Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Policja przestrzega przed oszustami. "Uważajcie na podejrzane wiadomości"

Tylko w ciągu ostatniego tygodnia policjanci zostali zaalarmowani o kilku takich przestępstwach na terenie powiatu świeckiego. Oszuści wysyłają podejrzane wiadomości, a kliknięcie w załączony link pozwala im uzyskać dane do konta bankowego.

Udostępnij
blik-23

Niemal każdego dnia do świeckiej komendy wpływają zawiadomienia od osób, które otrzymały podejrzane wiadomości.

- Po kliknięciu w załączone linki wyświetlają się strony łudząco podobne do stron bankowych płatności elektronicznych - tłumaczy podkom. Joanna Tarkowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świeciu. - Kiedy się tam zalogujemy przestępcy przejmują nasze dane do logowania i w ten sposób uzyskają dostęp do konta. Natychmiast logują się na konto i dokonują przelewów kradnąc wszystkie pieniądze.

Regularnie zdarzają się też oszustwa na BLIK. Oszuści podszywają się pod naszych znajomych i wysyłają "niewinną" wiadomość z prośbą o pożyczkę. Najczęściej tłumaczą to chwilowym brakiem dostępu do środków zgromadzonych na swoim koncie.

Reklama
Reklama

Oszukana osoba generuje w swojej aplikacji bankowej kod do płatności i niczego nieświadoma przesyła oszustowi, który natychmiast wypłaca te pieniądze w bankomacie.

Co robić, aby nie paść ofiarą oszustów? Poniżej kilka rad proponowanych przez policję.

  • Weryfikujmy tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomości z prośbą o pożyczkę. 
  • Bezwzględnie dbajmy o bezpieczeństwo swoich danych oraz haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je.
  • Nie zapisujemy loginu, ani haseł dostępu w plikach tekstowych – takie pliki mogą zostać przechwycone przez programy i aplikacje szpiegujące.
  • Nigdy nie przesyłajmy naszych haseł i loginów w wiadomościach tekstowych czy mailowych nawet do naszych bliskich.
  • Pamiętajmy o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania.
  • Nie otwierajmy e-maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.
  • Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.
  • Uaktualniajmy system operacyjny i oprogramowanie, którego używamy, warto zadbać o programy antywirusowe i chroniące przed hakerskim oprogramowaniem.

- Jeśli otrzymujemy prośbę o pożyczkę, nie działajmy pochopnie - apeluje Joanna Trakowska. - Sprawdźmy najpierw czy osoba, która do nas napisała lub której prośba dotyczy, rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy. Jeśli otrzymamy od znajomego prośbę o przelew za pomocą BLIK-a lub o przekazanie kodu BLIK, zadzwońmy do tej osoby i potwierdźmy jej prośbę.

Reklama
Reklama

Pomoże to nam uniknąć nieprzyjemności. Pamiętajmy o tym, aby nigdy nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, nie przesyłać ich na podane przez obce osoby numery kont, nie podawać nikomu danych do logowania na nasze konta bankowe i nie przekazywać obcym osobom kodów do płatności mobilnych.

- Zadbajmy też o prawidłowe zabezpieczanie swoich danych osobowych, haseł i numerów dostępowych do portali i komunikatorów - apeluje rzeczniczka świeckiej policji.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Nawet jeśli klikniesz i dasz

Nawet jeśli klikniesz i dasz przestępcy swoje dane i pieniądze, to policja ich nie znajdzie  ; X Ot taki kraj. Wyrazy współczucia dla osób starszych, ponieważ coraz więcej młodych ma problem z odróżnieniem oszustw. 

Z nr zaczynającego się od 512

Z nr zaczynającego się od 512…dostalam link o uregulowaniu energii elektrycznej, w przeciwnym wypadku mają odłączyć, oczywiście to zwykłe chamstwo i oszustwo żeby wyłudzić dane, kiedy nie odpowiedziałam dostałam drugiego smsa, wtedy już był koniec zabawy i nr zablokowałam, nie dajcie się nabrać, ja akurat nie mam zaległości… 

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Biznes

Od połowy 2023 r. trwa generalna rozbudowa zakładu firmy Haber w Dzikach koło Świecia.

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim Zmarłego Zdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyStowarzyszenia Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej„Inkubator Przedsiębiorczości” Udostępnij

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Tego się chyba nikt nie spodziewał. - Wszystkie oferty przekroczyły o kilka milionów sumę zabezpieczoną na dokończenie budowy przedszkola - ubolewa wójt gminy Warlubie....

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim ZmarłegoZdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyLokalnej Grupy Działania "Gminy Powiatu Świeckiego" Udostępnij

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Jedni nazywają go Kamieniem św. Wojciecha, inni Diabelskim Kamieniem. Bez względu na genezę nazwy, stanowi sporą atrakcję turystyczną w powiecie świeckim. Wdecki Park Krajobrazowy...

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

W miniony weekend dwóch kierowców zostało zatrzymanych przez policję dzięki reakcji świadków. Niechlubny rekordzista miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama