Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Rozbudowa składowiska odpadów. Mieszkańcy mają wątpliwości, urząd wyjaśnia

Mieszkańcy Sulnówka mają zastrzeżenia do rozbudowy składowiska odpadów. Argumentują, że będzie ono znajdowało się niedaleko najbliżej położonych domów, co będzie wiązało się z uciążliwościami, m.in. zapachowymi. Urząd argumentował, że to jedyna możliwa lokalizacja, a zaniechanie inwestycji grozi drastycznymi podwyżkami opłat za odpady dla wszystkich mieszkańców gminy. Przedstawił też, co zrobi, aby sąsiedztwo było jak najmniej dokuczliwe.

Udostępnij
img_5700x

O obawach związanych z rozbudową składowiska mieszkańcy dyskutowali z przedstawicielami gminy najpierw w lutym w Sulnówku.

W miniony poniedziałek w Urzędzie Miejskim w Świeciu zorganizowano spotkanie z mieszkańcami Sulnówka, podczas którego ponownie kompleksowo przedyskutowano rozbudowę składowiska odpadów komunalnych.

W spotkaniu wzięli udział m.in. burmistrz, wiceburmistrz, kierownicy wydziałów i prezes spółki Eko-Wisła. Jak zaznaczono, rozbudowa kompleksu w Sulnówku zapewni gminie na długie lata możliwość prowadzenia gospodarki odpadami komunalnymi.

Reklama
Reklama

- Eksploatowana obecnie III kwatera zapełni się w ciągu najbliższych 5-8 lat, po czym zostanie zamknięta i rozpocznie się jej rekultywacja. Dlatego już teraz gmina zamierza przystąpić do budowy IV kwatery, która posłuży przez kolejne kilkanaście lat - mówił podczas spotkania Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia.

W sumie, razem z już funkcjonującą kwaterą, miałoby to zabezpieczyć gospodarkę komunalną w gminie na około 20 lat.

- Co istotne, ta inwestycja uchroni mieszkańców przed znacznym wzrostem opłat za gospodarowanie odpadami, bo posiadanie przez gminę własnej sortowni i składowiska pozwala na kontrolowanie kosztów - argumentował Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. - Rezygnacja z tej inwestycji wiązałaby się ze znacznym wzrostem opłat dla mieszkańców.

Reklama
Reklama

Na pokrycie kosztów budowy kwatery nr IV pozwoli dofinansowanie w wysokości 5 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład oraz środki spółki Eko-Wisła i z budżetu gminy Świecie.

W związku z rozbudową składowiska, jego teren przesunie się o około 160 m. Spowoduje to, że od najbliższych zabudowań mieszkalnych będzie je dzieliło około 370 m.

Reklama
Reklama

- Nowa kwatera będzie oddzielona od nieruchomości mieszkańców Sulnówka pasem ochronnej zieleni izolacyjnej. Planuje się nasadzenia ponad 4 tysięcy drzew i krzewów specjalnie dobranych przez dendrologa na powierzchni ponad 1,1 ha, które będą tworzyły kilka rzędów - wyjaśniała Marta Karolczak, kierownik Wydziału Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Świeciu.

Do nasadzeń będą wykorzystane sadzonki drzew i krzewów o szybkim tempie wzrostu, m.in. modrzew europejski, dąb czerwony, olsza szara, klon polny, jarząb polny.

Reklama
Reklama

Ponadto planuje się zwiększenie wysokości ogrodzenia do 3,2 m i obsadzenie go pnączami oraz zainstalowanie systemu nawadniania roślin. Projektanci rozważają także montaż instalacji dezodoryzującej na terenie składowiska, co ma zminimalizować ewentualne przykre zapachy.

Decyzję o lokalizacji IV kwatery podjęła Rada Miejska w Świeciu przyjmując w sierpniu 2009 r. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla Międzygminnego Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Sulnówku. W październiku 2019 r. rada uchwaliła też miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla wsi Sulnówko.

- Ponadto w 2017 r. konsultowano ze społeczeństwem projekt uchwały Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego w sprawie „Planu gospodarki odpadami województwa kujawsko-pomorskiego na lata 2016-2022 z perspektywą na lata 2023-2028”, gdzie ta inwestycja została wskazana. W ramach przeprowadzonych konsultacji nie wpłynęła żadna uwaga ani wniosek - mówiła Marta Karolczak.

Reklama
Reklama

Projekt uzyskał pozytywne opinie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, Dyrektora Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz Marszalka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Reklama
Reklama

Podczas poniedziałkowego spotkania w Urzędzie Miejskim w Świeciu mieszkańcy pytali m.in. o ewentualne negatywne odziaływanie rozbudowanego składowiska na jezioro Deczno, oddalone w linii prostej o około 850 m.

Wyjaśniono, że nie ma takiego ryzyka, bo znajduje się ono poza strefą oddziaływania wykazaną w raporcie oddziaływania na środowisko. Ponadto wody podziemnie odpływają od Deczna i wsi Sulnówko w stronę Kozłowa, a nie odwrotnie.

Mieszkańcy interesowali się także tym, czy nowa kwatera nie mogłaby powstać w innym miejscu, bardziej oddalonym od zabudowań.

Reklama
Reklama

Urząd argumentował, że nie ma takiej możliwości, chociaż gmina rozważała inne lokalizacje. Sąsiednie tereny nie nadają się do tego celu ze względu na piaszczyste podłoże, zwarty kompleks leśny należący do Lasów Państwowych czy ryzyko naruszenia podczas budowy systemu wód podziemnych spływających w kierunku Kozłowa.

Omówiono też kwestię wysokości składowiska. Wbrew wcześniejszym obawom części mieszkańców, nie będzie ono wznosiło się na 30 m nad ziemią.

- Docelowa wysokość to 27 m, z czego jedynie 15 m będzie wystawało ponad ziemię, a reszta będzie znajdowała się poniżej poziomu gruntu, od którego oddzieli go warstwa nieprzepuszczalna - wyjaśniał Paweł Knapik.

Reklama
Reklama

Mieszkańcy wyrażali też obawę przed plagą szczurów i owadów. Jak tłumaczył Tadeusz Werkowski, prezes Eko-Wisły, spółka ma podpisaną umowę z firmą deratyzacyjną, która już teraz rozmieściła kilkadziesiąt stacji deratyzacyjnych na terenie całego zakładu, a po rozbudowie pojawią się kolejne. Ponadto kilka razy w roku przeprowadzane są zabiegi dezynsekcyjne przeciw owadom.

- Spotkanie miało merytoryczny przebieg, z czego bardzo się cieszę – ocenia Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. - Myślę, że doszliśmy do porozumienia. Rozbudowane składowisko ma służyć wszystkim mieszkańcom i uchronić ich przed nadmiernym wzrostem opłat za odpady. Rozumiemy też stanowisko mieszkańców Sulnówka, dlatego robimy wszystko, aby wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom – podkreśla burmistrz.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij
107 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Kompleks międzygminny a

Kompleks międzygminny a płacić na rozbudowę mają mieszkańcy gminy Świecie?

Płacą ,płacą w wyższych

Płacą ,płacą w wyższych kwotach za przyjęcie odpadów 

Bzdury. Akurat opłaty za

Bzdury. Akurat opłaty za śmieci należą w Świeciu do najniższych w województwie dlatego ze mamy własnie kompleks w Sulnówku. Można to sobie sprawdzić w necie. A jak byś doczytał uważnie to byś dowiedział się że 5 milionów jest z dotacji państwowej, reszta z zysku Eko-Wisły a tylko częśc dokłada gmina.

Właśnie o to chodzi ,że płacą

Właśnie o to chodzi ,że płacą więcej Mieszkańcy spoza naszej gminy ,my mamy najtaniej 

Pozstałą część powinna

Pozstałą część powinna zapłacić spółka Eko Wisła a gdyby tylko korzystali mieszkańcy gminy Świecie to kwatera starczyło by na dłużej 

Piekny Artykuł , bardzo

Piekny Artykuł , bardzo jednostronny  przedstawia jakie miasto jest wspaniałe,  piszący raczej nie był na  wcześniejszych spotkaniach  Nie tylko ludzie korzystają ze składowiska gdyby nie odbierali śmieci od mondii to co jest starczyłoby na wiele lat dłużej . A jak wybudują to ludzie tam mieszkających będą mieli znowu gdzieś 

no i dobrze. popieram. a

no i dobrze. popieram. a narzekacze nawet nie mają wyobraźni ile ton śmieci produkujecie i nie zniknie to magicznie jak w Indiach gdzie wszystko wrzucają do rzek. Lokalizacja pod każdym względem jest najlepsza

Jak nie wiadomo o co chodzi,

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi zawsze o pieniądze! Burzą się jedynie ci, którzy mają tam ziemię i teraz nie zarobią na sprzedaży działek budowlanych. Inteligentny człowiek rozumie, jakie są ekonomiczne powody tej inwestycji. A rządza pieniądza niestety tłamsi niektórym rozumowanie z sensem. 

Wysypisko tam było na długo

Wysypisko tam było na długo przed latami 90tymi tylko że nielegalne. Bardzo dobrze, że teraz jest to prowadzone w cywilizowany sposób.

Jak to wszystko ma się do

Jak to wszystko ma się do Ekologia ?Gdyby kompleks nie przyjmował odpadów z dużych firm jak to było wcześniej to nie trzeba by go bylo rozbudowywać i można by szukać w przyszłości  alternatywnych lokalizacji pod spalarnie bo taki będzie wymóg unijny  .Już widzę jak każdy z anonimowych mądrali marzy o takim sąsiedztwie .

Wątpliwości?! Ani rozbudowa

Wątpliwości?! Ani rozbudowa ani wzrost opłat! To urzędy mają służyć mieszkańcom, czy my jesteśmy dla urzędników? 

Widać, że najłatwiej

Widać, że najłatwiej wypowiadać się anonimowym osobą które w Sulnowku nie mieszkają, zaglądać ludziom do kieszeni, w jakieś działki i inne tematy siedząc sobie spokojnie w bloku kilka kilometrów dalej, wyobrażacie sobie być na miejscu tych ludzi których domy oddalone są 400 metrów od tych widoków i zapachów? Jeśli ktoś był w sulnówku wie że są tam nie same nowe domy! Szanujcie się nawzajem

To cały syf z wodami

To cały syf z wodami gruntowymi ma iść do Kozłowa Przechowo i przez miasto do Wisły? Mieszkańcy się ucieszą

Budowa ekospalarni to najlepsze rozwiązanie

Pierdu,…pierdu….a i tak

Pierdu,…pierdu….a i tak będzie zrobione jak było zaplanowane – bo tak jest zawsze i basta

A gdzie są posadzone te

A gdzie są posadzone te rośliny co Pan Burmistrz zwrócił się do mieszkańców dwa lata temu? 

Przeczytałam uważnie artykuł,

Przeczytałam uważnie artykuł, z którego jasno wynika, że rozbudowa wysypiska to bardzo dobrze przemyślane działanie. Tak się składa, że pracuje z koleżanką z Sulnowka, która od dwóch tygodni biega po całej firmie strasznie nakręcona i wszystkim gada tylko o składowisku. Szkoda, że w tym gadaniu nie ma kawałka merytoryki tylko straszenie że wysypisko zatruje Deczno i że to hałda jak wieżowiec. Okazuje się, że nas po prostu okłamywała. Taki typ człowieka i tyle.

Bardzo dobra wiadomość dla

Bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Świecia i okolic, zapewnienie jednych z najniższych stawek za odbiór odpadów to najlepsza wiadomość w ostatnich czasach, gdzie budżety domowe i tak są już mocno nadszarpnięte. Słuszna decyzja!!!!

Przyglądam się sytuacji od

Przyglądam się sytuacji od jakiegoś czasu, najbardziej mnie śmieszy Pani która robi największe larum, a co dopiero się pobudowała. Poprostu nie trzeba było oszczędzać na działce i kupić w mieście np. na 800 lecia, nie było by problemu a teraz klops. 

A co będzie na terenie

A co będzie na terenie rekultywowanym? 

Nie rozumiem trochę

Nie rozumiem trochę negatywnych komentarzy w stosunku do mieszkańców, kogo dziwi to, że chcą ugrać co się da żeby spokojnie żyć. Chyba logiczne że chcą zabezpieczenia i o to walczą, mają się zgodzić na płot z siatki i 3 kwiatki? Ludzie szanujmy się nawzajem, śmieciowisko i tak będzie a to że chcą ugrać trochę spokoju i lepszego zabezpieczenia to coś złego? Każdy kto krzyczy że są śmieszni na pewno chętnie by się z nimi zamienił

Ludzie po co te niepotrzebne

Ludzie po co te niepotrzebne komentarze. Wszystkiego te komentarze wywołują tylko niepotrzebną sensację. Przecież jasno wynika, że doszli do jakiegoś porozumienia. Napewno każda ze stron postara się by ta inwestycja odbyła się w sposób zadowalający obie strony. Brawo zarówno dla Burmistrza, Eko-Wisły i Mieszkańców Sulnówka za wzajemne zrozumienie i wypracowanie wspólnego dobra. 

Cytując Burmistrza „myślę, że

Cytując Burmistrza „myślę, że doszliśmy do porozumienia” czyli temat załatwiony dla Sulnówka i urzędników a najwięcej do powiedzenia mają mieszkańcy Świecia i profesorzy wyższej rangi dowalania innym. Ludzie walczą o swoje dobro ale ważne żeby Sąsiady ze wsi miały gorzej xD

Co wam przeszkadzają owady,

Co wam przeszkadzają owady, robale i szczury przecież wg. nowych zaleceń to materiał na nasze nowe pożywienie, Eko-Wisła zbuduje nową linię produkcyjną i będą przerabiać je na batony i konserwy ekologiczne.

Po co było to spotkanie skoro

Po co było to spotkanie skoro gmina ogłosiła już przetarg? Wystarczy wejść na stronę gminy świecie w zamówienia publiczne…

Zawsze zastanawiałem się, co

Zawsze zastanawiałem się, co kieruje ludźmi, że kupują działki w okolicy wysypiska śmieci i budują tam domy. Decydując się na taką okolicę powinni sobie zdawać sprawę, że w przyszłości wysypisko może być rozbudowane tymbardziej że to nie pierwszy raz. Po co teraz ten lament? 

Mam wrażenie, że niektórzy

Mam wrażenie, że niektórzy piszą nie o tym Sulnówku, w ostatnich latach w Sulnówku tym obok wysypiska domki jednorodzinne „rosły” jak grzyby po deszczu, raczej mieszkańcy świadomie wybierali lokalizację.

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci prowadzili poszukiwania dwóch mieszkańców gminy Nowe. Zachodziła poważna obawa, że targną się na swoje życie. W akcji pomagali mieszkańcy i strażacy.

Wiadomości

W piątek wieczorem doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Górnej Grupie.

Wiadomości

Urząd Miejski w Świeciu przygotowuje dokumentację projektową dotyczącą przebudowy amfiteatru. Planowane zmiany obejmą nie tylko widownię, ale też scenę i budynek.

Wiadomości

W środę po południu strażnicy miejscy ze Świecia dostali nietypowe wezwanie. Chodziło o wyciągnięcie z Wisły… orła. Ptak nie mógł wydostać się na brzeg...

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Wiadomości

Policjanci prowadzili poszukiwania dwóch mieszkańców gminy Nowe. Zachodziła poważna obawa, że targną się na swoje życie. W akcji pomagali mieszkańcy i strażacy.

Wiadomości

W piątek wieczorem doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Górnej Grupie.

Wiadomości

Urząd Miejski w Świeciu przygotowuje dokumentację projektową dotyczącą przebudowy amfiteatru. Planowane zmiany obejmą nie tylko widownię, ale też scenę i budynek.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama