Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Sołtysom należy się więcej za ich pracę. Nie było jednak zgody, o ile więcej

Rada miejska zgodziła się na zmianę zasad wypłacania diet sołtysom w gminie Świecie. Ci, którzy mają najwięcej pracy, mogą liczyć na ponad 11 tys. zł rocznie.

Udostępnij
soltysi

REKLAMA

Dotychczas sposób rozliczania powodował niemałe dysproporcje. Dla przykładu, sołtys Chrystkowa dostawał 1984 zł rocznie, a Sulnowa 10 tys. zł rocznie. Przez 14 lat uchwała w sprawie diet nie była zmieniana. Do dzisiaj.

Zgodnie z decyzją radnych, sołtysi otrzymają stałą część w wysokości 500 zł miesięcznie plus 4 zł za mieszkańca sołectwa rocznie. Za brak zaangażowania w naradach organizowanych przez burmistrza sołtysi mogą stracić 40 procent diety. Ten zapis nie spodobał się radnym Naszego Świecia Razem oraz Prawa i Sprawiedliwości.
REKLAMA

- Statut gminy zakłada 12 zadań, które ma wykonywać sołtys - przekonywał Adam Cieślak z Naszego Świecia Razem. - Spotkań z burmistrzem w nich nie ma. Nie karzmy ich za to.

Opozycji nie podobała się też zaproponowana wysokość diety. Proponowali 30 procent naniższej krajowej dla sołectw do 700 mieszkańców i 35 procent dla sołectw powyżej 700 osób. W tym roku pensja minimalna to 2060 zł na rękę. Sołtysi, według tej propozycji, mieliby więc otrzymywać odpowiednio nieco ponad 600 i 700 zł.

- My jako radni też otrzymujemy diety, jednak mam wrażenie, że - z całym szacunkiem - sołtysi wykonują o wiele większą pracę - dowodził Adam Kufel z PiS. - Dieta powinna zatem motywować do pracy.
REKLAMA


Radni Obywatelskiego Porozumienia Samorządowego nie zgadzali się z taką argumentacją.

- Rozmawiałem z większością sołtysów. Są wdzięczni za zajęcie się tym tematem. Sołtys nie zajmuje się tylko 12 punktami ze statutu, on po prostu dba o to, jak wszystko wokół wygląda i co należy zmienić - argumentował Waldemar Chudy.

- W Polsce sołtysi dostają obecnie czasem 10 procent najniższej krajowej, czasem mniej. Z kalkulacji wynika, że najbardziej zyskają na naszej zmianie sołtysi z mniejszych sołectw - dodała Iwona Karolewska.
REKLAMA

Ostatecznie, autopoprawka zgłoszona przez burmistrza zmienia karę za brak udziału w spotkaniach z burmistrzem na brak udziału w spotkaniach sołeckich. Dodatkowo, radna Grażyna Styczeń zgłosiła poprawkę obniżającą karę do 20 procent.

Uchwała została przyjęta głosami radnych Obywatelskiego Porozumienia Samorządowego i Koalicji Obywatelskiej. Wstrzymali się radni Nowego Świecia Razem oraz Prawa i Sprawiedliwości.

Ile teraz rocznie dostaną sołtysi w gminie Świecie?

Czaple - 8200 zł
Kosowo - 6860 zł
Polski Konopat - 11600 zł
Kozłowo - 7096 zł
Sartowice - 7496 zł
Głogówko - 7274 zł
Gruczno - 11828 zł
Wiag - 9124 zł
Dworzysko - 7408 zł
Sulnowo - 11632 zł
Sulnówko - 8616 zł
Topolinek - 6700 zł
Chrystkowo - 6488 zł

redakcja@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (24)

 1. Byku

  16 września 2021 15:31

  Pewne jest jedno: sołtysi

  Pewne jest jedno: sołtysi pracują lepiej i wydajniej niż pan radny Adam Kufel. Jak w mieście tak rządzi jak w swojej szkole to ja wszystkim tam wspolczuje. 

  • mieszkaniec

   16 września 2021 21:23

   Zgadzam się w 100%. Kolejny

   Zgadzam się w 100%. Kolejny rok bałagan z planem lekcji, nikt nic nie wie, nic nie działa. Wg mnie już dawno w szkole powinien być plan naprawczy i nowy dyrektor, ale Kufla nie można zwolnić, bo jest radnym PiSu.

   • Bożena Wandowska

    16 września 2021 22:10

    Rudy kundli jeden z drugim

    Rudy kundli jeden z drugim jak masz jakieś uwagi do człowieka to podpisz się imieniem i nazwiskiem a nie pod nickiem po kostkach gryziesz.To że człowiek docenia pracę innych ( sołtysów ) to chyba dobrze? Przyjrzyjcie się lepiej swojej pracy a ocenę szkoły pozostawicie kuratorium i starostwu powiatowemu. Chyba że pod tymi wypocinami kryją się niedocenieni nauczyciele którzy kopia pod każdym na swojej drodze zawodowej? 

    • Mieszkaniec

     16 września 2021 22:47

     A to fakt, gdyby nauczyciele

     A to fakt, gdyby nauczyciele z białego liceum odważyli się mówić prawdę o sytuacji w szkole publicznie to by było bardzo ciekawie. Nie będą mówić, bo boją się o pracę. 

     • Bożena Wandowska

      16 września 2021 23:45

      Skoro nie jesteś nauczycielem

      Skoro nie jesteś nauczycielem to może synem ojca brata konia . Zawsze najwięcej głośno muczy krowa co mało mleka daje albo człowiek , który nic nie wie tylko zmyśla na poczekaniu żeby rozkręcić jakąś aferę.Jeśli chcesz zszargać dobre imię człowieka to chociaż mniej cywilna odwagę i się przedstaw bo za pomówienia grożą sankcje karne.

 2. mieszkaniec

  16 września 2021 16:07

  zastanawiam się nad

  zastanawiam się nad wynagrodzeniem dla sołtysa Sulnowa, z całym szacunkiem ale ta pani piastuje to stanowisko tylko na papierze, jej zaangażowanie w życie wsi jest malutkie

  • Anonim

   17 września 2021 14:17

   Zgadzam się droga łącząca ul

   Zgadzam się droga łącząca ul laskowicka z ul dluga zima snieg po kolana a pług jak przejedzie to szczęście i na dodatek droga była zgłaszana do naprawy zero a tu dziura na dziurze masakra.  Tyle kasy nie wiadomo na co to idzie 

   • Mieszkaniec

    18 września 2021 08:18

    Ulica Dluga to i termin dlugi

    Ulica Dluga to i termin dlugi. Dziura na wylocie na Laskowicką łatana przez mieszkańców bo Pani sołtys ma w dlugim nosie problemy mieszkańców. 

 3. Anonim

  16 września 2021 20:13

  Wynagrodzenie dla Pani Sołtys

  Wynagrodzenie dla Pani Sołtys Sulnówka zdecydowanie za duże, bardzo nieprzyjemna osoba w kontaktach międzyludzkich 

 4. Anonim

  16 września 2021 20:40

  W Czaplach Pani Sołtys jest

  W Czaplach Pani Sołtys jest bardzo zaangażowana w sprawy mieszkańców, a na dożynki zorganizowała wiele atrakcji dla dzieci. Brawo i tak trzymać!

 5. były sołtys

  16 września 2021 20:48

  kto kiedyś słyszał o

  kto kiedyś słyszał o jakimkolwiek wynagrodzeniu dla sołtysa!- to była praca społeczna, a pracy było więcej niż teraz! czyli; goś za coś i jeszcze mało.

  • Zapytanie

   17 września 2021 17:18

   To niby co sołtysi mieli

   To niby co sołtysi mieli więcej do roboty? Cały czas te obowiązki plus w wielu wioskach zaczęło się coś dziać. Plus nie wdzięczna praca szczególnie jak ktoś się stara.

   • Odpowiadam

    17 września 2021 19:37

    Wtedy w wioskach więcej się

    Wtedy w wioskach więcej się działo niż teraz, ludzie byli bardziej zjednoczeni ,pomagali przy wszystkich pracach np.wymianie dachu na dachu świetlicy,itd…i to bezinteresownie, telefonów nie było ; z każdą sprawą trzeba było za swoje pieniążki udać się do UG,rozożenie nakazów ,często ciągnikiem lub pieszo,bo drogi były jakie były..,zbieranie podatków, wypisywanie świadectw poch. zwierząt jadąc na skup, często odbierano je o 6 rano ,nikt się nie uskarżał… -co dalej wypsywać???

 6. Zła

  16 września 2021 21:39

  Pielegniarki opluli teraz

  Pielegniarki opluli teraz pluja na sołtysów taka Polska mentalnośc  zawistni ludzie.Do roboty sie brać i zarabiać a nie komuś zazdrościć.A jak komus malo to na drugi etat zawsze coś się znajdzie 

 7. Mieszkaniec gminy

  17 września 2021 07:39

  Sołtys Polskiego Konopatu

  Sołtys Polskiego Konopatu zasługuje na więcej 

  • Edward

   17 września 2021 20:14

   Zgadza się 

   Zgadza się 

  • mieszkaniec

   17 września 2021 21:28

   Chyba na to żeby go zmienili.

   Chyba na to żeby go zmienili.

 8. Anonim

  17 września 2021 11:24

  Pani sołtys z sulnówka nie

  Pani sołtys z sulnówka nie nadaje się na to stanowisko: nieprzyjemna osoba, 0 zaangażowania w życie wsi, i co widać, chyba wszystkie pieniądze z cotygodniowych imprez na sali nie trafiają tam gdzie powinny, a w jej kieszeń.

 9. M.

  17 września 2021 11:27

  W sulnówku przy obecnej Pani

  W sulnówku przy obecnej Pani Sołtys 0 imprez, 0 rozwoju, plac zabaw zniszczony i zarośnięty. Gdzie trafiają pieniądze?

  • Ludzie

   18 września 2021 08:14

   Piszecie o Sulnówku czy

   Piszecie o Sulnówku czy Sulnowie? To dwie różne miejscowości. W Sulnowku jest spoko kobita. A w Sulnowie Pani nie wylewajaca za kolnierz. Bardzo nieprzyjemna. 

 10. Obserwatorka.

  17 września 2021 16:32

  Sołtys Głogówka Królewskiego

  Sołtys Głogówka Królewskiego jest świetna. Świetlica ma nowe oblicze, organizuje różne imprezy, bardzo się stara. A do tego jest zawsze uśmiechnięta, taka babka do tańca i do różańca. 

 11. Ciekawy

  17 września 2021 21:28

  Czym się właściwie zajmuje

  Czym się właściwie zajmuje sołtys. Pytam poważnie. 

  • Ron

   18 września 2021 09:02

   Ja wygooglowałem sobie

   Ja wygooglowałem sobie obowiazki i uprawnienia sołtysa. Po tym co przeczytałem stwierdzam ze urząd sołtysa jest całkowicie niepotrzebny. Takie sztuczne generowanie stanowisk. W XXI wieku, w erze cyfryzacji jest potrzebny ktoś kto będzie podatki zbierał?  Albo rozwieszał ogłoszenia?  Proszę Was. Myślałem ze Polska wieś poszła choć krok do przodu 😉

 12. Morw

  17 września 2021 21:36

  Od 8 lat mieszkam na wsi i

  Od 8 lat mieszkam na wsi i ani razu nie potrzebowałam kogoś takiego jak sołtys. 

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Policja sprawdza okoliczności nocnego pożaru volkswagena przy ulicy Żwirki i Wigury w Świeciu. Wiele wskazuje na to, że mogło to być podpalenie.

Wiadomości

Jeśli uchwała zostanie przyjęta, to w żadnym sklepie w gminie Świecie nie będzie można kupić alkoholu po godz. 22.00. O ograniczenie wnioskowali mieszkańcy.

Wiadomości

We wtorek jedna z firm wypożyczających w Świeciu elektryczne hulajnogi poprosiła straż miejską o pomoc przy wydobyciu jej ze Struchawy. To nie pierwszy podobny...

Wiadomości

Tuż przed godz. 13.00 na drodze nr 240 koło Świecia doszło do zderzenia samochodu osobowego z dźwigiem. Dwie poszkodowane osoby zostały zabrane do szpitala.

Reklama