Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Rośnie liczba martwych łabędzi. Kolejne znaleziono w okolicach Świecia i Osia

Do Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach wysłano dwie kolejne próbki pobrane z martwych ptaków znalezionych w Kozłowie (gmina Świecie) i Grzybku (gmina Osie). We wtorek późnym popołudniem strażacy wykuli z lodu następnego martwego łabędzia.

Udostępnij
ptak-w-lodzie-1

REKLAMA

To już siódmy łabędź znaleziony w drugiej połowie grudnia. Przyszły już wyniki badań czterech. Trzy z nich padły z powodu ptasiej grypy.

Siódmego ptaka, zamarzniętego cztery metry od brzegu, zauważył właściciel jednego z domów letniskowych w Kozłowie koło Świecia.

We wtorek późnym popołudniem druhowie z OSP Ratownik wykuli z lodu martwego łabędzia. On również zostanie wysłany do badań. Można jednak już teraz zaryzykować tezę, że padł z powodu ptasiej grypy. Dlaczego choroba ta zabija właśnie łabędzie, a nie np. dzikie kaczki, które zwykle można spotkać w ich towarzystwie?
REKLAMA

- Związane jest to z wrażliwością osobniczą - tłumaczy Katarzyna Wolska, powiatowy lekarz weterynarii w Świeciu. - Łabędzie są bardziej wrażliwe na działanie tego wirusa, dlatego padają szybciej niż inne dzikie gatunki.

Jak przekonuje Katarzyna Wolska, na razie nie ma powodów do większych obaw. Oczywiście pod warunkiem, że zostaną zachowane zasady bezpieczeństwa.

W środę we wszystkich miejscach, gdzie natrafiono na martwe ptaki pojawią się specjalne tabliczki. W gminie Świecie ich ustawieniem zajmie się straż miejska.
REKLAMA


- Znajdzie się na nich informacja, która będzie ostrzeżeniem dla wszystkich, którzy znajdą się w pobliżu tych zbiorników wodnych - mówi Roman Witt, komendant Straży Miejskiej w Świeciu. - Należy bezwzględnie zrezygnować z dokarmiania dzikiego ptactwa wodnego. Prosimy też o sygnały, jeśli ktoś natrafi na kolejne martwe ptaki. Każdy taki przypadek musi być odnotowany, abyśmy mieli jak najpełniejszy obraz skali problemu.   

Zaistniała sytuacja ma przede wszystkim konsekwencje dla hodowców drobiu. Zobowiązani są oni do zamontowania mat dezynfekujących przy wejściach do budynków, gdzie hodowany jest drób i wyjściach z nich oraz przy wjeździe na teren gospodarstwa.
REKLAMA


Komunikaty ostrzegawcze pojawiły się na stronach Urzędu Miejskiego w Świeciu i Urzędu Gminy w Osiu.

W przypadku znalezienia padłego ptaka, należy powstrzymać się od jego dotykania i natychmiast zgłosić ten fakt powiatowemu lekarzowi weterynarii w Świeciu pod nr tel. 52 33 11 424.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

 

Udostępnij

Komentarze (1)

  1. Lokator

    31 grudnia 2021 05:48

    Na ulicy Średniej leży martwy

    Na ulicy Średniej leży martwy ptak.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W środę po południu w Głogówku Królewskim zderzyły się samochód osobowy i dostawczy.

Wiadomości

W pierwszym odcinku nowego programu "Bitwa o gości" pojawi się Osada Stara Rzeka.

Wiadomości

Nastąpiła kolejna istotna zmiana w wyglądzie świeckiego zamku. Tym razem na zewnątrz. Zamontowano drewniany krużganek, który będzie prowadził do dwóch nowych wejść.

Wiadomości

Świecie dołączyło do grona miast, w których późną nocą nie kupimy alkoholu. Radni przyjęli uchwałę, która będzie dotyczyć nie tylko sklepów, ale także stacji...

Reklama