W 1974 r. po raz pierwszy obchodzono w czerwcu Dni Ziemi Świeckiej. Uroczystości rozpoczęły się od odegrania hejnału przez Antoniego Chudnickiego, a skomponowanego przez Irenę Kopaczewską.
W 1981 r. otwarto klubo-czytelnię, która stała się siedzibą Galerii M. Można było w niej oglądać prace m.in. Jerzego Puciaty, Jana Szkaradka, Ignacego Bulli, Cecylii Janeczek.
Galeria miała mieć charakter objazdowy. Jej założyciele zamierzali eksponować obrazy nie tylko w domach kultury, ale też np. w zakładach pracy. W tym czasie dyrektorem był Marian Szafrański.
Sekcja aerobiku działająca przy domu kultury
REKLAMA
Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie
Wszelkie inicjatywy i pomysły przerwał stał wojenny. Działalność Powiatowego Domu Kultury została zawieszona do 15 stycznia 1982 r. Wtedy też ze stanowiska dyrektora komisarycznego odwołano Waldemara Rezmera. Zastąpiła go Gertruda Gostomska, która później kierowała Papirusem, placówką kulturalną Celulozy. Szefem była tylko do sierpnia 1982 r.
Jej gabinet zajął kolejny dyrektor komisaryczny, Jerzy Kapuściński. Z początkiem grudnia jego obowiązki przejął Henryk Koszowski, który też nie zagrzał miejsca byt długo. Już w styczniu 1983 r. stanowisko, tym razem na dłużej, zaproponowano Kazimierzowi Wolickiemu.
REKLAMA
Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie
Otworzy się w nowym oknie
Po prawie dwuletniej przerwie reaktywowano Dyskusyjny Klub Filmowy, hucznie obchodzono też w 1984 r. jubileusz 30-lecia domu kultury. W tym samym roku odbył się w dniach 22 i 23 września I Maraton Piosenki Turystycznej i Studenckiej.
W latach 80. w Świeciu dość regularnie pojawili się nie tylko ludzie ze świata filmu, ale także popularne zespoły muzyczne. To czas prawdziwego rockowego boomu. W latach 1981-84 koncertowali m.in. Exodus, Wanda i Banda, Klincz, Oddział Zamknięty i RSC.
Cały rok 1988 przebiegał pod hasłem obchodów 650-lecia nadania praw miejskich Świeciu. Następny, jedna z najważniejszych dat współczesnej historii Polski, przyniósł wyraźne zmiany w programie cyklicznych imprez.
Koncert mikołajkowy. Początek lat 90.
REKLAMA
W 1989 r. po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat nie świętowano rocznicy Wielkiej Rewolucji Październikowej. Po raz ostatni odbyły się też eliminacje do konkursu piosenki radzieckiej.
W 1991 r. mianowano nowego kierownika OKSiR. Został nim Ireneusz Figurski. Wyrazem nowego spojrzenia na kulturę stała się m.in. Rock Rama na zamku czy wypożyczalnia kaset video Oskar, mająca ambicje promować kino artystyczne.
OKSiR jako jeden z pierwszych w kraju już w 1993 r. zaangażował się też w finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Orędownikiem nowego podejścia do kultury niewątpliwie był również kolejny kierownik, Romuald Dworakowski, którego po kilkunastu latach, w maju 2016 r., zastąpiła na stanowisku Iwona Mazelewska.
Ostatnie eliminacje do konkursu piosenki radzieckiej
Z pewnością nie brakuje takich, którzy wierzą w to, że najlepsze rozdziały w opowieści, jaką jest historia świeckiego domu kultury, dopiero przed nami. Dlaczego? Choćby z tego powodu, że oferta tej placówki nigdy nie była tak szeroka, jak obecnie.
Działa aż siedem pracowni, a w niektórych z nich po kilka sekcji i zespołów. Młodzi twórcy związani z OKSiR zdobywają nagrody na coraz bardziej prestiżowych konkursach, a imprezy cykliczne, takie jak chociażby Blues na Świecie czy Maraton Piosenki Osobistej cieszą się uznaniem ogólnopolskim.
Wciąż popularnością cieszą się też wydarzenia, które znamy od wielu lat, jak Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych. Nie wypada też nie wspomnieć o kinie Wrzos, które otrzymało tytuł najlepszego kina studyjnego w Polsce.
Rock Rama to był pomysł
Rock Rama to był pomysł realizowany przez Andrzeja Mularczyka
Wprowadzę Malutką korektę
Wprowadzę Malutką korektę pani Gostomska miała na imię Gertruda .