Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Proboszcz: O co pani chodzi? Jakiś mały pomnik jeszcze tam się zmieści

Przed 11 laty pani Olga wykupiła kwaterę na cmentarzu. Niedawno zorientowała się, że część zarezerwowanego dla niej miejsca zajął sąsiedni grobowiec, który nie powinien w tym miejscu stanąć. Kobieta jest zdruzgotana. Tymczasem zarządca cmentarza nie widzi problemu.

Udostępnij
miejsce-na-grob

Kobieta wykupiła miejsce na cmentarzu przy. ul. Sienkiewicza w Świeciu. Można by rzec, atrakcyjne, bo znajdujące się tuż przy alei biegnącej przez środek nekropolii. Zapłaciła za kwaterę o standardowej wielkości, bo tylko takie znajdowały się w tym rzędzie. Znacznie większe, a tym samym droższe grobowce lokowane były w innych rzędach.

Jednak to, co pani Olga zobaczyła przed tygodniem wstrząsnęło nią.

Okazało się, że na sąsiedniej kwaterze stanął grobowiec. Jeśli doliczymy obowiązkową opaskę, która musi mieć minimum 25 cm szerokości, to okaże, że kwatera wykupiona przez panią Olgę znacznie się zmniejszyła.

- Wspólnie z mamą poszłyśmy do biura pana Sochy, które znajduje się przy cmentarzu - relacjonuje pani Bożena, córka Olgi. - Chciałyśmy się dowiedzieć, jak to możliwe, że obok stanął grobowiec? Kto na to pozwolił? W odpowiedzi usłyszałyśmy tylko, że cmentarzem zarządza proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli. Mama, która ma 82 lata, była tak zdenerwowana tą sytuacją, że straciła przytomność. Trzeba było wezwać karetkę. Myślałam, że to już koniec - mówi wzruszona córka.

Następnego dnia kobiety udały się do biura parafialnego, aby u źródła wyjaśnić całą sprawę.

- Proboszcz Patoleta, który wyraźnie nie miał ochoty z nami rozmawiać, zaczął od ataku, czy mama w ogóle zapłaciła za to miejsce, o które się teraz upomina - opowiada pani Bożena. - Mama była przygotowana na takie pytanie i do razu wyciągnęła z torebki dowód zapłaty.

Kobiety chciały się dowiedzieć, jak do tego doszło. Dlaczego na sąsiedniej kwaterze stanął grobowiec, chociaż zgodnie z metrażem powinien znajdować się tam grób o standardowej wielkości?

- Mama usłyszała tylko od proboszcza, że on nie widzi żadnego problemu. Stwierdził, że jakiś mały pomnik jeszcze tam się zmieści - mówi oburzona Czytelniczka. - Jak można było coś takiego powiedzieć? Przed 11 laty mama zapłaciła za to miejsce 800 zł. Ksiądz wziął pieniądze, a teraz umywa ręce!

Extra Świecie próbowało skontaktować się z księdzem Bogusławem Patoletą, proboszczem parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Świeciu. Telefon odebrała kobieta, prawdopodobnie jego gospodyni.

Powiedziała, że z proboszczem należy się kontaktować pod numerem telefonu komórkowego. Sytuacja była o tyle dziwna, że proboszcz znajdował się tuż obok, bo wyraźnie było słychać jego charakterystyczny śmiech. Dlaczego nie przekazała mu słuchawki?  Żadnego z połączeń na numer komórkowy ksiądz Patoleta nie odebrał.

Adwokat polecił kobietom napisać zażalenie do kurii, ale jednocześnie dał do zrozumienia, że pomoc z jej strony jest raczej mało prawdopodobna.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (104)

 1. Anonim

  24 maja 2022 19:21

  Pazerny na kase. Kosciol dla

  Pazerny na kase. Kosciol dla wiekszosci to teraz biznes. 

 2. Jan

  24 maja 2022 19:33

  Temat, którego nie mogłem nie

  Temat, którego nie mogłem nie skomentowć. Owieczki należy strzyc, więc dobry pasterz strzyże. Ciemny mamy naród. Kiedy w końcu ludzie przejrzą na oczy, że Kościół instytucjonalny w Polsce nie głosi już słowa Bożego i mocno oddalił się od Boga?

 3. 123

  24 maja 2022 19:33

  Czyli teraz ksiądz Patoleta

  Czyli teraz ksiądz Patoleta decyduje jakiej fizjonomi zmarły ma być pochowany w jakim miejscu. A jeśli zmarły będzie tyle ważył co ksiądz? To też tam się zmieści? Ha ha ha…. proszę się zamienić z księdzem, niech odda Pani swoje miejsce.

 4. On

  24 maja 2022 19:36

  Nie wiem jak wygląda Pani

  Nie wiem jak wygląda Pani Olga, ale obawiam się że proboszcz raczej by się tam nie zmieścił. To smutne proboszczu, tylko kasa się liczy, skutecznie zniechęcasz do KK

 5. Clown

  24 maja 2022 19:36

  Znowu głośno o tym Klechu czy

  Znowu głośno o tym Klechu czy Kuria nie potrafi z tym zorro zrobić porządku czy czekają by ludzie z kościoła go na taczce wywieżli ?

 6. Parafianin

  24 maja 2022 19:37

  Wziąć się za niego krótko, to

  Wziąć się za niego krótko, to co ten ksiądz odpierdala to się w głowie nie mieści. Pazerny na kasę to mało powiedziane. Dla niego ta sprawa powinna być priorytetem A tymczasem pokazał ile dla niego znaczą parafianie. Jeżeli tak, to ciekawe po jakiego grzyba wybudował sobie wielką prywatną chatę, przecież mała by też mu wystarczyła. A za co postawił tak wielki dom to już samemu można się domyśleć. Za nasze pieniądze, pieniądze które właśnie dostaje za każdą kwaterę, za każdy pogrzeb, za każdą tacę. Może w końcu ktoś coś z tym zrobi. Na miejscu tej starszej kobiety, nie odpuściłbym tej sprawy tak łatwo. 

  Precz z Patoletą. 

 7. Po Bożemu.

  24 maja 2022 19:37

  Pochwa się bokiem a pomnik w

  Pochwa się bokiem a pomnik w formie parasola i będzie gitara. Super katolicki ksiądz.

 8. Tadeusz

  24 maja 2022 19:41

  Chyba to już czas na cmentarz

  Chyba to już czas na cmentarz komunalny w naszym mieście,nawet jeżeli nie będzie dochodowy bo nie o to w tym przedsięwzięciu chodzi.Nabijanie kasy dla parafii powinno się skończyć a mieszkańcy powinni mieć prawo wyboru gdzie chcą być pochowani.Arogancja zarządcy nie dziwi tam gdzie powinna być empatia widać tylko pazerność.Chowamy  najbliższych płacimy pomnik za co otrzymujemy fakturę,parafia upomina się o dziesięcinę wartości pomnika bo im się należy.Średniowiecze.Na cmentarzu parafialnym pojemniki ze śmieciami są przeważnie pełne ,aż się wylewa a potrzeby fizjologiczne ludzie załatwiają pod drzewem.Może Radni zastanowią się nad tym pojadą do innego miasta , gdzie są cmentarze komunalne ,zobaczą jakie przyjeli rozwiązania.Warto uczyć się od innych , zwłaszcza że Wy też możecie trafić na ten problem.

 9. Jan

  24 maja 2022 19:41

  Ale że taki artykuł w

  Ale że taki artykuł w orlenowskich mediach? A czy obajtek albo o zgrozo prezes, wiedzą o tej publikacji?

  • ?

   24 maja 2022 21:01

   A od kiedy extraswiecie do

   A od kiedy extraswiecie do orlenu nalezy. To prywatny portal ze Świecia. Pomyliłeś chyba z Pomorską

 10. Przeciw kleru

  24 maja 2022 19:42

  Więcej dawajcie tym nierobą w

  Więcej dawajcie tym nierobą w czarnych terenach 

  • Miodek

   25 maja 2022 08:02

   Nierobom !!!

   Nierobom !!!

 11. Monika

  24 maja 2022 19:43

  O ile mi wiadomo każda

  O ile mi wiadomo każda kwatera na cmentarzu ma swoje określone wymiary i granice jeśli zostały naruszone to przyciąć trzeba pommik na koszt Proboszcza ale i tak by zapłacił z  parafialnego koszyczka 

 12. SamOn

  24 maja 2022 19:50

  Pana księdza tam pochować,

  Pana księdza tam pochować, pionowo głową do dołu może się zmieści.

  • 26 maja 2022 14:22

       

       

 13. Bogobojny

  24 maja 2022 19:50

  Wszyscy nalatuja na księdza a

  Wszyscy nalatuja na księdza a On przecież nie chodzi z miarą i chce dobrze dla wszystkich, nie grub jest najważniejszy i trzeba wybaczać bliskim pomyłki chodź w tym wypadku te 800 zł to za mało na tak duży grub dlatego 25 cm zostało obcięte. Bóg z wami 

  • Były katolik

   24 maja 2022 20:08

   Jebnij się w łeb 

   Jebnij się w łeb 

   • Bogobojny

    24 maja 2022 20:12

    Za te słowa będziesz się

    Za te słowa będziesz się smażył w piekle Amen

    • Hahaha

     24 maja 2022 20:17

     Gdzie twoje miłosierdzie

     Gdzie twoje miłosierdzie poprawny katoliku hahahaha

     • Bogobojny

      25 maja 2022 09:59

      Ja wszystkich kocham 

      Ja wszystkich kocham 

    • Ejan

     27 maja 2022 09:11

     BOGOBOJNY tacy będziemy

     BOGOBOJNY tacy będziemy smażyć się w piekle 

  • Bezbożnica

   24 maja 2022 21:00

   Grub może i nie ważny, ale

   Grub może i nie ważny, ale grób dla owej Pani może już tak. Poza tym kiedy ta Pani płaciła te 800zł (11 lat temu) to były to duże pieniądze. A ksiadz gdyby nie miał nic na sumieniu to odebrałby telefon a nie gosposią się wyręcza.

   • Bogobojny

    25 maja 2022 09:56

    Dokladnie 800 zł 11 lat temu

    Dokladnie 800 zł 11 lat temu ale aktu notarialnego Ta Pani nie ma na tą ziemie, a jedynie rachunek więc nie tyle co kupiła grunt a ziemię tak jak w ogrodniczym 

   • Pobożna

    26 maja 2022 17:55

    A kim on się nie wyręcza ? On

    A kim on się nie wyręcza ? On ma od wszystkiego ludzi,on tylko zgarnia kokosy a gada że  koszt wywózu śmieci go przerasta. Kłamca !!!  270 złotych od każdego pogrzebu za wywóz śmieci  i wpłaty indywidualne.Oczywiście za kopanie  i miejsca ( także za zaległe lata doliczane).Pomnik się stawia to żąda 10 % wartości i za otwarcie bramy 50 złotych.I jeszcze ma czelność kłamać że na nic nie starczy kasy ??? Kpiny z ludzi i nic więcej i ten pusty,charakterystyczny ( szyderczy ) śmiech …

  • Bogobojna

   24 maja 2022 22:53

   Grób przez ó piszemy haha

   Grób przez ó piszemy haha

   • Bogobojny

    25 maja 2022 09:53

    To takie śmieszne? 

    To takie śmieszne? 

  • uff

   25 maja 2022 07:38

   Grób, bo groby, pacanie.

   Grób, bo groby, pacanie.

   • Bogobojny

    25 maja 2022 09:52

    To że popełniłem błąd

    To że popełniłem błąd ortograficzny nie czyni mnie Pacanem za to Twoja wypowiedź Ciebie już tak, idź z Bogiem Pacanie 

  • 26 maja 2022 14:21

        

        

  • Adzik

   27 maja 2022 09:10

   BOGOBOJNY puknij się w łeb!

   BOGOBOJNY puknij się w łeb! Logicznym chyba jest , że nie zapłacili 800 zł , a ok 5 tyś za grobowiec . Więc jasnym jest , iż chodzi tu o kasę !!! Przekształcono zapewne sobie po cichutku miejsce . Ksiądz kasę do kieszeni wziął i jest git . A ludzi ma za nic . Nawet kobiecie córki nie pochował , bo nie stać ją było , a ksiądz w Przechowie za darmo pochował . Coś jest z tym Patoletą nie tak ? Prawda ???

 14. Csw70

  24 maja 2022 19:52

  Może czas by cmentarzem

  Może czas by cmentarzem zarządzała firma komunalna.Wystarczy porównać np.nekropolię w Kwidzynie ,jak jest zarządzana i utrzymana!

  • Olloo

   25 maja 2022 18:25

   Też tak uważam. Cmentarz

   Też tak uważam. Cmentarz powinien być komunalny.

   A pani Olga, jeżeli proboszcz nie załatwi tej sprawy powinna zgłosić tą sprawę do programu UWAGA Tvn

  • 26 maja 2022 14:21

       

       

  • Pwn

   26 maja 2022 15:51

   Cmentarz parafialny to

   Cmentarz parafialny to własność KK. Niestety chcąc mieć firmę zarządzającą musiałby powstać cmentarz gminny lub prywatny. A tak ZAWSZE jesteśmy zdani na łaskę danego proboszcza… ale zgadzam się. Powinno być lepiej zarządzane.

 15. Paweł

  24 maja 2022 19:53

  Ale w czym problem??? 

  Ale w czym problem???  Faktycznie wejdzie tam jakaś mała mogiłka. Ksiądz Proboszcz ma zdecydowanie rację, więc przestańcie go oczerniać w tak podły sposób.

  • ha

   24 maja 2022 20:06

   Ministrant się znalazł.

   Ministrant się znalazł.

  • Xdbe

   24 maja 2022 20:22

   żałosnu jesteś biegnij bronić

   żałosnu jesteś biegnij bronić proboszcza xD

  • Bonifacy

   24 maja 2022 21:49

   Patoleto,przestań pisać te

   Patoleto,przestań pisać te głupoty, i podszywać się pod fałszywym nickiem !!!

  • GM

   24 maja 2022 22:37

   Chyba Twoja mogiłka!

   Chyba Twoja mogiłka!

  • Joanna

   25 maja 2022 09:18

   Małą mogiłkę to ty masz w

   Małą mogiłkę to ty masz w portkach, dobrodzieju

 16. fikus

  24 maja 2022 19:58

  Przyora tam zakopać jemu

  Przyora tam zakopać jemu pomnik nie potrzebny bo jego nieślubnego dzieci i tak nie wiedzą gdzie jest tatuś.

 17. Niepraktykujący przez zdradę cielesnych wysłańców Boga...

  24 maja 2022 20:00

  Obłuda i grubiaństwo

  Obłuda i grubiaństwo pROBOSZCZA to gwóźdź do nieuchronnej śmierci Kościoła. Pomijając sytuację z artykułu, bo nie znamy prawdy, jest dowodem na grubiństwo klera oraz prawdopodobnie jeżeli nie jest to gosposia, zdradę przysięgi czystości….

 18. Tomasz1

  24 maja 2022 20:02

  Przez takich (…) Kościół ma

  Przez takich (…) Kościół ma kłopoty. 

  Już czas tego (podejrzewam: niewierzącego) cwaniaka odesłać na jakieś wygwizdowo.

  • Jan

   24 maja 2022 20:17

   A po co byś księdza przenosił

   A po co byś księdza przenosił na „wygwizdowo”, skoro uważasz, że jest niewierzący? I tak dla jasności, większego „wygwizdowa” niż Świecie nie znajdziesz.

   • Tomasz1

    24 maja 2022 20:26

    Wygwizdowo idealne to dom

    Wygwizdowo idealne to dom ksiezy emerytów. 
    Można też na np. roczne rekolekcje zamkniete u Kamedułów. 
    Zdrówko by przy okazji poprawił

    • Jan

     24 maja 2022 20:32

     No, to to tak. Tu masz rację.

     No, to to tak. Tu masz rację. Ale myślę, że tyle lat posługi zapewni księdzu emeryturę na lazurowym wybrzeżu.

 19. Ministrant

  24 maja 2022 20:10

  Patoleta to obłudnik,

  Patoleta to obłudnik, żerujacy tylko na kasie. PRECZ Z Nim. Grubas jeden. Nawet zabierał nam pieniądze za zarobione kolędy. 

  • Jan

   24 maja 2022 20:13

   „zarobione kolędy”, dobre 🙂

   „zarobione kolędy”, dobre 🙂

   • Marek 63

    25 maja 2022 09:23

    Nie ma co się nabijać z

    Nie ma co się nabijać z chłopaka, służył, narobił się to i zarobił. Dziwne, zarobiony był w czasie kolędy, ot co

    • Jan

     25 maja 2022 11:40

     W każdym razie nie ukradł. No

     W każdym razie nie ukradł. No a dzwonienie księdza dzwonkiem to ciężka praca, należy się 😉

 20. Noblista w dziurawych skarpetach.

  24 maja 2022 20:12

  Przyor tam przyorał kilka

  Przyor tam przyorał kilka stówek od przyszłego sąsiada właścicielki tej zacnej siedziby. 

  • Gosposia

   24 maja 2022 20:35

   Napewno. Wiecznie koperty

   Napewno. Wiecznie koperty znosi.

 21. Iwo

  24 maja 2022 20:18

  Ten co na cmentarzu siedzi i

  Ten co na cmentarzu siedzi i udziela informacji na temat wolnych miejsc jest nic lepszy od Patolety.Sama się o tym przekonałam chcąc wykupić kwaterę. Mam wrażenie że kto mu da więcej ten może załatwić lepszy punkt

  • Jan

   24 maja 2022 20:20

   No i ile dałaś, więcej?

   No i ile dałaś, więcej?

   • Iwo

    24 maja 2022 20:23

    Dwa razy za krzakiem ale

    Dwa razy za krzakiem ale chciał więcej więc jeszcze dwa razy w zakrystii.

  • Zofia

   24 maja 2022 21:55

   Miejsce na środku ścieżki ,to

   Miejsce na środku ścieżki ,to jest lepszy punkt.Jeszcze trochę to nie będzie nawet żadnych przejść,bo wszystkie ganki między sektorami będą zachowane.

 22. daro2000

  24 maja 2022 20:25

  Patoleta lubi pieniądze

  Patoleta lubi pieniądze

 23. Wierzący

  24 maja 2022 20:38

  Cmentarzem komunalnym powinna

  Cmentarzem komunalnym powinna zarządzać Gmina Świecie 

 24. Świecianin

  24 maja 2022 20:55

  XXI wiek a u nas dalej jak w

  XXI wiek a u nas dalej jak w lesie.

  Jeśli Pan Patoleta nie widzi problemu to niech odda 800 zł za miejsce kobiecie a ta zastanowi się jeszcze raz gdzie chciałaby być pochowana. Tylko w tym przypadku trzeba będzie ODDAĆ a nie zagarniać kasę tłustymi rękami.

  Cmentarz miejski powinien być zarządzany przez UM lub spółkę miejską, moze wtedy prowadzenie i utrzymanie tego obiektu byłoby w miarę sensowne a pieniądze przepływajace przez zarządcę były normalnie księgowane i ewidencjonowane?

  Na Ogrodowej kupili już komputer czy dalej wszystko w zeszytach jak za Gierka? 

 25. Inka

  24 maja 2022 21:00

  Jaki problem rodzina obok

  Jaki problem rodzina obok rozbiera kawałek chodnika i jest wystarczający miejsca. Obie rodziny robią wspólne łącznie i nie ma zielska w przerwie.. 

  • ło matko i córko !

   24 maja 2022 21:04

   Zielska ? Ty chcesz handlować

   Zielska ? Ty chcesz handlować trawą na cmentarzu ??? Zaraz dzwonie do ojca dyrektorka ! 

   • Kazik z sąsiedniego grobu.

    24 maja 2022 21:07

    I to podczas przerwy!!!  

    I to podczas przerwy!!!  

 26. Big

  24 maja 2022 21:02

  Widzę, że mafia kościelna

  Widzę, że mafia kościelna zaglądnęła do Świecia… Później taki ksiądz morały podczas kazania robi, albo spowiedzi słucha…. Wstyd za takich księży… Zero empatii….

 27. Olaf

  24 maja 2022 21:14

  Bo ksiądz to teraz bardziej

  Bo ksiądz to teraz bardziej biznesmen niż duszpasterz

 28. Anonim

  24 maja 2022 21:58

  I jak tu chodzić do kościoła 

  I jak tu chodzić do kościoła  jak obrzydzenie jest na sam widok takiego ksiedza

 29. Dariusz

  24 maja 2022 22:10

  Ten ,,ksiądz i ta jego

  Ten ,,ksiądz i ta jego gospodyni to niezwykle zakłamany i pazerny duet.I dopiero do spowiedzi chodzić ,słuchać morałów podczas gdy człowiek jest zwykłym pionkiem…

  • gminny słuchacz

   25 maja 2022 10:13

   dlatego ja zrezygnowałem z

   dlatego ja zrezygnowałem z kontynuacji opłaty za miejsce ….nie mam zamiaru szargać nerwów przez tych hamów i cwaniaków

 30. Olo

  24 maja 2022 22:13

  A ludzie idioci i płacą tym

  A ludzie idioci i płacą tym darmozjadom!!!!!

 31. Architekt

  24 maja 2022 22:25

  Pochowają Babinkę w Pionie. A

  Pochowają Babinkę w Pionie. A Gruby, tłusty, czarny kot w sukience, jeszcze hajs przytuli i zmieści w to miejsce ze 3 owieczki. Buisness is Buisness…

 32. Danuta

  24 maja 2022 22:30

  Sprawa przedstawiona w 

  Sprawa przedstawiona w  powyższym artykule powinna zostać przekazana do mediów cywilnych .Niech wreszcie ktoś się tym pazernym zarządcą zajmie i go usunie .Nie może być tak, że się panoszy jak na własnym folwarku i ciągle bierze za wszystko grubą forsę i na cmentarzu przez tyle lat nie robi nic.Zadrwił z pani ,która opłaciła rezerwację ,schował się ,a pracownica parafii okłamała gazetę że go nie ma! Szczyt chamstwa i beszczelności !!!

 33. Dziwisz

  24 maja 2022 22:39

  Wybaczam wam. I Ty wielebny

  Wybaczam wam. I Ty wielebny im wybacz.

 34. Quasimodo

  24 maja 2022 22:45

  Wina leży po stronie księdza

  Wina leży po stronie księdza i bliskich zmarłych pochowanych na cmentarzu. Ksiądz szmalcownik a ludzie kretyni. Chcą żeby wokół pomnika płytki były i fontanna może a grób to grób może być głębinowy i wtedy piętrowo kilku zmarłych może leżeć.Tak w ogóle to powinno być jak w Ameryce mała płyta z imieniem i nazwiskiem oraz data urodzenia i śmierci a wokół trawa.Europejskie cmentarze to obraz próżności a nie miejsce pochówku. Moim zdaniem sąsiedni grób powinien być pozbawiony dodatkowego miejsca poza pomnikiem. To będzie sprawiedliwe przynajmniej po stronie tej parceli bohaterki artykułu.

 35. Walec drogowy

  24 maja 2022 22:56

  Jeszcze tam rondo pierd..

  Jeszcze tam rondo pierd…nijta i stację benzynową 

 36. Zofia Smaruj-Rogala

  25 maja 2022 00:23

  Te parcelę to na krótko. W

  Te parcelę to na krótko. W roku 2458 w tym miejscu ma powstać stacja kolejowa na lini kolejowej numer 146 to jest z szlak kolejowy planowany z Bedlenek do Leosi przez Przechowo  będziemy kiedyś widzieli pociąg.

 37. Veles

  25 maja 2022 08:32

  Kościół od zawsze pazerny był

  Kościół od zawsze pazerny był na kasę jak cała chrześcijańska religia, zachłanny kler, wiara oparta na strachu którą łatwo kierować. 

 38. Starsza pani

  25 maja 2022 08:55

  Ksiądz proboszcz to wspaniały

  Ksiądz proboszcz to wspaniały pełen empatii człowiek, niezwykle skromny i pomocny. Podobnie jak ten jego wysoki wikariusz. Dzięki takiej postawie na niedzielnych mszach trudno o miejsce siedzące. Ta wyjątkowa postawa kapłańska procentuje wielkim szacunkim i uznaniem.  

  • Ana

   25 maja 2022 21:36

   Kobieto,wybaczam ci,bo ten

   Kobieto,wybaczam ci,bo ten tekst to pic na wodę i wiem że taki był twój zamysł a nie inny.To jasne,że wszystko jest w rzeczywistości na odwrót niż to co napisałaś 

 39. Gości

  25 maja 2022 11:26

  Z tego co widać grobowiec

  Z tego co widać grobowiec jest postawiony równo z innymi pomnikami. pomnik po lewej stronie wraz z kostka wchodzi na miejsce rezerwacji. 

  • Budowlaniec

   25 maja 2022 11:32

   Wokół grobowca musi być

   Wokół grobowca musi być jeszcze zrobiona opaska albo pozostawione wolne miejsce minimu 30 cm. W rzędach gdzie są grobowce jest mniej grobów bo są sporo szersze 

   • Gosc

    25 maja 2022 11:41

    od pomnika powinno być 0.5

    od pomnika powinno być 0.5 metra odległości,ludzie budują kostki koło swoich pomników a później maja pretensje ze nie ma miejsca, dlaczego nie było sygnałów se z lewej strony pomnik ma za duża kostkę i jest ustawiony bliżej srodka od innych ???

 40. Tadeusz

  25 maja 2022 12:05

  Drodzy Radni!

  Drodzy Radni!

  Jeżeli Wam samym brak odwagi by zagłosować za cmentarzem komunalnym ,proponuję w tej sprawie przeprowadzić referendum ,niech rozstrzygną mieszkańcy.

  • max

   25 maja 2022 16:38

   Zgadzam się. Zabrać koryto. 

   Zgadzam się. Zabrać koryto. 

 41. Katarzyna

  25 maja 2022 12:48

  Ludzie przestańcie wierzyć w

  Ludzie przestańcie wierzyć w tą instytucje !!!! To księża to najgorsze pazerne , chciwe osoby !!!! Wierzcie w Boga !!! Nie w Kościół , cmentarzami powinno zarządzać tylko i wyłącznie miasto ! Pochówek nalezy się każdemu bez znaczenia jakiej jest wiary , a księża nie powinni mieć nic wspólnego ze sprzedażą miejsc !!! 

 42. ALIEN

  25 maja 2022 14:04

  Kiedyś też gdzieś mnie położą

  Kiedyś też gdzieś mnie położą, chciałbym mieć świadomość, że wtedy już takich tłustych kotów nie będzie, dziś pozostaje wierzyć, jesli ktos wierzy, w Boga, KK robi wszystko, by swoim przykładem, zachowaniem i postawą zniechęcić jak najwięcej ludzi do siebie i do Kościoła. Przykro mi, że takich księży jak ś.p. ks. kanonik Leon Główczewski już nie spotkamy, a zmuszeni jesteśmy brudzić sobie ręce i myśli takimi chłopaczkami w czarnych sukienkach jak jegomość pan i władca cmentarza w Świeciu. Ciekawe czy on wykupił sobie miejsce i komu zapłacił?? Powodzenia chłopie, tak dalej i będzie tylko gorzej, ludzie sie edukują i myślą samodzielnie. Powodzenia…

 43. Świecianka

  25 maja 2022 14:24

  Nigdy w życiu nie zapłacę za

  Nigdy w życiu nie zapłacę za nagrobki które mamy na tym cmentarzu, teściów , nasze dziecko i braciszek męża. Ten człowiek to pazerniak na kasę. Dlatego jestem za kremacja zwłok , możliwość zabierania i pochówku gdzie mi sie bedzie podobało, a nie na cmentarzach i płacic złodziejom.

  • Autor

   25 maja 2022 15:21

   Są cmentarze w których nie

   Są cmentarze w których nie pobiera się opłat za smieci, miejsce, wykopanie, postawienia pomnika ? 

 44. Eleonora

  25 maja 2022 18:34

  Leję od kilku lat na tą

  Leję od kilku lat na tą czarną ideologię i mam spokój od sukienkowych i innych tego typu patoletów!!! Wolność  od  tej zarazy!!!

 45. Ludzie, ludziska

  25 maja 2022 20:03

  To wy jesteście winni takim

  To wy jesteście winni takim sytuacją, od kilku lat jeden przez drugiego brukuje dookoła groby różnego rodzaju kostką zapominając, że wykupił miejsce na grób i pomnik, a nie teren poza pomnikiem. Rozebrać te kostki, a kosztami obciążyć użytkowników tych obrukowanych grobów!

  • Adzia

   25 maja 2022 22:46

   Przepisowo jest od każdego

   Przepisowo jest od każdego pomnika 25 cm . więc niech sobie robią chodniczki , a ten grobowiec niedosyć , że nie zostawił swoich , to jeszcze zabrał komuś ….zapewne to jakas szycha i myślący , że takim wszystko wolno !! Tam wszyscy będziemy rowni , a ten grobowiec między małymi standardowymi pomnikami jak wrzód na D…e . 

 46. Mieszkaniec gminy

  25 maja 2022 20:04

  Sprawę trzeba powierzyć

  Sprawę trzeba powierzyć radnemu Woźniakowi on na pewno załatwi temat cmentarza 

 47. Black Nun

  25 maja 2022 21:19

  Od wielu lat widać spadek

  Od wielu lat widać spadek liczby wiernych w kościele i z czegoś to wynika. Za dużo afer, przeliczania wiary na srebrniki potrzeba oczyszczenia, wtedy jest szansa, że ławki w kościele się zapełnią. 

  • Detektyw

   25 maja 2022 21:43

   W końcu mleko się całe wylało

   W końcu mleko się całe wylało i wielu wiernych przejrzało na oczy! A rzeczy, które dzieją się w KK nie dzieją się od kilku lat! A im młodsze pokolenie, tym mniej chętne na wizyty w tych chłodnych murach…

 48. Wojciech

  25 maja 2022 21:39

  Proponuje naszym włodarzom i

  Proponuje naszym włodarzom i radnym aby udali się do naszego pobliskiego Chełmna i odwiedzili dwa cmentarze tj. parafialny i komunalny. Na parafialnym podobnie jak u nas, natomiast na komunalnym ład i porządek. W województwa zachodnich tylko i wyłącznie cmentarze komunalne, zadbane i nie ma żadnych dodatkowych opłat za pomnik, wjazd na cmentarz itp. Najwyższy czas pozbawić administrowania cmentarzami tych chciwych i pazernych księży.

  • Kamil

   26 maja 2022 07:23

   skad takie informacje ?

   skad takie informacje ?

   • Anonim

    26 maja 2022 09:22

    Z Chełmna

    Z Chełmna

  • Michałek

   26 maja 2022 18:07

   W Chełmnie oba cmentarze są

   W Chełmnie oba cmentarze są zadbane więc nie pisz głupot.

 49. Jan

  26 maja 2022 08:12

  Opowiem Państwu historię

  Opowiem Państwu historię pewnego żarliwego katolika. Osoba ta podarowała parafii ziemię pod budowę cmentarza. Po jego śmierci, wraz z całą rodziną pochowani zostali w centralnej części cmentarza, przy głównej alejce, nieopodal ołtarza. Minęło kilkadziesiąt lat, może coś ponad 100 i obecny proboszcz postanowił zlikwidować groby rodziny darczyńcy ( łącznie 3 może 4 szt) i w tym miejscu zezwolił na wybudowanie okazałego grobowca pewnemu lokalnemu przedsiębiorcy. Sami oceńcie postawę księdza. Pozdrawiam, w szczególności żarliwych katolików.

  • Adzia

   26 maja 2022 13:21

   Tak to jest niestety . Z tego

   Tak to jest niestety . Z tego co wiem to tam też jest ,, zasłużony ” jak by on był tak lis innym . To jest straszne co teraz za pieniądze można zrobić . 

  • OKK

   26 maja 2022 14:26

   Ale o co chodzi? W czym

   Ale o co chodzi? W czym problem?

 50. Tak to widzę

  26 maja 2022 08:26

  Proboszcz jak proboszcz ten

  Proboszcz jak proboszcz ten wikary jest dopiero tragiczny. Nie daj Boże jak by miał zastąpić septolete. Niko do tego kościoła nie zajrzy. Strasznie to smutne.

 51. Ciekawe

  26 maja 2022 18:00

  Zawsze jak tzw. opozycja

  Zawsze jak tzw. opozycja rozpętuje nagonkę na Kościół to znany pismak rozpętuje swoją lokalną nagonkę. Ot niezależne media!

 52. Daniken

  26 maja 2022 19:11

  Myślę, że się mylisz.

  Myślę, że się mylisz. Największymi szkodnikami w KK są księża, zwłaszcza nieprzyzwoicie opuchnięci od postów biskupi. To oni swoją postawą niszczą kościół, który tak długo budował swoją pozycję. Wielu proboszczom wydaje się, że wciąż mamy XIX wiek. Tego by chcieli. Niestety, tłuste lat się skończyły. Nikt nie ma zamiaru tolerowac złych księży.  Ci dobrzy są spokojni o los swoich parafi i frekwencję w kościele. W farze w niedzielę, nie ma gdzie usciąść. Przyjeżdżają ludzie z całego miasta. Jedni odchodza od Patolety a inni z kościoła na Mariankach, który zwyczjanie umarł. Taka jest prawda.   

  • Jesteś

   26 maja 2022 21:44

   Jesteś tak samo mądry jak

   Jesteś tak samo mądry jak twój imienik pisarzyna Daniken!

 53. AS

  26 maja 2022 20:39

  Oby sprawa została

  Oby sprawa została nagłośniona poza Świeciem i na całe Świecie. To nie pierwszy taki przypadek na tym cmentarzu! W zeszłym roku miał miejsce podobny z tym, że skończyła się komuś subskrycja i tym samym zmuszony został poszukać sobie innego miejsca na pochówek. Sąsiedni grób zajął polbrukiem miejsce zarezerwowanego obszaru a gospodarz cmentarza stwierdził, że przecież tam się wciśnie mały nagrobek…. Żenada i wstyd… Gospodarza tam nie ma – jest tylko worek na kasę…

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Niestety, tragiczny finał miały poszukiwania młodego mężczyzny, który w niedzielę wieczorem wybrał się z kolegą nad Jezioro Żurskie, aby popływać.

Wiadomości

Świecie zajęło pierwszą pozycję wśród najzamożniejszych miast powiatowych w województwie kujawsko-pomorskim i wysoką lokatę w skali całego kraju.

Wiadomości

W sobotę po raz trzynasty odbył się Kociewski Rajd Enduro. Wystartowało w nim 136 uczestników z całej Polski, w tym również zawodnicy z powiatu...

Wiadomości

W środę po południu w Głogówku Królewskim zderzyły się samochód osobowy i dostawczy.

Reklama