Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Powiat uruchamia autobusy w gminach Nowe, Dragacz i Warlubie [rozkład jazdy]

Do tej pory autobusy docierały do 8 gmin powiatu świeckiego. Od 1 września będą dojeżdżać do wszystkich 11.

Udostępnij
przystanek-nowe

REKLAMA

Co ciekawe, starostwo oraz gminy Nowe, Dragacz i Warlubie postanowiły uruchomić kursy na trasach zlikwidowanych przez PKS nie czekając na dofinansowanie z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

Tam, gdzie przywrócono połączenia już od 1 lipca, funduszu pokrywa 760 tys. z 1 mln kosztów, a po 120 tys. zł starostwo i gminy, w których uruchomiono połączenia.

- Chcieliśmy, aby uczniowie mogli bez problemu dotrzeć do szkół średnich w Świeciu i Nowem, dlatego zdecydowaliśmy, że autobusy będą jeździły już od 1 września – wyjaśnia Zbigniew Semrau, kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Świeciu. – Uruchamiamy dwie linie: Świecie-Michale-Nowe i Świecie-Warlubie-Nowe.
REKLAMA

Samorządy liczą, że w połowie września wojewoda ogłosi konkurs i większość kosztów pokryje program odbudowy lokalnych połączeń autobusowych.

- Ustaliliśmy ze starostwem, że podzielimy się kosztami. Na razie będziemy dokładać więcej, ale po dofinansowaniu z rządowego funduszu będzie to znacznie mniej. Skoro jest szansa, aby mieszkańcy mieli dostęp do komunikacji publicznej, to nie ma co zwlekać – zaznacza Czesław Woliński, burmistrz Nowego.

Gmina Dragacz szacuje, że początkowo będzie musiała dopłacić około 2 tys. zł miesięcznie. Podobnie jednak, jak w pozostałych samorządach, wójt liczy, że projekt dostanie wsparcie finansowe od wojewody.
REKLAMA

- Od miesięcy zabiegałam o utworzenie połączeń w naszej gminie, bo do wsi położonych wzdłuż wału wiślanego nie dojeżdżają żadne autobusy – mówi Dorota Krezymon, wójt gminy Dragacz.

Autobusy będą kursowały od poniedziałku do piątku, cztery razy dziennie w obydwie strony.

Rozkład jazdy Świecie-Michale-Nowe pobierzecie klikając tutaj, a Świecie-Warlubie-Nowe tutaj.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (0)

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W pierwszym odcinku nowego programu "Bitwa o gości" pojawi się Osada Stara Rzeka.

Wiadomości

Już w październiku będzie można szybciej i sprawniej zapłacić za parkowanie w Świeciu.

Wiadomości

Podczas czwartkowej sesji burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski uhonorował Oliwię Raniszewską, która znalazła się w gronie 50 najlepszych uczniów na świecie oraz Katarzynę Wenerską, siatkarkę,...

Wiadomości

Około 2 mln zł ma kosztować rozbudowa Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu wraz z wymianą dachu nad starą częścią budynku. Inwestycja ma ruszyć w 2024...

Reklama