Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Sprawca śmierci Zbysława Budzyńskiego usłyszał wyrok

Sąd Rejonowy w Świeciu wydał wyrok w sprawie głośnego wypadku, który wydarzył się w październiku 2018 r.

Udostępnij
zbyslaw-budzynski-cz-b

REKLAMA

19 października 2018 r. około godz. 18.00. Przejście dla pieszych na ul. Wojska Polskiego niedaleko skrzyżowania z ul. Laskowicką w Świeciu. Kiedy na pasy wchodzi 76-letni mężczyzna, dwa samochody zatrzymują się, aby przepuścić pieszego.

Kierowcy trzeciego auta, forda galaxy, tak się spieszyło, że postanowił przejechać. Za kierownicą siedział 34-letni mieszkaniec powiatu białogardzkiego (województwo zachodniopomorskie). 76-letnim mężczyzną, w którego z dużą siłą uderzył jego rozpędzony samochód, był Zbysław Budzyński, znany i ceniony przewodnik PTTK w Świeciu, działacz społeczny, inicjator licznych akcji turystycznych, krajoznawczych i historycznych.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Zbysław Budzyński trafił na oddział neurochirurgii szpitala w Grudziądzu. Miał pogruchotane kości czaszki i poważny uraz mózgu. Utrzymywany był w śpiączce farmakologicznej, z której już się nie wybudził. Zmarł 28 października 2018 r.

9 stycznia br. Sąd Rejonowy w Świeciu skazał sprawcę wypadku na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Dodatkowo orzekł utratę prawa jazdy na trzy lata oraz nakazał wpłacenie 2 tys. zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i pokrycie kosztów sądowych. Jako okoliczność łagodzącą przyjęto skruchę oskarżonego.

- Podczas rozprawy podszedł do rodziny i przeprosił nas za to, co zrobił – mówi Michał Budzyński, syn Zbysława. - Powiedziałem mu kilka gorzkich słów. Ani my, ani prokuratura nie zamierzamy się jednak odwoływać od wyroku. Dodatkową karą dla niego jest to, że przez resztę swoich dni będzie musiał żyć ze świadomością, że z jego winy zginął człowiek, mój ojciec.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
22 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Zabije człowieka a sąd tylko

Zabije człowieka a sąd tylko winowajcę postraszy. To jest żałosne, za zabicie zawierzenia dostają wyższy wymiar karty. Żenada

Bardzo mi przykro. Wszyscy

Bardzo mi przykro. Wszyscy mają w pamięci i sercach Pana Zbysława. Tak jak wypowiedział się Pan Michał, najgorszą karą dla tego człowieka będzie świadomość zabicia drugiego człowieka. Dłuższa kara więzienia by tu nic nie zmieniła. . a Pan Zbysław niech spoczywa w pokoju wiecznym [*]

Ponad rok od tego strasznego

Ponad rok od tego strasznego wydarzenia! Wreszcie jest wyrok, chociaż czy to wystarczającą kara dla sprawcy? Ciągle się słyszy o takich wypadkach, ludzie giną na pasach, więc nigdzie nie można już czuć sie bezpiecznie. A kierowcy? Czy trzeba kogoś zabić na pasach, żeby wreszcie włączyć myślenie? Wyrzuty sumienia do końca życia niestety nikogo nie wrócą…

Reklama

Z całym szacunkiem do Pana

Z całym szacunkiem do Pana Budzyńskiego, ale czy biegły ustalił prędkość z jaką 76-latek wszedł na pasy. Ja przypuszczam że kierowca może być niewinny.

Szgoda Pana Zbysława mógł

Szgoda Pana Zbysława mógł tyle dobrego jeszcze zrobić. Wyrazy współczucia dla rodziny. Zbysławie pozostaniesz w naszej pamięci.

Z dłuższym pobytem w

Z dłuższym pobytem w więzieniu się zgodzę. To raczej nie jest świadomy przestępca, jak włamywacz czy morderca. Nie ma sensu, żeby tam siedział za nasze pieniądze. Lepszą karą byłaby np. kilkuletnia pomoc w hospicjum. Lecz prawa jazdy nie powinien odzyskać nigdy. Dziwne ostatnio te wyroki naszego sądu… 

Reklama

Prawo jazdy powinien mieć

Prawo jazdy powinien mieć odebrane na całe życie.

Powiem tak zdarzenie to było

Powiem tak zdarzenie to było nie tylko z winy kierowcy ale i także z winy miasta.

My mieszkańcy Świecia wiemy gdzie u nas są przejścia dla pieszych natomiast kierowcom z innym miast jest trudniej ponieważ przejścia są złe oznakowane.

Jadąc wieczorem przez miasto ciężko jest zauważyć wyszrzale pasy na czarnej jezdni. Owszem są znaki lecz po ciemku gdy kierowca jest skupiony na drodze oraz jego oczy walczą z światłami z przeciwka, ciężko jest wszystko zauważyć.

Nie chodzi mi to to zdarzenie tylko o przejścia dla pieszych.

Moim zdaniem przejścia powinny mieć odblaski na asfalcie jak w innych miastach lub powinny być podwyższone jak przy szkole SP 8 na ul. Jana Pawła lub światła przy każdym przejsciu. To spowodowało by zwalnianie aut przed przejściem.

Nie wiem czy państwo mieliście w życiu takie zdarzenie że młodzież w kapturach na głowie wchodzą na pasy nie zatrzymując się i nawet nie patrząc czy jedzie auto, ale zawsze będzie winny kierowca.

Pieszy idąc na pasach też powinien oceniać sytuację na drodze powiewaz samochód to tylko maszyna która może też zawieść.

Pana Zbyszka szkoda, był wspaniałym człowiekiem ale już nic nie poradzimy oprócz modlitwy. 

Czy kierowca to najsztub?

Czy kierowca to najsztub?

Reklama

Z tego wszystkiego nasuwa się

Z tego wszystkiego nasuwa się tylko jeden wniosek. Powinno być dozwolone przejsćie przez jezdnię nie tylko wyłącznie na pasach dla piszych ale również poza nimi. W końcu sami decydujemy o własnym bezpieczeństwie. Ale jak by nie patrzył za niebawem będą nas rozjeżdżać na chodnikach.

A hooj rozjade sąsiada bo

A hooj rozjade sąsiada bo zaszedł mi za skórę . Takie małe wyroki dajo .

Kpina!  Sąd skazujena rok w

Kpina!  Sąd skazujena rok w zawiasach za zabojstwo na pasach…. Świecki sąd należy zamknąć na zawsze! Białogard dziś świętuje i kpi z tego sądu… Kogo obchodzi skrucha? Świadomie zabił człowieka…prokutatura nie apeluję bo widocznie kolesiostwo działa…. 

Reklama
Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Biznes

W tym roku przypada już osiemnasta edycja Festiwalu Smaku w Grucznie koło Świecia. Organizator podał datę festiwalu i cennik stoisk dla wystawców.

Wiadomości

- Po ponad pół godziny czekania pojechałem z dzieckiem do Chełmna - mówi Czytelnik. - Panie w rejestracji nie potrafiły powiedzieć, dlaczego lekarz, który...

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Biznes

Gmina wyłoniła w przetargu firmę, która dokończy budynek z przeznaczeniem na cele gastronomiczne i administracyjne w Ośrodku Wypoczynkowym Deczno.

Wiadomości

Skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni wykazał się 44-latek, który pomimo opuszczonych zapór oraz czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator, wszedł na przejazd kolejowy i przeszedł...

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Reklama
Reklama

Wiadomości

Policjanci z komendy w Świeciu zwracają się z prośbą o pomoc w identyfikacji osób przedstawionych na zdjęciach oraz na nagraniu z monitoringu.

Wiadomości

Na odcinku drogi wojewódzkiej na trasie Świecie-Tuchola pojawiła się masa wybrzuszeń. Może nie byłoby to takie dziwne, gdyby nie fakt, że niedawno był on...

Sport

Katarzyna Wenerska znalazła się w ścisłej kadrze reprezentacji Polski siatkarek na zbliżający się turniej w ramach Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Wiadomości

Miłośniczka historii, przy pomocy wykrywacza metali, znalazła zakopaną w lesie skórzaną kaburę, a w niej pistolet i dwa magazynki z amunicją. Kobieta powiadomiła policję.

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

Strażacy i policjanci ewakuowali w środę harcerzy z trzech obozów. W sumie 273 osoby spędziły noc w bezpieczniejszym miejscu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

W miniony piątek Duży Rynek w Świeciu znowu będzie rozbrzmiewał muzyką. Na scenie pojawiły się zespoły z Turcji, Meksyku, Ukrainy i Polski. Gwiazdą wieczoru...

Wiadomości

To była prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji. Podczas niedzielnego pikniku w Świeciu można było podziwiać 85 aut z różnych epok. Zgodnie z założeniem imprezy,...

Wiadomości

Blisko 80 zawodników stanęło na linii startu "Bukowieckiej dziesiątki". Jeszcze więcej zawodników rywalizowało w czterech biegach przewidzianych dla dzieci i młodzieży.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo