Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Ponury rekord ubiegłego roku. Tak dużej liczby zgonów nie było u nas od dawna

Już w kwietniu ubiegłego roku kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Świeciu przewidywał, że 2021 r. może być rekordowy pod względem liczby zgonów. Niestety, nie pomylił się.

Udostępnij
aniol

REKLAMA

Gdy w kwietniu ubiegłego roku sprawdzaliśmy liczbę zgonów mieszkańców gminy Świecie, Andrzej Krawański, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, zauważył, że jest ona znacznie wyższa w porównaniu z poprzednimi latami. Sugerował, że rok 2021 może być pod tym względem dramatyczny. Przeczucie go nie zawiodło.

Jak wynika z rejestru Urzędu Stanu Cywilnego w Świeciu, w 2021 r. zmarło 445 mieszkańców gminy Świecie. Dla porównania, w roku 2020 zmarło 381 osób, w 2019 r. - 343, a w 2018 r. odeszło 355 mieszkańców gminy Świecie.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Widać wyraźnie, że wzrost liczby zgonów o blisko 1/3 (od roku 2019) przypada na okres pandemii koronawirusa w latach 2020-21.

Nie ma danych, ilu zmarłych to ofiary Covid-19, a w ilu przypadkach zawiodło leczenie czy zdecydował jego brak w związku z utrudnionym dostępem do opieki medycznej z powodu pandemii.

Reklama
Reklama

Można zaryzykować twierdzenie, że istotną rolę, chociaż nie wiadomo w jakich proporcjach, odgrywają wszystkie te czynniki razem wzięte.
REKLAMA

Co gorsza, w gminie Świecie spada liczba urodzeń. W ubiegłym roku przyszło na świat tylko 255 dzieci. W 2020 r. odnotowano 291 urodzeń, w 2019 r. - 343, natomiast w 2018 r. przybyło 347 nowych mieszkańców. Niemal o sto więcej niż w 2021 r.

Reklama
Reklama

To kolejny rok z rzędu, kiedy umiera wiecej osób niż się rodzi, przez co gmina Świecie ma ujemny przyrost naturalny.

a.bartniak@extraswiecie.pl 
REKLAMA

Reklama
Reklama

Mieszkania na osiedlu Marianki. Sprawdź ofertę Apartado Development [wideo]

Udostępnij

Komentarze (16)

 1. ;-))

  14 stycznia 2022 12:37

  „Starzy” umierają, dzieci nie

  „Starzy” umierają, dzieci nie rodzą się, pracować nie ma komu, a będzie tylko lepiej

 2. tomi

  14 stycznia 2022 12:51

  Przyjmniemy uchodżców aby nas

  Przyjmniemy uchodżców aby nas zastąpili bo Polska się wyludnia.

 3. Statystyk

  14 stycznia 2022 13:02

  Warto zwrócić uwagę że w

  Warto zwrócić uwagę że w sedziwy wiek wchodzą roczniki wojenne i powojenne. To spora grupa ludzi tzw wyż. Stąd tez wysokie liczby. Mało się rodzi – mniej statystycznie będzie umierać. Zakładając że dozyja wieku emerytalnego. 

  • Jan

   14 stycznia 2022 20:57

   Co za bzdury. Roczniki

   Co za bzdury. Roczniki „wojenne” to w większości już roczniki wymarłe. 80+ to jest bardzo dobry wynik. Teraz wiek starczy to roczniki 50. Stwierdzenie, że mało osób w przyszłości będzie umierać bo mniej się rodzi to „oczywista oczywistość”  i ma się nijak do statystyki. W tym artykule chodzi o nagły wzrost umieralności, który bezsprzecznie spowodowany jest COVID-em. Z Ciebie statystyk jak z koziej ….. 

 4. Zulu hula

  14 stycznia 2022 13:23

  Wspominacie o uchodźcach

  Wspominacie o uchodźcach dobry pomysł, ale nie o bliskim wschodzie i Afryce. Pracowałem z nimi i nie chce ich widzieć w Polsce. Ładnie roszczeniowi to nie nasza kultura. Mamy sąsiadów na wschodzie. To jest alternatywą. 

 5. Jarek

  14 stycznia 2022 13:29

  Coś mi tu nie gra… Ujemny

  Coś mi tu nie gra… Ujemny przyrost naturalny, a bloki powstają, jak grzyby po deszczu i od razu są zamieszkane.

  • Czechu Zet.

   14 stycznia 2022 14:16

   A ty geniuszu, pewnie

   A ty geniuszu, pewnie wychodzisz z założenia, że wszyscy na równi z tobą powini siedzieć na drzewach i prostować banany. Siedź tam sobie przymule, mam nadziej, że pewnego dnia natura cię olśni. 

  • Janusz

   14 stycznia 2022 16:27

   Masz rację, coś w tym jest.

   Masz rację, coś w tym jest. Trzeba temu zagadnieniu przyjrzeć się bliżej, dobrze zauważyłeś, to może być jakiś przekręt, coś związanego z nowym globalnym ładem. Coś mi świta, że w tych nowych budynkach wcale nie zamieszkują prawdziwi ludzie.

 6. Pan Lotto

  14 stycznia 2022 13:35

  A co ma jedno do drugiego?

  A co ma jedno do drugiego? Teraz młodzi ludzie kończą 20 lat i wyprowadzają się z domu zamieszkując w wynajętym mieszkaniu. Oto rozwiązanie zagadki. Poza tym sprowadza się coraz więcej chełminiaków bo u nich nie ma żadnych perspektyw do życia. 

  • Anonim

   14 stycznia 2022 13:52

   ha,ha, dobre, w CSW są?

   ha,ha, dobre, w CSW są?

  • Wandal

   14 stycznia 2022 21:04

   W CSW są perspektywy, tylko

   W CSW są perspektywy, tylko nie wszyscy do pracy się nadają. Niektórzy mają prodlemy z pracą, błona między palcami może przeszkadzać ; ).

  • Jarek

   16 stycznia 2022 15:54

   Masz rację, 20latkowie

   Masz rację, 20latkowie potrzebują mieszkania, ale zapomniałeś dodać, że 90latkowie takie mieszkania zwalniają, więc bilans jest na zero.

 7. Anna

  14 stycznia 2022 16:06

  500+ nie wypaliło, wysokie

  500+ nie wypaliło, wysokie koszty życia przez inflację, brak perspektyw na lepsze jutro bo wszytko drożeje oraz bonusy dla osób niepracujących  to jak tu w Polsce ma się więcej dzieci rodzić. 

 8. Anonim

  14 stycznia 2022 16:08

  ludzie straszeni przez TV

  ludzie straszeni przez TV boją się chodzić do zwykłego lekarza, przesunięte zabiegi, a nie zawsze te zabiegi to jakieś pierdoły które mogą czekać w nieskończoność i jeszcze porady telefoniczne.. to musiało zebrać swoje plony

 9. Danka Kardaszianka

  14 stycznia 2022 17:09

  Jak już nawet sama Rada

  Jak już nawet sama Rada Medyczna podaje się do dymisji to oczymś to świadczy – zapaść w służbie zdrowia jest bardzo duża a rząd to ignoruje. Jedynymi którzy się „cieszą” są ZUS i zakłady pogrzebowe.

 10. Anonim

  15 stycznia 2022 15:48

  A moim zdaniem to bardzo

  A moim zdaniem to bardzo dobra wiadomość. Oby wszędzie przyrost naturalny był ujemny. Nasza planeta jest przeludniona. Nie rozumiem dlaczego ludzi miało by być jeszcze więcej…

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W sobotę zaginął 15-letni Szymon Włoch ze Świecia. Na szczęście mamy dobrą wiadomość.

Wiadomości

Trzy jednostki OSP gasiły pożar budynku gospodarczego w Milewku (gmina Nowe).

Wiadomości

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Świeciu radni podejmą decyzję w sprawie udzielenia pomocy finansowej powiatowi świeckiemu. Dotyczy ona modernizacji drogi w Terespolu Pomorskim.

Wiadomości

Blisko 3 promile alkoholu w organizmie miał kierowca traktora zatrzymany przez policję.

Wiadomości

Zdaniem prezesa Wisły Gruczno Mariusza Przesmyckiego, Wda Świecie jest faworyzowana przy podziale dotacji na kluby sportowe. Nie zgadza się z tym Krzysztof Kosecki, prezes...

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W sobotę zaginął 15-letni Szymon Włoch ze Świecia. Na szczęście mamy dobrą wiadomość.

Wiadomości

Na pocztę elektroniczną komendanta powiatowego policji w Świeciu wpłynął niecodzienny e-mail.

Wiadomości

Trzy jednostki OSP gasiły pożar budynku gospodarczego w Milewku (gmina Nowe).

Wiadomości

Dzień Myśli Braterskiej to święto jedności i przyjaźni. Harcerze z pięciu gmin powiatu, zarówno ci najmłodsi, jak i seniorzy, świętowali w sobotę podczas spotkania...

Wiadomości

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Świeciu radni podejmą decyzję w sprawie udzielenia pomocy finansowej powiatowi świeckiemu. Dotyczy ona modernizacji drogi w Terespolu Pomorskim.

Wiadomości

Blisko 3 promile alkoholu w organizmie miał kierowca traktora zatrzymany przez policję.

Wiadomości

Czy Sebastian Krupa będzie poważnym konkurentem dla Marka Topolińskiego, obecnego wójta gminy Świekatowo? Przekonamy się o tym podczas wyborów samorządowych 7 kwietnia.

Styl życia

W piątek wręczono nagrody w drugiej edycji konkursu "Drzewo Roku Ziemi Świeckiej 2023". Główną nagrodę otrzymała Kaja Silarska, która zgłosiła do konkursu dąb Graf...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama