzie mało
Zawsze im było i będzie mało . Chciałyby zarabiać jak lekarze????ale wyuczyły się trochę za mało . Większe aspiracje niż możliwości . Ile czasu spędzają na piciu kawy? Urobione??? Bez jaj…Najlepiej co im wychodzi to te strajki i protesty. Pracowałem z nimi. Pielęgniarki z powołania ze świecą szukać . Wypalone, niezadowolone i rozczeniowe- takie są

Reklama

Drogie Panie, gratuluję

Drogie Panie, gratuluję odwagi. Żyjemy w kraju rozwalanym przez nieudolny rząd, który uznaje się za nieomylny, a tak nie jest. Psują wszystko po kolei, a rozdawnictwem doprowadzają, że szara masa chce porównywać wykształconych ludzi do do sprzadawcow z cpn-u (bez urazy, ale jednak nie wymagających wysokich kompetencji). Nie dajcie się, walczcie o godność, o szacunek. W tym kraju jeszcze kiedy będzie pięknie i normalnie. 

Jeżeli Paniom nie odpowiada

Jeżeli Paniom nie odpowiada praca i płaca to proponuję ją zmienić na mniej stresującą, ostatnio melioracja szuka większej ilości pracowników do kopania rowów.

Jestem zniesmaczona, hejtem

Jestem zniesmaczona, hejtem którym operują PiSobolszewickie bestie na tym forum. Proponuję wam Kurwizyjne(ni) oglądacze TVPiS nie słuchajcie Ogórkowej, Jakimowicza, Rachonia, Klarenbacha, czy słynnej podobnej do prezenterki TV Korei północej, Holeckiej i innych. To są ludzie kupieni przez Kurskiego, żeby jeszcze bardziej zamulali mózgi, takim, jak wy pustodzbanom.

Reklama

Pielęgniarka 29 lat położna

Pielęgniarka 29 lat położna 4lbata stażu zarobek 5.400 ma rękę. 

:)))

:)))

Jak się niepodoba to sprzątać

Jak się niepodoba to sprzątać do mondi za 2800brutto

Reklama

Jacy ludzie są naiwni.. czy

Jacy ludzie są naiwni.. czy ktokolwiek z komentujących był kiedykolwiek w szpitalu i widział co się dzieje? Cała praca i opieka spada na pielęgniarki! Lekarz w większości czasu przychodzi jedynie na obchód. Tak nie powinno wyglądać – dla mnie pielęgniarki są wciąż niedocenione. Ludzie kipią nienawiścią aż sami trafią do szpitala i będą potrzebować pomocy ale jej nie dostaną z uwagi na brak personelu! Trochę pomyślcie co piszecie, w tych czasach zdrowie powinno być dla wszystkich najcenniejsze a zawsze wychodzi słoma z butów – lepiej dostawać 500+ i wymadrząć się w komentarzach ile kto zarabia. Pozdrawiam, zdegustowana czytelniczka

Bo na covidku paniusie

Bo na covidku paniusie przytulały 10 tysia a niektóre lepiej a tera się skończyło i żal dupki ściska. W dzień kawusia i ploteczki w nocy kimono a ty se głupi pacjencie dzwoń i tak mam cie w dupie.

Proste rozwiązanie jest w

Proste rozwiązanie jest w zasiegu ręki zabrać tym spod znaku ZNP którzy pracują na pół etatu i dać pielęgniarką które pracuja na całym etacie 

Prądem wody rozgonić to

Prądem wody rozgonić to miasteczko, 

Burdel w służbie zdrowia jest

Burdel w służbie zdrowia jest przez tych co zarządzają a nie przez personel. Jak myślicie że ktoś się decyduje na taki zawód ze względu na przywileje to jest jeb…ty. To jest w większości przypadków powołanie. Teraz ludzie coraz częściej nie potrafią i nie chcą pomagać nawet swoim najbliższym, wolą wynająć opiekę. Napiszę więcej, nie potrafią zadbać sami o siebie i zapuścić do tragicznego stanu. Narzekasz że pielęgniarka była niemiła albo procedury są zagmatwane? To pomyśl że ona miała przed tobą do czynienia z 10cioma kretynami i żmudnymi procedurami do wypełnienia przy każdym przez co proces pielęgniarski jest zepchniety na margines i traci na jakości. Piszecie ze idąc prywatnie jesteście obsłużeni po królewsku? Bo personel jest odpowiednio traktowany i opłacony. Pielęgniarki nie strajkują przeciwko pacjentom a przeciwko tym co organizują im pracę i im za to płacą. Niech każdy z was zaopiekuje się przez tydzien przewlekle chorym i wtedy komentuje. Każdy ma swoje obowiązki w pracy i każdy chce być szanowany i godnie wynagrodzony. Cwaniaki i kombinatorzy pchają się do polityki i w zawody z kapelusza typu influencer. Jak debil co nagrywa filmiki może być bardziej szanowany niż osoba co pomaga w dojściu do zdrowia? Potrafisz lepiej i wierzysz ze są z tego kokosy? To się tym zajmij. Powodzenia

zamiast pokazać kwita od

zamiast pokazać kwita od wypłaty ,…mamy pitolenie

Widać jakość tzw. służby

Widać jakość tzw. służby zdrowia na zdjęciu, na przeszło 30 osób tylko jedna jest w maseczce i to pewnie dlatego aby nikt jej nie poznał. Pracują na samozatrudnieniu biorąc po dwa etaty, bo tak im się opłaca. Tylko czy ktoś z normalnych ludzi chciałby aby taka pani po 15-tej godzinie pracy aplikowała mu lekarstwa. Wstydu to wy nie macie, oprócz małych wyjątków nie spełniacie nałożonych na was obowiązków!

Pojechały na darmową

Pojechały na darmową wycieczkę do stolicy. Ale okazja była!

Do pani przewodniczącej, emerytura jest obliczana z wybranych 10 lat z ostatnich 20 lat pracy i obecne 6 tys niewiele zmieni w stosunku do tego co pani zarabiała w czasach rządów pani ulubionej Lewicy i PO. To jako przewodnicząca związku powinna pani mieć opanowane do perfekji!

Następne środowisko daje się

Następne środowisko daje się wyciągać w PLATWUSOWE wojenki rudego mamei ,nauczyciele już stracili wy też starocie.Ludzie są przeciwko wam i nie są głupi.Pis jest za dobry gnac to wodą .A hasła na transparentach osiem gwiazdek i nie dla co i Po prostu kwintesencja ynteligencji.

Wez ty elzbieta te swoje

Wez ty elzbieta te swoje kolezanki za reke i pierdolnijcie baranka w sciane z rozbiegu. Chuja robicie a zarabiacie od chuja. Jaka praca taka placa. Idz wypij kawusie zapal petka. Bo to najlepiej robicie wy pseudo pielegniarki. Kwit pokazcie cwaniary ile przytulacie wyplaty bo 3600 na reke to w uj siana za spijanie kawusi i ploteczki w pokoiu.

Dr. Dekowski, Bednarz,

Dr. Dekowski, Bednarz, Petelski w grobie się przewracają na wasz sposób podejścia do służby a zwłaszcza obiektywnej prawdy.

Dziękuje za ciężką pracę

Dziękuje za ciężką pracę wszystkim medykom. Wszystkim ludziom powinno zależeć, aby  słuzba zdrowia funkcjonowała jak najsprawniej. Od tego zależy nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Popieram postulaty medyków!!!

Powiedzmy sobie szczerze

Powiedzmy sobie szczerze pielęgniarki w psychiatryku nie mają źle. O 20.00 pacjenic do łóżek, tabletka na sen a one mają wolny wieczór.

Skoro tak to niech się

Skoro tak to niech się pielęgniarki zwolnią a szpital zamkną, ciekawe co wtedy będziecie pisać. Jak będziecie mieli takich marków ś za sąsiadów i nigdzie nie będzie można ich umieścić. Ludzie którzy nie doświadczyli nieszczęścia nie docenią tych którzy te nieszczęścia pomagają pokonać. Zresztą to nie ludzie, to zwykłe tumany, które sobie nie radzą z życiem i wylewają frustrację na innych. 

Ludzie czy wy nie widzicie co

Ludzie czy wy nie widzicie co sie dzieje przekładane sa operacje odwoływane zabiegi bo brak personelu .Zdrowia zycze oby nikt z Was nie trafił na taką pazerna i pijaca kawusie pielegniarkę.

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Potwierdzają się wcześniejsze informacje portalu Extra Świecie o planowanej sprzedaży zakładu Schumacher Packaging w Polednie koło Bukowca. Wiadomo już, kto chce go kupić.

Wiadomości

W miniony wtorek wóz strażacki Ochotniczej Straży Pożarnej w Warlubiu zderzył się na łuku drogi z oplem corsą. Samochodem osobowym podróżowały dwie osoby.

Wiadomości

Policjanci z wydziału kryminalnego komendy powiatowej w Świeciu zatrzymali kolejnego mieszkańca miasta za posiadanie znacznej ilości narkotyków.

Wiadomości

Mieszkańcy Świecia otrzymali pierwszeństwo w zakupie dietetycznej mieszanki chlebowej Panarium.

Wiadomości

Do szpitala trafiło dwuletnie dziecko po tym, jak rodzice zauważyli, że otworzyło pudełko ze żrącą substancją.

Wiadomości

W piątek po południu doszło do groźnie wyglądającej kolizji na trasie S5 koło Świecia.

Reklama
Reklama

Wiadomości

- Przyjąłem założenie, że w ciągu każdego miesiąca, oczywiście jeśli tylko pozwoli na to pogoda, będzie 100 patroli pieszych i 20 rowerowych - mówi...

Wiadomości

Postępują prace na modernizowanym placu zabaw koło orlika i Szkoły Podstawowej nr 8 w Świeciu.

Wiadomości

Mieszkanka Świecia za namową osób podających się za pracownika banku i prokuratora wypłaciła gotówkę, po czym wpłaciła ją w bankomacie na wskazane rachunki.

Styl życia

Orkiestra Dęta Świecie była jednym z uczestników wielkiej, corocznej parady organizowanej przez Obywatelskie Stowarzyszenie Strzeleckie Iserlohn w Niemczech. W wydarzeniu biorą głównie udział zawodowe...

Wiadomości

Nie ma takiego drugiego sklepu w Świeciu, który oferowałby aż 60 tys. artykułów. Mowa oczywiście o Centrum Handlowym Super City, które w piątek 26...

Wiadomości

Grupa Saica osiągnęła porozumienie z Schumacher Packaging w sprawie nabycia jej polskiej spółki zależnej. Porozumienie obejmuje całą działalność niemieckiej firmy w Polsce, w tym...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W piątek po południu doszło do groźnie wyglądającej kolizji na trasie S5 koło Świecia.

Wiadomości

Mieszkanka Świecia za namową osób podających się za pracownika banku i prokuratora wypłaciła gotówkę, po czym wpłaciła ją w bankomacie na wskazane rachunki.

Wiadomości

Grupa Saica osiągnęła porozumienie z Schumacher Packaging w sprawie nabycia jej polskiej spółki zależnej. Porozumienie obejmuje całą działalność niemieckiej firmy w Polsce, w tym...

Wiadomości

Historia zatoczyła koło. Po latach Festiwal Mocnych Brzmień im. Ryśka Bieńka znowu powrócił na plażę w Decznie. Gwiazdą tegorocznej edycji był włoski zespół Sadist.

Wiadomości

Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Synoptycy zapowiadają dziś po południu w powiecie świeckim burze, ulewy i silny wiatr.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo