Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Radni przyznali zniżki dla wszystkich seniorów. W co gra Dariusz Woźniak?

Radni jednogłośnie przyjęli nową wersję Świeckiej Karty Seniora. Od 1 lipca ze zniżek, m.in. w wielu sklepach, firmach usługowych i Parku Wodnym, będą mogli korzystać wszyscy, którzy ukończyli 60 lat, a nie jak do tej pory 65. Chociaż nikt nie zagłosował przeciw, nie oznacza to jednak, że w radzie panuje pełna zgodność co do oceny wartości tej karty.

Udostępnij
radni-sesja

Burmistrz Krzysztof Kułakowski, przedstawiając projekt uchwały obniżającej wiek pozwalający na złożenie wniosku o wydanie Świeckiej Karty Seniora, nie krył, że ma do tego programu - który w Świeciu działa już dwa lata - bardzo emocjonalny stosunek. Z tej racji, że to on był jego pomysłodawcą i włożył sporo wysiłku w to, aby to, aby przedsięwzięcie wypaliło.

- W ciągu dwóch lat wydaliśmy 2305 kart - wyliczał burmistrz Świecia podczas ostatniej sesji. - W tym 1442 dla kobiet i 863 dla mężczyzn. Liczba punktów, w których dzięki tej karcie można otrzymać zniżkę, zwiększyła się w tym czasie z 40 do 86, a w kolejce do podpisania porozumienia jest kolejnych siedmiu partnerów. To pokazuje, jak dynamicznie rozwija się ten program w gminie Świecie.
REKLAMA

Chyba nikogo nie zdziwiło, że po przedłożeniu projektu uchwały zakładającego obniżenie wieku uprawniającego do ubiegania się o kartę już po ukończenia 60 lat, jako pierwszy głos zabrał Dariusz Woźniak, radny klubu Nasze Świecie Razem.

Reklama
Reklama

Jemu również ten program jest bliski. Przed dwoma laty, gdy gmina wprowadzała Świecką Kartę Seniora, stowarzyszenie Razem dla Świecia próbowało przeforsować Ogólnopolską Kartę Seniora. Pozyskało nawet na ten cel dofinansowanie. Zwyciężyła jednak pierwsza opcja.

- Dzisiejszy projekt to dowód na to, że nie potraficie słuchać - wytykał radnym Obywatelskiego Porozumienia Samorządowego. - Nawet jeśli myślicie inaczej, to głosujecie tak, jak klub. Już dwa lata temu, przyjmując Ogólnopolską Kartę Seniora, mogliśmy wprowadzić zniżki od 60 roku życia.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Radna Grażyna Styczeń z OPS, odpowiadając Wożniakowi, przypomniała dyskusję z 2017 r., gdy zastanawiano się nad wyborem karty.

- Wtedy nie byliśmy pewni, ilu partnerów zechce przystąpić od tego programu - podkreślała. - Istniała obawa, że obniżając granicę do 60 lat, będzie ich trudniej pozyskać niż w przypadku 65 lat. Powiedzmy sobie szczerze, każdy korzystający ze zniżek w jakimś stopniu obniża przychody. Sądziliśmy, że przedsiębiorcy mogą się tego obawiać i trudno będzie ich przekonać do tego partnerstwa.

Warto wyjaśnić różnicę między Świecką Kartą Seniora, a jej wersją ogólnopolską. W przypadku tej pierwszej, zarezerwowana jest ona wyłącznie dla mieszkańców gminy Świecie. Zdecydowana większość partnerów tego programu, głównie firm handlowych i usługowych, nie honoruje Ogólnopolskiej Karty Seniora.
REKLAMA


Reklama
Reklama

Ogólnopolska karta pozwala jednak korzystać z ulg w innych miastach. Oczywiście tam, gdzie to jest wyraźnie wskazane. Nie brakuje bowiem miast, w których wzorem Świecia, ulgi są tylko dla „swoich”. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby senior wyrobił sobie obie karty. I właśnie takie rozwiązanie burmistrz wskazywał jako najlepsze.

- Jeżeli zdarzy się, że raz w roku senior będzie jechał na wycieczkę np. do Krakowa, może zabrać ze sobą w podróż ogólnopolską kartę, a gdy wróci, wymieni ją w portfelu na świecką - tłumaczył. - To chyba żaden problem.

Zdaniem Dariusza Woźniak najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby gmina od razu przystąpiła do Ogólnopolskiej Karty Seniora.

Reklama
Reklama

a.bartniak@extraswiecie.pl

KOMENTARZ

Logika skarbnika

Reklama
Reklama

Czasami nie rozumiem rozumowania Dariusza Woźniaka, radnego miejskiego i skarbnika powiatu. Z jednej strony beszta Park Wodny za to, że promuje się poza gminą, przez co przyjeżdża na pływalnię wielu mieszkańców Grudziądza i Chełmna. To klienci, dodajmy, którzy płacą normalne stawki za bilety i przynoszą przychody parkowi.

Z drugiej strony Woźniak lansuje pomysł Ogólnopolskiej Karty Seniora. Jeśli więc, idą tropem jego rozumowania, danego dnia przyjedzie 50 grudziądzan i zapłaci normalnie za bilet, to jest źle, bo zajmują miejsca świecianom.

Jeśli jednak następnego dnia w drodze nad morze zrobiłaby sobie w parku przystanek 50-osobowa wycieczka seniorów z ogólnopolską kartą, dajmy na to z Konina, i skorzystałaby z naszego basenu, płacąc za wstęp połowę ceny, to wszystko byłoby w najlepszym porządku. Mimo że też zajęliby miejsca świecian i mimo tego, że zostawiliby znacznie mniej pieniędzy. No, ale to jest pomysł pana Woźniaka, więc wszystko jest ok.

Reklama
Reklama

Nie mam nic przeciwko temu, a niech sobie korzystają. Mam natomiast zastrzeżenia do tego, w jaki sposób podchodzi do tego Dariusz Woźniak. Forsuje jakąś niebezpieczną tezę pt. „basen tylko dla świecian” (ale sam chętnie korzysta z pływalni w innych miastach). Czemu to ma służyć, poza liczeniem na tani poklask i sianiu niechęci między mieszkańcami okolicznych miast?  

Pan Woźniak, jako radny i skarbnik powiatu, lubi stawiać swoje ekonomiczne wykształcenie i doświadczenie w kontrze do wykształcenia burmistrza Kułakowskiego, który według niego jest „tylko wuefistą” i wiceburmistrza Knapika, któremu wytknął, że skończył „tylko politologię”. Mam jednak wrażenie, że zbyt często mylą mu się kalkulacje ekonomiczne z politycznymi. No, ale w końcu, co jak wiem. Jestem tylko prowincjonalnym dziennikarzem…

Andrzej Pudrzyński
redaktor naczelny Extra Świecie
REKLAMA

Udostępnij
27 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

To żeś  popłynął z tym

To żeś  popłynął z tym artykułem…

Brawo Exta Świecie! Ten Pan

Brawo Exta Świecie! Ten Pan zawsze wszystko wie lepiej, obraża, poniza i wytyka wszystkim  niekompetencje. Wstyd  może już niech skończy z tym wywyzszaniem się. Brak słów. Redaktor bardzo dobrze podsumował artykuł  

Artykuł godny prowincjonalnej

Artykuł godny prowincjonalnej dziennikarza XD

Reklama

Pan Pudrzyński nie może

Pan Pudrzyński nie może zrozumieć Woźniaka  a ja nie mogę zrozumieć  Kułakowskiego czy Knapika czy wogóle OPS  którzy najpierw negują wszystkie propozycje innych ugrupowań  a potem się ku nim skłaniają jakby nigdy nic np .powrót kolei ,ronda  itp.itd. i wiele innych  –  komedial

Ciekawe, ”niezależny”

Ciekawe, ”niezależny” dziennikarz prowadzący przez lata stronę gminy i gminną gazetę Teraz Świecie, pokusił się o komentarz.

Brawo Panie Andrzeju 

Brawo Panie Andrzeju  wreszcie ktoś napisał prawdę  o tym gosciu

Reklama

Extra Świecie zawsze było

Extra Świecie zawsze było tubą propagandową OPS. Zastanawiam się tylko dlaczego teraz po raz pierwszy Pan redaktor skomentował tak tendencyjnie i wyjątkowo stronniczo swój artykuł ? Coś za tym stoi ?

Wozniak to aferzysta 

Wozniak to aferzysta 

Po pierwsze czy Pani Styczeń

Po pierwsze czy Pani Styczeń musi za każdym razem wypowiadać się jakby była adwokatem Pana Kułakowskiego?Po drugie poziom „dziennikarstwa „żenujący,  artykuł napisany jak po ukonczeniu szkoły podstawowej.Kółko wzajemnej adoracji.Wyborcza bis.A Pan Woźniak ma tak ogromną wiedzę i doświadczenie jak mało kto z tego towarzystwa.Oby tak dalej wytykanie błędów bardzo boli a wg niektórych tylko” jedna jedyna słuszna partia ma rację „.

Reklama

Bardzo ładnie napisane, to że

Bardzo ładnie napisane, to że ktoś ma wykształcenie ekonomiczne nie zawsze idzie w parze z dobrą ekonomia. Jak by burmistrzem został nasz radny ekonomista to miasto by padło. 

Sami wybraliście pana

Sami wybraliście pana Woźniaka na radnego… brak kompetencji na radnego, a co dopiero na burmistrza. pomijając fakt z koleją przed wyborami.. ale przypomne kontuzje kolana pana Woźniaka. Grał na boisku na słynnym „Miasteczku” (na jakieś sesji pan Piotrowski zasugerował nawet, że miasteczko jakoby nie należało do świecia, tak można zrozumieć z jego wypowiedzi po któryś z poprzednich sesji), ale do rzeczy. pan Woźniak poszedł grać w piłke na Miasteczku przed wyobrami żeby „pokazać fatalny stan boiska”, po czym się tak poświęciłże zwichnął tam kolano.. i co dalej? Starał się chociaż poprawić stan tego boiska lub postawić dla nich orlika? czy po wyborach już zapomniane?

Kiedy słucham Pana Woźniaka

Kiedy słucham Pana Woźniaka mam wrażenie, że to on wynalazł koło !!! No bo kto inny skoro wszyscy to naśladowy albo bezmyślne maszynki do głosowania, które jakimś cudem doprowadziły do tego że Świecie jest jednym z najbogatszych miast w Polsce… Jakim cudem dokonali tego bez udziału Pana Darka zachodzę w głowę

Reklama

Panie redaktorze, ale z tego

Panie redaktorze, ale z tego co mnie wiadomo, to Świecki Park Wodny nie honoruje Ogólnopolskich Kart Seniora, więc proponuję, zasięgnąć informacji u źródła,by dalej prowadzić polityczne przepychanki, pomiędzy radnymi. 

Bardzo dobrze, że ktoś się

Bardzo dobrze, że ktoś się wreszcie odważył napisać prawdę nt działalności Woźniaka. Bije piane i tylko tytle potrafi, z tego co obserwuję to jako radny na razie nie błysnął niczym ciekawym, a podobno miał tyle gotowych rozwiązań. Żenujące.

Z TVP.pl rozni Was tylko

Z TVP.pl rozni Was tylko jedno… Oglądalność… Żenujacy artykuł!!! Ale porzyjemy zobaczymy! A co do pana Woźniaka. Facet jest w opozycji, nigdy na niego nie glosowałem ale po tym co napisaliscie to może to co robi jest prawidłowe!!! Tym artykułem czuję się wezwanym do tablicy. No to przeswietlmy pewne sprawy…

Nie pierwszy i nie ostatni

Nie pierwszy i nie ostatni raz Wozniak pokazuje, ze chodzi mu tylko o rozglos.

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Od poniedziałku policjanci i strażacy prowadzą poszukiwania zaginionej 42-latki z gminy Jeżewo.

Wiadomości

Od wczoraj trwają poszukiwania Agnieszki Paszkiewicz, która zaginęła na terenie gminy Jeżewo.

Wiadomości

Policja i kilka zastępów straży pożarnej prowadziło w poniedziałek w nocy poszukiwania zaginionej kobiety. Niestety, trwająca kilka godzin akcja nie przyniosła rezultatu.

Wiadomości

Prawdopodobnie w lipcu zostanie ogłoszony kolejny przetarg na dokończenie budowy przedszkola i żłobka w Warlubiu. Do tego czasu gmina musi postarać się o pieniądze.

Wiadomości

Potrafią szybko obezwładnić i dobrze strzelają. Dwaj funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu zajęli drugie miejsce w województwie kujawsko-pomorskim.

Wiadomości

W sobotę Ochotnicza Straż Pożarna w Wielkim Komorsku w gminie Warlubie świętowała 115. rocznicę powstania. Urodzinową fetę połączono z gminnymi obchodami Dnia Strażaka.

Reklama
Reklama

Wiadomości

W nocy na teren posesji w Brzeźnie koło Pruszcza wjechał z hukiem kierowca volkswagena.

Wiadomości

Dziś w Bratwinie (gmina Dragacz) odbyła się kolejna impreza z cyklu Wrak Race Tor Bratwin. Wydarzenie przyciągnęło fanów tego typu wyścigów z kilku województw.

Wiadomości

We wtorek po południu strażacy zakończyli poszukiwania zaginionej kobiety na jeziorze Stelchno.

Styl życia

Piątkowy piknik "Witajcie w naszej bajce" w parku koło Centrum Kultury w Świeciu miał wymiar nie tylko rozrywkowy, ale też edukacyjny i społeczny.

Wiadomości

Niebawem mieszkańcy gminy Pruszcz będą się cieszyć prawie 4 km nowych gminnych dróg. Tak oczekiwane inwestycje realizowane są w dwóch lokalizacjach.

Styl życia

Młodzi kajakarze zmierzyli się w sobotę w Decznie w konkurencjach na lądzie i na wodzie. Wyniki nie były tu najważniejsze. Liczyła się przede wszystkim...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Od poniedziałku policjanci i strażacy prowadzą poszukiwania zaginionej 42-latki z gminy Jeżewo.

Wiadomości

Od wczoraj trwają poszukiwania Agnieszki Paszkiewicz, która zaginęła na terenie gminy Jeżewo.

Wiadomości

Policja i kilka zastępów straży pożarnej prowadziło w poniedziałek w nocy poszukiwania zaginionej kobiety. Niestety, trwająca kilka godzin akcja nie przyniosła rezultatu.

Wiadomości

Prawdopodobnie w lipcu zostanie ogłoszony kolejny przetarg na dokończenie budowy przedszkola i żłobka w Warlubiu. Do tego czasu gmina musi postarać się o pieniądze.

Wiadomości

W nocy na teren posesji w Brzeźnie koło Pruszcza wjechał z hukiem kierowca volkswagena.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo