Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Proboszcz: O co pani chodzi? Jakiś mały pomnik jeszcze tam się zmieści

Przed 11 laty pani Olga wykupiła kwaterę na cmentarzu. Niedawno zorientowała się, że część zarezerwowanego dla niej miejsca zajął sąsiedni grobowiec, który nie powinien w tym miejscu stanąć. Kobieta jest zdruzgotana. Tymczasem zarządca cmentarza nie widzi problemu.

Udostępnij
miejsce-na-grob

Kobieta wykupiła miejsce na cmentarzu przy. ul. Sienkiewicza w Świeciu. Można by rzec, atrakcyjne, bo znajdujące się tuż przy alei biegnącej przez środek nekropolii. Zapłaciła za kwaterę o standardowej wielkości, bo tylko takie znajdowały się w tym rzędzie. Znacznie większe, a tym samym droższe grobowce lokowane były w innych rzędach.

Jednak to, co pani Olga zobaczyła przed tygodniem wstrząsnęło nią.

Okazało się, że na sąsiedniej kwaterze stanął grobowiec. Jeśli doliczymy obowiązkową opaskę, która musi mieć minimum 25 cm szerokości, to okaże, że kwatera wykupiona przez panią Olgę znacznie się zmniejszyła.

Reklama
Reklama

- Wspólnie z mamą poszłyśmy do biura pana Sochy, które znajduje się przy cmentarzu - relacjonuje pani Bożena, córka Olgi. - Chciałyśmy się dowiedzieć, jak to możliwe, że obok stanął grobowiec? Kto na to pozwolił? W odpowiedzi usłyszałyśmy tylko, że cmentarzem zarządza proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli. Mama, która ma 82 lata, była tak zdenerwowana tą sytuacją, że straciła przytomność. Trzeba było wezwać karetkę. Myślałam, że to już koniec - mówi wzruszona córka.

Następnego dnia kobiety udały się do biura parafialnego, aby u źródła wyjaśnić całą sprawę.

- Proboszcz Patoleta, który wyraźnie nie miał ochoty z nami rozmawiać, zaczął od ataku, czy mama w ogóle zapłaciła za to miejsce, o które się teraz upomina - opowiada pani Bożena. - Mama była przygotowana na takie pytanie i do razu wyciągnęła z torebki dowód zapłaty.

Reklama
Reklama

Kobiety chciały się dowiedzieć, jak do tego doszło. Dlaczego na sąsiedniej kwaterze stanął grobowiec, chociaż zgodnie z metrażem powinien znajdować się tam grób o standardowej wielkości?

- Mama usłyszała tylko od proboszcza, że on nie widzi żadnego problemu. Stwierdził, że jakiś mały pomnik jeszcze tam się zmieści - mówi oburzona Czytelniczka. - Jak można było coś takiego powiedzieć? Przed 11 laty mama zapłaciła za to miejsce 800 zł. Ksiądz wziął pieniądze, a teraz umywa ręce!

Extra Świecie próbowało skontaktować się z księdzem Bogusławem Patoletą, proboszczem parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Świeciu. Telefon odebrała kobieta, prawdopodobnie jego gospodyni.

Reklama
Reklama

Powiedziała, że z proboszczem należy się kontaktować pod numerem telefonu komórkowego. Sytuacja była o tyle dziwna, że proboszcz znajdował się tuż obok, bo wyraźnie było słychać jego charakterystyczny śmiech. Dlaczego nie przekazała mu słuchawki?  Żadnego z połączeń na numer komórkowy ksiądz Patoleta nie odebrał.

Adwokat polecił kobietom napisać zażalenie do kurii, ale jednocześnie dał do zrozumienia, że pomoc z jej strony jest raczej mało prawdopodobna.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
104 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Pazerny na kase. Kosciol dla

Pazerny na kase. Kosciol dla wiekszosci to teraz biznes. 

Temat, którego nie mogłem nie

Temat, którego nie mogłem nie skomentowć. Owieczki należy strzyc, więc dobry pasterz strzyże. Ciemny mamy naród. Kiedy w końcu ludzie przejrzą na oczy, że Kościół instytucjonalny w Polsce nie głosi już słowa Bożego i mocno oddalił się od Boga?

Czyli teraz ksiądz Patoleta

Czyli teraz ksiądz Patoleta decyduje jakiej fizjonomi zmarły ma być pochowany w jakim miejscu. A jeśli zmarły będzie tyle ważył co ksiądz? To też tam się zmieści? Ha ha ha…. proszę się zamienić z księdzem, niech odda Pani swoje miejsce.

Nie wiem jak wygląda Pani

Nie wiem jak wygląda Pani Olga, ale obawiam się że proboszcz raczej by się tam nie zmieścił. To smutne proboszczu, tylko kasa się liczy, skutecznie zniechęcasz do KK

Reklama

Znowu głośno o tym Klechu czy

Znowu głośno o tym Klechu czy Kuria nie potrafi z tym zorro zrobić porządku czy czekają by ludzie z kościoła go na taczce wywieżli ?

Wziąć się za niego krótko, to

Wziąć się za niego krótko, to co ten ksiądz odpierdala to się w głowie nie mieści. Pazerny na kasę to mało powiedziane. Dla niego ta sprawa powinna być priorytetem A tymczasem pokazał ile dla niego znaczą parafianie. Jeżeli tak, to ciekawe po jakiego grzyba wybudował sobie wielką prywatną chatę, przecież mała by też mu wystarczyła. A za co postawił tak wielki dom to już samemu można się domyśleć. Za nasze pieniądze, pieniądze które właśnie dostaje za każdą kwaterę, za każdy pogrzeb, za każdą tacę. Może w końcu ktoś coś z tym zrobi. Na miejscu tej starszej kobiety, nie odpuściłbym tej sprawy tak łatwo. 

Precz z Patoletą. 

Pochwa się bokiem a pomnik w

Pochwa się bokiem a pomnik w formie parasola i będzie gitara. Super katolicki ksiądz.

Chyba to już czas na cmentarz

Chyba to już czas na cmentarz komunalny w naszym mieście,nawet jeżeli nie będzie dochodowy bo nie o to w tym przedsięwzięciu chodzi.Nabijanie kasy dla parafii powinno się skończyć a mieszkańcy powinni mieć prawo wyboru gdzie chcą być pochowani.Arogancja zarządcy nie dziwi tam gdzie powinna być empatia widać tylko pazerność.Chowamy  najbliższych płacimy pomnik za co otrzymujemy fakturę,parafia upomina się o dziesięcinę wartości pomnika bo im się należy.Średniowiecze.Na cmentarzu parafialnym pojemniki ze śmieciami są przeważnie pełne ,aż się wylewa a potrzeby fizjologiczne ludzie załatwiają pod drzewem.Może Radni zastanowią się nad tym pojadą do innego miasta , gdzie są cmentarze komunalne ,zobaczą jakie przyjeli rozwiązania.Warto uczyć się od innych , zwłaszcza że Wy też możecie trafić na ten problem.

Reklama

Ale że taki artykuł w

Ale że taki artykuł w orlenowskich mediach? A czy obajtek albo o zgrozo prezes, wiedzą o tej publikacji?

Więcej dawajcie tym nierobą w

Więcej dawajcie tym nierobą w czarnych terenach 

O ile mi wiadomo każda

O ile mi wiadomo każda kwatera na cmentarzu ma swoje określone wymiary i granice jeśli zostały naruszone to przyciąć trzeba pommik na koszt Proboszcza ale i tak by zapłacił z  parafialnego koszyczka 

Pana księdza tam pochować,

Pana księdza tam pochować, pionowo głową do dołu może się zmieści.

Reklama

Wszyscy nalatuja na księdza a

Wszyscy nalatuja na księdza a On przecież nie chodzi z miarą i chce dobrze dla wszystkich, nie grub jest najważniejszy i trzeba wybaczać bliskim pomyłki chodź w tym wypadku te 800 zł to za mało na tak duży grub dlatego 25 cm zostało obcięte. Bóg z wami 

Może czas by cmentarzem

Może czas by cmentarzem zarządzała firma komunalna.Wystarczy porównać np.nekropolię w Kwidzynie ,jak jest zarządzana i utrzymana!

Ale w czym problem??? 

Ale w czym problem???  Faktycznie wejdzie tam jakaś mała mogiłka. Ksiądz Proboszcz ma zdecydowanie rację, więc przestańcie go oczerniać w tak podły sposób.

Przyora tam zakopać jemu

Przyora tam zakopać jemu pomnik nie potrzebny bo jego nieślubnego dzieci i tak nie wiedzą gdzie jest tatuś.

Obłuda i grubiaństwo

Obłuda i grubiaństwo pROBOSZCZA to gwóźdź do nieuchronnej śmierci Kościoła. Pomijając sytuację z artykułu, bo nie znamy prawdy, jest dowodem na grubiństwo klera oraz prawdopodobnie jeżeli nie jest to gosposia, zdradę przysięgi czystości….

Przez takich (…) Kościół ma

Przez takich (…) Kościół ma kłopoty. 

Już czas tego (podejrzewam: niewierzącego) cwaniaka odesłać na jakieś wygwizdowo.

Patoleta to obłudnik,

Patoleta to obłudnik, żerujacy tylko na kasie. PRECZ Z Nim. Grubas jeden. Nawet zabierał nam pieniądze za zarobione kolędy. 

Przyor tam przyorał kilka

Przyor tam przyorał kilka stówek od przyszłego sąsiada właścicielki tej zacnej siedziby. 

Ten co na cmentarzu siedzi i

Ten co na cmentarzu siedzi i udziela informacji na temat wolnych miejsc jest nic lepszy od Patolety.Sama się o tym przekonałam chcąc wykupić kwaterę. Mam wrażenie że kto mu da więcej ten może załatwić lepszy punkt

Patoleta lubi pieniądze

Patoleta lubi pieniądze

Cmentarzem komunalnym powinna

Cmentarzem komunalnym powinna zarządzać Gmina Świecie 

XXI wiek a u nas dalej jak w

XXI wiek a u nas dalej jak w lesie.

Jeśli Pan Patoleta nie widzi problemu to niech odda 800 zł za miejsce kobiecie a ta zastanowi się jeszcze raz gdzie chciałaby być pochowana. Tylko w tym przypadku trzeba będzie ODDAĆ a nie zagarniać kasę tłustymi rękami.

Cmentarz miejski powinien być zarządzany przez UM lub spółkę miejską, moze wtedy prowadzenie i utrzymanie tego obiektu byłoby w miarę sensowne a pieniądze przepływajace przez zarządcę były normalnie księgowane i ewidencjonowane?

Na Ogrodowej kupili już komputer czy dalej wszystko w zeszytach jak za Gierka? 

Jaki problem rodzina obok

Jaki problem rodzina obok rozbiera kawałek chodnika i jest wystarczający miejsca. Obie rodziny robią wspólne łącznie i nie ma zielska w przerwie.. 

Widzę, że mafia kościelna

Widzę, że mafia kościelna zaglądnęła do Świecia… Później taki ksiądz morały podczas kazania robi, albo spowiedzi słucha…. Wstyd za takich księży… Zero empatii….

Bo ksiądz to teraz bardziej

Bo ksiądz to teraz bardziej biznesmen niż duszpasterz

I jak tu chodzić do kościoła 

I jak tu chodzić do kościoła  jak obrzydzenie jest na sam widok takiego ksiedza

Ten ,,ksiądz i ta jego

Ten ,,ksiądz i ta jego gospodyni to niezwykle zakłamany i pazerny duet.I dopiero do spowiedzi chodzić ,słuchać morałów podczas gdy człowiek jest zwykłym pionkiem…

A ludzie idioci i płacą tym

A ludzie idioci i płacą tym darmozjadom!!!!!

Pochowają Babinkę w Pionie. A

Pochowają Babinkę w Pionie. A Gruby, tłusty, czarny kot w sukience, jeszcze hajs przytuli i zmieści w to miejsce ze 3 owieczki. Buisness is Buisness…

Sprawa przedstawiona w 

Sprawa przedstawiona w  powyższym artykule powinna zostać przekazana do mediów cywilnych .Niech wreszcie ktoś się tym pazernym zarządcą zajmie i go usunie .Nie może być tak, że się panoszy jak na własnym folwarku i ciągle bierze za wszystko grubą forsę i na cmentarzu przez tyle lat nie robi nic.Zadrwił z pani ,która opłaciła rezerwację ,schował się ,a pracownica parafii okłamała gazetę że go nie ma! Szczyt chamstwa i beszczelności !!!

Wybaczam wam. I Ty wielebny

Wybaczam wam. I Ty wielebny im wybacz.

Wina leży po stronie księdza

Wina leży po stronie księdza i bliskich zmarłych pochowanych na cmentarzu. Ksiądz szmalcownik a ludzie kretyni. Chcą żeby wokół pomnika płytki były i fontanna może a grób to grób może być głębinowy i wtedy piętrowo kilku zmarłych może leżeć.Tak w ogóle to powinno być jak w Ameryce mała płyta z imieniem i nazwiskiem oraz data urodzenia i śmierci a wokół trawa.Europejskie cmentarze to obraz próżności a nie miejsce pochówku. Moim zdaniem sąsiedni grób powinien być pozbawiony dodatkowego miejsca poza pomnikiem. To będzie sprawiedliwe przynajmniej po stronie tej parceli bohaterki artykułu.

Jeszcze tam rondo pierd..

Jeszcze tam rondo pierd…nijta i stację benzynową 

Te parcelę to na krótko. W

Te parcelę to na krótko. W roku 2458 w tym miejscu ma powstać stacja kolejowa na lini kolejowej numer 146 to jest z szlak kolejowy planowany z Bedlenek do Leosi przez Przechowo  będziemy kiedyś widzieli pociąg.

Kościół od zawsze pazerny był

Kościół od zawsze pazerny był na kasę jak cała chrześcijańska religia, zachłanny kler, wiara oparta na strachu którą łatwo kierować. 

Ksiądz proboszcz to wspaniały

Ksiądz proboszcz to wspaniały pełen empatii człowiek, niezwykle skromny i pomocny. Podobnie jak ten jego wysoki wikariusz. Dzięki takiej postawie na niedzielnych mszach trudno o miejsce siedzące. Ta wyjątkowa postawa kapłańska procentuje wielkim szacunkim i uznaniem.  

Z tego co widać grobowiec

Z tego co widać grobowiec jest postawiony równo z innymi pomnikami. pomnik po lewej stronie wraz z kostka wchodzi na miejsce rezerwacji. 

Drodzy Radni!

Drodzy Radni!

Jeżeli Wam samym brak odwagi by zagłosować za cmentarzem komunalnym ,proponuję w tej sprawie przeprowadzić referendum ,niech rozstrzygną mieszkańcy.

Ludzie przestańcie wierzyć w

Ludzie przestańcie wierzyć w tą instytucje !!!! To księża to najgorsze pazerne , chciwe osoby !!!! Wierzcie w Boga !!! Nie w Kościół , cmentarzami powinno zarządzać tylko i wyłącznie miasto ! Pochówek nalezy się każdemu bez znaczenia jakiej jest wiary , a księża nie powinni mieć nic wspólnego ze sprzedażą miejsc !!! 

Kiedyś też gdzieś mnie położą

Kiedyś też gdzieś mnie położą, chciałbym mieć świadomość, że wtedy już takich tłustych kotów nie będzie, dziś pozostaje wierzyć, jesli ktos wierzy, w Boga, KK robi wszystko, by swoim przykładem, zachowaniem i postawą zniechęcić jak najwięcej ludzi do siebie i do Kościoła. Przykro mi, że takich księży jak ś.p. ks. kanonik Leon Główczewski już nie spotkamy, a zmuszeni jesteśmy brudzić sobie ręce i myśli takimi chłopaczkami w czarnych sukienkach jak jegomość pan i władca cmentarza w Świeciu. Ciekawe czy on wykupił sobie miejsce i komu zapłacił?? Powodzenia chłopie, tak dalej i będzie tylko gorzej, ludzie sie edukują i myślą samodzielnie. Powodzenia…

Nigdy w życiu nie zapłacę za

Nigdy w życiu nie zapłacę za nagrobki które mamy na tym cmentarzu, teściów , nasze dziecko i braciszek męża. Ten człowiek to pazerniak na kasę. Dlatego jestem za kremacja zwłok , możliwość zabierania i pochówku gdzie mi sie bedzie podobało, a nie na cmentarzach i płacic złodziejom.

Leję od kilku lat na tą

Leję od kilku lat na tą czarną ideologię i mam spokój od sukienkowych i innych tego typu patoletów!!! Wolność  od  tej zarazy!!!

To wy jesteście winni takim

To wy jesteście winni takim sytuacją, od kilku lat jeden przez drugiego brukuje dookoła groby różnego rodzaju kostką zapominając, że wykupił miejsce na grób i pomnik, a nie teren poza pomnikiem. Rozebrać te kostki, a kosztami obciążyć użytkowników tych obrukowanych grobów!

Sprawę trzeba powierzyć

Sprawę trzeba powierzyć radnemu Woźniakowi on na pewno załatwi temat cmentarza 

Od wielu lat widać spadek

Od wielu lat widać spadek liczby wiernych w kościele i z czegoś to wynika. Za dużo afer, przeliczania wiary na srebrniki potrzeba oczyszczenia, wtedy jest szansa, że ławki w kościele się zapełnią. 

Proponuje naszym włodarzom i

Proponuje naszym włodarzom i radnym aby udali się do naszego pobliskiego Chełmna i odwiedzili dwa cmentarze tj. parafialny i komunalny. Na parafialnym podobnie jak u nas, natomiast na komunalnym ład i porządek. W województwa zachodnich tylko i wyłącznie cmentarze komunalne, zadbane i nie ma żadnych dodatkowych opłat za pomnik, wjazd na cmentarz itp. Najwyższy czas pozbawić administrowania cmentarzami tych chciwych i pazernych księży.

Opowiem Państwu historię

Opowiem Państwu historię pewnego żarliwego katolika. Osoba ta podarowała parafii ziemię pod budowę cmentarza. Po jego śmierci, wraz z całą rodziną pochowani zostali w centralnej części cmentarza, przy głównej alejce, nieopodal ołtarza. Minęło kilkadziesiąt lat, może coś ponad 100 i obecny proboszcz postanowił zlikwidować groby rodziny darczyńcy ( łącznie 3 może 4 szt) i w tym miejscu zezwolił na wybudowanie okazałego grobowca pewnemu lokalnemu przedsiębiorcy. Sami oceńcie postawę księdza. Pozdrawiam, w szczególności żarliwych katolików.

Proboszcz jak proboszcz ten

Proboszcz jak proboszcz ten wikary jest dopiero tragiczny. Nie daj Boże jak by miał zastąpić septolete. Niko do tego kościoła nie zajrzy. Strasznie to smutne.

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W ubiegłą sobotę doszło do tragicznego wypadku w zakładzie produkującym wyroby mleczarskie.

Wiadomości

Dramatyczny finał rodzinnej kłótni. Do szpitala trafiła kobieta ugodzona nożem przez syna.

Wiadomości

Cztery zastępy straży pożarnej skierowano do płonącego samochodu w gminie Jeżewo.

Wiadomości

Do dramatycznego zdarzenia doszło podczas dzisiejszych zawodów na stadionie Wdy Świecie.

Wiadomości

Czy w przyszłym roku mieszkańcy będą mogli w końcu korzystać z nowego budynku z barem, salą na 80 osób i tarasem w Decznie? Dziś...

Wiadomości

Na dzisiejszej uroczystości w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda nadał odznaczenia zasłużonym samorządowcom. Wśród nich znalazł się wójt z powiatu świeckiego.

Reklama
Reklama

Wiadomości

W piątek strażacy dostali informację o psie, który wpadł do studni w gminie Świekatowo.

Wiadomości

Ponad 150 osób postanowiło w niedzielne popołudnie zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego fundacji DKMS.

Wiadomości

Prawie 400 dorosłych i dzieci wzięło udział w niedzielę w pierwszej edycji biegu "Świecki szturm".

Wiadomości

We wtorek po południu doszło do wypadku pod Świeciem. Poszkodowane jest 10-letnie dziecko.

Co jest grane?

W ostatni weekend czerwca Świeciem po raz kolejny będą rządziły orkiestry dęte. Jubileuszowa edycja festiwalu zapowiada się wyjątkowo.

Wiadomości

Wyobraźcie sobie - przejeżdżacie przez przejazd w Laskowicach sprawnie i bez stresu, że spóźnicie się do pracy lub do lekarza. Marzenie? Na razie tak,...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W ubiegłą sobotę doszło do tragicznego wypadku w zakładzie produkującym wyroby mleczarskie.

Wiadomości

Do dramatycznego zdarzenia doszło podczas dzisiejszych zawodów na stadionie Wdy Świecie.

Wiadomości

Czy w przyszłym roku mieszkańcy będą mogli w końcu korzystać z nowego budynku z barem, salą na 80 osób i tarasem w Decznie? Dziś...

Wiadomości

Ponad 150 osób postanowiło w niedzielne popołudnie zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego fundacji DKMS.

Wiadomości

Prawie 400 dorosłych i dzieci wzięło udział w niedzielę w pierwszej edycji biegu "Świecki szturm".

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo