Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Pomóżmy uchodźcom z Afganistanu, którzy uciekli przed terrorem religijnych fanatyków

Mieszkańcy Świecia i okolic mogą pomóc uchodźcom z Afganistanu, którzy dotarli do ośrodka w Grupie (gmina Dragacz).

Udostępnij
dary

REKLAMA


O sytuacji Afgańczyków słyszał już chyba każdy. Tysiące osób każdego dnia próbuje wydostać się z kraju zajętego przez talibów. Ponad 70 uchodźców dotarło również do ośrodka dla cudzoziemców znajdującego się w Grupie.

Reklama
Reklama

- Dowiedziałem się o tym z trzech niezależnych źródeł, w tym z Urzędu Miasta w Grudziądzu i od osób związanych ze szkołą w Grupie - mówi Leszek Naskrentzki, który postanowił zainicjować w Świeciu zbiórkę. – Nie myślę w tym momencie o żadnych podtekstach politycznych. Kilka lat temu o mało nie spłonął mi dom i patrząc na sytuację tych ludzi wydaje mi się, że w jakimś sensie również ratują się z ogromnego pożaru. Trzeba podejść do tego tematu zwyczajnie, po ludzku – przekonuje Naskrentzki.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Czego potrzeba? Przede wszystkim artykułów higienicznych: pieluch, podpasek, mydła, szamponów, szczoteczek i past do zębów, artykułów szkolnych, naczyń, pościeli i odzieży. Do ośrodka w Grupie trafiła też spora liczba małych dzieci, które dodatkowo potrzebują mleka, kaszek, butelek do karmienia.

Na apel pana Leszka odpowiedziały już Fundacja Makowo oraz Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Świeciu, które będą pomagać w przeprowadzeniu zbiórki.
REKLAMA

Reklama
Reklama

26 i 27 sierpnia dary można przynosić do siedziby liceum przy ulicy Chmielniki 2. 30, 31 sierpnia i 1 września darczyńcy mogą zostawić potrzebne rzeczy w Fundacji Makowo przy ulicy Mickiewicza 27.

Zbiórka jest przeprowadzana w godz. 9.00-16.00. Szczegółowe informacje na temat zbiórki można uzyskać pod numerami 601 908 074 lub 884 896 288.

redakcja@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (37)

  1. ELKA

    26 sierpnia 2021 16:47

    Super sprawa. Brawo. Przy

    Super sprawa. Brawo. Przy panującej znieczulicy rządzących cieszy fakt że są osoby które chcą coś zrobić dla tych pokrzywdzonych ludzi i zachęcają innych do pomocy. Najlepsze są małe społeczności bo patrząc na warszawke to wstyd człowieka bierze. 

    • Jan

      26 sierpnia 2021 17:06

      Do pracy  niech idom a nie

      Do pracy  niech idom a nie wszystko dostanom lekom rękom. 

      • ELKA

        26 sierpnia 2021 17:38

        Zapewne pójdą ale trzeba dac

        Zapewne pójdą ale trzeba dac im szansę. Ciekawe czy ty w takiej sytuacji lecialbys zaraz do pracy. 

      • zbychu

        26 sierpnia 2021 17:41

        Ortografijaaaaa się kłania.

        Ortografijaaaaa się kłania.

      • Lidia

        26 sierpnia 2021 20:15

        Do szkołów niech wróci, bo

        Do szkołów niech wróci, bo widać że skończył 6 klas i siódmy korytarz…

    • taki sobie

      26 sierpnia 2021 17:38

      Elka, Ty chyba uwielbiasz

      Elka, Ty chyba uwielbiasz nosić burkę… pomyśl i dopiero później wysyłaj komentarze…

      • Lidia

        26 sierpnia 2021 20:17

        A ty pomyśl „taki sobie”

        A ty pomyśl „taki sobie” tępaku, czy w ogóle jesteś człowiekiem…

      • tamara

        27 sierpnia 2021 06:46

        Czy jest gdzieś napisane, o

        Czy jest gdzieś napisane, o przymusie pomagania, tępy pisokatolu?

    • kobieta

      26 sierpnia 2021 18:34

      W tej sprawie lepsza

      W tej sprawie lepsza roztropność. Nie chcę się bać wychodzić na ulicę ani o moje dzieci w przyszłości.

      • Lidia

        26 sierpnia 2021 20:19

        Współczuję twoim dzieciom, że

        Współczuję twoim dzieciom, że mają taką wrażliwą na ludzką krzywdę mamusię… Pewnie wyrosną na rasistów…

  2. Juda

    26 sierpnia 2021 19:42

    Dzieciaki po co szarpać nerwy

    Dzieciaki po co szarpać nerwy i się wzajemnie obrażać. Ci ludzie pomagali naszym żołnierzom i my też mamy dług do zapłaty dla afgańczyków.

    • Kk

      26 sierpnia 2021 20:06

      Jakie pomagali naszym? To

      Jakie pomagali naszym? To nasi żołnierze pomagali im (tak dla twojej wiadomości) . A druga sprawa jeśli emigrujesz ze swojego kraju to w celach zarobkowych. To jeśli oni przyjechali do nas, to niech zapierdalają do roboty bo jeśli uciekli zamiast bronić kraju tak jak my podczas wojny to spierdalaja. Co to są za faceci skoro nie potrafią własnej dupy obronić i rodziny? Prawie 50% Polaków uważa tak samo jak j ja 10% się nie wypowiedziało a więc patrząc statystycznie, niech zapierdalają do roboty.

      • Lidia

        26 sierpnia 2021 20:21

        Patrząc statystycznie, takich

        Patrząc statystycznie, takich debili i prostaków jak ty mamy 50 % w Polsce – biedny ten kraj…

      • Juda

        26 sierpnia 2021 21:31

        Ciulu jeden byłeś tam? Nie to

        Ciulu jeden byłeś tam? Nie to zamknie mor… I milcz ja tam byłem kut… widziałem tyle i wiem co oni robili

      • Inka

        27 sierpnia 2021 07:38

        Obroniłbys swoją dupę przed

        Obroniłbys swoją dupę przed bombą? Nie sądze. 

  3. Lidia

    26 sierpnia 2021 20:25

    Bardzo starannie staram się

    Bardzo starannie staram się dobierać rzeczy, które chcę tym ludziom podarować. To że znaleźli sie tutaj „w jednej koszuli”, jak stali, nie oznacza że można im wciskać na zasadzie „naści Boże co mi się zmieścić nie może”. Bardzo, bardzo im współczuję, a naszemu nie-rządowi życzę, aby ich kiedyś tak potraktowano jak tych biedaków na granicy. Zakłamane wieprze!

    • ***** ***

      26 sierpnia 2021 20:37

      100%

      100%

    • SN61

      26 sierpnia 2021 22:01

      100% Racji! 

      100% Racji! 

  4. Jarek

    26 sierpnia 2021 20:36

    Religinych fanatyków się

    Religinych fanatyków się neutralizuje, żeby społeczeństwo mogło normalnie funkcjonować.

    • L8mak

      26 sierpnia 2021 23:33

      Rozumiem, że katolików też to

      Rozumiem, że katolików też to dotyczy? 

  5. ttom

    26 sierpnia 2021 20:40

    W latch 70tych i 80 tych

    W latch 70tych i 80 tych Polacy też uciekali z PRl-u prawie 2 miliony , bez paszportów ,,nieleganie ” .Żadne państwo nie wróciło Polaków spowrotem. Uciekali m.in. ukryci w ciężarówkach,samolotami nawet nie letni małolaty np do do Szwecji pod spodem tira i……..itd,Więc mamy chyba jakiś dług humanitarny. 

    • Gość

      26 sierpnia 2021 21:35

      Dokładnie, również w czasie

      Dokładnie, również w czasie wojen. 

    • Pio

      27 sierpnia 2021 12:06

      Co to za porównanie ?Ręce

      Co to za porównanie ?Ręce opadają!

  6. Abc

    26 sierpnia 2021 22:26

    Nie przepadam za kultura

    Nie przepadam za kultura arabska. To co sie u nich dzieje probuja przeniesc do Europy. Pozniej sa zamachy. Polska się jakos broni, ale jak dlugo? Zal tych dzieci, ale oni maja inna mentalnosc. Co jesli w pewnym momencie odwroca sie przeciwko nam? 

    • .

      28 sierpnia 2021 23:30

      K-boom

      K-boom

  7. No mercy

    26 sierpnia 2021 22:31

    Ci co są na polsko

    Ci co są na polsko-białoruskiej granicy to goście z Iraku zwożeni przez Łukaszenkę. Ci co sie przdostaliprzez granicę zostali przetransportowani do ośrodków i powinni zostać deportowani. To niezweryfikowani ludzie i mogą (są) być niebezpieczni. Przykład Francji, Szwecji czy Niemiec tylko to potwierdza! Z kolei Afgańczycy to ludzie, którzy nigdzie się nie asymilują. Ostatnio młodzi Afgańczycy dokonali zbiorowego gwałtu na 13-latce i ją zabili. Do tego wielu z nich to współpracownicy Talibów! Polacy obudzą się wtedy jak Afgańscy Talibowie „zatańczą” z nimi w autobusie… Co ciekawe – najwięcej takich potencjalnie niebezpiecznych przybyszów trafia do Polski za rządów PiS-u, który najgłośniej krzyczy, że nie będzie sprowadzał do Polski wyznawców islamu. Nie warto mieć zbyt miękkiego serca, aby w przyszłości nie mieć z nimi kłopotu jak będzie ich tutaj duzo więcej. Oni się nie asymilują w Europie!

    • Antyarab

      27 sierpnia 2021 09:53

      Brawo Ty !ale to jak grochem

      Brawo Ty !ale to jak grochem o ścianę im tego się nie przetłumaczy Tuskomatoly lemingi ograniczone! Pozdro dla świetny tekst!

  8. No mercy

    26 sierpnia 2021 22:35

    Dodam, że ten zbiorowy gwałt

    Dodam, że ten zbiorowy gwałt na 13-letniej dziewczynie zpstał popełniony w Austrii. To tak ku przestrodze!!!

  9. Zdzichu

    27 sierpnia 2021 00:39

    Nie mam nic przeciwko pomocy

    Nie mam nic przeciwko pomocy , ale jestem bardzo ciekaw, czy zrobiono im testy na covid, bo nas do żadnego kraju nie wpuszczają bez testu lub szczepienia,  nawet do sanatorium u nas. A potem czwarta fala nagle się zjawi.

  10. Android

    27 sierpnia 2021 07:24

    Osobiście to niech zostaną

    Osobiście to niech zostaną tam gdzie są a jeszcze lepiej niech zawrócą

  11. Szok

    27 sierpnia 2021 12:29

    Jak czytam te komentarze to

    Jak czytam te komentarze to nie wierzę. Ludzie przeczytajcie w internecie na jakiej podstawie zostają ludzie przyjęci do ośrodka dla uchodźców. Jak odbywa się procedura uzyskania statusu uchodzcy. To, ze zostali przyjęci do ośrodka to oznacza, ze Nasze Panstwo zapewniło im ochronę i trwa procedura nadania im statusu uchodzcy lub już ten status posiadają. A Ci koczujący na granicy gdyby złożyli wniosek o nadanie statusu uchodzcy też byliby z granicy zabrani. Przy granicach zauwazcie, że nie ma matek z dziećmi, one są w ośrodkach. Na granicy koczują młodzi mężczyźni, którzy tam siedzą bo ktoś im może i nawet za to zapłacił. Dlatego nie starają się o status uchodzcy. Granice Państwa są ważne. Nawet samochód z żywnością z Polski dla osób koczujących na granicy białoruskiej musiał otrzymać pozwolenie strony białoruskiej na jej przekroczenie. Niech pilnują granic, bo jakby mogli ją przekroczyc wszyscy to długo by nie trwało jak uchodzcy koczowaliby wszędzie. W Naszych ogórkach, na Naszych działkach… Okradaliby Nas, bo nikt ich nie przyjąłby do pracy skoro nie mają nadanego statusu uchodzcy i pozwolenia na pracę. A Ci umieszczeni w ośrodku otrzymają status uchodzcy i pozwolenie na pracę i prawopodobnie do niej pójdą. Wystarczy też poczytać o historii Afganistanu, jak powstał itd. Jego granice zostały sztucznie ustalone. jest tam największy miks różnych przynależności religijnych itd. A tzw. terroryści to tylko niewielki odsetek. Więc nie wkładajmy wszystkich do jednego worka. 

  12. Świecianin

    27 sierpnia 2021 18:06

    Ci co ich sprowadzili to

    Ci co ich sprowadzili to niech im pomagają. Merkelowa ich chciała to niech ich zabiera a nie że nasi żołnierze pojechali w naszej sprawie. Bzdura naszego rządu. 

  13. Anonim

    27 sierpnia 2021 20:54

    Przecież oni i tak nie

    Przecież oni i tak nie zostaną w Polsce sami to deklarują.

    • Madzialena

      27 sierpnia 2021 22:56

      I trudno im sie dziwic  jesli

      I trudno im sie dziwic  jesli nawet nasi rodacy uciekaja bo ten kraj nie wspiera pracujacych a pomaga niechcacym pracować 

      • Sisi

        28 sierpnia 2021 16:57

        Prawda brawo

        Prawda brawo

  14. Sisi

    28 sierpnia 2021 16:55

    Osobiście sądzę że trzeba

    Osobiście sądzę że trzeba pomagać ale mamy dość biednych i chorych rodaków tam skierujmy swą pomoc.

  15. Rommel

    28 sierpnia 2021 20:41

    88

    88