Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Przestanie być ohydnie? Dworzec w Laskowicach ma przejść remont. Inne dworce też są na liście

Laskowice znalazły się na liście miejscowości, w których mają zostać odnowione dworce kolejowe. Remont ma przejść też kilka innych dworców i stacji w powiecie świeckim.

Udostępnij
Laskowice znalazły się na liście podstawowej Programu Inwestycji Dworcowych / Fot. Andrzej Bartniak

Dworzec PKP w Laskowicach nadal jest istotnym punktem na kolejowej mapie i to nie tylko województwa kujawsko-pomorskiego. Niestety, od lat popada w coraz większą degradację.

O fatalnym stanie obiektu pisaliśmy w Extra Świecie kilkukrotnie. Za każdym razem kończyło się na mglistych obietnicach PKP S.A., że remont jest w planach. Nie podawano tylko, kiedy doczekają się one realizacji.

Podróżni mają już dość zapyziałego budynku, w którym nie można nawet schować się zimą przed mrozem i ogrzać lub zwyczajnie poczekać na pociąg w cywilizowanych warunkach.

Reklama
Reklama

O barze, w którym można by coś zjeść i wypić ciepłą herbatę lub kawę nikt już nawet nie marzy. Za to za miejsce tymczasowego schronienia upatrzyli go sobie bezdomni.

Liczący sobie 170 lat dworzec jest zaniedbany i brudny. Według danych za 2018 r. obsługiwał około 1100 pasażerów na dobę.

W podobnym stanie jest zresztą większość tego typu obiektów w powiecie świeckim. Pojawiła się jednak nadzieja na zmianę tego stanu rzeczy.

Reklama
Reklama
Dworzec w Laskowicach z połowy XIX w. jest w fatalnym stanie

W ubiegłym tygodniu PKP S.A. ogłosiło listę dworców kolejowych, które zostaną odnowione w ramach Programu Inwestycji Dworcowych w latach 2024-2030.

- Główne założenia programu odmieniającego oblicze polskich dworców, to dostępność dla podróżnych o ograniczonej możliwości poruszania się, nowoczesność oraz poprawa komfortu i bezpieczeństwa - podkreśla Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A. - Celem programu jest między innymi zwiększenie atrakcyjności i dostępności kolei zarówno w miastach, jak i przede wszystkim w mniejszych miejscowościach - dodaje.

W ramach programu, do 2030 r. PKP zakłada realizację 150 projektów inwestycyjnych w całej Polsce.

Reklama
Reklama

Na liście podstawowej Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2024-2030 znalazły się również Laskowice, które "nie załapały" się na pierwszą edycję programu realizowaną w latach 2016-2023.

Nie podano jednak konkretnych dat. Na razie wiadomo tylko tyle, że laskowicki dworzec doczeka się gruntownego remontu w ciągu najbliższych siedmiu lat.

Programem Inwestycji Dworcowych mają być też objęte inne dworce i stacje kolejowe w powiecie świeckim.

Reklama
Reklama

Tyle tylko, że nie są one na liście podstawowej, a rezerwowej. Co oznacza, że zostaną odnowione, jeśli po przetargach na projekty z listy podstawowej zostaną jakieś pieniądze, albo doczekają się remontu dopiero po 2030 r.

Na liście rezerwowej Programu Inwestycji Dworcowych znalazły się:

  • Osie
  • Warlubie
  • Grupa
  • Serock
  • Parlin
  • Świekatowo

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij
48 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Jeśli już dojdzie do tego remontu to dobrze by było aby przed dworcem zwiększono liczbę miejsc parkingowych, można wykorzystać dalszy plac wyładowy bo obecnie jest ciasno i problem ze znalezieniem miejsca, a najważniejsze to remont odpływu wód deszczowych bo po ulewie czy też wiosenne roztopy zalewają cały plac przed dworcem i auta stoją po progi w wodzie albo i lepiej a żeby przejść do dworca to chyba jedynie kajakiem aby nie przemoczyć butów i spodni.

Brawo ,Ładnie ,pięknie a gdzie stacja Terespol Pomorski tam to dopiero jest ruina ,zdewastowany budynek dworca ,chyba że PKP ma w planach postawić wielki ekran wyciszający, żeby podróżni przejeżdżający przez stację nie oglądali ruiny oraz zimą, w mrozy koksowniki umieścić w peronach żeby ludzie nie marzli czkając na pociąg. Pozdrawiam ,,dobra zmiana,,

Zapomniałeś dopisać jeszcze zapewne przez przypadek kto zwijał Polskę i POlikwidował linie kolejowe i pozamykał dworce w Polsce tak jak szpitale , jednostki wojskowe komendy policji i szkoły bo PINIENDZY NIE MA I NIE BĘDZIE hipokryto

Reklama

Laskowice za dawnych tych niedobrych czasów były jedną z najlepiej utrzymanych stacji w dawnej DOKP Gdańsk a dzisiejsi władcy kraju dobrowadzili do takigo stanu że strach tam wejść że nienabyć sobie jakiejś zarazy

Przypominam, że dworce należą do PKP a nie do rządu. Mieszanie do tego polityki jest nieporozumieniem. Dworzec w Laskowicach jest bardzo ważny, Terespol Pomorski niekoniecznie.

Czy to kilka lat temu jeden z pisowskich ministrów nie zapowiadał remontu na specjalnie zwołanej konferencji prasowej? Teraz będzie tak samo, gadają bo wybory idą, a ciemny wyborca łyka takie teksty.

Reklama

Ciemna wando takich dworców i lini kolejowych zlikwidowano i rozkradziono setki za tamtych rządów a ty bys chciala aby ta wladza na raz wszystko odbudowała.Wszyscy w domu czy tuską z veberem brakuje

W 2013 roku dług publiczny wynosił 54.3 % PKB bo to do wielkości gospodarki porównuje się dług publiczny filozofie Lucku i ekonomisto od siedmiu boleści A dziś wynosi 50,4% PKB i to po pandemi kryzysie i inflacji kilku tarczy antykryzysowych.Dlug publiczny rośnie rok do roku tak jak spada wartość pieniądza spójrz sobie w statystyki dane A nie opowiadasz Tuckowe brednie myslisz ze wszyscy dadza sie nabrać

Znowu ten troll L podszywajacy sie pod innymi nickami zaśmieca forum swoimi wypocinami,czyżby był przelew z niemiec?

Reklama

Twoje brednie misiu to już wszyscy znają A cytaty tych bredni leca całą dobę w całej prawdzie A także innych polskojęzycznych mediów na czym zresztą Polacy już dawno się połapali zmień znowu Nick może na 5min ktoś łyknie twoje klamstwa Czekam teraz na cytat z 6 króli bo to zapewne też twoj idol

Wyjaśnij mi, jak może zmieniać nicki ktoś, kto ciągle podpisuje się jako „L” i raz „L jak Lucek”? Uważasz że każdy wpis przeciw PiS, a podpisany inaczej jest mój? Masz manię prześladowczą? Że ty zmieniasz to widać bo używasz tak charakterystycznych frazesów ze od razu widać 🙂 To jak z tymi roztrwonionymi milionami przez pisowskie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju? No słucham geniuszu 🙂

Już ci odpowiadam o tych kwotach wyczytanych przez ciebie z gazety wybiurczej pewnie o szefie tej gazety też malo wiesz,firmy o których piszesz byly tylko wnioskodawcami i widniały do oceny i nigdy nie zostały beneficjentami tych grantów A dwie firmy którym się to udało dawno zwracają też granty Ale zainteresowanym cię ważniejszą kwestią sprawdził bym kto jest właścicielem tych firm i z kim jest powiązany A to już ciekawa kwestia Panie gazetowe czytelniku A dzieło O obrotach stref niemieckich też przeczytałeś? Polecam to twój poziom.widze że wszędzie węszysz spiski powinieneś zacząć leczenie albo podawać prawdziwe informacje Na prawdę jesteś za cienki.Tuscowe kłamstwa mają krótkie nogi.

Reklama

Widać że Pisss Pissss pisss plis pisowskie pisowi pisss śni już ci się po nocach?,tylko nos ci rośnie z każdym postem?

Wnioskodawca pełowski tłumoku podlega weryfikcji i ocenie w punktach, ci ktorzy tych punktow nie osiagneli nie zostali beneficjentami grantów ale taki pustak jak ty cytuje brukowce które dane wzięły z list wnioskodawców i myśli że tym kłamstwem zainteresuje innych A propo wiesz ile w Polsce jest mediów z zagranicznym kapitałem? Nie ,to ci powiem 90% A wiesz kto te polskie media rozsprzedał które cytujesz? Zgadnij A wiesz ile w Niemczech jest mediów z obcym kapitałem? Nie? To ci powiem 2% i mają na to specjalną ustawę wiesz dlaczego? Nie? To ci powiem w Niemczech rynek medialny traktowany jest jako bezpieczeństwo państwa niemieckiego i żaden obcy kapitał nie ma tam dostępu z ustawy.Wiedze masz na poziomie miernym.Szczekasz swoje wyczytane w niemieckich mediach banały i myślisz że zabłyśniesz wiedzą? no właśnie dlatego w Niemczech nie ma obcego kapitału A co za tym idzie takich osobników ze spranym mózgiem jak ty.

A wiesz kto sprzedał dawny państwowy a potem podarowany Porozumieniu Centrum Jarosława Kaczyńskiego Ekspres Wieczorny w 1993 roku? Właśnie Jarosław Kaczyński. A wiesz komu sprzedał? Zagranicznemu kapitałowi. Wtedy mu to nie przeszkadzało? Piniądz nie śmierdzi. Jola poducz sie

Reklama

Terespol Pomorski jest bliżej Świecia i Chełmna. Powinne tam się zatrzymywać wszystkie pociągi dalekobieżne i dworzec byłby potrzebny i wykorzystany. Powinienem być na pierwszym miejscu listy do remontu.

Jola przestań prowadzić dyskusję sama ze sobą bo to głupio wygląda i to nie portal miasto nowe

Musza zrobić zakaz wejścia bezdomnym bo sraja wszędzie śmierdzi moczem na każdym kroku ja wiem ze to laskowice i tam jest to normalne No ale ludzie

A wiesz janie że tenże express jest w rękach polskich bo został odkupiony.Polacy was wyweberują jesienią i wyślą dojczlandów tam gdzie wasze miejsce

Czytam te pani? pana? komentarze i zastanawiam sie jakie szkoly w Polsce edukuja takie miernoty. Wypowiedzi bez skladu i ladu z ogromna iloscia bledow, ze o samodzielnym mysleniu nie wspomne. Takie typowo polskie zacietrzewienie i obrazanie myslacych inaczej.

A PKP należy do kogo?

To prawda.Dworzec w Terespolu też powinien być wyremontowany nawet przez miasto Świecie.Mamy do niego najbliżej ze Świecie,bliżej jak do Laskowic.Powinien dojeżdżać np.bus w godzinach przyjazdu pociągu.Jest teraz dużo połączeń i chętnie by się korzystało.Niech w końcu władze naszego miasta o tym pomyślą.

Dworzec w Teresplu jest nieczynny dla podróżnych, nie bez przyczyny. Najwidoczniej przewoźnicy nie widzą potrzeby, że względu na niewielka ilość pasażerów. Dworzec w Laskowicach, jak sam autor artykułu zauważył, jest niezłą miejscówką dla bezdomnych czy może bardziej okolicznych „żuli”. Policja nie bardzo chce uczestniczyć w działaniach zmierzających ku wyeliminowaniu nieproszonych gości. Ponadto notorycznie grupa wandali niczy poczekalnie, toaletę, doprowadza do niesamowitego syfu, kradną folie i rozkłady z tablic, piszą po ścianach, kopią w drzwi, wręcz łażą po ścianach. Zwróćmy uwagę na społeczeństwo, co robią w takich miejscach a później czepiajmy się spółki. Gówniarze wychowani bezstresowo, właśnie pokazują, co myślą o szacunku do innych, do pracy innych ludzi, szacunku do drugiego człowiek.

Może przydali by się sokiści tak jak w Tczewie którzy patrolują teren PKP z psem, oprócz tego że zwiększyło by to poczucie bezpieczeństwa wśród podróżnych to odstraszyło by wandali i włóczykijów

art. ze stycznia 2021 zamieszczony na stronie gminy Jeżewo:

„W środę (13.01.2021 r.) przed dworcem kolejowym w Laskowicach, o godz. 14.50, odbyła się konferencja z Ministrem Infrastruktury – Andrzejem Adamczykiem.

Na konferencji obecni byli Andrzej Adamczyk – Minister Infrastruktury, Łukasz Schreiber – Minister – członek Rady Ministrów , Maciej Rakowicz – Wójt Gminy Jeżewo, Tadeusz Sobotnik – dyrektor Biura Strategii PKP Polskie Linie Kolejowe S.A, Agnieszka Siłacz– Zastępca Dyrektora Oddziału Gdańsk ds. Obrotu Nieruchomościami, Maciej Pikuła – kierownik Referatu Rolnictwa i Budownictwa w Urzędzie Gminy w Jeżewie.

Przejścia podziemne już istniejące, nie odpowiadające normom, budowane w XIX w. czy stare perony, zostaną przebudowane, zmodernizowane, będą bardzo nowoczesne. Dworzec będzie wpisany do programu inwestycji dworcowych, który jest przygotowywany. Ten dworzec będzie tętnił życiem. Obecnie realizujemy pierwszy program przebudowy i budowy dworców. – powiedział minister Andrzej Adamczyk.

W tej chwili prowadzimy prace dokumentacyjne mające na celu uzyskanie dokumentacji technicznej i wszystkich niezbędnych decyzji administracyjnych umowżliwiających kompleksową modernizację tej magistrali. Planujemy zakończyć prace dokumentacyjne do końca 2022 roku, od 2023 do 2026 przewidujemy wykonanie pełnej modernizacji. Chcemy znacząco podnieść parametry tej linii kolejowej, umożliwiając prowadzenie po niej ruchu pociągów pasażerskich z prędkością do 200 km/h, towarowych do 120 km/h. Skutkiem tego znikną wszystkie przejazdy kolejowe na tym odcinku, zostaną zastąpione bezkolizyjnymi skrzyżowaniami dróg. Wszystkie stacje będą podlegać gruntownej modernizacji w każdej branży, w szczególności jeśli chodzi o obsługę ruchu pasażerskiego. – powiedział dyrektor Tadeusz Sobotnik.

Jako Gmina Jeżewo zwróciliśmy się do przedstawicieli PKP Nieruchomości o przejęcie placu przed dworcem PKP Laskowice. Chcemy zorganizować około 80 miejsc parkingowych łącznie z zatoczką autobusową. Dzięki temu, mieszkańcy gminy i powiatu świeckiego, przyjeżdżając tutaj będą mogli zaparkować i korzystać z nowoczesnego, zmodernizowanego dworca za co serdecznie dziękuję Panu Ministrowi i Panu Dyrektorowi. Bardzo się cieszymy, że z mapy kolejowej nie zginie tak ważna stacja jaką jest PKP Laskowice Pomorskie. – powiedział wójt Maciej Rakowicz.”

Minęło ponad 2,5 roku, modernizacja powinna iść pełną parą, a tu dopiero info, że trafiło na listę podstawową – niewątpliwy sukces władzy.

z portalu Inowrocław Nasze Miasto

„Praga. Szykujcie się na niezapomnianą przygodę”

„O tym połączeniu mówiło się od lat i wreszcie doczeka się realizacji. Mowa o trasie Gdynia – Praga. Mają tutaj jeździć cztery pociągi dziennie, w naszym regionie zatrzymywać się będą na dwóch stacjach PKP. …
Pociągi zaczną kursować w 2024 roku (umowa obejmuje okres 10 lat), cztery razy dziennie przez cały rok – nie tylko w weekendy czy latem. ….
Pociągi pojadą m.in. przez Kujawy i Pomorze, a konkretnie będą u nas miały dwa przystanki w Bydgoszczy i Inowrocławiu.”

No i Laskowice pominięte, na zapyziałej stacji poważne pociągi się nie zatrzymują. Marginalizacja stacji postępuje.

Niewątpliwym sukcesem władzy było zlikwidowanie 3800 lini kolejowych i zamknięcie setek dworców szkół szpitali jednostek wojskowych komend policji przez niemieckiego klakiera i

Dokładnie zgadzam się z Jerzym odbudowa tej infrastruktury jeszcze potrwa

Fajny tytuł”przestanie być ohydnie” dziś tą sama podająca marynarki brukselskim panom ohyda delikatnie mówiąc na kłamstwach przykrywanych innymi kłamstwami próbuje dostać się do władzy

W Laskowicach zatrzymują się pociągi Ich i regio, to wystarczy. Ludzi mało bo do Laskowic jest słaby dojazd, taka prawda.
Parkingu brak praktycznie.

Budynek dworca to jest sprawa drugorzędna. Ludzie muszą mieć możliwość dojazdu do Laskowic, powrotu.
Parking !!!

Jeszcze trochę i laskowicki niekoniecznie- popatrz na szprychy od CPK

NARESZCIE! I nie wyobrażam sobie bez budowy dużego parkingu

Świecie wstyd!

Podobno niejaki Veber bedzie zatwierdzał

Całą kolej w Polsce jest remontowana i odnawiana po sprzedawczykach majątku polskiego z niemieckim klamczuchem na czele potrwa to jeszcze troche

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Nie ma wątpliwości, że po wczorajszym koncercie w świeckim amfiteatrze, który był wypełniony do maksimum, Sylwia Grzeszczak, Oskar Cyms i Kubańczyk zyskali sporą liczbę...

Wiadomości

W tym roku przypada już osiemnasta edycja Festiwalu Smaku w Grucznie koło Świecia. Organizator podał datę festiwalu i cennik stoisk dla wystawców.

Wiadomości

Strażacy z Osia świętowali wczoraj jubileusz powstania swojej jednostki. Okrągła rocznica ma ścisły związek z wielkim pożarem, który wybuchł przy ul. Młyńskiej w 1903...

Wiadomości

- Po ponad pół godziny czekania pojechałem z dzieckiem do Chełmna - mówi Czytelnik. - Panie w rejestracji nie potrafiły powiedzieć, dlaczego lekarz, który...

Wiadomości

Gratka dla fanów samochodów marki Mercedes i nie tylko. W najbliższą niedzielę warto wybrać się na piknik motoryzacyjny na parkingu przy strzelnicy Forteca Świecie.

Wiadomości

Gmina wyłoniła w przetargu firmę, która dokończy budynek z przeznaczeniem na cele gastronomiczne i administracyjne w Ośrodku Wypoczynkowym Deczno.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Policjanci z komendy w Świeciu zwracają się z prośbą o pomoc w identyfikacji osób przedstawionych na zdjęciach oraz na nagraniu z monitoringu.

Sport

Katarzyna Wenerska znalazła się w ścisłej kadrze reprezentacji Polski siatkarek na zbliżający się turniej w ramach Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Wiadomości

Miłośniczka historii, przy pomocy wykrywacza metali, znalazła zakopaną w lesie skórzaną kaburę, a w niej pistolet i dwa magazynki z amunicją. Kobieta powiadomiła policję.

Wiadomości

Na odcinku drogi wojewódzkiej na trasie Świecie-Tuchola pojawiła się masa wybrzuszeń. Może nie byłoby to takie dziwne, gdyby nie fakt, że niedawno był on...

Wiadomości

Skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni wykazał się 44-latek, który pomimo opuszczonych zapór oraz czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator, wszedł na przejazd kolejowy i przeszedł...

Wiadomości

Na osiedlu Marianki trwa modernizacja placu zabaw w pobliżu orlika i Szkoły Podstawowej nr 8.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

- Po ponad pół godziny czekania pojechałem z dzieckiem do Chełmna - mówi Czytelnik. - Panie w rejestracji nie potrafiły powiedzieć, dlaczego lekarz, który...

Wiadomości

Gmina wyłoniła w przetargu firmę, która dokończy budynek z przeznaczeniem na cele gastronomiczne i administracyjne w Ośrodku Wypoczynkowym Deczno.

Wiadomości

Policjanci z komendy w Świeciu zwracają się z prośbą o pomoc w identyfikacji osób przedstawionych na zdjęciach oraz na nagraniu z monitoringu.

Wiadomości

Miłośniczka historii, przy pomocy wykrywacza metali, znalazła zakopaną w lesie skórzaną kaburę, a w niej pistolet i dwa magazynki z amunicją. Kobieta powiadomiła policję.

Wiadomości

Na odcinku drogi wojewódzkiej na trasie Świecie-Tuchola pojawiła się masa wybrzuszeń. Może nie byłoby to takie dziwne, gdyby nie fakt, że niedawno był on...

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo