Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

PSL rozpoczęło kampanię. W których gminach chce zmienić władzę? [zdjęcia z konwencji]

Ludowcy zaprezentowali na środowej konwencji w Świeciu kandydatów do sejmiku wojewódzkiego, rady powiatu i na wójtów. Czy uda im się przejąć władzę w Lnianie, Pruszczu i Drzycimiu?

Udostępnij
dsc_0123

Blisko 30 kandydatów będzie ubiegać się o mandat w Radzie Powiatu Świeckiego z listy PSL. Wśród nich znaleźli się naturalnie Franciszek Koszowski, obecny starosta i Grzegorz Chmielewski, przewodniczący rady powiatu.

Oprócz nich kandydować będą m.in. Janusz Adamczyk, właściciel znanej w regionie wytwórni serów w Kosowie koło Świecia, Malwina Dwojacka, pracownik świeckiego magistratu, gdzie zajmuje się pozyskiwaniem funduszy unijnych, Marcin Borucki, strażak ze Świecia, ratownik i nauczyciel pływania, Anna Świerczyńska, przewodnicząca Klubu Seniora Wrzos w Świeciu, Arkadiusz Pstrong, właściciel gospodarstwa agroturystycznego Toskania Kociewska w Bochlinie koło Nowego, czy Marian Chruszczewski, który prowadzi orkiestrę dętą w Świekatowie.
REKLAMA

Reklama
Reklama

O miejsce w sejmiku wojewódzkim będą się ubiegać Hanna Drewka, która prowadzi z mężem gospodarstwo w Wętfiu (gmina Lniano) i Zbigniew Kruczyński, członek OSP w Przysiersku (gmina Bukowiec).

Z listy PSL startuje też trzech kandydatów na wójtów. Jolanta Chylewska będzie walczyła o to stanowisko w Drzycimiu, Łukasz Urbański w Pruszczu i Mariusz Puchowski w Lnianie.

- Nie chcę już teraz zdradzać całego programu wyborczego, ale na pewno będę walczyła o poprawę jakości wody w gminie i budowę ścieżek rowerowych, m.in. z Drzycimia do Gródka, żeby nasze dzieci mogły bezpiecznie jeździć rowerami – zaznacza Jolanta Chylewska, kandydatka na wójta.

Reklama
Reklama

Chylewska mieszka w Drzycimiu, gdzie prowadzi z mężem gospodarstwo i pracuje w miejscowym sklepie.
REKLAMA
knie
Łukasz Urbański na co dzień pracuje jako inspektor nadzoru w Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Co chciałby zmienić w gminie Pruszcz?

- Przede wszystkim przyciągnąć więcej inwestorów, poprawić promocję gminy, tak by więcej osób chciało tu przyjeżdżać na wypoczynek czy osiedlać się na stałe oraz działać ba rzecz rozwoju energii odnawialnej. Kolejne ważne sprawy, to oświata i drogi – wylicza kandydat PSL na wójta gminy Pruszcz.

Mariusz Puchowski to przewodniczący Rady Gminy w Lnianie i nauczyciel języka polskiego w tutejszej szkole. Jemu z kolei najbardziej leżą na sercu malejące dochody własne gminy Lniano. Przyczynę takiego stanu rzeczy upatruje w braku nowych firm, których podatki zasiliłyby lokalny budżet. Dlatego postuluje stworzenie korzystniejszych warunków dla inwestorów.
REKLAMA

- Brakuje też miejsc pod budownictwo mieszkaniowe. Po części wiąże się to z tym, że większość terenu gminy znajduje się na obszarze chronionym Natura 2000, ale to nie oznacza, że mamy całkowicie związane ręce. Musimy też nawiązać bliższą współpracę z powiatem w zakresie budowy dróg, bo to wciąż palący problem w naszej gminie – argumentuje Mariusz Puchowski, który powalczy o stanowisko wójta Lniana.

Reklama
Reklama

O drogach mówił też Franciszek Koszowski, nawiązując do planów inwestycyjnych powiatu.

- W przyszłym roku zamierzamy zbudować lub zmodernizować 50 km dróg. Około 2 mln zł wyłożymy z własnego budżetu, a pozostałe środki chcemy pozyskać z funduszy unijnych. Liczymy też na współfinansowanie ze strony gmin – deklarował starosta.
REKLAMA

Franciszek Koszowski unikał jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy po wyborach, jeśli będzie temu sprzyjał układ sił w radzie powiatu, będzie ubiegał się ponownie o fotel starosty.

- Za wcześnie by o tym mówić. Nie wykluczam tego, ale nie jest to celem samym w sobie. Najbardziej liczę na dobry wynik całego ugrupowania. Snucie teraz wizji odnośnie mojej osoby przypomina dzielenie skóry na niedźwiedziu – śmiał się. 

Reklama
Reklama

PSL nie poprzestaje tylko na sejmiku, radzie powiatu i wójtach. Partia wystawiła też, jak podkreślał przewodniczący Grzegorz Chmielewski, silną reprezentację do rad gmin w całym powiecie.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (7)

 1. obatel

  13 września 2018 12:06

  Już ci lepsi niż pisiory

  Już ci lepsi niż pisiory

 2. Kazimierz

  13 września 2018 12:11

  O dziwo nie ma też żadnych UB

  O dziwo nie ma też żadnych UB-eków.

 3. roman

  13 września 2018 18:03

  witajci nowi kandydaci

  witajci nowi kandydaci

 4. lolo

  13 września 2018 20:41

  do widel

  do widel

 5. ojoj

  13 września 2018 20:57

  Wszyscy tak elegancko ubrani

  Wszyscy tak elegancko ubrani tylko ten nowy kandydat na wójta Lmiana tak jakos wiesniacko…

 6. JaBolek

  16 września 2018 07:00

  Peezel, formacja , która

  Peezel, formacja , która najlepiej realizuje program „Rodzina na swoim” , rodzina peezel obsiada stanowiska gminne i inne jak muchy g…. Przykładem poseł Eugeniusz znany z mniejszych lub większych kłopotków 

 7. Plus

  16 września 2018 17:38

  Koszowski daj se spokój .

  Koszowski daj se spokój . Wyborcy mają dobrą pamięć. Zamiast pilnować stołka to

  włóczyłeś się z burmistrzem ze świeczką przed sądem . Takiej postawy przedstawiciela

  władzy wyborcy nie tolerują .

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

To już niemal tradycja. Zmotoryzowane Mikołaje ze Świecia przygotowały niespodziankę dla dzieci. Spotkanie było nie tylko okazją do poczęstunku, ale także zrobienia wyjątkowego zdjęcia.

Wiadomości

Do wypadku w Kozłowie doszło wcześnie rano. Kierująca samochodem kobieta trafiła do szpitala.

Wiadomości

Ten bieg wymaga siły, wytrzymałości i determinacji. Starszy aspirant Dawid Janus z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu uczestniczył w Maratonie Komandosa. Z sukcesem.

Wiadomości

Spadki temperatur są szczególnie uciążliwe - a mogą okazać się śmiertelne - dla osób bezdomnych, koczujących w trudnych warunkach. Niedawno już doszło do tragedii.

Wiadomości

Dwudziestu wystawców zaprezentowało swoją ofertę na Jarmarku Mikołajkowym, który w niedzielę po południu odbywał się przed Parkiem Wodnym w Świeciu.

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

To już niemal tradycja. Zmotoryzowane Mikołaje ze Świecia przygotowały niespodziankę dla dzieci. Spotkanie było nie tylko okazją do poczęstunku, ale także zrobienia wyjątkowego zdjęcia.

Wiadomości

Na sesji w czwartek 30 listopada radni gminy zdecydują, czyje imię będzie nosił stadion Klubu Sportowego Wda Świecie. Sprawa wydaje się raczej przesądzona.

Wiadomości

Do wypadku w Kozłowie doszło wcześnie rano. Kierująca samochodem kobieta trafiła do szpitala.

Wiadomości

Na ul. Tucholskiej w Świeciu samochód dostawczy uderzył w latarnię. Kiedy na miejsce przyjechali policjanci, szybko wyszło na jaw, co było powodem braku koncentracji...

Wiadomości

Za czyją sprawą woda w strumieniu przepływającym przez Warlubie przybrała mleczną barwę? Miejscowa firma mleczarska zapewnia, że nie ma z tym nic wspólnego.

Wiadomości

Właściciele i szefowie firm będą biznesowymi doradcami gminy Świecie. Właśnie zainicjowano czteroletnią kadencję Społecznej Rady Gospodarczej. Czym się będzie zajmowała?

Wiadomości

Radni przyjęli nowe stawki podatku od nieruchomości, które zaczną obowiązywać w 2024 r.

Wiadomości

Na czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Świeciu złożono podziękowania i gratulacje posłance Iwonie Karolewskiej, która do niedawna była sekretarzem powiatu i radną gminy.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama