Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Podróżnicy zabrali głos. W Świeciu trwa festiwal "Piąty Ocean"

W miniony czwartek ruszyła kolejna edycja Festiwal Podróżników "Piąty Ocean". Jako pierwszy swoją podróż rowerową relacjonował świecianin Sławomir Mądzielewski.

Udostępnij
Festiwal otworzył Tomasz Pasiek, jego pomysłodawca i jeden z organizatorów / Fot. Andrzej Bartniak

Tegoroczny festiwal zainaugurowała prelekcja świecianina Sławomira Mądzielewskiego. Wraz z trzema kolegami wybrał się w długodystansową podróż rowerem z Jeleniej Góry do Drezna i dalej wzdłuż zachodniej granicy do Szczecina.

Rowerzyści każdego dnia pokonywali około stu kilometrów. Niektórych zapewne mogła zaskoczyć informacja, że turyści nie rezerwowali wcześniej żadnych noclegów. Dlaczego?

- Dawało nam to pewną swobodę w wyborze miejsca - tłumaczył Sławomir Mądzielewski licznej grupie słuchaczy zgromadzonych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu. - Było kilka związanych z tym przygód i nieporozumień, ale ostatecznie zawsze udawało się znaleźć przyzwoity nocleg.

Reklama
Reklama

Jednym z ciekawszych miejsc był, dość niezwykły, camping z namiotami tuż obok ogromnego wiaduktu. Brzmi może mało zachęcająco, ale miejsce okazało się lepsze, niż się spodziewano.

Pierwszy prelegent dość sporo czasu poświęcił urokom Czech, które są trochę niedocenianie przez Polaków. Okazuje się, że ten kraj ma naprawdę dużo do zaoferowania.

Zobacz poniżej zdjęcia ze spotkania.

Reklama
Reklama

Kolejnym punktem czwartkowego programu było wystąpienie Katarzyny Augustyn, współautorki popularnego bloga A Kind of Adventure, w którym opowiada głównie o rodzinnych podróżach. Tym razem wybrała się w samotny marsz arktycznym szlakiem długodystansowym Kungsleden w szwedzkiej Laponii.

Reklama
Reklama

Na koniec dnia Świecie odwiedziła połowa podróżniczego duetu Stones on Travel – Arek Winiatorski, który wspólnie z Olą Synowiec przeszedł pieszo dookoła Polski. Idąc polnymi ścieżkami, drogami szybkiego ruchu i górskimi szlakami poznawali nowe oblicza atrakcji turystycznych oraz nieoszlifowane i mniej znane perełki polskiej turystyki.

W piątek warto wybrać się na prelekcję Adama Nowaczewskiego, nauczyciela przedmiotów mechatronicznych związanego ze Świeciem od ponad trzydziestu lat. Adam Nowaczewski poprowadzi uczestników spotkania trasą pieszych wędrówek po Alpach, których w trakcie 24 lat odbył dziesiątki.

Później z Europy przeniesiemy się na Karaiby, a dokładniej do pogrążonego w chaosie Haiti. O swojej podróży po tym wyspiarskim kraju i bliskich związkach między Polską a Haiti, opowie Mateusz Jakubowski, znany ze zdobywającego coraz większą popularność kanału na YouTube "Śladami Polonii".

Reklama
Reklama

Na piątkowy wieczór zaplanowano występ peruwiańskiego zespołu Los Companieros (godz. 20.00). Sercem ich muzyki pozostaje muzyka andyjska, która obejmuje tradycje Peru, Boliwii i Ekwadoru. Przez lata gry muzycy rozwinęli swój styl, odkrywając nowe dźwięki, łącząc tradycję z nowoczesnością.

Sobotni poranek będzie poświęcony zajęciom podróżniczym dla dzieci. Po kilku latach przerwy na festiwal powróci Michalina Kupper, pedagożka, animatorka i organizatorka wyjazdów na Bliski Wschód, z którą podczas zajęć "Dzieci świata" uczestnicy warsztatów przekonają się, jak wyglądają szkoły, place zabaw i posiłki w innych częściach świata oraz wypróbują zabawki swoich rówieśników z odległych kontynentów.

Zaplanowano także drużynowy turniej układania puzzli podróżniczych na czas oraz zajęcia skierowane do najmłodszych odkrywców. Tym razem uczestnicy poznają postać Pawła Strzeleckiego, który nie tylko odkrył najwyższy szczyt Australii, ale zapełnił sporo więcej białych plam na ówczesnych mapach.

Reklama
Reklama

Nie zabraknie również nauki gry na bębnach djembe i dundun, które podobnie jak w poprzednich edycjach, poprowadzi doświadczony pasjonat tych instrumentów, Piotr Schutta oraz warsztatów tworzenia mydełek z Michaliną Kupper.

Po południu 18 listopada rozpocznie się blok prelekcji podróżniczych, który potrwa do późnego wieczora.

Na początek spotkamy się z Mateuszem Fabiszakiem, muzykiem, entuzjastą podróży i biegów długodystansowych, który w ciągu 14 lat ukończył biegi maratońskie w takich miejscach jak Praga, Ateny, Sztokholm, czy Rzym.

Reklama
Reklama

Kolejną prelekcję poprowadzi Leszek Naziemiec, fizjoterapeuta dziecięcy, psycholog oraz pasjonat pływania lodowego i przygodowego. Wystąpienie będzie poświęcone pływaniu przygodowemu. Podróżnik opowie o wyprawie na Antarktydę i na rzekę Jukon, gdzie przepłynął 250 km.

Z dalekich i mroźnych krain przeniesiemy się do Polski, po której rowerowymi przewodnikami będą Loverowi, czyli Aleksandra Szczepańska i Daniel Sienkiewicz.

Na ostatniej sobotniej prelekcji spotkamy się z Jackiem Hugo-Baderem, autorem cenionych reportaży, dziennikarzem i podróżnikiem. Usłyszymy o podróży śladami szamanów, między innymi do Jakucji.

Reklama
Reklama

Tegoroczny Festiwal Podróżników "Piąty Ocean" zamknie Podróżnicza Gra Terenowa "Mistrzowie geografii". To drużynowa rozgrywka dla osób ciekawych świata, entuzjastów rozwiązywania zagadek i spacerów na świeżym powietrzu.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (0)

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Do wypadku w Kozłowie doszło wcześnie rano. Kierująca samochodem kobieta trafiła do szpitala.

Wiadomości

Zapachy produktów sygnowanych marką Looks Yummy, stworzoną przez Agnieszkę Biesek ze Świecia, roznoszą się w coraz większej liczbie domów, mieszkań i biur w całej...

Wiadomości

Spadki temperatur są szczególnie uciążliwe - a mogą okazać się śmiertelne - dla osób bezdomnych, koczujących w trudnych warunkach. Niedawno już doszło do tragedii.

Wiadomości

Dwudziestu wystawców zaprezentowało swoją ofertę na Jarmarku Mikołajkowym, który w niedzielę po południu odbywał się przed Parkiem Wodnym w Świeciu.

Wiadomości

Ponad 1500 kierowców zostało sprawdzonych w miniony piątek w ramach działań "Trzeźwy kierujący". Niektórzy kierowcy tego dnia pożegnali się z prawem jazdy.

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Do wypadku w Kozłowie doszło wcześnie rano. Kierująca samochodem kobieta trafiła do szpitala.

Wiadomości

To już niemal tradycja. Zmotoryzowane Mikołaje ze Świecia przygotowały niespodziankę dla dzieci. Spotkanie było nie tylko okazją do poczęstunku, ale także zrobienia wyjątkowego zdjęcia.

Wiadomości

Na ul. Tucholskiej w Świeciu samochód dostawczy uderzył w latarnię. Kiedy na miejsce przyjechali policjanci, szybko wyszło na jaw, co było powodem braku koncentracji...

Wiadomości

Za czyją sprawą woda w strumieniu przepływającym przez Warlubie przybrała mleczną barwę? Miejscowa firma mleczarska zapewnia, że nie ma z tym nic wspólnego.

Wiadomości

Właściciele i szefowie firm będą biznesowymi doradcami gminy Świecie. Właśnie zainicjowano czteroletnią kadencję Społecznej Rady Gospodarczej. Czym się będzie zajmowała?

Wiadomości

Radni przyjęli nowe stawki podatku od nieruchomości, które zaczną obowiązywać w 2024 r.

Wiadomości

Zapachy produktów sygnowanych marką Looks Yummy, stworzoną przez Agnieszkę Biesek ze Świecia, roznoszą się w coraz większej liczbie domów, mieszkań i biur w całej...

Wiadomości

Ten bieg wymaga siły, wytrzymałości i determinacji. Starszy aspirant Dawid Janus z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu uczestniczył w Maratonie Komandosa. Z sukcesem.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama