Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Przestanie być ohydnie? Dworzec w Laskowicach ma przejść remont. Inne dworce też są na liście

Laskowice znalazły się na liście miejscowości, w których mają zostać odnowione dworce kolejowe. Remont ma przejść też kilka innych dworców i stacji w powiecie świeckim.

Udostępnij
Laskowice znalazły się na liście podstawowej Programu Inwestycji Dworcowych / Fot. Andrzej Bartniak

Dworzec PKP w Laskowicach nadal jest istotnym punktem na kolejowej mapie i to nie tylko województwa kujawsko-pomorskiego. Niestety, od lat popada w coraz większą degradację.

O fatalnym stanie obiektu pisaliśmy w Extra Świecie kilkukrotnie. Za każdym razem kończyło się na mglistych obietnicach PKP S.A., że remont jest w planach. Nie podawano tylko, kiedy doczekają się one realizacji.

Podróżni mają już dość zapyziałego budynku, w którym nie można nawet schować się zimą przed mrozem i ogrzać lub zwyczajnie poczekać na pociąg w cywilizowanych warunkach.

O barze, w którym można by coś zjeść i wypić ciepłą herbatę lub kawę nikt już nawet nie marzy. Za to za miejsce tymczasowego schronienia upatrzyli go sobie bezdomni.

Liczący sobie 170 lat dworzec jest zaniedbany i brudny. Według danych za 2018 r. obsługiwał około 1100 pasażerów na dobę.

W podobnym stanie jest zresztą większość tego typu obiektów w powiecie świeckim. Pojawiła się jednak nadzieja na zmianę tego stanu rzeczy.

Dworzec w Laskowicach z połowy XIX w. jest w fatalnym stanie

W ubiegłym tygodniu PKP S.A. ogłosiło listę dworców kolejowych, które zostaną odnowione w ramach Programu Inwestycji Dworcowych w latach 2024-2030.

- Główne założenia programu odmieniającego oblicze polskich dworców, to dostępność dla podróżnych o ograniczonej możliwości poruszania się, nowoczesność oraz poprawa komfortu i bezpieczeństwa - podkreśla Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A. - Celem programu jest między innymi zwiększenie atrakcyjności i dostępności kolei zarówno w miastach, jak i przede wszystkim w mniejszych miejscowościach - dodaje.

W ramach programu, do 2030 r. PKP zakłada realizację 150 projektów inwestycyjnych w całej Polsce.

Na liście podstawowej Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2024-2030 znalazły się również Laskowice, które "nie załapały" się na pierwszą edycję programu realizowaną w latach 2016-2023.

Nie podano jednak konkretnych dat. Na razie wiadomo tylko tyle, że laskowicki dworzec doczeka się gruntownego remontu w ciągu najbliższych siedmiu lat.

Programem Inwestycji Dworcowych mają być też objęte inne dworce i stacje kolejowe w powiecie świeckim.

Tyle tylko, że nie są one na liście podstawowej, a rezerwowej. Co oznacza, że zostaną odnowione, jeśli po przetargach na projekty z listy podstawowej zostaną jakieś pieniądze, albo doczekają się remontu dopiero po 2030 r.

Na liście rezerwowej Programu Inwestycji Dworcowych znalazły się:

 • Osie
 • Warlubie
 • Grupa
 • Serock
 • Parlin
 • Świekatowo

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (48)

 1. Dojeżdżający użytkownik pkp

  7 sierpnia 2023 15:15

  Jeśli już dojdzie do tego remontu to dobrze by było aby przed dworcem zwiększono liczbę miejsc parkingowych, można wykorzystać dalszy plac wyładowy bo obecnie jest ciasno i problem ze znalezieniem miejsca, a najważniejsze to remont odpływu wód deszczowych bo po ulewie czy też wiosenne roztopy zalewają cały plac przed dworcem i auta stoją po progi w wodzie albo i lepiej a żeby przejść do dworca to chyba jedynie kajakiem aby nie przemoczyć butów i spodni.

 2. kolejarz.

  7 sierpnia 2023 20:23

  Brawo ,Ładnie ,pięknie a gdzie stacja Terespol Pomorski tam to dopiero jest ruina ,zdewastowany budynek dworca ,chyba że PKP ma w planach postawić wielki ekran wyciszający, żeby podróżni przejeżdżający przez stację nie oglądali ruiny oraz zimą, w mrozy koksowniki umieścić w peronach żeby ludzie nie marzli czkając na pociąg. Pozdrawiam ,,dobra zmiana,,

  • Złotniki kujawskie

   7 sierpnia 2023 21:40

   Zlotniki kujawskie 2 lata remont brak ekipy . Nic się nie dzieje

   • Magda

    8 sierpnia 2023 13:16

    A PKS w Świeciu to dopiero przytułek dla bezdomnych i alkoholików… zaczepiających młodzież w okresie szkolnym!!!!

 3. Jola

  7 sierpnia 2023 21:39

  Zapomniałeś dopisać jeszcze zapewne przez przypadek kto zwijał Polskę i POlikwidował linie kolejowe i pozamykał dworce w Polsce tak jak szpitale , jednostki wojskowe komendy policji i szkoły bo PINIENDZY NIE MA I NIE BĘDZIE hipokryto

  • L jak Lucek

   7 sierpnia 2023 22:23

   Zadłużenie Polski w 2015 roku 877 miliardów złotych. Zadłużenie Polski w 2023 roku – ponad 1,6 biliona złotych, prawie dwa razy tyle. Wypada po około 43 tysiace na jednego Polaka panie PiS 🙂 Fakt są pieniądze – z pożyczek. Jak za Gierka. I jak to się skończyło pierdoło? Przy okazji zmieniłes płeć? 🙂 Wcześniej to samo pisałeś jako facet.

   • Gienek

    7 sierpnia 2023 22:35

    Czystą prawda ,do czasu kiedy PiS objął władzę zlikwidowano 4 tysiące km tras kolejowych dopiero PiS zaczął odtwarzać i przywracać te trasy jednocześnie modernizując je. Można?Można

 4. Wieśniak

  7 sierpnia 2023 21:42

  Laskowice za dawnych tych niedobrych czasów były jedną z najlepiej utrzymanych stacji w dawnej DOKP Gdańsk a dzisiejsi władcy kraju dobrowadzili do takigo stanu że strach tam wejść że nienabyć sobie jakiejś zarazy

 5. Melodi

  7 sierpnia 2023 21:45

  Przypominam, że dworce należą do PKP a nie do rządu. Mieszanie do tego polityki jest nieporozumieniem. Dworzec w Laskowicach jest bardzo ważny, Terespol Pomorski niekoniecznie.

  • Mamba

   9 sierpnia 2023 08:00

   Jeszcze trochę i laskowicki niekoniecznie- popatrz na szprychy od CPK

 6. Wanda

  7 sierpnia 2023 21:45

  Czy to kilka lat temu jeden z pisowskich ministrów nie zapowiadał remontu na specjalnie zwołanej konferencji prasowej? Teraz będzie tak samo, gadają bo wybory idą, a ciemny wyborca łyka takie teksty.

 7. Paweł

  7 sierpnia 2023 22:10

  Ciemna wando takich dworców i lini kolejowych zlikwidowano i rozkradziono setki za tamtych rządów a ty bys chciala aby ta wladza na raz wszystko odbudowała.Wszyscy w domu czy tuską z veberem brakuje

 8. Jola

  7 sierpnia 2023 22:55

  W 2013 roku dług publiczny wynosił 54.3 % PKB bo to do wielkości gospodarki porównuje się dług publiczny filozofie Lucku i ekonomisto od siedmiu boleści A dziś wynosi 50,4% PKB i to po pandemi kryzysie i inflacji kilku tarczy antykryzysowych.Dlug publiczny rośnie rok do roku tak jak spada wartość pieniądza spójrz sobie w statystyki dane A nie opowiadasz Tuckowe brednie myslisz ze wszyscy dadza sie nabrać

  • L

   7 sierpnia 2023 23:11

   Dolicz do tego 400 miliardów długu poza kontrolą parlamentu pisowski filozofie i kolejne 800 miliardów które zostaną zaciągnięte do końca roku. Bierzesz tabelki z rządowych stron i fachowiec się znalazł 🙂 Ty ciągle wyskakujesz z 5 zł za godzinę sprzed ponad 10 lat jakbyś zapomniał o zmiennej wartości pieniądza więc ja też podaję tylko kwoty. Powtarzasz brednie Kaczyńskiego i Morawieckiego, który 10 lat temu bronił polityki Tuska 🙂 Farbowany lisek. Zapomniałeś dodać że w latach 2008-2010 podczas kryzysu ekonomicznego Polska była jednym z nielicznych krajów w Europie, który najmniej go odczuł 🙂 A co powiesz o ogromnych kwotach wyrzuconych w błoto przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na organizacje i firmy które powstały 2-3 miesiące przed tym zanim dostały milionowe dotacje? Bo ciekaw jestem bardzo 🙂 Fakty misiu, fakty, nie brednie z TVP.

 9. Mońka

  7 sierpnia 2023 23:03

  Znowu ten troll L podszywajacy sie pod innymi nickami zaśmieca forum swoimi wypocinami,czyżby był przelew z niemiec?

 10. Jola

  7 sierpnia 2023 23:29

  Twoje brednie misiu to już wszyscy znają A cytaty tych bredni leca całą dobę w całej prawdzie A także innych polskojęzycznych mediów na czym zresztą Polacy już dawno się połapali zmień znowu Nick może na 5min ktoś łyknie twoje klamstwa Czekam teraz na cytat z 6 króli bo to zapewne też twoj idol

 11. L

  7 sierpnia 2023 23:39

  Wyjaśnij mi, jak może zmieniać nicki ktoś, kto ciągle podpisuje się jako „L” i raz „L jak Lucek”? Uważasz że każdy wpis przeciw PiS, a podpisany inaczej jest mój? Masz manię prześladowczą? Że ty zmieniasz to widać bo używasz tak charakterystycznych frazesów ze od razu widać 🙂 To jak z tymi roztrwonionymi milionami przez pisowskie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju? No słucham geniuszu 🙂

 12. Jola

  7 sierpnia 2023 23:55

  Już ci odpowiadam o tych kwotach wyczytanych przez ciebie z gazety wybiurczej pewnie o szefie tej gazety też malo wiesz,firmy o których piszesz byly tylko wnioskodawcami i widniały do oceny i nigdy nie zostały beneficjentami tych grantów A dwie firmy którym się to udało dawno zwracają też granty Ale zainteresowanym cię ważniejszą kwestią sprawdził bym kto jest właścicielem tych firm i z kim jest powiązany A to już ciekawa kwestia Panie gazetowe czytelniku A dzieło O obrotach stref niemieckich też przeczytałeś? Polecam to twój poziom.widze że wszędzie węszysz spiski powinieneś zacząć leczenie albo podawać prawdziwe informacje Na prawdę jesteś za cienki.Tuscowe kłamstwa mają krótkie nogi.

  • L

   8 sierpnia 2023 00:14

   Człowieku ty jesteś chory. Wnioskodawca który nie był beneficjentem tylko tak sobie złożył wniosek… Nikt nic nie dostał… Są ludzie którzy twierdzą że obozy koncentracyjne to fikcja i zbudowali je alianci zaraz po wojnie zeby oczerniać Hitlera i Niemców… Ty też masz tak sprany mózg. Lecz się. O ile nie jest za późno 🙂 Pewnie jeszcze napiszesz że Kaczyński jarek nie przespał wprowadzenia stanu wojennego kiedy innych wsadzali i też siedział 🙂 Z psycholami trudno dyskutować. Żegnam 🙂 Baw się tu dobrze skacząc każdemu do gardła kto choć słowo źle napisz o PiS 🙂

 13. Jola

  8 sierpnia 2023 00:00

  Widać że Pisss Pissss pisss plis pisowskie pisowi pisss śni już ci się po nocach😂,tylko nos ci rośnie z każdym postem🤣

 14. Jola

  8 sierpnia 2023 01:16

  Wnioskodawca pełowski tłumoku podlega weryfikcji i ocenie w punktach, ci ktorzy tych punktow nie osiagneli nie zostali beneficjentami grantów ale taki pustak jak ty cytuje brukowce które dane wzięły z list wnioskodawców i myśli że tym kłamstwem zainteresuje innych A propo wiesz ile w Polsce jest mediów z zagranicznym kapitałem? Nie ,to ci powiem 90% A wiesz kto te polskie media rozsprzedał które cytujesz? Zgadnij A wiesz ile w Niemczech jest mediów z obcym kapitałem? Nie? To ci powiem 2% i mają na to specjalną ustawę wiesz dlaczego? Nie? To ci powiem w Niemczech rynek medialny traktowany jest jako bezpieczeństwo państwa niemieckiego i żaden obcy kapitał nie ma tam dostępu z ustawy.Wiedze masz na poziomie miernym.Szczekasz swoje wyczytane w niemieckich mediach banały i myślisz że zabłyśniesz wiedzą? no właśnie dlatego w Niemczech nie ma obcego kapitału A co za tym idzie takich osobników ze spranym mózgiem jak ty.

 15. Jan

  8 sierpnia 2023 06:51

  A wiesz kto sprzedał dawny państwowy a potem podarowany Porozumieniu Centrum Jarosława Kaczyńskiego Ekspres Wieczorny w 1993 roku? Właśnie Jarosław Kaczyński. A wiesz komu sprzedał? Zagranicznemu kapitałowi. Wtedy mu to nie przeszkadzało? Piniądz nie śmierdzi. Jola poducz sie

  • Zuza

   8 sierpnia 2023 17:01

   Wy kretyni jak to się ma do tekstu o dworcach.

 16. Zbigniew z Błądzimia.

  8 sierpnia 2023 07:56

  Terespol Pomorski jest bliżej Świecia i Chełmna. Powinne tam się zatrzymywać wszystkie pociągi dalekobieżne i dworzec byłby potrzebny i wykorzystany. Powinienem być na pierwszym miejscu listy do remontu.

 17. szalupa

  8 sierpnia 2023 08:03

  Jola przestań prowadzić dyskusję sama ze sobą bo to głupio wygląda i to nie portal miasto nowe

 18. Jan Paweł dzieci

  8 sierpnia 2023 08:49

  Musza zrobić zakaz wejścia bezdomnym bo sraja wszędzie śmierdzi moczem na każdym kroku ja wiem ze to laskowice i tam jest to normalne No ale ludzie

 19. Rvdylokajberlina

  8 sierpnia 2023 10:48

  A wiesz janie że tenże express jest w rękach polskich bo został odkupiony.Polacy was wyweberują jesienią i wyślą dojczlandów tam gdzie wasze miejsce

  • Jan

   8 sierpnia 2023 14:31

   A wiesz że ten Expres już od lat się nie ukazuje? pojecia nie masz o czym piszesz

 20. Zyta

  8 sierpnia 2023 13:19

  Czytam te pani? pana? komentarze i zastanawiam sie jakie szkoly w Polsce edukuja takie miernoty. Wypowiedzi bez skladu i ladu z ogromna iloscia bledow, ze o samodzielnym mysleniu nie wspomne. Takie typowo polskie zacietrzewienie i obrazanie myslacych inaczej.

 21. Jim

  8 sierpnia 2023 13:50

  A PKP należy do kogo?

 22. Obserwator

  8 sierpnia 2023 14:09

  To prawda.Dworzec w Terespolu też powinien być wyremontowany nawet przez miasto Świecie.Mamy do niego najbliżej ze Świecie,bliżej jak do Laskowic.Powinien dojeżdżać np.bus w godzinach przyjazdu pociągu.Jest teraz dużo połączeń i chętnie by się korzystało.Niech w końcu władze naszego miasta o tym pomyślą.

 23. Qhp

  8 sierpnia 2023 16:26

  Dworzec w Teresplu jest nieczynny dla podróżnych, nie bez przyczyny. Najwidoczniej przewoźnicy nie widzą potrzeby, że względu na niewielka ilość pasażerów. Dworzec w Laskowicach, jak sam autor artykułu zauważył, jest niezłą miejscówką dla bezdomnych czy może bardziej okolicznych „żuli”. Policja nie bardzo chce uczestniczyć w działaniach zmierzających ku wyeliminowaniu nieproszonych gości. Ponadto notorycznie grupa wandali niczy poczekalnie, toaletę, doprowadza do niesamowitego syfu, kradną folie i rozkłady z tablic, piszą po ścianach, kopią w drzwi, wręcz łażą po ścianach. Zwróćmy uwagę na społeczeństwo, co robią w takich miejscach a później czepiajmy się spółki. Gówniarze wychowani bezstresowo, właśnie pokazują, co myślą o szacunku do innych, do pracy innych ludzi, szacunku do drugiego człowiek.

 24. Lena

  8 sierpnia 2023 18:15

  Może przydali by się sokiści tak jak w Tczewie którzy patrolują teren PKP z psem, oprócz tego że zwiększyło by to poczucie bezpieczeństwa wśród podróżnych to odstraszyło by wandali i włóczykijów

 25. koleo

  8 sierpnia 2023 20:57

  art. ze stycznia 2021 zamieszczony na stronie gminy Jeżewo:

  „W środę (13.01.2021 r.) przed dworcem kolejowym w Laskowicach, o godz. 14.50, odbyła się konferencja z Ministrem Infrastruktury – Andrzejem Adamczykiem.

  Na konferencji obecni byli Andrzej Adamczyk – Minister Infrastruktury, Łukasz Schreiber – Minister – członek Rady Ministrów , Maciej Rakowicz – Wójt Gminy Jeżewo, Tadeusz Sobotnik – dyrektor Biura Strategii PKP Polskie Linie Kolejowe S.A, Agnieszka Siłacz– Zastępca Dyrektora Oddziału Gdańsk ds. Obrotu Nieruchomościami, Maciej Pikuła – kierownik Referatu Rolnictwa i Budownictwa w Urzędzie Gminy w Jeżewie.

  Przejścia podziemne już istniejące, nie odpowiadające normom, budowane w XIX w. czy stare perony, zostaną przebudowane, zmodernizowane, będą bardzo nowoczesne. Dworzec będzie wpisany do programu inwestycji dworcowych, który jest przygotowywany. Ten dworzec będzie tętnił życiem. Obecnie realizujemy pierwszy program przebudowy i budowy dworców. – powiedział minister Andrzej Adamczyk.

  W tej chwili prowadzimy prace dokumentacyjne mające na celu uzyskanie dokumentacji technicznej i wszystkich niezbędnych decyzji administracyjnych umowżliwiających kompleksową modernizację tej magistrali. Planujemy zakończyć prace dokumentacyjne do końca 2022 roku, od 2023 do 2026 przewidujemy wykonanie pełnej modernizacji. Chcemy znacząco podnieść parametry tej linii kolejowej, umożliwiając prowadzenie po niej ruchu pociągów pasażerskich z prędkością do 200 km/h, towarowych do 120 km/h. Skutkiem tego znikną wszystkie przejazdy kolejowe na tym odcinku, zostaną zastąpione bezkolizyjnymi skrzyżowaniami dróg. Wszystkie stacje będą podlegać gruntownej modernizacji w każdej branży, w szczególności jeśli chodzi o obsługę ruchu pasażerskiego. – powiedział dyrektor Tadeusz Sobotnik.

  Jako Gmina Jeżewo zwróciliśmy się do przedstawicieli PKP Nieruchomości o przejęcie placu przed dworcem PKP Laskowice. Chcemy zorganizować około 80 miejsc parkingowych łącznie z zatoczką autobusową. Dzięki temu, mieszkańcy gminy i powiatu świeckiego, przyjeżdżając tutaj będą mogli zaparkować i korzystać z nowoczesnego, zmodernizowanego dworca za co serdecznie dziękuję Panu Ministrowi i Panu Dyrektorowi. Bardzo się cieszymy, że z mapy kolejowej nie zginie tak ważna stacja jaką jest PKP Laskowice Pomorskie. – powiedział wójt Maciej Rakowicz.”

  Minęło ponad 2,5 roku, modernizacja powinna iść pełną parą, a tu dopiero info, że trafiło na listę podstawową – niewątpliwy sukces władzy.

 26. koleo

  8 sierpnia 2023 21:05

  z portalu Inowrocław Nasze Miasto

  „Praga. Szykujcie się na niezapomnianą przygodę”

  „O tym połączeniu mówiło się od lat i wreszcie doczeka się realizacji. Mowa o trasie Gdynia – Praga. Mają tutaj jeździć cztery pociągi dziennie, w naszym regionie zatrzymywać się będą na dwóch stacjach PKP. …
  Pociągi zaczną kursować w 2024 roku (umowa obejmuje okres 10 lat), cztery razy dziennie przez cały rok – nie tylko w weekendy czy latem. ….
  Pociągi pojadą m.in. przez Kujawy i Pomorze, a konkretnie będą u nas miały dwa przystanki w Bydgoszczy i Inowrocławiu.”

  No i Laskowice pominięte, na zapyziałej stacji poważne pociągi się nie zatrzymują. Marginalizacja stacji postępuje.

  • Anonim

   8 sierpnia 2023 21:29

   Jesli pociąg jedzie z Bydgoszczy przez Inowrocław do Pragi to jakim cudem ma jechać przez Laskowice? Zerknij sobie na mapę 🙂

   • koleo

    8 sierpnia 2023 22:03

    Umiesz czytać? Pociąg jest relacji Praga – Gdynia (w poście stoi jak byk) i będzie tylko mijał zasikany dworzec w Laskowicach. Czesi chcą jeździć do Trójmiasta i nad Bałtyk. Bydgoszcz to „ino” przystanek, tak samo jak Ino.

   • Stefe

    8 sierpnia 2023 23:27

    Po co tak ogromne dworce jak pasażerów niewiele.
    Ze Świecia powinny być busy co godzinę do Laskowic, ludzie muszą mieć dostęp do komunikacji zbiorowej.

  • zabar

   9 sierpnia 2023 07:56

   W latach 80-tych nazywał się Bałtyk nr.7501 pociąg na tej trasie wykoleił się w 87r w Terespolu

 27. Jerzy

  8 sierpnia 2023 21:45

  Niewątpliwym sukcesem władzy było zlikwidowanie 3800 lini kolejowych i zamknięcie setek dworców szkół szpitali jednostek wojskowych komend policji przez niemieckiego klakiera i

 28. Żaneta

  8 sierpnia 2023 22:50

  Dokładnie zgadzam się z Jerzym odbudowa tej infrastruktury jeszcze potrwa

 29. Arleta

  8 sierpnia 2023 23:19

  Fajny tytuł”przestanie być ohydnie” dziś tą sama podająca marynarki brukselskim panom ohyda delikatnie mówiąc na kłamstwach przykrywanych innymi kłamstwami próbuje dostać się do władzy

 30. Asia2

  8 sierpnia 2023 23:32

  W Laskowicach zatrzymują się pociągi Ich i regio, to wystarczy. Ludzi mało bo do Laskowic jest słaby dojazd, taka prawda.
  Parkingu brak praktycznie.

  Budynek dworca to jest sprawa drugorzędna. Ludzie muszą mieć możliwość dojazdu do Laskowic, powrotu.
  Parking !!!

 31. Mamba

  9 sierpnia 2023 08:01

  Jeszcze trochę i laskowicki niekoniecznie- popatrz na szprychy od CPK

 32. Riusz

  9 sierpnia 2023 17:45

  NARESZCIE! I nie wyobrażam sobie bez budowy dużego parkingu

 33. Riusz

  9 sierpnia 2023 17:47

  Świecie wstyd!

 34. Krychu

  9 sierpnia 2023 22:12

  Podobno niejaki Veber bedzie zatwierdzał

 35. Roman

  9 sierpnia 2023 22:18

  Całą kolej w Polsce jest remontowana i odnawiana po sprzedawczykach majątku polskiego z niemieckim klamczuchem na czele potrwa to jeszcze troche

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W środę po południu w Głogówku Królewskim zderzyły się samochód osobowy i dostawczy.

Wiadomości

W pierwszym odcinku nowego programu "Bitwa o gości" pojawi się Osada Stara Rzeka.

Wiadomości

Nastąpiła kolejna istotna zmiana w wyglądzie świeckiego zamku. Tym razem na zewnątrz. Zamontowano drewniany krużganek, który będzie prowadził do dwóch nowych wejść.

Wiadomości

Świecie dołączyło do grona miast, w których późną nocą nie kupimy alkoholu. Radni przyjęli uchwałę, która będzie dotyczyć nie tylko sklepów, ale także stacji...

Reklama