Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Ptasia grypa atakuje. Padła większość drobiu w gospodarstwie pod Świeciem

Źle rozpoczyna się ten rok dla hodowców drobiu w powiecie świeckim. W miniony wtorek stwierdzono pierwsze ognisko ptasiej grypy w gospodarstwie koło Świecia.

Udostępnij
kury

REKLAMA

Do tej pory padało jedynie dzikie ptactwo. Pierwsze doniesienia dotyczące ptasiej grypy dotyczyły łabędzi. Gatunek ten jest szczególnie wrażliwy na wirusa wywołującego ptasią grypę. Niestety, choroba przeniosła się także na ptactwo domowe.

- Ognisko HPAI zostało stwierdzone 11 stycznia w Chrystkowie w gospodarstwie przyzagrodowym, w którym utrzymywano 35 kur niosek - potwierdza Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Świeciu.
REKLAMA

W Chrystkowie (gmina Świecie) padło 20 z 35 kur. Te, które jeszcze żyją, ale są zakażone, również zostaną zlikwidowane.

Na tę chorobę nie ma lekarstwa. Można tylko działać prewencyjnie likwidując kolejne ogniska przez wybijanie drobiu i wprowadzenie procedur mających zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa. Chodzi m.in. o specjalne maty nasączone płynem dezynfekującym umieszczone przy wjeździe do gospodarstw i odkażanie kurników.
REKLAMA

- Prawdopodobnie w piątek pojawią się specjalne tabliczki informujące o strefie zapowietrzonej, która obejmuje obszar o promieniu 3 km i strefie zagrożonej sięgającej 10 km, a więc dotyczącej nie tylko gminy Świecie, ale także część gmin Pruszcz i Bukowiec - informuje Roman Witt, komendant Straży Miejskiej w Świeciu.  

W przypadku znalezienia padłego ptaka, należy powstrzymać się od dotykania go i natychmiast zgłosić ten fakt powiatowemu lekarzowi weterynarii pod nr tel. 52 33 11 424.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (10)

 1. Knul

  13 stycznia 2022 13:45

  Pamiętaj trzymanie drobiu

  Pamiętaj trzymanie drobiu jest dozwolone na działkach powyżej 1000 m2, trzymanie drobiu jest możliwe tylko w odległości 15 metrów od okna, kurnik nie może stać przy granicy bo powoduje zagrożenie pożarowe. Twój sąsiad trzyma nielegalnie kury dzwoń bdo nadzoru budowlanego.

  • zaraza

   13 stycznia 2022 16:39

   A to ciekawe.Na jednej z ulic

   A to ciekawe.Na jednej z ulic Swiecia ponad 20 lat była hodowla kur,perliczek,małych kurek,pawi,papug poniżej tych norm a kurnik /wojlery haha z zdemontowanych okien/ stały na granicy i nikt z tym nie robił a szczury stadani chodziły z tej posesji a i teraz chyba kogucik od małych kurek sobie pieje .I co i nic.

   • CAPTCHA

    13 stycznia 2022 16:47

    Bo Knul jest starym ORMOWCEM,

    Bo Knul jest starym ORMOWCEM, nie ma nic innego do roboty, to od rana robi obchód miasta i tylko patrzy na kogo zrobić uprzejmy donos.

    • Knul

     14 stycznia 2022 04:58

     Porządek administracyjny jest

     Porządek administracyjny jest najważniejszy, tak uwielbiam podp…. Łosi co myślą że wszystko mogą a każdy musi się do nich dostosować.  Prawo dotyczy wszystkich.

     • CAPTCHA

      14 stycznia 2022 06:38

      Ale wiesz stare przysłowie

      Ale wiesz stare przysłowie mówi: „Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka” hehe

   • Knul

    14 stycznia 2022 04:56

    Bo nikt nie zgłosił do

    Bo nikt nie zgłosił do nadzoru, wystarczy krótka informacja.

  • Aga

   14 stycznia 2022 18:32

   Czy z takich gospodarstw

   Czy z takich gospodarstw można kupować jajka czy są dobre?

 2. ciekawy

  13 stycznia 2022 13:55

  Podobno Chrystkowo zamkneli

  Podobno Chrystkowo zamkneli na rok ! wjazd tylko z paszportem polatu!

 3. Anonim

  13 stycznia 2022 15:59

  no to  szczepiona,

  no to  szczepiona, dezynfekcja i maseczki + paszport na znoszenie jaj i wychodzenie poza kurnik. Szczepiony powtarzać co 4 miesiące i wystarczy wytrzymać dwa tygodnie

 4. Ddd

  13 stycznia 2022 19:18

  Kurom maski założyć 

  Kurom maski założyć 

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Policja sprawdza okoliczności nocnego pożaru volkswagena przy ulicy Żwirki i Wigury w Świeciu. Wiele wskazuje na to, że mogło to być podpalenie.

Wiadomości

Jeśli uchwała zostanie przyjęta, to w żadnym sklepie w gminie Świecie nie będzie można kupić alkoholu po godz. 22.00. O ograniczenie wnioskowali mieszkańcy.

Wiadomości

Tuż przed godz. 13.00 na drodze nr 240 koło Świecia doszło do zderzenia samochodu osobowego z dźwigiem. Dwie poszkodowane osoby zostały zabrane do szpitala.

Wiadomości

Niestety, tragiczny finał miały poszukiwania młodego mężczyzny, który w niedzielę wieczorem wybrał się z kolegą nad Jezioro Żurskie, aby popływać.

Reklama