Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Przeszedł piekło. Za ocalenie życia i miasta postawił pomnik, który ponownie odzyskał blask

Dzięki zaangażowaniu starosty i wicestarosty, którzy zdobyli sponsorów, udało się odnowić figurę Matki Boskiej wraz z postumentem znajdującą się przy skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego i Laskowickiej w Świeciu. Pomnik od dawna czekał na taką inicjatywę.

Udostępnij
figura

REKLAMA

Figurę, najlepiej widoczną z ul. Wojska Polskiego, znają chyba wszyscy mieszkańcy Świecia. Prawdopodobnie jednak niewielu umiałoby coś powiedzieć na temat jej historii, która jest ściśle związana ze świecianinem Bernardem Janiszewskim.

Bernard Janiszewski urodził się w Świeciu w 1887 r., gdzie mieszkał aż do śmierci w 1981 r. Do września 1939 r. był pracownikiem Kasy Chorych, angażował się też w działalność Polskiej Partii Socjalistycznej.
REKLAMA

Po zajęciu miasta przez Niemców we wrześniu 1939 r. został aresztowany. Po zwolnieniu zatrzymano go ponownie. Jednak tym razem trafił do obozu koncentracyjnego w Dachau, a potem Mauthausen-Gusen. Udało mu się przetrwać obozową gehennę.

Do rodzinnego miasta wrócił w 1945 r. Krótko potem został prezesem organizacji niosącej pomoc rodzinom ofiar hitlerowskich represji. Największą akcją, w jaką zaangażował się Janiszewski i kierowany przez niego związek, było odszukanie i upamiętnienie miejsca masowych rozstrzeliwań w Mniszku.
REKLAMA

Bernard Janiszewski szczególną rolę w ocaleniu swojego życia, jak również uchronienia Świecia od zniszczeń podczas wojennej pożogi przypisał wstawiennictwu Matki Bożej.

W czerwcu 1946 r. komitet organizacyjny budowy pomnika figury Matki Boskiej złożył pismo do starostwa o wybudowanie wspomnianej figury. Koszt obliczono na 100 tys. zł i zaapelowano do mieszkańców o składki. Mimo trudnej powojennej sytuacji, udało się zebrać potrzebną kwotę i rozpocząć budowę pomnika "Za wiarę i ojczyznę".

Przez lata jego stan znacząco się pogorszył. O renowację lokalni pasjonaci historii apelowali od lat. Nie udało im się jednak zdobyć na ten cel pieniędzy.
REKLAMA

Sztuka ta powiodła się za to staroście.

- Pomysł renowacji pomnika był konsekwencją kilku rozmów z wicestarostą Franciszkiem Koszowskim i radnym Grzegorzem Goralem - mówi Barbara Studzińska, starosta świecki. - Gdy poznałam historię tej figury, podjęcie starań o przywrócenie jej dawnego blasku wydało mi się jeszcze bardziej istotne. Po konsultacji z Adamem Sochą, który ocenił stan rzeźby, można było przystąpić do prac.
REKLAMA

Nie byłyby one możliwe, gdyby nie wsparcie sponsorów. Na apel starosty odpowiedziały firmy Eko Wisła z Sulnówka, Eco-Pol z Pruszcza, Bart z Sulnowa, Mekro ze Świecia, Zakład Usług Komunalnych ze Świecia oraz Stefan Medeński, właściciel hotelu Pałac Poledno.

Dzięki wpłaconym darowiznom, udało się oczyścić pomnik, wypełnić pęknięcia i pomalować figurę, a także wykonać podejście z kostki brukowej i postawić nowe maszty na flagi. 

a.bartniak@extraswiecie.pl

W części tekstu dotyczacej Bernarda Janiszewskiego i genezy powstania pomnika wykorzystano fragment artykułu Józefa Szydłowskiego, który ukazał się w miesięczniku "Teraz Świecie".
REKLAMA

 Mieszkania na osiedlu Marianki. Sprawdź ofertę Apartado Development [wideo]

Udostępnij

Komentarze (10)

 1. Mieszkaniec gminy

  26 stycznia 2022 12:49

  Brawo dla starosty 

  Brawo dla starosty 

 2. Wreszcie

  26 stycznia 2022 14:12

  O to lokalna społeczność

  O to lokalna społeczność dopominała się od dawna, ale podejście do spraw związanych z historią miasta przez władze jest bardziej niż mizerna.

  Data 25 Styczeń 1920 to powrót naszego miasta po 148 latach niewoli do Ojczyzny i co mamy ulice Bananowe Ogórkowe Marchewkowe ale tak ważna data nie znalazła upamiętnienia w żadnej nazwie ulicy.

  • mieszkanka

   26 stycznia 2022 18:39

   Tak dzieje się nie tylko w

   Tak dzieje się nie tylko w Świeciu. W innych miejscowościach też. Ludzie stronią od historii, wolą te Ogórkowe, Leśne, itp.  zamiast pamiątkowych zaszczytnych nazw, jakby wstydzili się ich, chcieli się się ich wyprzeć, nie przyznać się do własnej tożsamości. To jest tragedia.

 3. Ubogi

  26 stycznia 2022 16:18

  Bierut co na to? Rąsia w

  Bierut co na to? Rąsia w rąsię?

 4. Darek

  26 stycznia 2022 16:41

  Myślę, że duże podziękowania

  Myślę, że duże podziękowania należą się również Józkowi Szydlowskiemu. To on przybliżył nam historię tego pomnika i długo zabiegał o jego renowację! Dzięki kolego…

 5. Frano

  26 stycznia 2022 16:46

  O wiele zabytków, również o

  O wiele zabytków, również o ten pierwszy powojenny pomnik zabiegał skutecznie Klub Miłosników Historii KaMuH, to na wniosek klubu działania podjął radny Goral. Dziekujemy Wszystkim Zaangażowanym w zbożne dzieło

 6. 6 i 7

  26 stycznia 2022 22:24

  Ja bym to raczej usunął i

  Ja bym to raczej usunął i postawił tam kebab. 

  • Oj ty

   27 stycznia 2022 01:23

   Idiot

   Idiot

   • Lootto

    27 stycznia 2022 08:06

    Pisowiec

    Pisowiec

 7. Trzeci oficer

  27 stycznia 2022 16:07

  Nie oczekujcie zrozumienia

  Nie oczekujcie zrozumienia dla historii skoro burmistrzami zostają wuefisci 

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Niestety, tragiczny finał miały poszukiwania młodego mężczyzny, który w niedzielę wieczorem wybrał się z kolegą nad Jezioro Żurskie, aby popływać.

Wiadomości

Świecie zajęło pierwszą pozycję wśród najzamożniejszych miast powiatowych w województwie kujawsko-pomorskim i wysoką lokatę w skali całego kraju.

Wiadomości

W środę po południu w Głogówku Królewskim zderzyły się samochód osobowy i dostawczy.

Wiadomości

Nastąpiła kolejna istotna zmiana w wyglądzie świeckiego zamku. Tym razem na zewnątrz. Zamontowano drewniany krużganek, który będzie prowadził do dwóch nowych wejść.

Reklama