Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Prezes: Gmina nie traktuje równo klubów. Najwięcej dostaje Wda

Mariusz Przesmycki, prezes Wisły Gruczno, uważa, że rozdział dotacji dla klubów sportowych w gminie Świecie nie jest sprawiedliwy. Jego zdaniem wyraźnie preferowana jest Wda Świecie. Burmistrz i prezes Wdy przekonują, że świecki klub otrzymuje więcej, bo są ku temu powody.

Udostępnij
Wisła Gruczno ma drużyny młodzieżowe w czterech kategoriach / Fot. Wisła Gruczno

Głównym źródłem finansowania klubów sportowych są przyznawane co roku dotacje. Rozdziela je specjalna komisja. Wysokość wsparcia uzależniona jest od kilku czynników, m.in. liczby zawodników i trenerów oraz osiągane sukcesy.

Na wyższe sumy mogą też liczyć sporty drużynowe oraz te uważane za istotne z punktu widzenia rozwoju i promocji gminy. W gminie Świecie to piłka nożna, siatkówka, zapasy i boks.

Do tej pory rozdział środków nie budził większych emocji. Jeśli nawet, to nie wychodziło to poza krąg zainteresowanych. Tym razem jest inaczej.

Reklama
Reklama

Poważne zastrzeżenia do nowego budżetu ma prezes Wisły Gruczno. Jego zdaniem w porównaniu do środków przyznanych Wdzie Świecie jest on niesprawiedliwy.

- Próbowałem o tym rozmawiać z burmistrzem, bo tak naprawdę to on rozdziela pieniądze, ale nie otrzymałem żadnej satysfakcjonującej odpowiedzi - mówi Mariusz Przesmycki, prezes Wisły Gruczno. - Pewnie dlatego, że trudno wytłumaczyć, dlaczego na drużyny młodzieżowe grające w tych samych rocznikach, dostajemy dokładnie połowę tego, co Wda Świecie.

Prezes przytacza konkretne liczby.

Reklama
Reklama

- Grupa żak: dla Wisły Gruczno 7,5 tys. zł, dla Wdy: 20 tys. zł - wylicza. - Orlik: my 14 tys. zł, Wda: 28 tys. zł, młodzik: my 18 tys., Wda - 28 tys. zł, trampkarz: my 20,5 tys. zł, a Wda - 39 tys. zł. Gdzie tu sprawiedliwość? - dopytuje Mariusz Przesmycki.

Burmistrz Świecia przyznaje, że faktycznie występują różnice w wysokości dotacji, ale sama analiza kwot nie mówi całej prawdy.

- Fakt, to może dziwić, jeśli nie zna się dokładnie sprawy - tłumaczy burmistrz Krzysztof Kułakowski. - Dotacja dla drużyn młodzieżowych Wdy Świecie jest wyższa, bo wynika ona z kosztów, jakie ponosi klub. Są one znacznie wyższe niż w przypadku Wisły Gruczno.

Reklama
Reklama

Dlaczego tak jest? Sprawę wyjaśnia prezes Wdy Świecie.

- Przede wszystkim ma to związek z liczbą jednostek treningowych - mówi Krzysztof Kosecki. - Nasi zawodnicy trenują nawet cztery razy w tygodniu. W mniejszych klubach jest to jeden lub dwa treningi. Po drugie, w niektórych rocznikach mamy dwa oddziały. Ponieważ jesteśmy jednostką certyfikowaną przez PZPN, wymaga to obecności dwóch trenerów. Co automatycznie dwukrotnie podnosi koszty - argumentuje prezes Wdy.

Wda Świecie ma brązową gwiazdkę. To jedno z oznaczeń programu certyfikacji szkółek piłkarskich. Jego ideą jest wyznaczanie standardów pracy z młodymi zawodnikami, pomoc w ich szkoleniu oraz weryfikacja szkółek.

Reklama
Reklama

Przyznanie danemu podmiotowi certyfikatu PZPN na jednym z trzech poziomów jest równoznaczne ze spełnieniem szeregu kryteriów i gwarancją odpowiedniej jakości szkolenia.

Wiążą się z tym konkretne wydatki.

- Niecertyfikowane kluby często w grudniu i styczniu wstrzymują treningi - tłumaczy Krzysztof Kosecki.  - My nie możemy sobie na to pozwolić. Dlatego dochodzą np. koszty wynajmu odpowiedniej sali. To także trzeba wziąć pod uwagę ustalając wysokość dotacji - podkreśla prezes Wdy Świecie.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (18)

 1. Koniokrad

  30 stycznia 2024 19:54

  Na wyniki sie pracuje a nie oczekuje łaski. Pif paf

 2. Obserwator

  30 stycznia 2024 21:24

  Gdyby te same pieniądze dostała Wisła też było by ją stać na dwóch trenerów i wynajem hali- proste

  • Lary

   31 stycznia 2024 08:34

   Nie wspominając a dzieciach które trenują w Strażaku Przechowo.O nich to chyba już w ogóle zapomniano.

 3. Bart

  30 stycznia 2024 22:27

  Dzieci z Gruczna trenują cały rok, nie mają przerwy w grudniu i styczniu, także prezes Wdy nie do końca jest świadomy co mówi.

 4. Kierowca 16

  30 stycznia 2024 22:46

  A ile dostała zespół seniorów Wisły oraz seniorów Wdy, które grają w tej samej grupie A klasy? Tutaj prezes Wisły się nie pchwali, gdyż dostał sporo więcej niż Wda. Kij ma dwa końce, ot cała sprawiedliwość.

  • Rodzic

   31 stycznia 2024 05:32

   Wdzie zawsze mało pieniędzy. Rodzice płacą za każdego dzieciaka, a tam zawsze problemy. Nawet na mecze młodszych roczników często nie było autokaru, że nie wspomnę o tym, że nie było sędziów i opieki medycznej. Tam jest wymagany niezależnym audyt!!!

  • Zarzad

   31 stycznia 2024 19:08

   Tak dostaliśmy 10 tyś więcej a Wda 55 tys więcej na 4 drużyny młodzieżowe sprawiedliwie?

 5. Przypominający

  31 stycznia 2024 09:27

  Zapomnieli napisać ze Wisła Gruczno również ma certyfikat PZPN.

 6. Mateusz

  31 stycznia 2024 10:00

  A czemu kopacze mają dostawać cokolwiek ? Jak ktoś chce iść na siłownię płaci, sporty walki płaci, tenis płaci. Za promocje mniej by było do wydania niż te serki tysięcy. Kopacze niech sami płacą. Zero z kasy i już

  • Obserwator

   2 lutego 2024 07:15

   nikt nie napisał, że poza dotacjami są też opłaty pobieranie od zawodników ( które płacą rodzice )

 7. Yozik

  31 stycznia 2024 10:11

  Uważam, że tej sprawie trzeba się lepiej przyjrzeć. Wszyscy przyzwyczaili się do kwot jakie dostają i nikt nawet nie próbuje dociekać z czego one wynikają?? Uważam że dzieci na wsi powinny mieć większe dofinansowanie.

 8. Miranda

  31 stycznia 2024 14:34

  W Grucznie to samo na turnieje jazda swoimi samochodami, sędziów brak, opieki często też brak. Klub Pływacki Swim również taka sama historia, rodzice placą, miasto daje dotacje a klub czepek kupi, reszta tematów sami rodzice dodatkowo musza organizaowac i płacić

  • Swim projekt

   31 stycznia 2024 18:43

   Mirada dołącz do stowarzyszenia do zarządu i człowiek przekona się jaka trudna jest skala problemów w zarządzaniu mikro budżetami, a ogromnymi kosztami!

   • Rodzic99

    1 lutego 2024 09:50

    Prezes Wdy mowi o trenerach niech wspomni że w każdej z grup rodzic placi dodatkowo składki miesięczne za swoje dziecko i to idzie też na trenerów.

  • Rodzić

   1 lutego 2024 06:02

   Trzeba się troszkę orientować a nie wypisywać nieprawdziwe komentarze . Transport samochodowy z rodzicami jest o wiele taniej a rodzice jeżeli chcą dostają kilometrówkę , sędziów wyznacza kpzpn a klub za to płaci , jeżeli nie ma sędziego to nie został przydzielony przed kpzpn bo nie było takiej możliwości a mecz drużyn młodzieżowych powinien się odbyć takie są przepisy i ustalenia związku , sędziowie są wyznaczani od zespołów młodzika i ostatnia nie prawdziwa wiadomość w komentarzu zawsze jest opieka medyczna , jest osoba z przeszkoleniem i uprawnieniami do tej funkcji , bo to sprawdzalem

   • Rodzic

    1 lutego 2024 16:26

    Pełno kasy pompowane jest w Wde, rodzice płacą składki na dzieci a później większość i tak dają na 1 drużynę, która gra w ligach okręgowych ciągle …. Poznane z autopsji 🙃

 9. Rodzic

  1 lutego 2024 17:06

  Jaki wynajem odpowiedniej hali? Przecież WDA ma treningi na orlikach i boisku przy szkole podstawowej nr 1.

  • Crl

   4 lutego 2024 21:11

   Dzieci trenują cały rok na dworze, na turnieje rodzice jeżdżą swoimi samochodami a wpisowe opłacają sami. Dodam, że od lutego tego roku oplata na dziecko wynosi 120zl. Jaki sędzia? Jakie transporty? Jakie hale?

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

- Ta pani również pomogła mamie. Prosimy ją o kontakt - apelują syn i synowa. Powiedzieli nam, w jakim stanie jest 78-latka, którą w...

Wiadomości

Do północy potrwa protest rolników w Świeciu. Protestujący spowalniają ruch na jezdni.

Wiadomości

Za nami dwa pierwsze etapy przebudowy świeckiego zamku. W tym roku ma zostać wybrana firma, która podejmie się trzeciego etapu przewidującego powstanie dwuspadowego dachu.

Wiadomości

Niby drobiazg, ale wywołał sporo komentarzy. Chodzi o naprawę jezdni po niedawnej awarii sieci wodociągowej na ul. Sienkiewicza. Niektórzy kpili z zastosowanego rozwiązania. Czy...

Wiadomości

Dobiega końca budowa drogi przez górne Marianki. Niedawno zamontowano ławki i śmietniki. Do zrobienia pozostały jeszcze dwie rzeczy, które uczynią tę trasę jeszcze atrakcyjniejszą.

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Na prośbę Czytelników podajemy szczegółową trasę wtorkowego protestu rolników w Świeciu.

Wiadomości

Pasażerowie porannego kursu autobusu byli w piątek świadkami niecodziennego zdarzenia.

Wiadomości

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który uszkodził trzy samochody, klatkę schodową i szlaban. Groził też jednemu z pokrzywdzonych, że go zabije. Sprawca usłyszał już zarzuty.

Wiadomości

Blok Świeckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Chrobrego powstaje w pobliżu budynku z mieszkaniami chronionymi dla osób starszych, wybudowanego przez gminę.

Wiadomości

- Ta pani również pomogła mamie. Prosimy ją o kontakt - apelują syn i synowa. Powiedzieli nam, w jakim stanie jest 78-latka, którą w...

Wiadomości

Do północy potrwa protest rolników w Świeciu. Protestujący spowalniają ruch na jezdni.

Wiadomości

Ogłoszono listę laureatów konkursu na Drzewo Roku Ziemi Świeckiej 2023. Najwięcej głosów zdobył dąb Graf Schwerin, będący ozdobą pałacowego parku w Sartowicach koło Świecia.

Wiadomości

Za nami dwa pierwsze etapy przebudowy świeckiego zamku. W tym roku ma zostać wybrana firma, która podejmie się trzeciego etapu przewidującego powstanie dwuspadowego dachu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama