- W tej chwili koszty ogrzewania oscylują w granicach 3-4 zł za 1 m kw - wyjaśnia prezes Dariusz Zawadziński. - Z informacji, które posiadam wynika, że zmiana paliwa w ciepłowni może skutkować skokiem do 8-9 zł. Tak przynajmniej stało się w innych spółdzielniach, gdzie poczyniono już zmiany technologiczne, jakie obecnie realizuje Veolia Północ w Świeciu.
Poprzednio, mimo prób, nie doczekaliśmy się stanowiska świeckiej ciepłowni w tej sptrawie. Niedawno otrzymaliśmy odpowiedź (podajemy ją poniżej)
Polityka firmy oraz założenia „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku” zakładają oparcie wytwarzania ciepła głównie na odnawialnych źródłach energii i redukcję emisji dwutlenku węgla, gaz jest traktowany jako paliwo przejściowe transformacji energetycznej - czytamy w odpowiedzi przesłanej redakcji przez Veolię Północ w Świeciu. - Działamy zgodnie z tą strategią, w związku z tym największym wyzwaniem w Świeciu jest dla nas dywersyfikacja paliw, co zapewni większe bezpieczeństwo energetyczne i stabilność cen ciepła.
Jak informuje dalej Veolia, w ciepłowni w Świeciu prowadzi dwa projekty związane z dekarbonizacją. Aktualnie buduje kotłownię gazową opartą o trzy kotły o łącznej mocy 8,4 MW.
Na lata 2023/2024 przygotowujemy oddanie wysokosprawnej kogeneracji o mocy 2,4 MW oraz kotłowni biomasowej o mocy 3 MW. Działania te zapewnią dywersyfikację paliw oraz redukcję emisji dwutlenku węgla o 35 proc. w stosunku do obecnej emisji ze źródeł, w których spalany jest jedynie miał węglowy. Realizacja tych inwestycji jest zaplanowana do 2024 roku - czytamy w oświadczeniu przesłanym Extra Świecie przez Veolię.
Oprócz redukcji dwutlenku węgla, zmiany te oznaczają też niższe koszty wytwarzania ciepła, a więc większe zyski, co - przynajmniej w najbliższych latach - niekoniecznie będzie się wiązało z mniejszymi rachunkami płaconymi przez odbiorców.
Niestety, zarząd spółki nie chciał odpowiedzieć na pytanie dotyczące przewidywanego wzrostu kosztów, który przy wyeliminowaniu miału węglowego na korzyść coraz droższego gazu jest obecnie nieunikniony.
Przynajmniej do czasu, aż ceny gazu spadną, na co się na razie nie zanosi oraz do momentu, gdy świecka ciepłownia coraz więcej energii będzie pozyskiwać m.in. z biomasy, a w tym ostatnim przypadku to perspektywa przynajmniej dwóch, trzech lat.
a.bartniak@extraswiecie.pl
Czemu tylko o 100% a nie od
Czemu tylko o 100% a nie od razu o 200?
No niestety, ekologia i
No niestety, ekologia i czyste powietrze muszą kosztować, posiadacze domów też muszą wymieniać źródła ciepła na ekologiczne pompy ciepła lub kotły biomasowe i nie płaczą tylko płacą.
O 300 podnieść biedaki
O 300 podnieść biedaki zapłacą
Biedota znowu będzie płakać.
Biedota znowu będzie płakać. Trzeba było się uczyć jak rodzice dobrze radzili.
Poj***** jesteście.
Poj***** jesteście.
Po prostu z tego kurwiego
Po prostu z tego kurwiego dołka trzeba wyjeżdżać i to jak najszybciej. Niech zapełnią mieszkania Ukrainkami z dziećmi na socjalach. Wtedy zyski będą liczyć w miliardach. Ja mam dość spadam z tego wariatkowa.
Wszystko wina PiS, nie Tuska.
Wszystko wina PiS, nie Tuska.
Wymieniam panele na kafelki i
Wymieniam panele na kafelki i robię ogniska na środku pomieszczeń, przy dębowym drewnie to i wędzarnię uruchomię, będą serwowane wędzone szczury z piwnicy.
No chyba kogoś pogięło to
No chyba kogoś pogięło to jest jak sprzedaje się spółki strategiczne i co kto za to zapłaci zysk do Francji a u nas bieda
Co2 nie jest gazem trującym!!
Co2 nie jest gazem trującym!!! Jest nawozem dla roślin,czyli jest gazem życiodajnym!!! Spalając gaz czy biomasę też wydziela się co2. Ta cała ekologia ,nie ma nic wspólnego z ochroną przyrody,ekoświry z eurokołchozu wymyśliły sobie haracz od biedaków pt.co2 . będziemy płacić,płakać i marznąć,ku uciesze owych zielonych wariatów.
Powiedzmy sobie szczerze po
Powiedzmy sobie szczerze po Francuzach nie można się spodziewać niczego dobrego. Wojna na Ukrainie doskonale to pokazuje.
jestem za. dla ekologii warto
jestem za. dla ekologii warto
I to jest właśnie polityka
I to jest właśnie polityka lewackich rządów PO i poprzedników, sprzedaż wszystkiego co można było sprzedać. W chwili gdy wojna puka do drzwi, zarząd centrali decyduje się na piekielnie drogi gaz, gdy można zainwestować w modernizację technologii węglowej, i i wykorzystać krajowe zasoby węgla, a nie dla osiągnięcia max zysków przez Veoilę, czyt, Francuzów, doić z odbiorców indywidualnych ile się da. Górnolotne hasła o ekologiczne niech wsadzą sobie w cztery litery. Tusk podpisał o karaniu własnego kraju za emisję CO, więc proszę nie pleść bzdur o o ochronie środowiska, tak czy tak musimy płacic za bzdury wymyślone przez eurokratów i żydostwo.