Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Powiat chce zmniejszyć o jedną trzecią liczbę kursów autobusowych. Przez pandemię

Po tym, jak w październiku szkoły ponadpodstawowe przeszły na zdalne nauczanie, gwałtownie spadła liczba pasażerów w powiatowej komunikacji publicznej.

Udostępnij
komunikacja-gruczno

REKLAMA

Powiat świecki nie jest tu wyjątkiem w skali kraju. Starostwo może pochwalić się dużym sukcesem w wykorzystaniu środków z rządowego programowi odbudowy lokalnych połączeń autobusowych. Dzięki pieniądzom własnym, państwa i gmin zwiększono ilość miejscowości, do których dociera autobus lub przywrócono zlikwidowane połączenia.  

Pilotażowym projektem była linia Świecie-Pruszcz-Serock działająca od 2019 r. Latem tego roku powiat uruchomił siedem kolejnych połączeń.

Wartość całego projektu wyniosła milion złotych, z czego 760 tys. wyłożył wojewoda, 120 tys. starostwo, a kolejne 120 tys. zł gminy, w których powstały nowe połączenia.
REKLAMA

- Teraz w ramach Powiatowych Przewozów Użyteczności Publicznej, mamy 17 linii. Jeszcze we wrześniu sprzedaliśmy około tysiąca biletów miesięcznych, które kupili głównie uczniowie szkół ponadpodstawowych dojeżdżający do Świecia – wyjaśnia Zbigniew Semrau, kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Transportu Publicznego Starostwa Powiatowego w Świeciu.

W październiku sprzedaż zaczęła gwałtownie spadać, kiedy zaczęły pojawiać się sygnały o przejściu na naukę zdalną.

- Na listopad, co zrozumiałe, nie sprzedamy żadnego biletu miesięcznego. Tymczasem zasada jest taka, że im większe wpływy z biletów, tym mniej powiat musi dokładać do tych kursów. Do tej pory bilansowało się to w okolicach zera – mówi Zbigniew Semrau.
REKLAMA

Po wprowadzeniu zdalnego nauczania, obłożenie autobusów spadło o około 2/3. Zdarza się, że jeżdżą one puste, albo wiozą 1-2 pasażerów. A to generuje koszty.

- Uruchamiając przewozy powiatowe przyświecała nam przede wszystkim myśl, aby zapewnić dojazd do Świecia wszystkim mieszkańcom, a nie tylko uczniom.  Nie każdy ma samochód, a dzięki temu może dostać się do lekarza, do urzędów, na zakupy. Nie chodziło nam, aby na tym zarabiać – zaznacza Zbigniew Semrau.

Tego samego zdania jest Barbara Studzińska, starosta świecki. Przyznaje jednak, że do czasu, aż zamieszanie wywołane przez koronawirusa ustabilizuje się, trzeba przeanalizować niektóre połączenia.
REKLAMA

- Jestem w trakcie rozmów z PKS-em, który obsługuje nasze linie. Zastanawiamy się, z których połączeń tymczasowo wykreślić część miejscowości, gdzie zatrzymywały się autobusy. Być może niektóre linie trzeba będzie na jakiś czas zawiesić w ogóle. Ograniczenia kursów w czasie trwania pandemii obejmą około 1/3 kursów. Nie ma sensu tworzyć fikcji i płacić za kursy, z których prawie nikt nie korzysta – argumentuje Barbara Studzińska.

Starosta podkreśla, że sytuacja wróci do normy, kiedy tylko stanie się to możliwe. Będziemy informować Czytelników o zapowiadanych zmianach w rozkładach jazdy.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (11)

 1. Jarek

  16 listopada 2020 10:49

  Czegos nie rozumiem. Gmina

  Czegos nie rozumiem. Gmina dofinansowywuje powiat tez a podatnik musi placic jeszcze za bilet wiec gdzie te pieniadze ida?????? 

  • czytelniczka

   16 listopada 2020 11:00

   Jak widać, że ekonomii nie

   Jak widać, że ekonomii nie jest mocny. Jak myślisz dlaczego PKS likwiował te kursy??? Bo były nieopłacalne. Myślisz, że kupując bilet za 3 zł pokrywasz koszty swojej podróży?? Nie. 

   • Radek

    16 listopada 2020 11:05

    No ja z ekonomii moze mocny

    No ja z ekonomii moze mocny nie. Ty za to mocna z ortografii jestes co widac… Zamilcz jesli pojecia nie masz. 

   • Nie wierzę

    16 listopada 2020 11:17

    Masz rację kobieto. Ale tym

    Masz rację kobieto. Ale tym podatnikom od siedmiu boleści, najczęściej żyjącym z socjalu, nie wytłumaczysz. Im się po prostu należy bo tak im powiedział pissss. Nie rozumieją jednak, że to my im dajemy nasze podatki, nie żaden pissss, ani Kaczynski pan. Oni też na nas żerują. I wymyślają jakieś linie autobusowe dla pustych przebiegów autobusów. Bo może pojedzie jakaś seniorka raz w roku. To może dla takich seniorek odpowiedni byłby jakiś busik na żądanie, przynajmniej by mało jeździł i nie zanieczyszczał środowiska.

    • Podatnik

     16 listopada 2020 11:57

     Paniusia pewnie samochodem a

     Paniusia pewnie samochodem a z moich podatkow na drogi biorą itd itd itd ……………..

     • Maniek

      16 listopada 2020 18:04

      Z twoich podatków nie starczy

      Z twoich podatków nie starczy na załatanie jednej dziury w drodze. Jak ja słyszę to powtarzanie z moich podatków, z moich….. 

    • tymek

     16 listopada 2020 23:11

     uuu jaka mądra. a z moich

     uuu jaka mądra. a z moich podatków idzie kasa na szkoły, a nie mam w szkole żadnego dziecka. możemy tak w nieskończność. hipokryzja

 2. Jaa

  16 listopada 2020 12:47

  Przecież te autobusy nawet

  Przecież te autobusy nawet przed pandemia jeździły puste

 3. Czytelnik

  16 listopada 2020 13:43

  Jaki sens ma linia Świecie

  Jaki sens ma linia Świecie-Nowe skoro ten autobus  cały czas pusty jeździ. Nie szkoda pieniędzy.  Może lepiej co innego dofinansować.  

 4. Oooo

  16 listopada 2020 14:26

  Przecież te połączenia

  Przecież te połączenia autobusowe to jakaś żenada jeździły jeżdżą i będą jeździć puste bo ludzie wola ssmochody

 5. fazik

  16 listopada 2020 14:46

  polaczenia zenada bo nikomu

  polaczenia zenada bo nikomu nie chce sie nawet sprawdzic o ktorej ludzie koncxza prace np firmy na terenie mondi , albo nie jedzie nic , albo dwa na raz .. porazka dla miasta

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W pierwszym odcinku nowego programu "Bitwa o gości" pojawi się Osada Stara Rzeka.

Wiadomości

Już w październiku będzie można szybciej i sprawniej zapłacić za parkowanie w Świeciu.

Wiadomości

Podczas czwartkowej sesji burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski uhonorował Oliwię Raniszewską, która znalazła się w gronie 50 najlepszych uczniów na świecie oraz Katarzynę Wenerską, siatkarkę,...

Wiadomości

Około 2 mln zł ma kosztować rozbudowa Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu wraz z wymianą dachu nad starą częścią budynku. Inwestycja ma ruszyć w 2024...

Reklama