Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Słabe wyniki egzaminów ósmoklasistów. W których gminach jest najlepiej, a gdzie najsłabiej?

Egzamin ósmoklasistów to podsumowanie nie tylko umiejętności uczniów, ale także efektów pracy nauczycieli. Z całą pewnością nauczyciele matematyki nie mają powodów do satysfakcji. 

Udostępnij
matematyka_-_kopia

REKLAMA

Trudno jednoznacznie stwierdzić, w jakim stopniu zdalne nauczanie wpłynęło na wyniki egzaminów, które w tym roku w powodu epidemii koronawirusa odbyły się znacznie później niż zwykle. Sprawdzian nie dotyczył przecież zagadnień z ostatnich miesięcy nauki, a był podsumowaniem całej dotychczasowej edukacji. 

Reklama
Reklama

Chociaż tegoroczne wyniki są porównywalne z tymi z ubiegłego roku, trudno je uznać za satysfakcjonujące.

Zdecydowanie najlepiej wypadł język polski. Najwyższe średnie uzyskali uczniowie z gmin: Bukowiec - 58,69 proc., Świecie - 55,24 proc. i Świekatowo - 54,92 proc. Najgorzej spisali się ósmoklasiści z Osia - 45,33 proc.
REKLAMA

W miarę przyzwoicie młodzież opanowała również język angielski. Potwierdzają to zwłaszcza wyniki z Pruszcza - 53,48 proc. i Świecia - 53,37 proc. Najgorzej znowu poszło uczniom z gminy Osie - 38,31 proc. Tylko nieznacznie lepiej było w Świekatowie - 39,38 proc. i Bukowcu - 39,39 proc.

Reklama
Reklama

Nie ma wątpliwości, że królowa nauk, jak bywa nazywana matematyka, nie ma obecnie dobrej passy. Uczniowie jej nie lubią. Nic nie dzieje się jednak bez przyczyny. Dobrych matematyków brakuje od lat. Najlepiej wiedzą o tym ci, którzy próbują znaleźć korepetytora z tego przedmiotu.

W żadnej gminie powiatu świeckiego zdającym nie udało się przekroczyć progu 50 proc. Najwyższe średnie oscylowały w granicach 43 proc.: Pruszcz - 43,21 proc., Świekatowo - 42,69 proc., Świecie - 42,46 proc. Najsłabiej rozwiązywano zadania w Nowem - 32,95 proc. i Osiu - 35,03 proc.
REKLAMA

Analiza tegorocznych wyników daje powody do zadowolenia zwłaszcza odpowiedzialnym ze edukację w gminie Pruszczu.

Reklama
Reklama

- Gdy zostałem wójtem zapowiedziałem, że postawię na oświatę. Stworzę możliwie najlepsze warunki zarówno nauczycielom, jak i uczniów. Stąd liczne inwestycje w bazę edukacyjną - podkreśla Dariusz Wądołowski, wójt gminy Pruszcz. - Jednak, aby mówić o sukcesie w oświacie, trzeba zainwestować przede wszystkim w ludzi. Dlatego dyrektorem Gminnego Centrum Oświaty została Anna Szafrańska, wcześniej kierująca szkołą w Zbrachlinie, która zawsze mocno wybijała się ponad przeciętność. Udało jej się stworzyć świetną platformę do współpracy z dyrektorami i nauczycielami z naszej gminy. Sięgamy po różne programy, w tym unijne, które pozwalają podnosić kompetencje nauczyciel. To musi przekładać się na wyniki uczniów - argumentuje wójt.
REKLAMA

Tylko nieznacznie gorzej wypadły egzaminy w gminie Świecie. W tym ostatnim przypadku nie bez znaczenia jest liczba osób, które przystąpiły do sprawdzianu. Było to aż 326 uczniów. Im większa grupa, tym trudniej o wysoką średnią. Dla porównania, w całym powiecie świeckim egzamin zdawało 995 ósmoklasistów.

Kierownik Ośrodka Oświaty i Wychowania w Świeciu jest przekonany, że gdyby nie zdalne nauczanie, rezultaty byłyby jeszcze lepsze.

Reklama
Reklama

- Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie weszli w zupełnie nową, nieznaną przestrzeń - mówi Waldemar Fura. - Potrzeba było trochę czasu na wypracowanie jakiegoś modelu współpracy, który pewnie i tak był daleki od ideału. Poza tym różne badania pokazują, że uczniowie w tym wieku nie potrafią zbyt dobrze uczyć się samodzielnie. Potrzebna jest obecność nauczyciela. Jestem pewien, że gdyby nie to, nasi ósmoklasiści mieliby jeszcze bardziej satysfakcjonujące wyniki - przekonuje kierownik.   
REKLAMA
          

Średnie wyniki z trzech przedmiotów w poszczególnych gminach powiatu świeckiego:                

  • Bukowiec  (j. polski) - 58,69 proc., (matematyka) - 40,38 proc., (j. angielski) - 39,39 proc.
  • Dragacz  (j. polski) - 50,83 proc., (matematyka) - 41,74 proc., (j. angielski) - 44,71 proc.
  • Drzycim (j. polski) - 52,55 proc., (matematyka) - 36,31 proc., (j. angielski) - 41,35 proc.
  • Jeżewo (j. polski) - 51,58 proc., (matematyka) - 36,58 proc., (j. angielski) - 44,91 proc.
  • Lniano ( j. polski) - 54,19  proc., (matematyka) - 39,57 proc., (j. angielski) - 40,16 proc.
  • Nowe (j Polski) - 54,57 proc., (matematyka) - 32,95 proc., (j. angielski) - 43,33 proc.
  • Osie (j. polski) - 45,33 proc., (matematyka) - 35,03 proc., (j. angielski) - 38,31 proc.
  • Pruszcz (j. polski) - 56,8 proc., (matematyka) - 43,21 proc., (j. angielski) - 53,48 proc.
  • Świecie (j. polski) - 55,24 proc., (matematyka) - 42,46 proc., (j. angielski) - 53,37 proc.
  • Świekatowo (j. polski) - 54,92 proc., (matematyka) - 42,69 proc., (j. angielski) - 39,38 proc.
  • Warlubie  (j. polski) - 49,53 proc., (matematyka) - 37,73 proc., (j. angielski) - 43,32 proc.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
17 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Jakie nauczanie takie wyniki,

Jakie nauczanie takie wyniki,

ale nauczyciele chcą podwyżki, 

lecz za wyniki należałyby się obniżki. 

Wstyd żeby takie bogate Osie

Wstyd żeby takie bogate Osie miało takie słabe wyniki!!! Najgorsze w naszym powiecie, jak to możliwe??

Dzieciak nie chodzi do szkoły

Dzieciak nie chodzi do szkoły, wiecznie się spóźnia jak jest. Nie ma zeszytu. Nie uczy się. Nie wie ile to jest 8×9. Nie mówiąc już o dodawaniu pisemnym. Co na to rodzic? To przez nauczyciela. Każda negatywna ocena, to przez nauczyciela. Szkoła, to nie tylko nauka w budynku, ale i w domu. Powtarzanie informacji, dopytywanie. Czy rodzic pilnuje żeby jego dziecko zrobiło zadanie domowe? Żeby przeczytało kim był Mieszko I? Nauczyło się z jakich części składa się kwiat?Wszystkiego  nie idzie zapamiętać z lekcji. Wiele dzieci ma szansę zostać kimś. Tylko to jeszcze rodzic musi pomóc. Bez współpracy rodzica ze szkołą nic nie zrobimy. 

Reklama

W tych kilku słowach zawarta

W tych kilku słowach zawarta jest cała prwada……

Piękne, proste i bardzo mądre.

Przecież dzieci do szkoły nie

Przecież dzieci do szkoły nie chodzą uczyć się. Szkoła to tylko przechowalnia dla zmęczonych grami dzieci, i darmowa opieka dla „zapracowanych” rodziców.

Niedaleko pada jabłko od

Niedaleko pada jabłko od jabłoni. Jacy rodzice takie dzieci

Reklama

Nauczyciele nie potrafią

Nauczyciele nie potrafią uczyć, przekazywać wiedzy, zainteresować przedmiotem. Teraz nie ma już nauczycieli z pasją. Widziałam, jak wyglądały w e-lekcje. Na planie każdego dnia rozpisane przedmioty, a tak naprawdę w ciągu tygodnia odbywała się jedna lekcja i to przerywana, bo pani w czasie rozmowy z uczniami biegała gotować obiad i dzieci uspokajać. Oczywiście pensje dostawali

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Wraz z nowym rokiem wszedł obowiązek segregacji odpadów tekstylnych i odzieży. Nie wolno ich już wrzucać do odpadów zmieszanych. - Czy miasto planuje ustawić...

Styl życia

Gdzie serwują najlepszą pizzę, kebaba, tradycyjnego schabowego czy bardziej wykwintne dania? Sprawdziliśmy, które lokale gastronomiczne w Świeciu mają najlepszą opinię.

Wiadomości

Chełmińska policja zatrzymała trzech mężczyzn, odpowiedzialnych za pobicie i pozbawienie wolności 19-latka. Cała trójka, w tym 45-letni mieszkaniec Świecia, biła ofiarę pałkami, a następnie...

Wiadomości

Cenę wywoławczą ustalono na 2 mln 409 tys. zł. Czy NZOZ Florencja, który prowadzi w tym miejscu zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, będzie jedynym oferentem?

Styl życia

Gdyby żył, w grudniu skończyłby 49 lat. O kim mowa? O Ryśku Bieńku, patronie Festiwalu Mocnych Brzmień, który w ubiegłym roku powrócił tam, gdzie...

Wiadomości

Ostre wymioty i silne biegunki u wielu dzieci i nauczycieli. Kilkoro uczniów trafiło do szpitala. Sanepid ustala, co stało się w Szkole Podstawowej nr...

Reklama
Reklama

Wiadomości

Policjanci z komendy w Świeciu proszą o pomoc w identyfikacji osób przedstawionych na zdjęciach. Wszyscy, którzy rozpoznają mężczyzn, bądź mają o nich jakiekolwiek informacje,...

Wiadomości

Radni ponownie podjęli decyzję w sprawie przyszłości Gminnej Przychodni w Jeżewie. Większość opowiedziała się za likwidacją SP ZOZ. Co to oznacza dla mieszkańców?

Wiadomości

W Święto Trzech Króli w Osiu odbyło się spotkanie noworoczne tradycyjnie organizowane przez przewodniczącego rady i wójta. Była to okazja do przedstawienia inwestycji i...

Wiadomości

W uchwalonym niedawno budżecie powiatu nie przewidziano puli na wzrost wynagrodzeń pracowników starostwa i innych podległych jednostek. To budzi niezadowolenie w kontekście kolejnej podwyżki...

Wideo

Punktualnie o godz. 13.00 sprzed kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP wyruszył rozśpiewany i barwny Orszak Trzech Króli. W tym roku przystanek końcowy znajdował się...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Ostre wymioty i silne biegunki u wielu dzieci i nauczycieli. Kilkoro uczniów trafiło do szpitala. Sanepid ustala, co stało się w Szkole Podstawowej nr...

Wiadomości

W uchwalonym niedawno budżecie powiatu nie przewidziano puli na wzrost wynagrodzeń pracowników starostwa i innych podległych jednostek. To budzi niezadowolenie w kontekście kolejnej podwyżki...

Wiadomości

Uczniowie drugiej klasy technikum informatycznego w Zespole Szkół w Nowem mogą mieć powody do dumy. Dzięki wspólnemu wysiłkowi stworzyli automat do gier.

Wiadomości

Historię małej mieszkanki Laskowic i walkę o jej zdrowie opisywaliśmy kilkukrotnie w Extra Świecie. Teraz wszystko zmierza do szczęśliwego, miejmy nadzieję, finału.

Wiadomości

Policjanci prowadzili działania pod nazwą "Bezpieczny pieszy". Mundurowi przyglądali się zachowaniom kierowców oraz pieszych w obrębie oznakowanych przejść.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Wideo

Punktualnie o godz. 13.00 sprzed kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP wyruszył rozśpiewany i barwny Orszak Trzech Króli. W tym roku przystanek końcowy znajdował się...

Wideo

Fajerwerki to tradycja, bez której wielu wręcz nie wyobraża sobie witania Nowego Roku.

Wideo

Podobnie jak przed rokiem i przed dwoma laty przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju odbyło się w kościele farnym. Wygląda na to, że ta formuła utrwaliła...