Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Strażacy w akcji. Jednostki, które najczęściej wyjeżdżały do pożarów i wypadków

Gaszą pożary, pomagają ofiarom wypadków, zabezpieczają miejsca zdarzeń, usuwają drzewa powalone przez nawałnicę. To tylko niektóre działania, w których biorą udział Ochotnicze Straże Pożarne. Publikujemy zestawienie jednostek, które najczęściej brały udział w akcjach.

Udostępnij
fot

REKLAMA


Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu podsumowała prowadzone działania poszczególnych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w 2021 r. Najczęściej w powiecie świeckim, podobnie jak rok wcześniej, udział w akcjach brała OSP z Nowego. W porównaniu z 2020 r., liczba wyjazdów w ubiegłym roku wzrosła ze 141 do 176. 

Na drugim miejscu jest OSP z Warlubia (podobnie jak w 2020 r., wzrost wyjazdów ze 118 do 151), a na trzecim OSP Ratownik ze Świecia (w ubiegłym roku była wzywana 89 razy, natomiast rok wcześniej 60 razy).
REKLAMA

Reklama
Reklama

To, czy i ile razy dana jednostka bierze udział w akcji zależy m.in. od wyposażenia i wyszkolenia, ale też od lokalizacji. Dlatego większą liczbę działań odnotowują te jednostki, które są położone w pobliżu ruchliwych arterii, jak drogi krajowe nr 5 i 91, autostrada A1 czy trasa wojewódzka nr 240, na których zdarza się więcej wypadków i kolizji niż na większości dróg powiatowych i gminnych.

OSP dzielą się na te, które należą i nie należą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. KSRG działa od połowy lat 90. i ma na celu lepszą koordynację działań. Jednostki włączone do systemu kierowane są do poważniejszych zdarzeń w pierwszej kolejności.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Nie każda OSP ma szansę znaleźć się w tym systemie, bo to kosztuje. Mimo wsparcia finansowego z budżetu państwa, nie każdą gminę stać, aby mieć na swoim terenie po kilka ochotniczych straży działających w KSRG.

Tego typu jednostki muszą mieć przynajmniej jeden średni lub ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy, co najmniej 12 wyszkolonych ratowników i odpowiedni system łączności. Trzeba też zapewnić utrzymanie stanu gotowości ludzi i sprzętu, tak aby szybko i sprawnie wziąć udział w akcji.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Zwraca na to uwagę Jarosław Steinborn, komendant Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowem, która w 2021 r. najczęściej wyjeżdżała w teren.

- Oprócz tego, że dzięki zaangażowaniu gminy i burmistrza, poprawiło się nasze wyposażenie, największą satysfakcję sprawia to, że nie ma u nas trudności z zebraniem ludzi do wyjazdu do pożaru lub wypadku. W wielu innych miejscowościach nie jest to takie oczywiste, bo pracodawcy nie wszędzie idą OSP na rękę - powiedział portalowi Extra Świecie komendant OSP Nowe.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Poniżej zestawienie jednostek OSP z powiatu świeckiego, które najczęściej brały udział w akcjach. Uwzględniono w nich zarówno te należące do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, jak i te, które w nim nie są, ale mają na swoim koncie co najmniej 9 wyjazdów w ciagu ubiegłego roku.

W czołówce jednostek spoza systemu znajdują się OSP Wielki Komorsk (59 prowadzonych działań), OSP Wiąg (38) oraz OSP Lipinki i Gacki (po 32).
REKLAMA

Reklama
Reklama

 

Zestawienie przygotowała Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Reklama
Reklama

 Mieszkania na osiedlu Marianki. Sprawdź ofertę Apartado Development [wideo]

Udostępnij

Komentarze (14)

 1. Krytyk

  28 stycznia 2022 20:53

  W tym zestawieniu są same

  W tym zestawieniu są same błędy, jak np. Brzeźno w gminie Lniano, literówki… ale pytanie mam jedno kluczowe – czemu nie ma w zestawieniu wszystykich jednostek? Np. OSP Jastrzębie, OSP Łowin, OSP Sierosław, OSP Dubielno, OSP Drozdowo i inni? 

  Osoba robiąca te statystyki nie zna się wcale na swojej pracy.

  • Pracuś - strażak

   28 stycznia 2022 21:06

   Za robotę się weź. Widać, że

   Za robotę się weź. Widać, że pisze to jakiś nierób. Do wytykania błędów pierwszy, a do pracy ostatni. 

  • Anonim

   28 stycznia 2022 21:26

   Przeczytaj z zrozumieniem….

   Przeczytaj z zrozumieniem…. I tyle 

  • Strażak Sam

   28 stycznia 2022 21:34

   Masz napisane ja byk źródło

   Masz napisane ja byk źródło danych – komenda powiatowa w Świeciu. Ty pewnie lepiej znasz się na swojej robocie. jakoś nie widze literówek, jedynie co masz racje to z Brzeźnem, pewnie chodziło o Błądzim. zadzwoń do komendy i im powiedz, że się machnęli 🙂

 2. Miki

  28 stycznia 2022 21:53

  Błądzim już jest w

  Błądzim już jest w zestawieniu. Ktoś w komendzie powiatowej się pomylił chodzi o Brzeźno w gminie Pruszcz. W gminie Lniano nie ma Brzeźna. Reszta jest ok. A co do opinii Krytyka to gdybyś czytał ze zrozumieniem to byś widział że tu są jednostki z największą liczbą wyjazdów. Ile ma Drozdowo? Trzy w roku? 🙂

  • X

   28 stycznia 2022 22:01

   Pozycja 37 – literówka. Słaba

   Pozycja 37 – literówka. Słaba spostrzegawczość  ,,Miki” 🙂 

   • Miki

    28 stycznia 2022 23:18

    U ciebie też, bo to pisał

    U ciebie też, bo to pisał Strażak Sam.

 3. Obserwator

  28 stycznia 2022 22:10

  Czytam to samo co w zeszłym

  Czytam to samo co w zeszłym roku… Tylko statystyki się zmieniły. I jeden plus. Jest tabela. 

 4. Ochotnik

  28 stycznia 2022 22:33

  Zawsze sie odezwą

  Zawsze sie odezwą niezdowoleni z jednostek co po parę w roku razy jada do akcji. Gdzie wam do takiego Nowego czy Warlubia hehe. Festyny wiejskie zabezpieczać.

 5. Trzeci oficer

  28 stycznia 2022 23:52

  Święta racja. Najwięcej

  Święta racja. Najwięcej pyszczą ci co najmniej potrafią. Mają po 10 wyjazdów w roku i dziwią się że nie o tym wielkiego artykułu. 

  • Maniek

   29 stycznia 2022 10:43

   Jeżeli jesteś strażakiem to

   Jeżeli jesteś strażakiem to wstyd szydzić z kolegów,nawet jeżeli mają tylko 10 wyjazdów. Bohater. 

 6. Ratownik

  29 stycznia 2022 15:31

  Według tabeli to osp ratownik

  Według tabeli to osp ratownik na trzecim a Jeżewo na czwartym. 

 7. Ubogi

  29 stycznia 2022 16:14

  OSP Drozdowo ma piękne

  OSP Drozdowo ma piękne mundury. Od zawsze chłopcy jak malowani będący ozdobą wiejskich festynów

 8. Kinia

  29 stycznia 2022 18:39

  Najlepszy jest ps. Drukarz z

  Najlepszy jest ps. Drukarz z KPP

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W sobotę zaginął 15-letni Szymon Włoch ze Świecia. Na szczęście mamy dobrą wiadomość.

Wiadomości

Trzy jednostki OSP gasiły pożar budynku gospodarczego w Milewku (gmina Nowe).

Wiadomości

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Świeciu radni podejmą decyzję w sprawie udzielenia pomocy finansowej powiatowi świeckiemu. Dotyczy ona modernizacji drogi w Terespolu Pomorskim.

Wiadomości

Blisko 3 promile alkoholu w organizmie miał kierowca traktora zatrzymany przez policję.

Wiadomości

Zdaniem prezesa Wisły Gruczno Mariusza Przesmyckiego, Wda Świecie jest faworyzowana przy podziale dotacji na kluby sportowe. Nie zgadza się z tym Krzysztof Kosecki, prezes...

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W sobotę zaginął 15-letni Szymon Włoch ze Świecia. Na szczęście mamy dobrą wiadomość.

Wiadomości

Na pocztę elektroniczną komendanta powiatowego policji w Świeciu wpłynął niecodzienny e-mail.

Wiadomości

Trzy jednostki OSP gasiły pożar budynku gospodarczego w Milewku (gmina Nowe).

Wiadomości

Dzień Myśli Braterskiej to święto jedności i przyjaźni. Harcerze z pięciu gmin powiatu, zarówno ci najmłodsi, jak i seniorzy, świętowali w sobotę podczas spotkania...

Wiadomości

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Świeciu radni podejmą decyzję w sprawie udzielenia pomocy finansowej powiatowi świeckiemu. Dotyczy ona modernizacji drogi w Terespolu Pomorskim.

Wiadomości

Blisko 3 promile alkoholu w organizmie miał kierowca traktora zatrzymany przez policję.

Wiadomości

Czy Sebastian Krupa będzie poważnym konkurentem dla Marka Topolińskiego, obecnego wójta gminy Świekatowo? Przekonamy się o tym podczas wyborów samorządowych 7 kwietnia.

Styl życia

W piątek wręczono nagrody w drugiej edycji konkursu "Drzewo Roku Ziemi Świeckiej 2023". Główną nagrodę otrzymała Kaja Silarska, która zgłosiła do konkursu dąb Graf...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama