Ponad 1000 ludzkich szczątków pochowano w zbiorowej mogile pod Świeciem [zdjęcia]

W Wiągu (gmina Świecie) utworzono lapidarium, czyli miejsce przechowywania pomników i nagrobków. Pochodzą z cmentarza ewangelickiego, znajdującego się w tej wsi.

lapidarium-czolo

REKLAMA

Lapidarium wykonano w związku z budową drogi S5, podczas której zlikwidowano prawie połowę cmentarza ewangelickiego w Wiągu, istniejący co najmniej od połowy XVIII w. Znajdujące się tam szczątki zostały ekshumowane i pochowane w zbiorowej mogile na zachowanje części nekropolii, przy której ustawiono krzyż.

W sumie znalazło się w niej ponad 1000 szczątków protestanckich mieszkańców Wiąga i okolic, przede wszystkim Niemców, pochowanych na tutejszym cementarzu w ciągu około 200 lat.

Nagrobki są jedynym zachowanym fragmentem protestanckiej kultury materialnej obecnej w Wiągu do 1945 r.
REKLAMA

- Utworzenie lapidarium zakładało wykonanie uporządkowanej ekspozycji nagrobków ze szczególnym uwzględnieniem płyty z 1788 r. Przypuszcza się, że jest to jeden z najstarszych nagrobków w powiecie świeckim, który został umiejscowiony na cmentarzu wiejskim, nie przykościelnym - informuje bydgoski ofddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Prace trwały od drugiej połowy lipca do końca sierpnia. Projekt lapidarium został opracowany przez Stowarzyszenie Lapidaria: Zapomniane Cmentarze Pomorza i Kujaw.
REKLAMA

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Wybrane dla Ciebie

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors