Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Potrąciła samochodem nastolatkę na hulajnodze. Zobacz wideo

Na ulicy Wojska Polskiego w Świeciu doszło do niebezpiecznej kolizji samochodu osobowego z hulajnogą elektryczną. Publikujemy nagranie ze zdarzenia.

Udostępnij
Fragment nagrania niebezpiecznego zdarzenia / źródło KPP w Świeciu

Zdarzenie, do którego doszło kilka dni temu na ul. Wojska Polskiego w Świeciu, nagrała kamera monitoringu na jednej z posesji.

- Jadąca oplem 30-latka, zjeżdżając z ronda, nie ustąpiła pierwszeństwa kierującej hulajnogą elektryczną i potrąciła 14-latkę, która przejeżdżała przez przejście dla rowerzystów - mówi kom. Joanna Tarkowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świeciu.

Nastolatka trafiła do szpitala.

Na szczęście okazało się, że nie doznała obrażeń zagrażających życiu, a zdarzenie zostało zakwalifikowane przez policję jako kolizja drogowa. Wszyscy uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi.

- Kierująca osobówką została ukarana mandatem w wysokości 2 tys. zł i 12 punktami karnymi - wyjaśnia kom. Tarkowska.

Poniżej publikujemy nagranie ze zdarzenia udostępnione przez policję.

Kolizja samochodu z hulajnogąKolizja samochodu z hulajnogą

Przypominamy przepisy dotyczące poruszania się na hulajnogach elektrycznych.

Zarówno hulajnoga elektryczna, urządzenie transportu osobistego, jak też urządzenia wspomagające ruch zyskały w ustawie Prawo o ruchu drogowym swoją definicję, a osoby je użytkujące mają zarówno prawa, jak i obowiązki.

Kto może poruszać się na hulajnodze elektrycznej i jakie musi mieć uprawnienia?

Dzieci do 10 roku życie mają zakaz poruszania się na hulajnogach elektrycznych, z wyjątkiem strefy zamieszkania, gdy są pod opieką osoby dorosłej. Pomiędzy 10 a 18 rokiem życia dzieci muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 bądź T. Osoby pełnoletnie nie muszą posiadać żadnych uprawnień.

Gdzie i jak należy się poruszać?

Jeżdżąc hulajnoga elektryczną mamy obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. W przypadku braku drogi dla rowerów sprawa jest bardziej skomplikowana. Po jezdni na hulajnodze elektrycznej możemy się poruszać, tylko gdy ruch pojazdów na danej drodze odbywa się z dozwoloną prędkością nie większą niż 30 km/h. Natomiast chodnikiem, gdy prędkość na danej drodze jest większa niż 30 km/h.

Z jaką prędkością możemy się poruszać i jak się mamy zachowywać wobec pieszych?

Obecne przepisy określają maksymalną prędkość, z jaką możemy się poruszać na hulajnodze elektrycznej, która w przypadku drogi dla rowerów i jezdni wynosi 20 km/h. Na chodniku mamy obowiązek jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego.

Czego nie wolno jeżdżąc na hulajnodze elektrycznej?

Podróżując na hulajnodze elektrycznej nie należy ciągnąć i holować innych pojazdów, przewozić innych osób, zwierząt czy ładunku. Zabronione jest również kierowanie w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.

Gdzie można zostawić hulajnogę po skończonej podróży?

Przepisy w tym zakresie są bardzo precyzyjne. Dopuszcza się postój hulajnogi elektrycznej na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym. W przypadku braku takiego miejsca hulajnogę elektryczną można pozostawić jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni, równolegle do jej krawędzi. Należy pamiętać, że w miejscu takim nie może obowiązywać zakaz postoju lub zatrzymywania, a także że szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych nie jest mniejsza niż 1,5 metra.

Czy trzeba mieć kask na hulajnodze:

Bezpieczeństwo jest najważniejszym aspektem podczas korzystania z hulajnóg elektrycznych. Choć przepisy nie wymagają noszenia kasków, to jednak warto zrobić wszystko, co możliwe, aby zadbać o własne bezpieczeństwo i innych użytkowników drogi. Noszenie kasku może uratować życie i zmniejszyć ryzyko poważnych urazów.

Główną zaletą noszenia kasku jest ochrona głowy przed potencjalnymi obrażeniami. W przypadku wypadku lub kolizji, kask znacznie zmniejsza ryzyko urazów głowy, które mogłyby być poważne lub nawet śmiertelne. Noszenie kasku może również pomóc w uniknięciu wypadków. Kask sprawia, że użytkownik jest bardziej widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego, co może zmniejszyć ryzyko kolizji.

Noszenie kasku podczas jazdy hulajnogą elektryczną jest częścią odpowiedzialnego zachowania na drodze. To również pokazuje innym użytkownikom, że bezpieczeństwo jest priorytetem. Nowoczesne kaski są zaprojektowane tak, aby zapewnić odpowiednią widoczność użytkownikowi, nie stanowiąc zagrożenia dla bezpiecznej jazdy. Ważne jest, aby kask pasował idealnie do głowy użytkownika. Należy wybrać odpowiedni rozmiar i dostosować paski dla maksymalnego komfortu i ochrony.

redakcja@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze niezwiązane z tematem i naruszające regulamin portalu będą usuwane.

61 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

ale z jaką prędkośćią chciała przeleciec przez ten przejazd, zero instynktu samozachowawczego od dziecka na hulajnodze, myślała ,że jest nieśmiertelna? szkoda tylko kierowcy

Tak to jest jak każdy myśli że ma pierwszeństwo

Mandat dla dziewczynki z hulajnogi i od razu sciagnac kase za naprawe auta to sie nauczy zwolnic przed pasami i obejrzec

Ta młoda nawet nie spojrzała czy coś jedzie 😠

Zwykłe wtargnięcie na drogę. Nie przyjęłabym mandatu za to, że gówniara robi sobie tor wyścigowy na przejściu dla pieszych. Jeszcze by dostała pocisk. Z roweru i hulajnogi się schodzi przed przejściem, a nie na nim rozpędza. Zacznijcie w końcu uczyć tego swoich dzieci. I gdzie jest kask?!

Za nic nie przyjął bym mandatu w tej sytuacji . Policję chyba popierdokiło . Nie tej co trzeba mandat wystawili

kiedy Ci młodzi zrozumieją, że mimo pierwszeństwa trzeba mieć ograniczone zaufanie, bo chwila i skutki mogą być dla nich tragiczne. Auto się wyklepie 😀 mandat też się zapłaci. Ciężko im wyhamować, nawet to auto niech przejedzie, a oni będą cali. Jak widzę jak jeżdżą z dużą prędkością w 2 osoby, albo z tymi telefonami w łapach to, aż mam ciarki no i bez kasków, to notorycznie spotykany widok

Dziewczyna nawet nie zwolniła przed przejściem. Rozumiem, jest droga dla rowerów, ale wypada się rozejrzeć, to podstawa zanim wejdziemy na drogę. Auto prawie już wjeżdżało na przejście, kiedy dziewczyna na hulajnodze na nie z impetem wjechała, ile czasu miał kierowca na reakcję? Bardzo niewiele, a trzeba jeszcze wziąć pod uwagę drogę hamowania. Uważam, że dziewczyna z hulajnogi także powinna zostać ukarana. Niech kierowcy hulajnóg zaczną logiczie myśleć, w zderzeniu z autem nie macie szans, a wiele razy bez zahamowań wyjeżdżacie przed maskę samochodu, czym ryzykujecie swoje życie, a często także kierowcy. Nie jesteśmy nieśmiertelni.

Sprawa do sądu Kochana, mandatu nie przyjmować, gdzie kask u tej z hulajnogi? Chyba widziała samochód zjeżdżający z ronda? Do czego to dochodzi zaraz będziemy pchać te samochody, bo kierowca zawsze winien, czy hulajnogą wjedzie czy pieszy wejdzie zawsze kierowca dostaje mandat, to jest nie sprawiedliwe, tym bardziej że ostatnio ciągle się słyszy o kolizjach z hulajnogą

Przecież to ewidentna wina tej dziewczyny na hulajnodze. Tam mamy przejście dla pieszych i rowerów oznakowane znakami D-6b, oddzielone azylem co sprawia że przekraczając drogę jako pieszy czy rowerzysta, musimy przejść przez dwa przejścia dla pieszych, przejście, potem azyl by w końcu wejść na kolejne przejście dla pieszych. Czyli jadący drogą samochodem nie mam obowiązku zatrzymania się przed przejściem dla pieszych jak pieszy znajduje się na zebrze na przeciwnym pasie ruchu. Zgodnie z artykułem na stronie BRD 24 w sprawie wyroku sądu o wjeżdżaniu rowerzystów tuż przed auta na przejazdach (artykuł z 9 maja tego roku) rowerzysta dojeżdżający do przejścia dla pieszych musi ustąpić pierwszeństwa przejazdu samochodom znajdujących się na drodze. A raczej osobę na hulajnodze można podpiąć pod rowerzystę bo jedzie z taką sama prędkością jak rowerzysta i stosuje się do przepisów ruchu drogowego. Ta dziewczyna na hulajnodze moim zdaniem wymusiła pierwszeństwo przejazdu na kierującym samochodem osobowym i mandat powinna dostać ta dziewczyna na hulajnodze….

Tak policja powiatową wyłudza pieniądze od kierowców a nie sprawczyni zdarzenia czyli dziewczynki.To jest wtargnięcie.Powienn zająć się służby w tej sprawie i media.

Jak najbardziej sprawa dla sądu…Po co ona przyjmowała ten mandat…

Z tego taki ambaras że dwoje ma winę naraz. Gdyby w Polsce przepisy były jasne tzn dobrze napisane bez możliwych różnych interpretacji było by nam łatwiej.

Nie ukrywajmy osoby które jeżdżą na hulajnodze przes pasy nawet się nie spojrzą na lewo i prawo czy coś jedzie tylko pędzą jak by byli na tym świecie sami wymyślili te hulajnogi nie wiem na jaki ciul

Szkoda że ta Pani z opla przyjeła ten mandat

Na moje oko to dziewczyna wtargnęła na drogę rowerzysta ma pierwszeństwo wtedy gdy już znajduje się na przejeździe dla rowerów a tu ewidętnie wtargnęła przed samochód zjeżdżający z rąda

Wina dzieciaka bo wjechał na pełnej proste. Do sądu z nią

Z rondami jest taka sytuacja że ludzie przyspieszają jak do niego dojeżdżają w Orzechowie koło Orlenu czterobrygadowka o 14 jak kończy zmianę to przyspiesza byle nikogo z chełmińskiej nie wpuścić.

Ja rozumiem frustrację że się robi na zmiany w korpo jak niższy sort ale ludzie ogarnijcijcie się bo zachowujecie sie jak dzbany

Policja nałożyła mandat dla świętego spokoju. Szkoda że kierująca go przyjęła. Przepisy mówiące o ustąpieniu pierwszeństwa pieszym zbliżającym się do przejścia, wprowadzone kilka lat temu nie dotyczą rowerzystów i kierujących hulajnogą. Pani powinna się odwołać.

Generalnie widać tutaj, że auto wjeżdża w hulajnogę. Jak obejrzy się nagranie w tempie 0.25, to widać, że hulajnoga pierwsza wjeżdża na przejazd dla pieszych, kiedy auto dopiero co zjeżdża z ronda.

I od razu dodam, że widać jak osoba na hulajnodze porusza się z dużą prędkością. Myślę, że jakby sprawa trafiła do sądu, to można by wykazać prędkość większą niż 20 km/h. Jednak tutaj jest to tylko moje gdybanie.

A zmieniając temat, w jednym z ostatnich artykułów było wspomniane, że mają być wzmożone kontrole osób na hulajnogach przez straż miejską. Czy jest w stanie redakcja dopytać się, jakie są efekty ich pracy ? Bo póki co, jak poruszam się po mieście, zwłaszcza około godziny 8 to nadal często widuje, osoby jeżdżące we dwójkę, albo poruszające się z dużymi prędkościami. A jedyne czego nie widzę, to straży miejskiej…

Po pierwsze ustawa do zmiany, żadna ścieżka rowerowa nie powinnam być z pierwszeństwem. Są sytuacje, gdzie kierowca musi zwrócić uwagę na tyle rzeczy na skrzyżowaniu czy rondzie, że niestety ale nawet rozglądając się i zwalniając nie zawsze zareaguje żeby przepuścić pędzący rower czy hulajnogę, gdyby te rowery i hulajnogi wjeżdżały na ścieżki z prędkością idącego pieszego może było by lepiej, ale nie okłamujmy się, wjeżdżają jak rajdowcy. Czasami człowiek to dogonił by takiego delikwenta i mu zwyczajnie wpier…….. ił dla przykładu za głupotę.

Widzę że komentarze piszą głównie kierowcy , pragnę przypomnieć że istnieje reguła ograniczonego zaufanie czyli dojeżdżając do przejścia obie strony powinny zwolnić . Niestety tak się nie stało i jest rezultat . Niestety na filmiku widać że kierująca/cy samochodem też się nie zastosował do tej reguły . Nie mam wielkiego doświadczenia jako kierowca jakieś 40 parę lat praktyki i nie jeżdżę za dużo 400 km tygodniowo . Zgadzam się że kierowca musi kontrolować wiele rzeczy ale jeżeli to przekracza jego możliwości niech zrezygnuje z prowadzenia . Druga rzecz to hulajnogi , policja i straż powinny kontrolować ogranicznik prędkości . Za jego zdjęcie powinien być wysoki mandat lub odebranie hulajnogi . Prędkość tych pojazdów jest problemem dla kierowców i pieszych . Przykre że ktoś komuś chce w pie…ć to wyrazny obraz z chamienia społeczeństwa . Dalej to już nóż , siekiera czy pała . A to podobno taki katolicki naród !

Jak nie ustąpiła pierwszeństwa j,akie szanse miał kierowca ,jak hulajnoga wjechała wcale nie z małą prędkością na pasy wynika to z filmu .KARAC piratów na hulajnogach są oni wielkim zagrożeniem w ruchu jak i na chodnikach .

Nagłówek powinien brzmieć.

,,Dziewczynka na hulajnodze wjechała wprost pod auto,,

Co ona myślała ze jest nieśmiertelna.Brak rozumu

I tak głowa sztywno na wprost..jakie to jest patologiczne częste zjawisko na przejściach dla pieszych. Rodzice nie edukują swoich dzieci? Ja już od przedszkola byłem nauczony, że trzeba się rozglądać na przejściu dla pieszych i bez ufności do kierowców w samochodach, bo równie dobrze taki może być ślepy, pijany albo jedno i drugie itd. Szkoły też już nie edukują w tematach bezpieczeństwa?

Może i kierująca hulajnogą nie zachowała „ograniczonego zaufania” oraz nie dostawała prędkości, ale przejeżdżam przez to rondo prawie codziennie rowerem i zwalniam przed przejściem praktycznie do zera, ponieważ jadąc od strony miasta notorycznie kierowcy nie ustępują nawet stojącemu przed przejściem rowerzyście. Z drugiej strony nie jest lepiej, rowerzysta wyjeżdża zza łuku i wjeżdża na przejście. Powoduje to, że osoby jadące od Kozłowa praktycznie nie widzą rowerzysty

Za wolno jechała na hulajnodze ponieważ w skutek uderzenia w auto spadła na maskę pojazdu, co przyczyniło się do uszkodzenia dodatkowo maski.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W poniedziałek po południu zgłoszono pożar w stolarni w Osiu. Działania straży pożarnej trwały trzy godziny.

Wiadomości

Dziś w nocy w Taszewku (gm. Jeżewo) spłonęły doszczętnie dwa volkswageny passaty.

Wiadomości

Do nocy ma potrwać niedzielna majówka w parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Stanisława Biskupa. Organizatorzy już teraz mogą mieć powody do zadowolenia.

Wiadomości

W piątek zostanie podpisana umowa na przebudowę prawie 3-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 240 na trasie Świecie-Tuchola. Prace ruszą niebawem.

Wiadomości

Siedem zastępów straży gasiło w czwartek pożar budynku, w którym przebywały cztery osoby. Jedna z nich została zabrana do szpitala z poparzeniami.

Wiadomości

Policjanci przyglądali się zachowaniu kierowców w rejonie przejazdów kolejowych w powiecie świeckim. To, czy kierowcy jeżdżą zgodnie z przepisami sprawdzali również przy pomocy drona....

Wiadomości

Gmina chce poznać opinie mieszkańców na temat zbiornika wodnego przy ul. Kazimierza Wielkiego w Świeciu. Dziś ruszają konsultacje w tej sprawie jego rewitalizacji.

Wiadomości

Bydgoszcz była kolejnym miastem na trasie wyborczej Rafała Trzaskowskiego. Na spotkanie z kandydatem na prezydenta przyjechali też mieszkańcy powiatu świeckiego.

Wiadomości

Dzielnicowy ze Świecia zatrzymał do kontroli kierowcę quada, który nie stosował się do przepisów. Okazało się jednak, że lista jego przewinień była dłuższa.

Wiadomości

Gmina Świecie rozpoczyna nabór wniosków o najem mieszkań przy ul. Wojsk Łączności. Blok zostanie wybudowany w ramach inwestycji realizowanej przez Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową KZN-Bydgoski.

Wiadomości

Podajemy aktualną listę jezior znajdujących się na terenie powiatu świeckiego, na których obowiązuje zakazu używania jednostek pływających o napędzie spalinowym.

Wiadomości

W ciągu ostatnich kilku tygodni sporo się zmieniło nad jeziorem Deczno. Ośrodek przygotowuje się na otwarcie nowego budynku i sezonu kąpielowego.

Reklama

Popularne

Wiadomości

Na ulicy Wojska Polskiego w Świeciu doszło do niebezpiecznej kolizji samochodu osobowego z hulajnogą elektryczną. Publikujemy nagranie ze zdarzenia.

Wiadomości

W ciągu ostatnich kilku tygodni sporo się zmieniło nad jeziorem Deczno. Ośrodek przygotowuje się na otwarcie nowego budynku i sezonu kąpielowego.

Wiadomości

Sześć produktów z powiatu świeckiego zgłoszono na tegoroczny konkurs Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów. Nagrodzono dwa z nich.

Wiadomości

Na wysokości Bąkowa (gmina Warlubie) doszło do zderzenia dwóch samochodów ciężarowych, co spowodowało oważne utrudnienia w ruchu na autostradzie A1.

Wiadomości

Niedawno informowaliśmy o pożarze dwóch samochodów w gminie Jeżewo. Wkrótce potem pojawiły się komentarze, że była to zemsta przeciwników politycznych.

Wideo

Wideo

Reprezentacje trzech szkół ponadpodstawowych wzięły udział w etapie rejonowym Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK w świeckiej hali.

Wideo

W miniony piątek z Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu żegnali się uczniowie kończący liceum, technikum i studium kształcące w zawodzie opiekun medyczny.

Wideo

Po zimowej przerwie na Duży Rynek w Świeciu powróciły kolorowe parasole.