Podczas takich akcji, które będą kontynuowano również w sezonie, policjanci i strażacy przypominają korzystającym z uroków kąpieli i wypoczynku nad wodą o odpowiedzialności i rozsądku.
- Rutyna i przecenianie swoich umiejętności często prowadzi do niebezpiecznych sytuacji na wodzie – zaznacza kom. Joanna Tarkowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świeciu.
Niestety, mimo apeli o rozwagę, każdego roku dochodzi do wielu wypadków. Brawura i brak umiejętności pływania to tylko niektóre przyczyny utonięć.
- Alkohol spożywany w takich miejscach powoduje zaburzenia zmysłu równowagi i orientacji, nie pozwala na racjonalne postrzeganie możliwości wystąpienia potencjalnych zagrożeń. Niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie i przecenianie swoich sił to kolejne przyczyny wypadków nad wodą – zwraca uwagę Joanna Tarkowska.
Często lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody bądź zanurzaniu osób pływających również stwarza niebezpieczeństwo utonięcia. Szczególnie niebezpieczne są akweny bez nadzoru ratownika czy wręcz oznaczone znakiem zakazu kąpieli. Obecność funkcjonariuszy ma za zadanie również oddziaływanie prewencyjne. Zdarza się, że nie wszyscy przychodzą na plaże z zamysłem kąpieli wodnych czy słonecznych.
- Policjanci ostrzegają przed kieszonkowcami, którzy wykorzystując nieuwagę czy roztargnienie kąpiących się ludzi, dokonują kradzieży pozostawionych przez nich rzeczy. Obecność funkcjonariuszy ma ostudzić zapał potencjalnych złodziei – wyjaśnia kom. Tarkowska.
Mundurowi kontrolują również dzikie kąpieliska apelując o zachowanie rozwagi. Przypominają, że kąpiel w takich miejscach jest niejednokrotnie przyczyną tragedii.
- Aby wypoczynek w okolicy akwenów nie zmienił się w nieszczęśliwy wypadek wystarczy zabrać ze sobą nad wodę przede wszystkim zdrowy rozsądek – podkreśla Joanna Tarkowska.
Komentarze (0)