Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Płynie rzeka pieniędzy do powiatu świeckiego. Na co gminy wydadzą te miliony?

Ogłoszono wyniki pierwszego naboru w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Najwyższą dotację, wynosząca ponad 11 mln zł, otrzyma jedna z najmniejszych gmin w powiecie. Jednak te większe też nie powinny czuć się specjalnie pokrzywdzone. Po raz pierwszy pieniądze trafią do wszystkich gmin. Przy rozdzielaniu poprzednich rządowych dotacji bywało z tym różnie.

Udostępnij
sulnowo

REKLAMA

Gmina Świecie otrzymała ponad 4,6 mln zł dofinansowania na budowę sieci wodno-kanalizacyjnej.

Reklama
Reklama

- Chodzi o inwestycje w różnych miejscach naszej gminy. Najkosztowniejsze będą te zaplanowane w Sulnowie i Grucznie. Skala wydatków związana jest m.in. z koniecznością budowy kilku przepompowni. Niezbędne jest to jednak m.in. dla dalszego rozwoju budownictwa mieszkaniowego - wyjaśnia Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.  

W drugiej miejsko-wiejskiej gminie naszego powiatu, Nowem, zmodernizowana zostanie oczyszczalnia ścieków w Trylu, na co gmina dostała z budżet państwa 2,3 mln zł. W przyszłym roku modernizacji doczeka się też ciąg pieszy, schody i chodnik, łączące ul. Wiślaną z ul. Spacerową. W tym przypadku wsparcie wynosi 1,5 mln zł.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Starostwo Powiatowe w Świeciu będzie mogło zrealizować swoje plany związane z instalacją kolejnych paneli oraz magazynów energii w podległych jednostkach. Na to zadanie przyznano 1 mln zł. Z kolei 1,7 mln zł powiat otrzymał na budowę kolejnego parkingu przy Nowym Szpitalu oraz połączenie starego parkingu z rondem.

Szczególne powody do zadowolenia mogą mieć samorządowcy z gminy Bukowiec, gdzie trafi aż 11,1 mln zł. To pieniądze na budowę energooszczędnej sali sportowej oraz wymiany ciepła na odnawialne źródła energii w Szkole Podstawowej w Przysiersku. 

Gmina Dragacz otrzyma łącznie nieco ponad 2 mln zł. Z tej kwoty 1,6 mln zł przeznaczy na kolejne etapy budowy kanalizacji sanitarnej w Górnej i Dolnej Grupie oraz 495 tys. zł na przebudowę budynku w Michalu, gdzie ma powstać świetlica wiejska pełniąca funkcję Dziennego Domu Wsparcia Seniora.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Gminie Drzycim Polski Ład przyniósł 1,1 mln zł na budowę drogi w Dąbrówce.

W grupie zadowolonych z efektów tego rozdania znajduje się Jeżewo. Gmina dostanie pieniądze na modernizację oczyszczalni ścieków w Jeżewie wraz z doposażeniem Gminnych Wodociągów i Oczyszczalni w Jeżewie (1,6 mln zł), budowę boisk wielofunkcyjnych w Jeżewie i Laskowicach (3,2 mln zł) oraz na budowę sieci wodociągowej w Pięćmorgach (2 mln zł).  

Reklama
Reklama

Lniano postawiło na modernizację dróg gminnych, na które udało się uzyskać dotację w wysokości aż 9,3 mln zł.

Osie ubiegało się o pomoc finansową w budowie nowoczesnej remizy OSP. Gmina wnioskowała o 4,3 mln zł i tyle też dostała.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Z kolei w Pruszczu, który do tej pory nie miał szczęścia do rządowych funduszy, za sprawą dotacji z Polskiego Ładu nową nawierzchnię zyskają droga Wałdowo-Zawada oraz kilka ulic w samym Wałdowie. Dotacja wynosi 4,3 mln zł.

Świekatowo otrzymało 6,1 mln zł na budowę odc. dróg gminnych w Janiej Górze, ul. Łąkowej w Świekatowie i odc. Lubania-Lipiny- Tuszyny a także budowę ciągu pieszo-rowerowego Świekatowo-Zalesie Królewskie. Ponadto będzie mieć od dyspozycji jeszcze 2,7 mln zł na budowę Gminnej Biblioteki Publicznej w Świekatowie, która stanie przy ul. Tucholskiej. 

Gmina Warlubie dzięki wsparciu w wysokości 3,2 mln zł przebuduje gmach istniejącego budynku przedszkola wraz z oddziałem żłobka w Warlubiu, a za 600 tys. zł zbuduje wielofunkcyjne boisko szkolne oraz siłownię zewnętrzną i obiekty małej architektury w Lipinkach.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
64 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

żebyście się w tej rzece

żebyście się w tej rzece niepotopili.

Znow sie podziela kasa

Znow sie podziela kasa

A Jeżewo???? Znów w odbycie??

A Jeżewo???? Znów w odbycie?????

Reklama

A ile z tych pieniędzy trafi

A ile z tych pieniędzy trafi do burmistrzów i wójtów kieszeni

Najpierw będzie trzecia wojna

Najpierw będzie trzecia wojna światowa…. Niech nie szaleje PiS bo za granicą Polacy są którzy utrzymują gospodarkę polską jak zawitają do pl. Mieszkam za granicą. I tak głośno nigdy o nas nie było w Europie. 

Zadupie masz jak się

Zadupie masz jak się obejrzysz do tyłu. Super informacja dla Jeżewa…

Reklama

Zadupie mało co kasy? To

Zadupie mało co kasy? To postaraj się madralo o więcej. Dobrze głupio komentować ale już z działaniem byłby problem. Ciesz się z tego co jest. 

Może i ceny lekko skoczyly

Może i ceny lekko skoczyly ale przynajmniej widać na co idą te pieniądze. Poza tym musimy budować mur na granicy żeby bronić się przed dziczą że wschodu. Będę znowu głosował na PiS bo tylko oni mają  pomysł na Polskę 

A Drzycim co będzie budował

A Drzycim co będzie budował za taką kasę w Dąbrówce? 

Reklama

I tak oto PiS rozwalił

I tak oto PiS rozwalił polityczną konkurencję. Pokazali że kraj jest w dobrej kondycji i nie potrzebuje żadnej jałomurzny z UE. Pewnie jeszcze innym  moglibyśmy pomóc. Zobić przedwczesne wybory nich PiS rządzi kolejne cztery lata na złość Tuskom i Sikorskim

Rozpierdolta ta polska jak

Rozpierdolta ta polska jak macie się kłócić. Już zeszta zapomnieli…. 

PiS rozdaje nasze pieniadze.

PiS rozdaje nasze pieniadze. Troche da do roznych gmin, ale najwiecej do tych rzadzonych przez ludzi z PiS, co łatwo zaobserwowac. Taka ich strategia na zabezpieczenie gotowki na trudne czasy, gdy ludzie ich odsuna od wladzy.

Reklama

A asfalt w terespolu kiedyś

A asfalt w terespolu kiedyś będzie zrobiony? Czy resztę życia będą go kleić i latać? Tam się jeździć nie da. Wstyd 

Rzeka pieniedzy plynie. To

Rzeka pieniedzy plynie. To kułak z pogoda wybuduja sobie nowe domki na wyrwie 🙂 

Dziękuję PiS dzięki wam mamy

Dziękuję PiS dzięki wam mamy wspaniałą Polskę. Zagłosuje na was jeszcze raz

Reklama

A lemingi kwiczą 

A lemingi kwiczą 

„Piniedzy  nie ma i nie bedzie” w Bydgoszczu.

Sceptycznie patrzę na tą

Sceptycznie patrzę na tą „rzekę pieniędzy”, w tym polskim ładzie to miały być pieniądze pozyskane z UE w ramach KPO. W chwili obecnej nazywa się to „dzieleniem skóry na niedźwiedziu”, szalejące podwyżki cen wszystkiego to jest ten prawdziwy polski ład. Cieszą się Włodarze z obietnic, a co z realiami odnośnie obniżek wpływów do budżetów miast i gmin na terenie powiatu. Może Burmistrzowie i Wójtowie pochwalą się na jakie kwoty został oskubany budżet którym zarządzają w miastach i gminach. Wtedy będziemy wiedzieli co można zrobić realnie. Była kampania wyborcza pokazała jak to z tymi czekami było.

NOWE jak zwykle malutko i

NOWE jak zwykle malutko i cieniutko, szkoda ze nie jesteśmy w Pomorskim, byłoby o wiele lepiej, tak mamy ochłapy, co skapnie!

a wie ktoś może jak się

a wie ktoś może jak się dostać na tą listę gdzie gmina płaci na fotowoltaike na prywatnych posesjach ?

OR-GRiW.271.16.2021 Mikroinstalacje OZE na terenie gminy Świecie

Oby nas ta rzeka ***owskich

Oby nas ta rzeka ***owskich pieniędzy nie zalała. Dziękujemy miłościwie panującemu Słońcu Narodu za rzekę obfitości płynącą z Żoliborza do naszych portfeli!

Może w grucznie przestaną

Może w grucznie przestaną srać do rzeki. ;D

Dzięki PiS mamy wspaniałą  i

Dzięki PiS mamy wspaniałą  i bezpieczną  Polskę  A za rosnące ceny POdziękujcie zielonej ładnie TIMERMANCA z WRAKSELI. Idzie światowy kryzys więc ceny rosną  ,a co bardziej tępych lemingów odsyłam do lektóry ekonomii

Dzięki PiS mamy wspaniałą  i

Dzięki PiS mamy wspaniałą  i bezpieczną  Polskę  A za rosnące ceny POdziękujcie zielonej ładnie TIMERFRANCA z WRAKSELI. Idzie światowy kryzys więc ceny rosną  ,a co bardziej tępych lemingów odsyłam do lektóry ekonomii

Naprawdę, rzeka? No to

Naprawdę, rzeka? No to Glapiński się nadrukuje, mennica się rozgrzeje do białości a ludziki się będą cieszyły z inflacji bo jeszcze żadnej młokosy nie przeżyły. Dziadków spytajcie, jak to jest fajnie kiedy szaleje inflacja. A redaktorów uprasza się o zanalizowanie cen materiałów budowlanych, energii i tym podobnych nieważnych spraw. Gwarantuję, że żadna z gmin nie zbuduje tego co zaplanowała za otrzymane pieniądze.

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Potwierdzają się wcześniejsze informacje portalu Extra Świecie o planowanej sprzedaży zakładu Schumacher Packaging w Polednie koło Bukowca. Wiadomo już, kto chce go kupić.

Wiadomości

W miniony wtorek wóz strażacki Ochotniczej Straży Pożarnej w Warlubiu zderzył się na łuku drogi z oplem corsą. Samochodem osobowym podróżowały dwie osoby.

Wiadomości

Policjanci z wydziału kryminalnego komendy powiatowej w Świeciu zatrzymali kolejnego mieszkańca miasta za posiadanie znacznej ilości narkotyków.

Wiadomości

Mieszkańcy Świecia otrzymali pierwszeństwo w zakupie dietetycznej mieszanki chlebowej Panarium.

Wiadomości

Do szpitala trafiło dwuletnie dziecko po tym, jak rodzice zauważyli, że otworzyło pudełko ze żrącą substancją.

Wiadomości

W piątek po południu doszło do groźnie wyglądającej kolizji na trasie S5 koło Świecia.

Reklama
Reklama

Wiadomości

- Przyjąłem założenie, że w ciągu każdego miesiąca, oczywiście jeśli tylko pozwoli na to pogoda, będzie 100 patroli pieszych i 20 rowerowych - mówi...

Wiadomości

Postępują prace na modernizowanym placu zabaw koło orlika i Szkoły Podstawowej nr 8 w Świeciu.

Wiadomości

Mieszkanka Świecia za namową osób podających się za pracownika banku i prokuratora wypłaciła gotówkę, po czym wpłaciła ją w bankomacie na wskazane rachunki.

Styl życia

Orkiestra Dęta Świecie była jednym z uczestników wielkiej, corocznej parady organizowanej przez Obywatelskie Stowarzyszenie Strzeleckie Iserlohn w Niemczech. W wydarzeniu biorą głównie udział zawodowe...

Wiadomości

Nie ma takiego drugiego sklepu w Świeciu, który oferowałby aż 60 tys. artykułów. Mowa oczywiście o Centrum Handlowym Super City, które w piątek 26...

Wiadomości

W piątek i sobotę czekają nas dwie duże imprezy muzyczne w powiecie. Jedna w Tleniu i druga nad jeziorem Deczno. Z kolei w Warlubiu...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W piątek po południu doszło do groźnie wyglądającej kolizji na trasie S5 koło Świecia.

Wiadomości

Mieszkanka Świecia za namową osób podających się za pracownika banku i prokuratora wypłaciła gotówkę, po czym wpłaciła ją w bankomacie na wskazane rachunki.

Wiadomości

Grupa Saica osiągnęła porozumienie z Schumacher Packaging w sprawie nabycia jej polskiej spółki zależnej. Porozumienie obejmuje całą działalność niemieckiej firmy w Polsce, w tym...

Wiadomości

Historia zatoczyła koło. Po latach Festiwal Mocnych Brzmień im. Ryśka Bieńka znowu powrócił na plażę w Decznie. Gwiazdą tegorocznej edycji był włoski zespół Sadist.

Wiadomości

Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Synoptycy zapowiadają dziś po południu w powiecie świeckim burze, ulewy i silny wiatr.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo