Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Po co burmistrz Wąbrzeźna przypłynął kajakiem do Świecia?

W środę do Świecia dotarli uczestnicy wyprawy kajakowej przebiegającej pod hasłem  „Dbajmy o H2O”. Kajakarze w ciągu dziewięciu dni odwiedzą 12 samorządów. Podczas każdego z takich postojów podpisywana jest deklaracja zobowiązująca do wspólnych działań na rzecz ochrony wód w Polsce.  

Udostępnij
h2o-6

REKLAMA

Spływ ruszył 2 lipca z plaży miejskiej w Wąbrzeźnie. W środę 7 lipca dotarł do Świecia, gdzie na zmęczonych kajakarzy, oprócz chwili wytchnienia, czekał także obiad. 

- Idea spływu narodziła się w naszych głowach już w 2019 r. - mówi Tomasz Zygnarowski, burmistrz Wąbrzeźna. - Pandemia koronawirusa powstrzymała jednak na jakiś czas nasze plany. Z kolei wiosną tego roku, gdy w wąbrzeskiej wodzie miejskiej pojawiła się bakteria E. Coli i rozdzwoniły się telefony od zaniepokojonych mieszkańców, zdałem sobie sprawę, jak wielkie znaczenie w naszym codziennym życiu ma dostęp do dobrej jakości wody i jak ważne jest to, aby o nią zadbać także na poziomie samorządu.

Burmistrz postanowił połączyć spływ z inicjatywą podpisania wspólnej, samorządowej deklaracji „Dbajmy o H2O".
REKLAMA

- Nikt z nas nie zastanawia się na co dzień, jak ograniczone zasoby wody pitnej posiadamy na ziemi, a ja z wykształcenia jestem inżynierem ochrony środowiska i pamiętam jeszcze z czasów studiów, jak wielkie znaczenie dla prawidłowej gospodarki wodnej miała retencja i poprawa jakości wód powierzchniowych – podkreśla Tomasz Zygnarowski.

We wspólnej deklaracji „Dbajmy o H2O" burmistrz Wąbrzeźna i burmistrz Świecia, którego na nabrzeżu Wdy reprezentował wiceburmistrz Paweł Knapik zobowiązali się realizować działania związane z naturalną retencją wody, promować walory turystyczne rzek i jezior i terenów podmokłych, prowadzić edukację ekologiczną oraz podejmować działania zmierzające do monitorowania i ciągłej poprawy jakości wód.

Tą ekologiczną inicjatywę wspiera Koalicja Ratujmy Rzeki, która spływ kajakowy objęła honorowym patronatem.

Warto podkreślić, że to pierwszy taki spływ na trasie wodnej Wąbrzeźno - Bałtyk przez Strugę Wąbrzeską, Drwęcę i Wisłę. Żaden śmiałek wcześniej nie sprawdzał tej trudnej i niedostępnej trasy wodnej przez Strugę. To dziewięć dni mozolnego spływu pełnego wodnych niespodzianek i 298 km do pokonania.

Samorządowców na trasie spływu wspierać będą wąbrzeźnianie w kajakach, wśród nich najstarszy uczestnik spływu 77-letni Ryszard Zieliński, Dawid Putto, złoty medalista mistrzostw świata w kajakarstwie, zawodnik Kopernika Bydgoszcz. W Chełmnie do spływu dołączył Lech Flaczyński, polski podróżnik, wspinacz, laureat nagrody Kolosy, a w Gdańsku uczestników spływu powita pod Żurawiem Marek Kamiński, słynny polski podróżnik.

Wyprawa ma jeszcze jeden cel do spełnienia - upamiętnienie obchodów 100-lecia powrotu Pomorza i Kujaw do Polski.

redakcja@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (10)

 1. he

  7 lipca 2021 21:31

  Fajnie, że przyplynal. Widac

  Fajnie, że przyplynal. Widac jak w Swieciu wyglada rzeka Wda i podejscie wladz do tego tematu. Moze Pan burmistrz Wabrzezna czegos nauczyl wiceburmistrza i go oswiecil…

  • Marek 63

   7 lipca 2021 21:58

   Przepraszam, ale co z Wda

   Przepraszam, ale co z Wda jest nie tak? 

   • Wstyd67

    8 lipca 2021 16:54

    teren na Wdę jest zupelnie

    teren na Wdę jest zupelnie niezagospodarowany – lata zaniedban, jeszcze na zdjeciach widac, że musza wchodzic do kajakow przy moście, bo nie ma żadnej przystani, nawet pomostu – wstyd !

  • Obserwator

   9 lipca 2021 11:58

   Jak oddawano MEW  przy młynie

   Jak oddawano MEW  przy młynie w Przechowie,inwestor chciał  oczyścić i pogłębić koryto rzeki.O ile mi wiadomo ważniejsze  były ryby.

 2. Noe

  7 lipca 2021 23:33

  Za jakość wód odpowiadają

  Za jakość wód odpowiadają Wody Polskie, czyli instytucja utworzona przez rząd PiS kilka lat temu, która od tego momentu nie zrobiła kompletnie nic.

 3. OKO

  7 lipca 2021 23:37

  Do ” he” – wypowiedź na miarę

  Do ” he” – wypowiedź na miarę autora. Wda jest naszą piękna rzeką i sugerowanie że źle wygląda jest śmieszna. Rzeką nie jest od wyglądają ale ma spełniać swoją rolę, która niszczymy przez regulację i cywilizację. Tej rzece nie bulwary są potrzebne tylko pogłębienie i nieodprowadzanie do niej ścieków przez mieszkańców.  Niby niewiele A jednak B.duzo 

 4. Mieszkaniec

  8 lipca 2021 04:24

  Niech burmistrz Wąbrzeźna

  Niech burmistrz Wąbrzeźna „spływa” do siebie i tam niech zacznie dbać o H2O 

 5. qwer

  8 lipca 2021 07:40

  Lepiej zeby nasz poplywal nad

  Lepiej zeby nasz poplywal nad Brda i zobaczył jak można zagospodarować tereny nad rzeką. U nas jest piekna rzeka zarosnieta krzakorami….

 6. Mors

  8 lipca 2021 11:33

  Wda w okolicach Świecia jest

  Wda w okolicach Świecia jest bardzo piękna właśnie taką jaką jest, czyli nie ruszana przez człowieka. Bardzo dobrze, że nie robi się przy rzece dużych inwestycji, bo one wszystko zepsują. 

  • nieradny

   8 lipca 2021 16:53

   ktory przyd***s burmistrza to

   ktory przydupas burmistrza to pisze? pan, czy pani radna?

   najlepiej nic nie robic i pisac, ze to dobrze, zalosne

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W środę po południu w Głogówku Królewskim zderzyły się samochód osobowy i dostawczy.

Wiadomości

Nastąpiła kolejna istotna zmiana w wyglądzie świeckiego zamku. Tym razem na zewnątrz. Zamontowano drewniany krużganek, który będzie prowadził do dwóch nowych wejść.

Wiadomości

W pierwszym odcinku nowego programu "Bitwa o gości" pojawi się Osada Stara Rzeka.

Wiadomości

Świecie dołączyło do grona miast, w których późną nocą nie kupimy alkoholu. Radni przyjęli uchwałę, która będzie dotyczyć nie tylko sklepów, ale także stacji...

Reklama