REKLAMA
- Nie ukrywam, że to miejsce jest mi bardzo bliskie - podkreśla Iwona Mazelewska, dyrektor Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Świeciu. - Jednym z kierunków naszej misji są działania na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Nikt lepiej nie wpisuje się w ten program od pacjentów szpitala psychiatrycznego.
Jak zaznacza, nie chodzi jednak tylko o to, aby do czasu do czasu zorganizować jakieś wydarzenie, by móc wykazać, że spełniono określone zadanie.
- Nasz cel jest zupełnie inny. Chcemy pomóc w trwałym otwarciu tego miejsca na miasto. Nie ma do tego lepszego narzędzia niż kultura, potrafiąca operować uniwersalnym językiem zrozumiałym dla każdego, niezależnie od wieku i stanu psychicznego - wyjaśnia Iwona Mazelewska.
REKLAMA
Szpital to przede wszystkim ludzie, ale nie bez znaczenia jest również jego otoczenie. Mowa o rozległym parku pełnym urokliwych zakamarków. To właśnie ta przestrzeń stała się siedliskiem niezwykłych rzeźb powstałych w pierwszej połowie sierpnia w ramach projektu „Kultura Otwarcie”.
Pod okiem Marka Tomasika, kierującego Alternatywną Pracownią Kultury OKSiR, studenci uczelni plastycznych z Gdańska i Poznania wykonali sześć rzeźb.
- Podstawowe założenie było takie, że prace będą odnosić się do schorzeń psychicznych - przybliża koncepcję artystyczną Marek Tomasik. - Spośród 36 typów gier wybraliśmy badmintona. Każda z pięciu rzeźb ma rakietę, szósta z nich trzyma lotkę. Chociaż mają odpowiedni sprzęt, nie grają. Innymi słowy, nie wchodzą w relację. Tkwią w swoi świecie, czekając aż ktoś zaprosi ich do gry. Trochę to upraszczam, ale po to, aby każdy mógł odczytać przesłanie będące dla nas punktem wyjścia.
REKLAMA
Podobnie, jak w wielu innych pracach Marka Tomasika, i tu odnajdziemy metalowe elementy komputerów i kamienne twarze. Wybór materiałów nie był przypadkowy.
- Komputery kojarzymy z zapisem informacji, ich przesyłem - mówi artysta. - Czasami jednak komputer się zawiesza. Niby działa, ale nie tak, jak byśmy tego oczekiwali.
Rzeźby powstały między 3 a 12 sierpnia w budynku dawnych warsztatów Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu. Równolegle inna grupa montowała nietypową scenę, która oplata wiekowy dąb. Ma ona być miejscem koncertów i różnego rodzaju występów.
REKLAMA
- Nie tylko tych organizowanych przez nasz ośrodek kultury kultury, ale również przez pacjentów - mówi dyrektor OKSiR. - Ma to być miejsce spotkań. Nawet bez szczególnych okazji. Zresztą chyba już się tak dzieje.
Wizja szpitala otwartego bliska jest też dyrektorowi lecznicy.
- Mam nadzieję, że to początek dłuższej współpracy - podkreśla Dariusz Rutkowski. - Myślę, że nasze działania zmierzające w kierunku stworzenia nowej relacji z miastem i jego mieszkańcami są już widoczne.
REKLAMA
Szpital dysponuje pięknym 12-hektarowym parkiem, który nieco podupadł. Zmiany mają sprawić, że ponownie stanie się miejscem przyjaznym spacerowiczom.
- Doceniam pomoc tych, którzy chcą nas wesprzeć w kreowaniu nowoczesnej psychiatrii. Nie tej zamkniętej na oddziale, ale otwartej. Dlatego z zadowoleniem przyjąłem pomysł ustawienia w parki kilku rzeźb. Jedną z nich zamontowano nieopodal mojego gabinetu, co mnie osobiście cieszy. Sztuka pobudza do myślenia. Nawet wtedy, gdy nie do końca ją rozumiemy - zwraca uwagę dyrektor Dariusz Rutkowski.
a.bartniak@extraswiecie.pl
Partnerami projektu Kultura Otwarcie byli Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu, firmy Ewikor, Mekro, Mondi Świecie S.A., Wydział Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiiego w Świeciu, Zakład Usług Komunalnych w Świeciu i Akademia Stzuk Pięknych w Gdańsku.
[vpg_picker:7979]
REKLAMA
Straszne…
Straszne…
Świetna inicjatywa godna
Świetna inicjatywa godna dużego miasta. To oznacza, że w zaściankowym Świeciu niewielu to zrozumie i doceni. Gdy jednak pojadą na wycieczke do Warszawy będą się zachwycać podobnymi instalacjami, bo to było w stolicy.
No nie wiem… Ustawienie
No nie wiem… Ustawienie tych wytworów może niezbyt dobrze wpłynąć na zdrowie i rekonwalescencję, co niektórych pacjentów szpitala.
A może ktoś by zapytał
A może ktoś by zapytał mieszkańców w jakieś sondzie czy im się to podoba czy nie.
Sztuka pobudza do myślenia.
Sztuka pobudza do myślenia. Nawet wtedy, gdy nie do końca ją rozumiemy, tyle dyr. Rutkowski. Czy mam rozumieć, że pacjęci przyrównywani są przez „artystów”do cyborgów?
Okropne
Okropne
Czegoś równie okropnego dawno
Czegoś równie okropnego dawno nie widziałam. Nie wiem czy teren zakładu jest odpowiednim miejscem na te „rzeźby”. Jeszcze pacjentom się pogorszy…
To tylko pogłębi depresję
To tylko pogłębi depresję pacjentów.
Kto na takie cos daje
Kto na takie cos daje pieniadze przecież to jest nieporozumienie
Nie oczekujmy mądrych decyzji
Nie oczekujmy mądrych opinii od ludzi w kraju, gdzie telewizja publiczna, czyli ta z misją, za wzór artystycznych doznań stawia twórczość Zenka. Tyle w temacie
moim zdaniem powrót do
moim zdaniem powrót do zdrowia psychicznego poprawia kontakt z naturą, a te rzeźby niewiele mają z tym wspólnego. gdyby to były zwierzęta, rośliny to rozumiem, ale tak to uważam, że bardziej odpowiednie miejsce byłoby przy stadionie
Moźe dobrym pomysłem jest
Moźe dobrym pomysłem jest powròt słynnej rzeźby autobusu ,moźe uda się go wkomponować w całość pomysłu…….
Osobiście też mi się nie
Osobiście też mi się nie podoba. Nie znam się na sztuce. Wolę pejzaże, portrety, ogólnie malarstwo. Abstrakcja mimo że ma nieść jakiś przekaz jest niezrozumiała dla większości. To tak jakby na ulicy postawić znak ograniczenia prędkości do 1000km/h i oczekiwać że ludzie zrozumieją przekaz aby jeździć bezpiecznie. Powstała moda na bycie dziwnym i jak tego nie popierasz to jesteś nietolerancyjny. A wypowiedziałem się bo jestem Polakiem i się nie znam oczywiście.
….nad czym się znęcacie ?..
….nad czym się znęcacie ?…nad sztuką ? Głupole zostawcie Marka i jego dziania się, to wszystko ma sens Debilizmem jest w wybieraniu w wyborach, prostaków, kłamców, cyników, oszustów …nad tym ujadajcie prostaczki.
Myśle że cała ta grupa wymaga
Myśle że cała ta grupa wymaga pomocy psychiatry
Rzeźby doskonale oddają i
Rzeźby doskonale oddają i obrazują patologię w szpitalu psychiatrycznym , przejawiającą się w mobingu, ponizaniu personelu i …..
Te instalacje są okropne,
Te instalacje są okropne, straszne!!!
Może lepszy byłby ogród sensoryczny, łąka kwietnia, a nie takie straszydła.
przecież on robi w kółko te
przecież on robi w kółko te same rzeźby, zero nowych pomysłów
Niech nasz miejscowy artysta
Niech nasz miejscowy artysta otworzy swoją własną galerię!Jak mam ochotę na sztukę to idę do galerii sztuki a nie do parku!
Badziewie a jeszcze jak za to
Badziewie a jeszcze jak za to kasę wziol to już w ogóle przeginka
widzę, że miejsce firmy
widzę, że miejsce firmy podpisały się pod tym – chyba wiedzieli na co wykładają kasę hahaha
Te rzeźby mogą pogłębić
Te rzeźby mogą pogłębić choroby pacjentów. Może coś wesołego, kolorowego i pozytywnego?
Normalnie, jak Michał Anioł.;
Normalnie, jak Michał Anioł.;)
Co za bezguście stawiać
Co za bezguście stawiać ludziom coś takiego w przestrzeni publicznej, jeszcze na terenie szpitala psychiatrycznego. Rozumiem zrobić wystawę, żeby ci którzy lubią takie klimaty to sobie obejrzeli. WSTYD i UPADEK LUDZKOSCI przejawia się nawet w tych durnych instalacjach. Zamiast zrobić coś ładnego i pożytecznego dla obywateli, to jak zwykle zasypują nas śmieciami z recyklingu. Płakać się chce.