REKLAMA
Podjęta w ubiegły czwartek uchwała kończy, trwający osiem miesięcy, proces którego celem jest poszerzenie granic Świecia. Wszyscy radni biorący udział w sesji głosowali "za", z wyjątkiem Bogdana Taracha, sołtysa Kozłowa, który wstrzymał się od głosu.
Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu licząca 200 stron dokumentacja trafi do wojewody. Jednym z najważniejszych dokumentów, jaki się tam znajdzie, to wczorajsza uchwała w sprawie wystąpienia z wnioskiem do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o zmianę granic miasta.
- Jeśli wojewoda nie zgłosi zastrzeżeń, to do 31 lipca Rada Ministrów wyda stosowne rozporządzenie - wyjaśnia Wiesław Ratkowski, kierownik wydziału budownictwa i architektury Urzędu Miejskiego w Świeciu.
REKLAMA
Nie będzie to jednak równoznaczne z natychmiastowym przyłączenie tych terenów do miasta. Stanie się to dopiero 1 stycznia 2022 r. Tego dnia powierzchnia Świecia oficjalnie zwiększy się z 1 187 do 1 651 hektarów. Jak łatwo obliczyć, różnica wynosi 464 ha, a więc całkiem sporo, bo aż 40 proc. Mimo to i tak Świecie pozostanie jednym z najgęściej zaludnionych miast województwa kujawsko-pomorskiego.
Po co nam większe miasto? Dyskusję na ten temat sprowokował przede wszystkim intensywny rozwój Świecia. Przy tej okazji warto wspomnieć, że ostatnia duża zmiana granic miała miejsce pół wieku temu, kiedy do miasta przyłączono Przechowo, wcześniej samodzielną wieś.
Teraz do Świecia ma zostać przyłączona część Sulnowa, Sulnówka, Kozłowa, Morska oraz Polskiego Konopatu i Wielkiego Konopatu.
REKLAMA
Za sprawą wyrastających jak grzyby po deszczu nowych bloków już teraz część nowo powstałych budynków na górnych Mariankach znajduje się poza granicami administracyjnymi Świecia. Powoduje to utrudnienia w nadawaniu numerów adresowych i meldowaniu się.
Ale ważny jest też wymiar psychologiczny. Nie po to ktoś płaci 4-5 tys. zł za m kw., żeby mieszkać w bloku na wsi. Może się to okazać ważne przy sprzedaży, bo ceny mieszkań w blokach na wsi są z reguły niższe niż w mieście.
Chodzi także o biznes. Siedziba Mondi Corrugated znajduje się w Wielkim Konopacie, a nie jak sugeruje adres (ul. Bydgoska 1) w Świeciu. Prowadzi to do problemów z dojazdem kontrahentów, klientów i dostawców.
REKLAMA
Spółka wolałaby więc znaleźć się w granicach miasta, podobnie, jak przedsiębiorcy z Morska. Zdaniem tych ostatnich, włączenie do Świecia poprawi rozpoznawalność ich firm i zwiększy szanse rozwoju.
- Proponowane zmiany mają uporządkować obszary w bezpośrednim sąsiedztwie granic miasta. W ostatnich latach uległy one lub właśnie ulegają zurbanizowaniu. Ta decyzja wszystkim wyjdzie na zdrowie – przekonuje Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.
Jestem jako mieszkaniec
Jestem jako mieszkaniec powiatu gminy za mieszkam w Świeciu urodziny w Jeżewie, tyko czemu tak późno o tym pomyśleli. Kociewie zawsze było małe. A co to Kociewie? Głupie komentarze zostawcie sobota
Bardzo dobry ruch. Powinni
Bardzo dobry ruch. Powinni jeszcze przyłączyć kawałek Chełmna żeby dotarło tam trochę nowoczesność i kapitału jaki jest w Świeciu. To jedyna szansa żeby ktoś wybudował tam jakiś nowy blok. Inaczej nie stanie się to nawet za kolejne 20 lat.
tak się dba o interesy
tak się dba o interesy deweloperów,ktorzy dzialki kupili na wsi, a mieszkania sprzedają w mieście…skok na kasę nabywców. Mondi tak śmierdzi ,że nie trzeba adresu, każdy trafi na węch.
Przecież wszyscy wiedzą, że
Przecież wszyscy wiedzą, że chodzi o kasę. Z tego co wiem mieszkańcy Kozłowa nie wyrazili zgody, nie chcą być częścią Świecia, pisane były petycje. Więc o jakich konsultacjach z mieszkańcami Kozłowa mowa??? Przed nowowybudowanymi domami mają powstać bloki, tuż pod samym nosem. No ale ktoś ma w tym niezły interes. Wstyd Panie Kułakowski i Panie Knapik !!! To Wam najbardziej na tym zależy, nasuwa się tylko pytanie DLACZEGO???
Świecie ma ogromny potencjał,
Świecie ma ogromny potencjał, trzeba to wykorzystać i budować wysoko. Za jakiś czas obwodnica będzie w centrum miasta. Brawo
Moim zdaniem miasto owinno
Moim zdaniem miasto owinno postąpić jeszcze odważniej i włączyć cały Morsk, Głogówko i Sulnowo. Po co nam te wsie????
Sulnowo to Sulnowo a nie
Sulnowo to Sulnowo a nie Świecie.Szkoda pieniędzy na te zmiany i zgoda że droższe nieruchomosci w miastach niż na wsi. Świecie drogie a będzie jeszcze droższe
Ci wszyscy co chcą prowadzić
Ci wszyscy co chcą prowadzić firmy w Świeciu niech pamiętają że zapłacą o wiele większe podatki. Miasto i deweloperzy zyskają ale reszta straci
Zaczyna we mnie kiełkować
Zaczyna we mnie kiełkować taka myśl aby nadać naszemu burmistrzowi szlachetny tytul
Naczelnego otwieracza
co wy na to jak za PRL telewizja wstęga itp