Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Radni byli zgodni. Trzeba rozbroić tę ekologiczną bombę pod Świeciem

Bez wątpienia była to jedna z trudniejszych decyzji świeckich rajców. Bo jak inaczej spojrzeć na tak ogromny wydatek, który w ogóle nie powinien mieć miejsca? Ostatecznie rada podjęła uchwałę, która umożliwi burmistrzowi podjęcie dalszych kroków zmierzających do utylizacji około 20 tys. ton śmieci pozostawionych przez jednego z dzierżawców na Vistuli Park I.

Udostępnij
23smieci-vistula

REKLAMA

Już dawno żadna ze spraw, będących przedmiotem obrad Rady Miejskiej w Świeciu, nie budziła takich emocji. Nie ma się co dziwić. Tym, co wydarzyło się na terenach inwestycyjnych Vistula Park I w Wielkim Konopacie koło Świecia i kłopotach, jakie niespodziewanie spadły na gminę, dyskutują nawet ci, którzy zazwyczaj nie poświęcają dużej uwagi miejskim problemom.

Reklama
Reklama

Temat jest jednak wyjątkowo drażliwy, bo po pierwsze chodzi o ogromny wydatek, a po drugie mamy do czynienia z wyjątkowym draństwem, za które zapłacą podatnicy. Bo jak inaczej nazwać bezprawne sprowadzanie śmieci i składowanie ich w ten sposób?

Alarm wszczęto, gdy z góry śmieci zaczęły się rozpełzać owady, do których potem dołączyły także szczury. Prowadzący swoje firmy w sąsiedztwie Syla Recykling zaczęli skarżyć się na nieproszonych gości oraz przykre zapachy.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Gdy odpowiednie służby zainteresowały się wysypiskiem, okazało się, że nie bardzo jest z kim rozmawiać. Ze względu na potrzebę szybkiej reakcji, gmina wypowiedziała dzierżawcy umowę i przejęła działkę. Niestety, wraz z tym, co się na niej znajduje. Gdyby tego nie zrobiono, batalia o to, kto ma posprzątać ten bałagan mogłaby trwać latami. W tym czasie wysypisko żyłoby swoim bujnym życiem.  

Dlatego konieczne stało się podjęcie szybkich działań. Zaproponowana przez burmistrza zmiana budżetu na ten rok zakłada wzrost dochodów o ponad 11 mln zł. Większość z tych środków, bo ponad 8 mln pochodzi z podatków od osób fizycznych i prawnych.

- Smutne, że przez nieuczciwość ludzką postronne osoby będą musiały za to zapłacić - mówił radny Tomasz Szamocki. - Myślę, że na burmistrzu i osobach odpowiedzialnych za wyjaśnianie sytuacji ciąży teraz ogromna odpowiedzialność. Oby chociaż część środków udało się odzyskać.
REKLAMA

Reklama
Reklama


- Na pewno każdemu z nas będzie ciężko dziś zagłosować za tą uchwałą - wtórował Ariel Stawski. - Trzeba teraz zaufać kompetencjom organów ścigania.

- Myślę, że jako odpowiedzialny samorząd musimy po prostu reagować na takie sytuacje - przekonywała Iwona Karolewska.

- Przecież właściciele tej firmy też mają rodziny, dzieci. Smutne, że w dzisiejszych czasach liczy się pieniądz a nie dbałość o środowisko - mówiła Grażyna Styczeń.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Adam Cieślak zaapelował o jedno:

- Wyciągajmy wnioski na przyszłość. Sytuację mamy teraz taką, że bombę trzeba rozbroić, a nie przy niej grzebać.

Ostatecznie, radni jednogłośnie przyjęli zmianę budżetu. Oznacza to, że gmina zorganizuje teraz przetarg, który wyłoni firmę mającą wyczyścić działkę w Wielkim Konopacie. Może to kosztować nawet 10-12 mln zł.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
89 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Tylko czemu kosztem naszym!!!

Tylko czemu kosztem naszym!!!! Niemożna właściciela nagle ustalić i obciążyć?? Są odpowiednie służby od tego.. no ale ludzie zapłacą!

Z naszych podatków będą

Z naszych podatków będą sprzątać a od paru dni cała ulica bzowa jest główną ulica miasta gdzie nie ma żadnych chodników żadnych przejsc dla pieszych dorosli dzieci muszą chodzic po błocie ochlapywani są przez samochody mieszkańcy dzieci muszą ryzykować by przejąć na droga stronę Bzowej a miasto nie widzi w tym problemu do czasu jak jakiś kierowca w czasie deszczu kogoś przejedzie koło piekarni bo samochody tam jadą strasznie szybko a na domiar złego się jeszcze wyprzedzają . 

„Nie bardzo jest z kim gadać.

„Nie bardzo jest z kim gadać…” parodia, cyrk i niekompetencje slużb, miasta i ciut jeszcze. Najlepiej nie swoje rozdać i ordery zawieszać. Burmistrz dskonale wie, kto tym zarządzał, ale , no własnie, ale…

Wow. Ale Świecie ma się czym

Wow. Ale Świecie ma się czym chwalić. Lepiej tego nie czytać… W tym mieście same śmierdzące sprawy 

Reklama

Powinien zapłacić ten, kto

Powinien zapłacić ten, kto ten syf zostawił. Koniec kropka! Albo znowu ktoś kogoś kryje i przerzuca wydatek na społeczeństwo…

Niech odpowie osoba wydająca

Niech odpowie osoba wydająca pozwolenie i burmistrz bo to pewnie znajomy Stacha

Już dawno powinno w urzędzie

Już dawno powinno w urzędzie zagościć AbW i CBA

Winny jest drań który ten

Winny jest drań który ten interes rozkręcił tyle że gość się ulotnił. Z kim chcecie rozmawiać??? Podobno przed wybuchem afery firma została szybko sprzedana nie wiadomo komu.  

Reklama

Od nowego roku śmieci kilka

Od nowego roku śmieci kilka kilkanaście zł. w górę. Macie to jak w banku.

Proponuję firmę która robiła

Proponuję firmę która robiła nasz super basen może że śmieciami sobie poradzą . 

Stachu, ale ty mnie teraz

Stachu, ale ty mnie teraz zaimponowałeś…

Zlikwidowany to powinien być

Zlikwidowany to powinien być wysyp śmieci zza Jeżewa, czuć odór aż w Laskowicach, w Jeżewie to się pewnie przyzwyczaili bo się nie myją-chociaż widziałem dwóch padniętych, ale to pewnie żule spod budynku gminy byli, ale ciężko się po Laskowicach chodzi,zróbcie coś z tym

Reklama

nie ma z kim rozmawiać? a

nie ma z kim rozmawiać? a przy podpisywaniu umowy było z kim rozmawiać? przecież ktoś musiał podpisać, że bierze to na siebie.. Podobno nie było pozowolenia na wyspisko śmieci, a tylko na złom? a przecież od lat tam są wywalne śmieci i miasto nic z tym nie robiło? dopiero teraz zerwali umowe zamiast sporo wcześniej? już pożar wysypiska powinien dać władzom do myślenia.. ale okej, dopiero jak już nie było miejsca na placu to zaregowali. To co? gdyby sąsiedzi nie skrażyli się na szczury i smród to te wyspisko nadalby tam było? bo z tekstu wynika, że miasto zainteresowało się tematem przez skargi sąsiadów.. Więc zarządzajacy tą Vistulą najwidoczniej nawet nie interesowali się tym co tam jest albo nie chceli się interesować. Czyli nikt nie jest odpowiedzialny, zapłaci podatnik haha

Moge za te 11 mln jeszcze to

Moge za te 11 mln jeszcze to wywiesić co wy na to ??Bez przetargu Syla to zrobi 

Wcześniej się tym nikt nie

Wcześniej się tym nikt nie martwił? Wydział środowiska , nikt niczego nie widział? Tak mi sie zaraz skojarzyło z księgowymi , które kradły nasze pieniądze i tez nikt nic nie widział. Czekano aż gość się ulotnił? Bo na to wychodzi skoro nie ma z kim rozmawiać. Mojej zgody na to nie ma . Tyle, że nikt na to nie będzie patrzýł. Ale ja popatrze uważnie na kartę do głosowania podczas wyborów. 

Stachu w Stanach jest i ma

Stachu w Stanach jest i ma wyj… i się dobrze bawi haha

Może wygra w przetargu firma

Może wygra w przetargu firma co buduje pseudo Deczno

To nie stało się w kilka dni.

To nie stało się w kilka dni. To trwało latami. Posadą powina odpowiedzieć osoba/osoby które zarządzają terenami inwestycyjnymi. I tak samo wydział ochrony środowiska. Po to są żeby się interesować podległymi terenami, co się na nich dzieje. I niech nie mydlą oczu że nikt nie zgłaszał problemu. Takie mówienie że problemu nie ma dopóki nikt go nie zgłosi jest czysta kpiną. Temat trzeba podsunąc odpowiednim dziennikarzom śledczym. Dotrą bardzo szybko do winnych. Ja wiem ze ci i tak nie poniosą odpowiedzialności ale winny musi się znaleźć a jak nie to „władza” bierze to na klatę 

Coraz więcej tych afer

Coraz więcej tych afer ostatnimi czasy. Bogatą gmina powinno zarządzać się łatwo a tu ewidentnie jest problem. I to nie z ludźmi którzy oszukują i kradną, bo to było, jest i będzie ale z tymi co powinni przewidywać, kontrolować i zapobiegać. Nieporadność urzędnicza poraża. Czas przewietrzyć urzędy i magistraty bo co niektórzy przyrosli do stołków i jednocześnie oderwali się od rzeczywistości. 

Odpowiedzialny moim zdaniem

Odpowiedzialny moim zdaniem wydział ochrony środowiska, który za próżno zareagował. Widzę również że pewne sprawy pana burmistrza przerastają.

Trzeba zgłosić to do

Trzeba zgłosić to do telewizji będzie gruba afera 

Proponuję te 11baniek dać

Proponuję te 11baniek dać Stachowi przecież on się tym zajmnie profesjonalnie i zrobi na przyjęciu i zeskladowaniu oraz na utylizacji tych śmieci ma wprawę 

Wszyscy wiedzą że to Stachu zrobił ten syf 

DRAŃSTWO !!!!!!!!!!!!!!!

DRAŃSTWO !!!!!!!!!!!!!!! LUDZIE OBUDŻCIE SIĘ.Bo nas wydoją jak krowy.

A mój przyjaciel prowadzi

A mój przyjaciel prowadzi obok firmę i chwali podejście władz miasta. Zajmują się sprawą i chcą posprzątać, to się liczy w tej chwili. Od łapania przestępców jest prokurator i policja a nie urzędnicy, którzy nie mają nawet kompetencji by wejść na teren prywatnej firmy. 

Działka posprzątana będzie za

Działka posprzątana będzie za pieniądze podatników a za chwilę znajdzie się tajemniczy kupiec który ją kupi tylko czeka na porządek proste. Sprawa typowa dla służb!!! I telewizji!

A gdzie były audyty kontrole.

A gdzie były audyty kontrole. W Głogówku co ta pseudo firma wyprawiała wypalali kable, akumulatory wzywana była Straż pożarna przez mieszkańców nagłośnione było w radiu PIK I Gmina z taką pseudo firmą współpracuje i udaje że nic nie wie  A gdzie są Panowie  z gwizdkami . 

Łatwo się wydaje nie swoje pieniądze na bublowaty basen fontanę  A teraz Deczno budowana przez kogo …

Ja się pytam gdzie były

Ja się pytam gdzie były służby z wydziału  ochrony środowiska, to oni odpowiadają za nasze bezpieczeństwo na terenie Gminy.Czekam na odpowiedż tych urzędasów.

Czy służby będą wstanie

Czy służby będą wstanie sprawdzać gdzie i w jak śmieci te będą utylizowane. Boję się że sytuacja ta może się powtórzyć w innej miejscowości.

Spoko ja wrócę i posprząta za

Spoko ja wrócę i posprząta za 11 kloców.

Zloty interes, podstawic

Zloty interes, podstawic slupa by wydzierzawic miejski teren, zasypac caly teren ma maxa i zaikasowac ogromne pieniazki. Tylko CBA moze to rozwiklac, poniewaz juz zalozono ze sprawie trzeba ukrecic leb.

Czytam te wszystkie

Czytam te wszystkie komentarze ze zdziwieniem .Raz na kilka lat mamy możliwość wybrać swoich przedstawicieli w gminie i powiecie. Od ponad 30 lat nic się nie zmienia ten sam burmistrz a teraz jego pomazaniec i praktycznie Ci sami radni w większości oraz niska frekwencja w wyborach. A teraz wielkie narzekanie . Chodzę zawsze na wybory i staram się wybierać innych radnych aby dać szansę naszemu miastu na inne gospodarowanie i co i nic . Bo ci co chodzą na wybory głosują  na tych co byli patrz np Pan Wójcik. Bo przecież źle nie było.  A potem pretensje o basen o fontannę o kamienne głowy itd. Jestem ciekawa ilu tu piszących było na wyborach. Bo jeżeli byli to jeszcze mają prawo narzekać pozostali nie mają takiego prawa. A gmina co ściągnie  z nas za panie kasjerki ponad 500 tys i teraz jeszcze 10 milionów za śmieci super . O basenie w wiecznej naprawie nie ma co wspominać.  Brawo dla nas wyborców. 

Zanim została podjęta decyzja

Zanim została podjęta decyzja przez radę, powinny zostać przedstawione wszystkie fakty dotyczące śledztwa, odpowiedzialności urzędników decydujących o tym zamieszaniu. A nie ściemnianie że może ktoś za to odpowie, a za chwilę się okaże że brak kasy na potrzebniejsze sprawy dotyczące gminy. 

Przede wszystkim jak można

Przede wszystkim jak można było dopuścić do magazynowania nielegalnie takiej ilosci odpadów. Gdzie urzędy i radni byli wcześniej. Nie wytykają nosa z domu i nic nie widzieli czy myśleli że jakoś to bedzie a teraz nas wszystkich chcą obciążać 

Chu ja wbić w to ile kasy

Chu ja wbić w to ile kasy ktoś przytuli z przekręt,ja się zastanawiam kim są świeccy „rajni”. Pismaki popłynęły 🙂

Proponuję zrobić listę co

Proponuję zrobić listę co można by zrobić, kupić za owe 10÷12 baniek.

Co dzieje w tym Świeciu.

Co dzieje w tym Świeciu. Przekręt za przekrętem. Jeszcze gorzej jak w Nowem. Żenada 

Dopisze coś choć już

Dopisze coś choć już wcześniej próbowałem się wypowiedzieć i może się powtórzę. Może się niektórzy oburzą ale nasza obecną rada pozostanie z przydomkiem ” śmieciarze”. Muszę się przyznać że głosowałem na obecnego burmistrza, ale mam nadzieję że to jego ostatnia kadencja. Jako mieszkańcy tej gminy mamy prawo wiedzieć na jakim etapie jest śledztwo, kto jest odpowiedzialny za podpisanie dokumentów które doprowadziły do tego „syfu”. Za łatwo poszło radnym podjęcie decyzji o przeznaczeniu takiej kwoty na utylizację. Może ktoś zarzucić mi że przecież nas reprezentują i za nas podejmują decyzję. Takie głupie gadanie że potem może odzyskamy cześć środków. A może trochę abstrakcji i niech radni zawiesza swoje diety, burmistrz wypłatę, na koszt utylizacji tych śmieci. A jak coś odzyskają to potem im się zwróci. Najlepiej jest operować czyimś. A jak sądzę nie obejdzie się bez pożyczki. Niby nie było środków na zwiększenie kosztów odbudowy Deczna. Ulice przy małych deszczach pozalewane, bo kanalizacja deszczowa nie drożna. Brak śmietników przy parkingu nad Wdą obok mostu prowadzącego na zamek. A śmieci tam pełno leży. Do tego na pewno jest wiele innych potrzeb na które te środki mogłyby być bardziej zagospodarowane. 

Skoro w radzie miasta siedzą

Skoro w radzie miasta siedzą takie orły jak Leszek Piotrowski to co się ludzie dziwicie? 

A nikogo nie dziwi, że w tak

A nikogo nie dziwi, że w tak ważnym  głosowaniu nie brał udziału radny Dariusz Woźniak?? Ciekawe dlaczego?? Może dlatego, że w sprawę mocno zamieszany jest powiat.  

Tak samo sanepid na nic nie

Tak samo sanepid na nic nie reaguje tylko drobnych przedsiębiorców potrafi zamykać. Kto tym rządzi? Z daleka widać że to polityka i ręka rękę myje. Zamknąć te instytucje bo nikt i tak ich nie kontroluje a jak czegoś od nich chcemy to zawsze mówią że nic nie mogą  To dlaczego mamy ich opłacać z naszych podatków?

Uważam ze słusznie zostanie

Uważam ze słusznie zostanie temat  zakończony, ale warto wyciągnąć wnioski i konsekwencje 

Wnioski.

Większą kontrola działek budynkow i innych obiektów  wydzierżawianych przez miasto. Może zapis w umowie o corocznej niezapowiedzanej wizycie u dzierżawcy.

Śmieci muszą być utylizowane po za gmina jak może nawet po za powiatem Świeckim, żeby kolejnej gminie niepodrzucic śmieci 

Konsekwencje 

Burmistrz, Rada Gminy oraz wydział środowiska bez premi dodatków do końca kadencji. Była by kasa na utylizacje i nauczka za brak zangarzownia i dociekliwości. Porą ruszyć się za biurek być aktywnym a nie biernym. 

Naprawde dopiero przez skargi

Naprawde dopiero przez skargi sąsiadów zainteresowali się wysypiskiem.. a wcześniej to nikt nic z tym nie zrobił przez tyle czasu? bali się reagować czy co? a teraz tak lekką ręką wydadzą ponad 10 mln zł od podatników, które nijak rozwiną miasto. Kasa w błoto.. a raczej w śmieci. To kurde nie jest 35 tys zł za kilka krzaków i kamczyków na rondzie obok nowego budynku Straży Pożarnej… a ponad 10 mln zł…

Drodzy Swiecianie,powiem

Drodzy Swiecianie,powiem krotko jak wybraliscie tak macie buahahaha…

Cale przechowo od Enei po

Cale przechowo od Enei po nowe osiedla pod kozłowo nie ma chodników ciekawe jak radni co głosowali za sprzątaniem śmieci spojrzą ludzia w oczy 10 milionów mogli spożytkować to dla ludzi na ich bezpieczeństwo ale widać bezpieczeństwo ludzi dzieci mają w dalekim poważaniu. 

Dziwi mnie fakt,że gmina

Dziwi mnie fakt,że gmina wydzierżawiła grunt firme,która w Głogówku składowała odpady i doprowadziła do narażenia na niebezpieczeńswo mieszkańców. Według mnie odpowiedzialność za obecną sytuację rozkłada się na starostwo i urząd miasta. Urząd miasta wydzierżawił teren,a starostwo dało pozwolenie i chyba na tych instytucjach spoczywała odpowiedzialność nadzoru nad tym wysypiskiem.Ciekawe,czy starostwo będzie się poczuwało do udziału w kosztach,które teraz ma ponieść miasto.Dziwi mnie również fakt „lekkiego” podejścia do problemu składowania śmieci w czasie gdy w informacjach ogólnopolskich bardzo często pojawiały sygnały o bałaganie śmieciowym.Przeraża mnie kwota jaką miasto straci i prawdopodobnie jej nieodzyska.Pozostaje mieć nadzieję,że znajdzie się właściwy sprawca wyrządzonej szkody,a co do odpowiedzialności urzędników będę zamilknę bo sami chyba nie mogą patrzeć na siebie w lustrze za to co zrobili mieszkańcom Świecia.

Tylko Marian Banaś pomoże w

Tylko Marian Banaś pomoże w nim cała nadzieja.

Ktoś z urzędu popełnił błąd

Ktoś z urzędu popełnił błąd za który zapłacą ludzie!! I tam nie ma winnych?? Nikt się do dymisji nie podda??? Brak słów i honoru!!!!!

DZIAŁ  IV

DZIAŁ  IV

Uprawnienia wymagane do gospodarowania odpadami oraz prowadzenie rejestru

Rozdział  1

Zezwolenie na zbieranie odpadów i zezwolenie na przetwarzanie odpadów 

1.  Prowadzenie zbierania odpadów i prowadzenie przetwarzania odpadów wymaga uzyskania zezwolenia.

2.  Zezwolenie na zbieranie odpadów i zezwolenie na przetwarzanie odpadów wydaje, w drodze decyzji, organ właściwy odpowiednio ze względu na miejsce zbierania lub przetwarzania odpadów.

3. Organem właściwym jest:

1) marszałek województwa:

a) dla przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko,

b) dla odpadów innych niż niebezpieczne poddawanych odzyskowi w procesie odzysku polegającym na wypełnianiu terenów niekorzystnie przekształconych, jeżeli ilość umieszczanych w wyrobisku lub zapadlisku odpadów jest nie mniejsza niż 10 Mg na dobę lub całkowita pojemność wyrobiska lub zapadliska jest nie mniejsza niż 25 000 Mg,

c) dla instalacji komunalnych,

d) do wydania zezwolenia na zbieranie odpadów, w przypadku gdy maksymalna łączna masa wszystkich rodzajów odpadów magazynowanych w okresie roku przekracza 3000 Mg;

2) starosta – w pozostałych przypadkach.

A na budowę ośrodka w Decznie

A na budowę ośrodka w Decznie trzy przetargi bo za drogo .Teraz lekką ręką 11mln wydane za nieudolność urzędników.Urzad gnije od środka okradany  przez urzędników.Mialo być lodowisko,cisza bo nie ma pieniędzy,które roz…..ją pseudo urzędnicy

Z ciekawości pierwszy raz

Z ciekawości pierwszy raz obejrzałem sobie sesję i zaksoczyło mnie to, że o dietach dla sołtysów nasi radni kłócili się chyba z godzinę a o 11 milionach bez większej dyskusji zadecydowali w 15 minut. Nawet PiS nie miał za dużo do powiedzenia żadnych zastrzeń czy też chociaż powołania komisji która by to zbadała. O co tu chodzi??

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Dramatyczny finał rodzinnej kłótni. Do szpitala trafiła kobieta ugodzona nożem przez syna.

Wiadomości

W ubiegłą sobotę doszło do tragicznego wypadku w zakładzie produkującym wyroby mleczarskie.

Wiadomości

Cztery zastępy straży pożarnej skierowano do płonącego samochodu w gminie Jeżewo.

Co jest grane?

Na Świeckim Pikniku Motoryzacyjnym będzie można obejrzeć zarówno klasyki, jak i współczesne auta. Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie przygotowano z tej okazji.

Wiadomości

Na dzisiejszej uroczystości w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda nadał odznaczenia zasłużonym samorządowcom. Wśród nich znalazł się wójt z powiatu świeckiego.

Wiadomości

Czy w przyszłym roku mieszkańcy będą mogli w końcu korzystać z nowego budynku z barem, salą na 80 osób i tarasem w Decznie? Dziś...

Reklama
Reklama

Wiadomości

W piątek strażacy dostali informację o psie, który wpadł do studni w gminie Świekatowo.

Wiadomości

Do dramatycznego zdarzenia doszło podczas dzisiejszych zawodów na stadionie Wdy Świecie.

Wiadomości

Ponad 150 osób postanowiło w niedzielne popołudnie zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego fundacji DKMS.

Wiadomości

Prawie 400 dorosłych i dzieci wzięło udział w niedzielę w pierwszej edycji biegu "Świecki szturm".

Co jest grane?

W ostatni weekend czerwca Świeciem po raz kolejny będą rządziły orkiestry dęte. Jubileuszowa edycja festiwalu zapowiada się wyjątkowo.

Wiadomości

Jechał traktorem całą szerokością jezdni i ledwie trzymał się w fotelu. Świadek powiadomił policję, podejrzewając, że mężczyzna jest pijany.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W ubiegłą sobotę doszło do tragicznego wypadku w zakładzie produkującym wyroby mleczarskie.

Wiadomości

Czy w przyszłym roku mieszkańcy będą mogli w końcu korzystać z nowego budynku z barem, salą na 80 osób i tarasem w Decznie? Dziś...

Wiadomości

Do dramatycznego zdarzenia doszło podczas dzisiejszych zawodów na stadionie Wdy Świecie.

Wiadomości

Ponad 150 osób postanowiło w niedzielne popołudnie zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego fundacji DKMS.

Wiadomości

Prawie 400 dorosłych i dzieci wzięło udział w niedzielę w pierwszej edycji biegu "Świecki szturm".

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo