Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Świecie ma dobrą passę. Robi dużo, wydaje mało. Skąd dodatkowe pieniądze?

Najpierw był żłobek, który powstaje na Mariankach, a teraz schroniska dla bezdomnych przy ul. Ogrodowej. W obydwu przypadkach miasto wyda „grosze” ze swojej kasy.

Udostępnij
wreczenie_umow_rpo_prow-36

REKLAMA

Żłobek powstaje przy niedawno pobudowanej ul. Łokietka na górnych Mariankach kosztem nieco ponad 6,5 mln zł. Gmina dostała 4,8 mln zł dofinansowania ze środków unijnych, co oznacza, że tak naprawdę w ostatecznym rozrachunku budowa będzie kosztowała miasto tylko 1,7 mln zł.

Na tym nie koniec, bo miasto wystarało się o kolejne dofinansowanie. I dostało 2 mln 51 tys. zł na wyposażenie i funkcjonowanie żłobka.

Reklama
Reklama

- Najlepszym sposobem na to, aby inwestycje pochłonęły jak najmniej pieniędzy z miejskiej kasy, jest pozyskanie dotacji unijnych – mówi Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.

Deklaracje to jedno, a czyny to drugie. W tym wypadku jednak słowa burmistrza nie są czczą gadaniną, bo niedawno podpisał umowę na dofinansowanie rozbudowy schroniska dla bezdomnych przy ul. Ogrodowej.
REKLAMA

Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie

Inwestycja pochłonęła 806 tys. zł. Jednak faktyczny koszt, jaki poniesie gmina, to tylko 120 tys. zł. Skąd taka różnica?

- To zasługa wydziału gospodarki i rozwoju, zajmującego się m.in. pozyskiwaniem unijnych funduszy. W tym przypadku dotacja wyniosła aż 686 tys. zł - wyjaśnia burmistrz

Reklama
Reklama

Modernizacja schroniska dla bezdomnych nie była niczyim kaprysem, lecz wymogiem. Ministerstwo polityki socjalnej wyznaczyło standardy dla noclegowni i schronisk dla bezdomnych, określające m.in. metraż przypadający na jedną osobę w tego typu placówkach. W pomieszczeniach ze zwykłym łóżkiem muszą to być co najmniej 4 m kw., a w salach z łóżkami piętrowymi – 3 m.
REKLAMA

Jedynym wyjściem było zaadaptowanie poddasza, a właściwie przebudowanie go na piętro budynku. Wspomniane poddasze służyło dotąd jako magazyn, bo do niczego innego się nie nadawało. Powody były dwa: po pierwsze, w znacznej części wysokość nie przekraczała 1,6 m, a po drugie drewniany strop znajdował się w kiepskim stanie i chodzenie po nim było dość ryzykowne.

Na piętrze powstały cztery wygodne pokoje, suszarnia, pralnia, kuchnia i łazienka. Oficjalne otwarcie zmodernizowanego schroniska przewidziano na koniec września.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

źródło: swiecie.eu
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (7)

 1. Xxx

  5 września 2019 08:36

  A co z wodą w Terespolu?

  A co z wodą w Terespolu? Władze milczą.

 2. Usta Jaggera

  5 września 2019 08:54

  Czy ten artykul powstal z

  Czy ten artykul powstal z nudow, braku tematow czy moze jeszcze z jakichs innych pobudek, nie do konca czytelnych. Zamiast pisac wkolko to samo prosze sie dowiedziec dlaczego nie jest realizowany plan zamowien publicznych. Moze brakuje pieniedzy, bo zle byly koszty oszacowane, moze z innych powodow. Ludzie powinni to wiedziec, takze ten tego, do roboty…

  • Zle ci

   5 września 2019 18:07

   Jakbys cokowiek przeczytal

   Jakbys cokowiek przeczytal/przeczytala o srodkach unijnych to bys wiedzial/wiedziala ze jest obowiazek informowania o dofinansowaniach z UE. Uzyskaj dofinansowanie to tez poczytamy

 3. Monia

  5 września 2019 16:44

  Po każdym takim tekście

  Po każdym takim tekście cieszę się, że mieszkam w Świeciu. 

 4. Sanik

  5 września 2019 23:33

  A czy na przejście dla

  A czy na przejście dla pieszych między ul. Hallera a ul. Chmielniki znajdą się fundusze? Dzieci uczęszczające do SP 2 nie mają łatwego zadania żeby tamtędy bezpiecznie przejść.

  • M

   6 września 2019 09:28

   Prawda – przejście z Hallera

   Prawda – przejście z Hallera na Chmielniki jest masakryczne. Koniecznie potrzebne są tam bezpieczne przejcia dla dzieci!!! Najlepiej przebudowa całego tego dziwnego skrzyżowania

 5. Dan

  6 września 2019 06:02

  Miasto podobno ma rekordowe

  Miasto podobno ma rekordowe dochody. Dostaje spore dofinansowania wydając mniej. To się pytam dlaczego nie są realizowane kolejne inwestycje? Może warto odmłodzić kierownictwo w wydziale inwestycyjnym? Pojawili się młodzi ludzie tylko co z tego jak są trzymani pod butem dużo dużo starszych kolegów.

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Radni przyjęli nowe stawki podatku od nieruchomości, które zaczną obowiązywać w 2024 r.

Wiadomości

Na ul. Tucholskiej w Świeciu samochód dostawczy uderzył w latarnię. Kiedy na miejsce przyjechali policjanci, szybko wyszło na jaw, co było powodem braku koncentracji...

Wiadomości

Właściciele i szefowie firm będą biznesowymi doradcami gminy Świecie. Właśnie zainicjowano czteroletnią kadencję Społecznej Rady Gospodarczej. Czym się będzie zajmowała?

Wiadomości

Na czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Świeciu złożono podziękowania i gratulacje posłance Iwonie Karolewskiej, która do niedawna była sekretarzem powiatu i radną gminy.

Wiadomości

Za czyją sprawą woda w strumieniu przepływającym przez Warlubie przybrała mleczną barwę? Miejscowa firma mleczarska zapewnia, że nie ma z tym nic wspólnego.

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

- Dotarliśmy do punktu krytycznego – mówi z goryczą Eugeniusz Kłopotek, wójt gminy Warlubie.

Wiadomości

We wtorek po południu doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Głogówku Królewskim.

Wiadomości

Jak już informowaliśmy, Świecie ma dostać w ciągu trzech lat około 28 mln zł dofinansowania na kilkanaście inwestycji. Jedną z nich jest zagospodarowanie terenu...

Wiadomości

Zapadła decyzja w sprawie świątecznego drzewka, które stanie się główną ozdobą świąteczną Dużego Rynku w Świeciu. Ta informacja z pewnością wielu przypadnie do gustu.

Wiadomości

Policjanci z posterunku w Bukowcu zatrzymali 37-letniego kierowcę volkswagena, który spowodował kolizję, mając w organizmie ponad 2,6 promila alkoholu. Chcąc uniknąć odpowiedzialności, obiecał mundurowym...

Wiadomości

Na sesji w czwartek 30 listopada radni gminy zdecydują, czyje imię będzie nosił stadion Klubu Sportowego Wda Świecie. Sprawa wydaje się raczej przesądzona.

Wiadomości

Nieoczekiwany finał miało poszukiwanie zabytkowych przedmiotów na terenie gminy Dragacz.

Wiadomości

Radni przyjęli nowe stawki podatku od nieruchomości, które zaczną obowiązywać w 2024 r.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama