Przed tygodniem Dorota Krezymon, wójt gminy Dragacz, Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza i Andrzej Rodziewicz, wójt gminy Grudziądz, podpisali list intencyjny zakładający podjęcie wspólnych działań związanych z ochroną przyrody i bioróżnorodności w ramach naboru Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast.
Owocem tej współpracy ma być Gminny Park Społeczny w Dolnej Grupie, w którego powstaniu czynny udział ma wziąć Centrum Edukacji Przyrodniczej w Grudziądzu.
Projekt zakłada zagospodarowanie działki o powierzchni 0,5 ha. Łącznie z tym co już istnieje, osoby odwiedzające to miejsce będą miały do dyspozycji obszar o łącznej powierzchni 1,5 ha.
Generalnie zakładamy, że będzie to miejsce wypoczynku i rekreacji zarówno dla najmłodszych jak i dla seniorów - mówi Dorota Krezymon, wójt gminy Dragacz. - Jesteśmy w pełni otwarci na sugestie mieszkańców. Zbieramy pomysły. Niektóre z nich na pewno doczekają się realizacji.
Park ma być podzielony na pięć stref sprzyjających różnym formom wypoczynku. Oczywiście, jak na park przystało, jednym z najważniejszych elementów będą rośliny.
Zamierzamy bazować na rodzimych gatunkach, które są mniej wymagające i tym samym łatwiejsze w utrzymaniu - podkreśla wójt. - Myślimy np. o łąkach kwietnych samonawożących.
Wiadomo, że wśród propozycji znajduje się także mała tężnia solankowa.
Według wstępnych założeń, inwestycja ma kosztować 670 tys. zł. O takie dofinansowanie zamierza ubiegać się gmina. Na pewno suma ta nie wystarczy jednak na realizację wszystkich pomysłów. Realizacja, nawet w przypadku braku dotacji, powinna rozpocząć się w 2025 r.