Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Radny i sztuczna inteligencja kontra wizja miasta i burmistrza

Powraca temat zagospodarowania terenów nad Wdą. Tym razem za sprawą interpelacji radnego Dariusza Woźniaka, na którą odpowiedział burmistrz Krzysztof Kułakowski.   

Udostępnij
bulwary-wda-1a

- Cieszy mnie treść pisma burmistrza na moją interpelację, bo dostrzegam chęć zbliżenia do mojego stanowiska w sprawie bulwarów - mówi Dariusz Woźniak, radny Rady Miejskiej w Świeciu.

Co ciekawe, radny Woźniak pochwalił się na swoim profilu facebookowym, że interpelację do burmistrza Świecia w sprawie bulwarów nad Wdą pomogła mu napisać… sztuczna inteligencja.

Moja interpelacja w sprawie bulwarów to najprawdopodobniej druga w Polsce interpelacja napisana przez sztuczną inteligencję. W krótkim komunikacie zleciłem napisanie interpelacji Chatowi GPT.  Sztuczna inteligencja już z nami jest i zmienia nasze życie czy nam się podoba czy nie. Mi pomogła napisać uważam bardzo dobrą interpelację - poinformował Dariusz Woźniak.

Reklama
Reklama

Radny Woźniak nie porzuca swojej wizji stworzenia strefy rekreacyjnej nad brzegiem Wdy. W interpelacji skierowanej do burmistrza argumentuje, że budowa bulwarów nad rzeką może przyczynić się do ożywienia tej części miasta. Dopytywał, czy miasto planuje przygotowanie koncepcji budowy bulwarów wzdłuż Wdy.

Jak przekonuje radny, to nie tylko jego marzenie, ale też 1100 mieszkańców, którzy podpisali się pod petycją w tej sprawie. Wzywano w niej władze miasta do utworzenia bulwarów wzdłuż rzeki.

Rzecz w tym, że taka petycja nigdy nie trafiła do Urzędu Miejskiego w Świeciu. Radny przyznaje, że faktycznie nie przekazał jej burmistrzowi.

Reklama
Reklama

- Teczkę z podpisami pokazywałem na sesji budżetowej - tłumaczy. -  Gdy jednak upadła proponowana uchwała, zachowałem ją uznając, że nie ma sensu składać podpisów pod przegraną sprawą. Jeśli jednak pojawi się taka potrzeb, to w ciągu godziny jestem w stanie dostarczyć komplet dokumentów z podpisami mieszkańców, którzy popierają pomysł stworzenia bulwarów.

Jak dodaje, określenie "bulwary" jest raczej trochę na wyrost.

- Być może na początek starczyłoby coś mniejszego: trochę piasku, kilkanaście leżaków i jakiś punkt gastronomiczny - wylicza radny Woźniak.

Reklama
Reklama

W odpowiedzi udzielonej przez burmistrza Krzysztofa Kułakowskiego znalazły się wyjaśnienia, które były już prezentowane (pisaliśmy o tym w Extra Świecie).

Jednym z kluczowych elementów jest fakt, że już od 2018 r. istnieje projekt zagospodarowania otoczenia wokół zamku położonego pomiędzy rzekami Wisłą i Wdą oraz podjęto konkretne działania. Wykonanie projektu poprzedził konkurs na koncepcję zagospodarowania zamku krzyżackiego w Świeciu i jego najbliższego otoczenia. Nie bez powodu gruntownie przebudowywana jest ulica Wodna. Po zakończeniu prac trasą będą mogli się cieszyć zarówno piesi jak i rowerzyści.

Jak czytamy dalej w odpowiedzi burmistrza na interpelację radnego, gmina Świecie zamierza też dokonać inwentaryzacji drzewostanu na gruntach gminnych i ponownie wystąpić do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z prośbą o wycięcie części drzew, które negatywnie wpływają na walory widokowe.

Reklama
Reklama

Obecnie coraz trudniej dostrzec zamek, bo zwyczajnie zasłaniają go wysokie drzewa. Te z kolei, regularnie podgryzane przez bobry, wpadają do rzeki tarasując ją, co utrudnia prowadzenie spływów kajakowych. Uregulowanie tych spraw nie leży jednak w gestii gminy, ale państwowych Wód Polskich.

Dość ciekawy wydaje się wątek dotyczący wykorzystania filarów po starym moście na Wdzie. Pojawiła się wizja stworzenia na nich tarasu widokowego. Burmistrz zamierza zwrócić się w tej sprawie do Starostwa Powiatowego w Świeciu, w zarządzie którego znajdują się wspomniane betonowe pozostałości po moście.

Na filarach starego mostu miasto chciałoby zbudować taras widokowy

Reklama
Reklama

Miasto zapewnia, że jeszcze w tym roku mają się rozpocząć prace na przedzamczu, gdzie ma być stworzony rozległy teren rekreacyjny z placem zabaw, małą gastronomią, miejscem do imprez plenerowych, altankami i dużą ilością zieleni. Cały obszar ma 5 ha powierzchni.

- Powstaną również dwa punkty widokowe. Jeden koło zamku i wału nad Wdą, a kolejny na drugim krańcu z widokiem na łachę wiślaną i cały teren rekreacyjny - powiedziała Extra Świecie Marta Karolczak, kierownik Wydziału Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Świeciu.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
31 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Zaraz moment to Woźniak nie

Zaraz moment to Woźniak nie potrafi napisać pytanie do burmistrza tylko robi to za niego sztuczna inteligencja? hahaha dobre Głosować też za niego będzie? może budżet powiatu też panu skarbnikowi ułoży bo jak widzę jak on ciągle jeździ to tu to tam to widzę że gośc ma w cholerę wolnego czasu 🙂

No tak, bulwary, tereny

No tak, bulwary, tereny rekreacyjne, punkty widokowe. A my działkowcy z okolic zamku za łachami nie możemy doczekać się ani remontu drogi na dzialki ani przejazdu przez łachę, które są w totalnej ruinie, pomimo że dziennie z tych dróg korzystają setki mieszkańców.

Sztuczna inteligencja mu

Sztuczna inteligencja mu napisała nie moge

Mam wrażenie, że wszyscy nasi

Mam wrażenie, że wszyscy nasi Włodarze pochodzą z kosmosu, bo zawsze musi ktoś lub coś myśleć za nich.

jak się komuś czegoś nie chce

jak się komuś czegoś nie chce albo nie umie to się to komuś zleca 😀 chat gp pomaga skarbnikowi.;)

Dla mnie ten cały Woźniak

Dla mnie ten cały Woźniak jest skończony. Robi wszystko byle o nim było głośno, ale niewiele z tego wynika tylko ciągła hucpa. Najpierw pomysł z kosmosu z budową torów do Świecia a teraz jakieś bulwary, które nie mają być bulwarami. 

Moze sztuczna inteligencja na

Moze sztuczna inteligencja na burmistrza teraz?

Jestem za bulwarami ale

Jestem za bulwarami ale spójrzmy realnie kto  będzie chciał wąchać zapach zgniłych jaj wynikający z rozkładających się szczątków roślinnych od czerwca do września gdy jak co roku obniży się poziom wody do 30 cm? Mieszkańców bardziej ucieszyłoby wspólne posprzątanie brzegów rzeki przez radnych na czele z Panem Darkiem a i mieszkańcy widząc taką inicjatywę też by napewno dołączyli do takiej akcji. Takie inicjatywy to tez forma promocji rzeki i miasta. 

Panie darku a co z tu koleju

Panie darku a co z tu koleju w Świeciu 

Jaka inwentaryzacja

Jaka inwentaryzacja drzewostanu, przecież to tylko przez wasz brak zainteresowania tym terenem wyrosły tam samosiejki, które teraz zasłaniają zamek i widok na miasto. To samo dotyczy Diabelców które również obrosły samosiejkami, przedtem były czyściuteńkie.

To nie muszą być jakieś

To nie muszą być jakieś wyszukane bulwary. Wystarczyłaby ścieżka pieszo- rowerowa od zamku do Przechowa i to już może służyć mieszkańcom jako oaza spokoju i przyciągnąć turystów. Myślę że prędzej czy później doczekamy odważnych władz które w to pójdą

Ten pan nie ma inteligencji

Ten pan nie ma inteligencji być skarbnikiem powiatu i radnym w Świeciu,bo tylko reprezentuje interesy Świecia a nie powiatu..Wiadać pajac z Csw.

Kończ Darek wstydu oszczędź..

Kończ Darek wstydu oszczędź……

Jestem za poprawą

Jestem za poprawą bezpieczeństwa i wizerunku tej okolicy tj.regularnej corocznej pielęgnacji drzewostanu i dbania o prządek oraz na wybudowaniu kładki pieszo rowerowej po starym moście łącząc ścieżki rowerowe z ul. Wodną z przyszłą na Głogówko a także wybudowania ronda przy moście 

Co do inteligencji to są trzy

Co do inteligencji to są trzy podstawowe rodzaje: wrodzona, nabyta i nieosiągalna. Mam wrażenie że Darek ma tą trzecią.

moje myślenie na temat Pana

moje myślenie na temat Pana Woźniaka również nie było pozytywne. jednak od dłuższego czasu po tym jak widzę jak odbywają się sesje rady miejskiej kierowane przez pana przewodniczącego (który zupełnie nie wie co to jest bezstronnośc) i po kolejnych sprawach związanych z nieudolną pracą urzędu (afera z kradzieżą pieniędzy oraz np. kolejne dopłaty do inwestycji w Decznie, przedłużanie terminów, chyba nie do końca sprawdzona możliwość budowy nowego obiektu w strefie ciszy (rozebranieścianki starego budynku) to wszystko powoduje że czas jest pomyśleć w inny sposób.Ddać szanse nowej władzy. Pan Woźniak ma czasami pomysły nie z tej ziemi to prawda jednak nie rozumiem w tym wypadku uparcia radnych i burmistrza. z jednej strony lekką ręką dopłaca się kolejne miliony do inwestycji w decznie a z drugiej nie ma kilkadziesiąt tysięcy chociażby na opracowanie projektu.  czas na zmiany.

wydaje mi się że robi się

wydaje mi się że robi się dużo rzeczy niepotrzebnych 

mówisz ścieżki rowerowe? to niech rowerzyści z nich korzystają a nie jeżdzą ulicami a ścieżki puste.

Podać więcej przykładów?

następny to rewitalizacja dużego blankusza. jest super fajnie itd a co się dzieje wieczorami? ćpanie chlanie i darcie mordy kto głośniej i z lepszymi wyzwiskami.

i tak się robi u nas w mieście

Woźniak jako członek rady

Woźniak jako członek rady nadzorczej szpitala jest współodpowiedzialny za niska jakość naszej służby zdrowia, tak samo ja za doprowadzenie do ogromnego zadłużenia powiatu, gdzie właściwie nie ma już szans na jakiekolwiek znaczące inwestycje. Daleko od ludzi którzy chcą tylko wydawać publiczne pieniądze.

Osobiście nie mam nic do

Osobiście nie mam nic do rowerzystów, ale jak słyszę ścieżki rowerowe, to kozik mi się w kieszeni otwiera. W miejscowości Świecie nie sami rowerzyści mieszkają, ludzie mają różne potrzeby i zainteresowania.

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

W piątek wieczorem doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Górnej Grupie.

Wiadomości

Policjanci prowadzili poszukiwania dwóch mieszkańców gminy Nowe. Zachodziła poważna obawa, że targną się na swoje życie. W akcji pomagali mieszkańcy i strażacy.

Wiadomości

Urząd Miejski w Świeciu przygotowuje dokumentację projektową dotyczącą przebudowy amfiteatru. Planowane zmiany obejmą nie tylko widownię, ale też scenę i budynek.

Wiadomości

Brał łapówki i przywłaszczał sobie publiczne pieniądze. Starosta świecki Stanisław Krawczyk potrzeby finansowe miał ogromne. Mimo tego i niemałej pensji, ciągle tonął w długach.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

W piątek wieczorem doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Górnej Grupie.

Wiadomości

Policjanci prowadzili poszukiwania dwóch mieszkańców gminy Nowe. Zachodziła poważna obawa, że targną się na swoje życie. W akcji pomagali mieszkańcy i strażacy.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Wiadomości

Urząd Miejski w Świeciu przygotowuje dokumentację projektową dotyczącą przebudowy amfiteatru. Planowane zmiany obejmą nie tylko widownię, ale też scenę i budynek.

Biznes

Od połowy 2023 r. trwa generalna rozbudowa zakładu firmy Haber w Dzikach koło Świecia.

Wiadomości

W środę po południu strażnicy miejscy ze Świecia dostali nietypowe wezwanie. Chodziło o wyciągnięcie z Wisły… orła. Ptak nie mógł wydostać się na brzeg...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama