To nowatorski sposób pracy z tymi, którzy tylko jedną nogą stanęli na niebezpiecznej ścieżce. Eksperymentowali, ale nie na tyle długo, by się uzależnić.
- Aby uruchomić program trzeba stworzyć dziesięcioosobową grupę w wieku od 14 do 21 lat - mówi Klaudia Subkowska, koordynator Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Świeciu. - Nie jest to projekt dla osób uzależnionych, lecz takich, które weszły w fazę niebezpiecznych eksperymentów i czują, że bez pomocy z zewnątrz mogą sobie nie poradzić.
Dobrowolny udział
Wspomniany program opracowano w Niemczech z myślą o wczesnej interwencji w przypadku osób używających okazjonalnie narkotyków lub alkoholu. Program opiera się na metodzie krótkiej interwencji profilaktycznej. Realizowany jest w formie zajęć w małych grupach, z wykorzystaniem dialogu motywującego.
Ideą tych działań jest w pełni dobrowolny udział w trzech spotkaniach trwających w sumie osiem godzin. Młody człowiek musi sam się zgłosić. Nie może tego zrobić za niego rodzic, kurator sądowy, nauczyciel ani nikt inny. Chociaż oczywiście każdy z wymienionych ma prawo podpowiedzieć takie rozwiązanie.
Może mieć ono znaczenie zwłaszcza w przypadku osób, które weszły w konflikt z prawem np. z powodu posiada niedozwolonych substancji psychoaktywnych.
- Wykazanie dobrej woli w postaci udziału w programie z pewnością będzie wzięte pod uwagę przez sąd - zaznacza koordynator. - Oczywiście nie powinno być to jedyną motywacją. Celem programu jest pokazanie w nienachalny sposób, że każdy wielki problem w postaci uzależnienia zawsze ma niewinny początek. Potem niespodziewanie przychodzą kłopoty, z których wyplątanie się jest niezwykle trudne.
Wczesne rozpoznanie i interwencja
Wczesna interwencja jest bardzo istotnym elementem w profilaktyce selektywnej wobec młodzieży.
Najważniejsze pytania dla profesjonalistów działających w tym obszarze to: jak można możliwie wcześnie rozpoznać, że człowiek ma problemy związane z zażywaniem substancji psychoaktywnych oraz co można zrobić, aby spowolnić, zatrzymać, bądź nawet odwrócić proces uzależnienia?
Na wczesną interwencję jako narzędzie profilaktyki selektywnej składają się dwa etapy: wczesne rozpoznanie i wczesna interwencja.
Niebezpieczne eksperymenty
Eksperymentowanie z substancjami psychoaktywnymi, takimi jak alkohol, marihuana czy inne legalne i nielegalne narkotyki, należy do zachowań ryzykownych podejmowanych przez wielu młodych ludzi. Większości udaje się po fazie prób rozwinąć umiarkowane style „konsumpcji”, ale niektórzy zaczynają przejawiać zachowania związane z używaniem szkodliwym (nadużywaniem).
Idą one niejednokrotnie w parze z poważnymi fizycznymi i psychosocjalnymi problemami, jako konsekwencjami zażywania. Badania epidemiologiczne pokazały, że okresowo 10 proc. młodzieży zażywa substancje psychoaktywne w sposób, który można określić jako ryzykowny.
Spotkania w neutralnym miejscu
Aby w żaden sposób nie stygmatyzować uczestników programu „FreD goes net” spotkania świeckiej grupy będą się odbywać w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
- Celowo wybraliśmy takie publiczne miejsce, które w żaden sposób nie kojarzy się z terapią uzależnień. Nikt nie będzie wiedział, w jakim celu wchodzą tam uczestnicy zajęć - podkreśla Klaudia Subkowska. - To ważne, aby dobrze się czuli, bo bez tego nie będzie możliwe dotarcie do ich świadomości.
Zgłoszenia potencjalnych uczestników programu „FreD goes net” (dotyczy tylko mieszkańców gminy Świecie) przyjmuje Paweł Szopiński pod numerem telefonu 604 810 296.
Materiał powstał we współpracy z Koordynatorem Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Świeciu.
a.bartniak@extraswiecie.pl
Komentarze (0)