Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Świecie, czyli miasto inne niż reszta Polski. "Świeccy" to książka, która może wywołać duże zamieszanie

Świecie, historyczne gniazdo rodziny Świeckich, ma wszystko – miejsca pracy, tanie mieszkania, szkoły bez krzyży, nowoczesne muzea i tramwaje, a także klub w Ekstraklasie. Ale to ewenement, tropikalna roślina zamknięta w słoju. Brzmi intrygująco?

Udostępnij
swieccy

- Świecie było dla mnie swoistą eureką - mówi Marcel Andino Velez, autor "Świeckich". - Skoro istnieją Świecie i powiat świecki, to dlaczego nie napisać o nowoczesnym, świeckim kraju?

"Świeccy" to nietypowa saga rodzinna opowiadająca o Polsce, która mogłaby się wydarzyć. O kraju, który istnieje czysto teoretycznie, i w tym bardzo przypomina Polskę prawdziwą. To świeże spojrzenie pełne nadziei, bo w Rzeczpospolitej Świeckich jest jakaś alternatywa.

Bogata i wpływowa rodzina miłośników sztuki ze Świecia, próbuje układać nasz kraj po swojemu. Spółdzielcze mieszkania dla wszystkich, rozdzielenie Kościoła od państwa, czarne marsze. Do tego LGBT i ekolodzy. Robienie takich rzeczy w Polsce? Co ludzie powiedzą? Co powie Episkopat? Co powie Prezes?!

Marcel Andino Velez, autor "Świeckich", sprytnie bawi się historią i z humorem portretuje Polskę istniejącą tylko teoretycznie.

"Świeccy" to pierwsza powieść etnografa, dziennikarza i menedżera kultury, który po dziesięciu latach rzucił posadę wicedyrektora Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, aby zająć się chorymi rodzicami, którzy wymagają stałej opieki.

Dlaczego pisarz za miejsce, w ktyrym rozgrywa się akcja 480-stronicowej powieści, wybrał właśnie Świecie?

- Dwa lata temu odbierałem brata i jego córkę ze spływu kajakowego, wybrałem trasę przez Chełmno i Świecie - opowiada Marcel Andino Velez. - Zachęcony powiatowym witaczem, wjechałem. Nie ukrywam, że marzy mi się w naszym kraju rozdział Kościoła od państwa, a nazwa miasta i powiatu wydała mi się wręcz ziemią obiecaną. Przecież w Świeciu wszystko jest świeckie: szkoła, biblioteka, nawet optyk - dodaje żartobliwie.

Wizyta w Świeciu zainspirowała go. Spacer po Diabelcach stworzył w głowie autora pomysł na ród Świeckich, od setek lat aż po czasy współczesne zaangażowanych w sprawy publiczne i naprawę państwa.

- Zgłębiając się w historię Świecia przekonałem się, że historia tego miasta, przez wieki pisana na styku dwóch kultur, polskiej i niemieckiej, doskonale nadaje się do poprowadzenia narracji - mówi Veleza.

Jak sportretował Świecie w swojej powieści? Tego autor do końca nie chce zdradzić, choć uchyla rąbka tajemnicy.

- Jest trochę większe od realnego. Mam nadzieję, że mieszkańcy wybaczą mi przeniesienie zamku, bo stoi obok szpitala, na wysokiej skarpie - uśmiecha się.

Pojawią się też inne, charakterystyczne dla Świecia elementy.

- Są między innymi kamienne głowy Marka Tomasika, których jestem fanem - przyznaje Marcel Andino Velez.

Książka "Świeccy", która ukaże się nakładem wydawnictwa W.A.B., pojawi się w księgarniach 23 marca, również w dużych księgarniach internetowych.

redakcja@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (11)

 1. Lol :)

  6 marca 2022 12:17

  Oj Marcel chyba konsultacje

  Oj Marcel chyba konsultacje były wśród rezydentów instytucji przy ulicy Sądowej i wśród lokalnych meneli okupujących ławki na rynku.

  Poczytamy – zobaczymy 🙂

 2. Wincenty Kadlubek

  6 marca 2022 12:22

  Widocznie bez różnicy  dobrze

  Widocznie bez różnicy  dobrze czy źla byleby wogole pisać. Te głowy Marka to jak płaskorzeźby masońskie tylko straszą . Szkoda że izba regionalna nie wyda jakiegoś przewodnika historycznego o Świeciu i okolicach. Takie bezpłatne wkładki z mapka dostępne wokalnych jadłodajniach byłby promocją miasta.

 3. pawel

  6 marca 2022 13:12

  Świecka Pato= Kultura. Nie

  Świecka Pato= Kultura. Nie dziekujemy zgnilem zachodowi ktory forsuje Cywilizacje Smierci.

  • Anonim

   6 marca 2022 13:53

   W sedno

   W sedno

  • Nikt znany

   6 marca 2022 15:28

   Ten który forsuje cywilizacje

   Ten który forsuje cywilizacje śmierci to chyba nie ma znaczenia z jakiego kierunku pochodzi – prawda?

 4. Ja cię

  6 marca 2022 15:49

  Chciałbym przekazać

  Chciałbym przekazać wszystkimi mieszkańca świecia że wychowuje 12 letniego syna. Jest tak cudowną osobą że wspólnie z żoną podjęliśmy decyzję że zostanie prezydentem Polski. Zdecydowaliśmy też że stolica będzie w Świeciu. Chcemy aby nasz syn uczynił Polskę dumną, bezpieczną i rozwojową. Współpracujemy od jakiegoś czasu z policją w celu wyczyszczenia miasta z ćpunów. Już niedługo gdy syn osiągnie dorosłość wprowadzimy pozytywne zmiany dla Świecia, Polski i Europy. Pozdrawiamy.

  • XD:)

   6 marca 2022 16:04

   Kiedyś rodzice jednego małego

   Kiedyś rodzice jednego małego Włodka też chcieli żeby ich syn coś zrobił dla swojego kraju ale czy dziś byli by z niego dumni?

 5. AaaaaAHa

  6 marca 2022 16:52

  Dobry pomysł 

  Dobry pomysł 

 6. hihi

  6 marca 2022 19:46

  lewackie bzdety dla

  lewackie bzdety dla pomatolstwa

  • Leoś

   7 marca 2022 17:33

   Przeczytaj a następnie ogłoś

   Przeczytaj a następnie ogłoś cinkie wypociny na temat lektóry.

 7. Robert091111

  6 marca 2022 23:26

  Chętnie przeczytam,

  Chętnie przeczytam, gratulacje dla autora!

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W pierwszym odcinku nowego programu "Bitwa o gości" pojawi się Osada Stara Rzeka.

Wiadomości

W środę po południu w Głogówku Królewskim zderzyły się samochód osobowy i dostawczy.

Wiadomości

Nastąpiła kolejna istotna zmiana w wyglądzie świeckiego zamku. Tym razem na zewnątrz. Zamontowano drewniany krużganek, który będzie prowadził do dwóch nowych wejść.

Wiadomości

Świecie dołączyło do grona miast, w których późną nocą nie kupimy alkoholu. Radni przyjęli uchwałę, która będzie dotyczyć nie tylko sklepów, ale także stacji...

Reklama