REKLAMA
Murale powstające w Świeciu nie tylko będą cieszyć oko, ale będą swego rodzaju ilustrowanym przewodnikiem po historii miasta i losach nietuzinkowych ludzi z nim związanych.
Tomasz Pasiek już wielokrotnie udowodnił, że nie lubi siedzieć w miejscu, zajmując się tylko jedną dziedziną. Podróżnik, wolontariusz, współorganizator Festiwalu Podróżników "Piąty Ocean" w Świeciu, rajdów rowerowych (co nie dziwi, biorąc pod uwagę, że przejechał samotnie na dwóch kółkach z Polski do Chin), inicjator akcji kulturalnych. Lista jest długa.
W 2019 r. złożył wniosek do Budżetu Obywatelskiego Gminy Świecie na powstanie szlaku murali. Wartośc projektu nie była mała - 100 tys. zł. Obejmuje nie tylko przygotowanie murali (zanim powstanie malowidło ścianę trzeba starannie oczyścić), ale też koszty dokumentacji i materiałów zdjęciowych i filmowych. Pomysł spodobał się mieszkańcom, którzy podczas głosowania wytypowali go do realizacji.
REKLAMA
Daria Makarewicz z grupy Murall podczas pracy przy malowidle o Witoldzie A. Herbście
REKLAMA
Pierwszy mural powstaje właśnie na bocznej ścianie budynku z początku XX w. przy ul. Sądowej 9. Będzie przedstawiał lotnika Witolda Aleksandra Herbsta i samolot, sprawiający wrażenie, jakby "wylatywał" ze ściany. Postać Herbsta jest u nas wciąż mało znana. A szkoda, bo jego wojenne zasługi warte są upamiętnienia.
Dzieciństwo i młodość spędził w Świeciu. Na rok przed wybuchem wojny zaczął uczęszczać do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. W 1939 r. przedostał się do Wielkiej Brytanii.
Po ukończeniu szkolenia, został lotnikiem dywizjonów 308 i 303. Był kilkakrotnie zestrzelony podczas inwazji aliantów na Francję w 1944 r. Został ranny w głowę odłamkiem szrapnela. Za każdym razem jednak wracał do bazy (raz z pomocą francuskiego ruchu oporu) i ponownie ruszał do akcji. Po wojnie został na emigracji, najpierw w Wielkiej Brytanii, a potem w USA.
REKLAMA
Po 1989 roku zaczął odwiedzać Świecie, gdzie organizował kursy wakacyjne angielskiego dla uczniów. Wydał książkę „Pod angielskim niebem”. Zmarł w 2017 r. w Stanach Zjednoczonych w wieku 99 lat (więcej o Witoldzie A. Herbście w artykule poniżej)
Kamienica przy ul. Sądowej 9 należy do gminy, co ułatwiło otrzymanie zezwolenia. Na rusztowaniach pracują artystki z poznańskiej grupy Murall.
- Sądzę, że za kilka dni mural będzie skończony. Wiele zależy od pogody. Niestety, deszcz i wiatr trochę nam przeszkadzają. Praca idzie jednak sprawnie – mówi Daria Makarewicz.
Grupa ma coraz więcej zleceń na murale, ale zwykle są to reklamy, których żywot nie jest długi.
REKLAMA
- Prace, takie jak ta w Świeciu, mają szansę przetrwać znacznie dłużej. Dlatego za każdym razem, gdy pojawia się tego typu zlecenie, podchodzimy do niego bardziej emocjonalnie – przyznaje artystka.
Wraz z koleżanką korzystają z gościnności pobliskiej spółdzielni kominiarskiej, gdzie mogą się ogrzać, zjeść posiłek i zaparzyć gorącą herbatę.
Nie będzie to jednak ostatni mural w ramach projektu, którego pomysłodawcą jest Tomasz Pasiek. Na kamienicy przy ul. Sądowej 16 powstanie największy z nich. Będzie przedstawiał jedną z wersji legendy o powstaniu herbu Świecia związaną z księciem świeckim Grzymisławem, panującym na przełomie XII i XIII w.
REKLAMA
Trzeci mural ozdobi ścianę budynku przy ul. Mestwina 18 na rogu z ul. Pogórną. Tym razem tematem będą charakterystyczne obiekty dominujące w panoramie miasta, zarówno te istniejące, jak i te, których już nie ma, m.in. wieża zamku, młyny w Przechowie, "klasztorek", synagoga z ul. Klasztornej czy kościół ewangelicki stojący przy rynku starego Świecia, zanim miasto przeniesiono w XIX w. w obecne miejsce.
Podoba Wam się pomysł z muralami ozdabiającymi ściany budynków? Chcielibyście, aby powstało ich więcej? Czekamy na Wasze opinie.
a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA
No i to mi się podoba. Nie to
No i to mi się podoba. Nie to co kamienne głowy, które nie przedstawiają kompletnie niczego. Brawo pomysłodawca/y. Brawo wykonawcy. Więcej lokalnej historii poproszę, również tej złej i wstydliwej.
nie pasuje do kamienic
nie pasuje do kamienic
Dlaczego zrobili z Herbsta
Dlaczego zrobili z Herbsta czarnoskórego?
Na tym muralu, to nie jest
Na tym muralu, to nie jest Aleksander Herbst, bardziej przypomina Georga Floyda.Dobrze, że nie malują Świętopełka, pewnie też przeszedłby neolewicową transformację, co do samej idei to super.
A ja myślałam że to Obaytek
A ja myślałam że to Obaytek
Takie murale są dziś w niemal
Takie murale są dziś w niemal we wszytskich powiatowych nie mówiąc już o wojedzwódzkich, miastach. Natmiast podobnych kamiennych głów nie ma nigdzie . Warto to docenić.
fajny pomysł
fajny pomysł
Panie Tomku gratulacje!
Panie Tomku gratulacje!
Dobry pomysł
Dobry pomysł
Super , że ludzie mają tyle
Super , że ludzie mają tyle zapału. A my przez to wiemy kim był ten lotnik Herbst
Pierwsze dwa murale na
Pierwsze dwa murale na przedwojennych knajpach Kalcksteina i Kowallika
To całkiem ciekawa inicjatywa
To całkiem ciekawa inicjatywa. Przydałoby się rozwinąć ten pomysł na inne budynki. Co do głów w Świeciu to długo szukałam myśli stojącej za tym pomysłem. Do dzisiaj nie znalazłam.