Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Świecie zamierza przedłużyć i "wpiąć" kolejną ulicę do nowego ronda

Do tematu przedłużenia ul. Armii Krajowej miasto podchodziło kilka razy, o czym nieraz informowaliśmy. Z roku na rok przekładano jednak inwestycję. Teraz ma być inaczej. Ogłoszono już nawet przetarg na wyłonienie wykonawcy.

Udostępnij
2xx

REKLAMA

Kiedy w 2016 r. zakończono budowę ul. Armii Krajowej na odcinku między ul. Cukrowników i Ciepłą, miasto zapowiadało, że kolejnym krokiem będzie przedłużenie jej do skrzyżowania ul. Wodnej i Wojska Polskiego. Ulica miała powstać na pasie ziemi, gdzie kiedyś znajdowały się tory kolejowe. Miało to dodatkowo usprawnić i udrożnić ruch na Wojska Polskiego, głównej arterii komunikacyjnej Świecia.

Reklama
Reklama

Gmina rezerwowała pieniądze na inwestycję w kolejnych budżetach, ale jej realizację przekładano z roku na rok, bo pojawiły się trudności.

Tędy będzie przebiegał nowy odcinek ul. Armii Krajowej, która kończy się teraz na ul. Ciepłej / Fot. Andrzej Bartniak

Reklama
Reklama

- Najpierw mieliśmy problem z porozumieniem się z PKP, żeby w ogóle sprzedała nam ten pas ziemi - mówi Ryszard Sadowski, kierownik Wydziału Inwestycyjnego Urzędu Miejskiego w Świeciu. - W końcu udało się zawrzeć wstepne porozumienie. PKP w Bydgoszczy chciała pozbyć się gruntu, którego i tak nie użytkowała, a za który musiała gminie płacić podatek od nieruchomości. Ustalono, że sprzeda nam ten teren za symboliczną złotówkę.
REKLAMA


Wszystko już było na dobrej drodze, kiedy centrala PKP w Warszawie powiedziałe zdecydowanie "nie". Planowano wtedy liczne inwestycje w ramach programu Kolej Plus. Wśród miast, do których miało być doprowadzone połączenie kolejowe, znalazło się też Świecie.

Jeden ze scenariuszy zakładał, że nowa trakcja kolejowa z Terespola Pomorskiego zostanie doprowadzona w pobliże skrzyżowania ul. Wodnej i Wojska Polskiego, a niedaleko hurtowni Hydraulik powstanie dworzec.

Reklama
Reklama

Kiedy okazało się, że budowa połączenia kolejowego z Terespola miałaby kosztować 300 mln zł, z czego Świecie miałoby wyłożyć 45 mln, miasto nie przystąpiło do programu Kolej Plus.
REKLAMA

- Potem okazało się, że powiat zamierza zmodernizować część ul. Wojska Polskiego i zbudować trzy ronda, w tym jedno na skrzyżowaniu z ul. Wodną. Nie było sensu przedłużać Armii Krajowej, dopóki powiat nie zacznie go budować. Teraz, kiedy część ronda już powstała, mogliśmy wreszcie ogłosić przetarg na wykonawcę - argumentuje Ryszard Sadowski.

Reklama
Reklama

Wprawdzie nadal nie ma zgody od PKP na sprzedaż pasa gruntu między ul. Ciepłą a Wodną, ale miasto zamierza skorzystać ze ZRID, czyli zezwolenia na realizację inwestycji drogowej.

Ta swego rodzaju specustawa pozwala na zbudowanie drogi, nawet przy sprzeciwie właściciela terenu. Samorządy korzystaja z niej, aby sprzeciw jednego właściciela, choćby nawet niewielkiej działki, nie zabokował budowy całej drogi. Budowa jest więc realizowana, a negocjacje z właścicielem trwają nadal, nie opóźniając całej inwestycji.
REKLAMA


- Ze ZRID skorzystał powiat przy budowie ronda koło Enei, bo potrzebował na to odpowiednio dużo miejsca, w tym części terenu należącego do PKP. My zamierzamy zastosować to samo rozwiązanie. Złożyliśmy już odpowiedni wniosek do starostwa, a jednocześnie ogłosiliśmy przetarg - wyjaśnia Ryszard Sadowski.

Reklama
Reklama

Firmy mają czas na składanie ofert do 10 grudnia. Wtedy też dowiemy się, jaką kwotę miasto będzie musiało na to przeznaczyć.

Na 375-metrowym odcinku między ul. Ciepłą a rondem u zbiegu ulic Wodnej i Wojska Polskiego pojawi się asfaltowa nawierzchnia o szrokości 7 m. Powstaną też chodnik z polbruku i asfaltowa ścieżka rowerowa. Całość będzie oświetlało 10 lamp ledowych. Oprócz tego prace zakładają budowę kanalizacji deszczowej oraz przebudowę sieci ciepłowniczej i energetycznej.
REKLAMA

Reklama
Reklama

- Wykonawca, który wygra przetarg, będzie musiał ustalić z firmą Colas, która prowadzi prace dla powiatu, odpowiedni moment "wpięcia" się do ronda, tak, aby nie niszczyć tego, co juz zostało na nim zrobione - zaznacza Ryszard Sadowski.

To, kiedy ruszą prace przy przedłużeniu ul. Armii Krajowej, będzie zależało od postępu robót przy budowie ronda koło Enei oraz od zimy. Jesli będzie łagodna, prace będą mogły być prowadzone nawet w styczniu, jeśli przymrozi i sypnie śniegiem, trzeba będzie czekać do wiosny. W specyfikacji przetargowej określono czas realizacji inwestycji na 8 miesięcy od podpisania umowy.

Budowane przez powiat rondo będzie miało aż sześć wlotów: z przedłużonego odcinka ul. Armii Krajowej, z Wodnej, dwa z Wojska Polskiego, z Różanej i Malinowej.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (31)

 1. Anonim

  27 listopada 2021 16:11

  I bardzo dobrze. 

  I bardzo dobrze. 

 2. hehe

  27 listopada 2021 16:12

  skoro ponad 10 mln zł było

  skoro ponad 10 mln zł było potrzebne na sprzątnięcie prywatnych śmieci z vistuli to na budowe drogi też się powinny szybko znaleźć. koszta budowy pewnie podobne lub mniejsze od tych śmieci

 3. xxx

  27 listopada 2021 16:30

  Już od dawna powinno się

  Już od dawna powinno się myśleć o budowie alternatywnej drogi przez Wdę w Przechowie

 4. Drogowskaz

  27 listopada 2021 17:13

  Od tego ronda powinna być

  Od tego ronda powinna być droga alternatywna do ul. WP i połączyć się przez rzekę z ulicą Chełmińską

  • NIE

   29 listopada 2021 08:00

   Racja.

   Racja.

 5. Tu darek

  27 listopada 2021 17:41

  Tylko tory mi tam zrobić bo

  Tylko tory mi tam zrobić bo doniosę na was do was ze nie ma torów 

  • Marek 63

   28 listopada 2021 06:20

   Jakaś obsesja czy co, gosciu

   Jakaś obsesja czy co, gosciu

 6. Andrzej 111111

  27 listopada 2021 23:59

  Całe tory od drogi

  Całe tory od drogi prowadzacej na bramę nr 3 w MONDI po przez Bydgoska aż do wodnej powinny być wymienione na asfalt aż do Wodnej , wtedy byłby rozładowany ruch na Wojska polskiego a tak jeżeli przedłuża ul Armi krajowej to korki na rondzie przed mostem i koło Orlenu były są i będą

 7. świecie

  28 listopada 2021 00:33

  Szkoda że świecie   nie

  Szkoda że świecie   nie zgodziło się na kolej plus na pociągi żeby gdzie kolwiek dojechać 

 8. Gunter

  28 listopada 2021 07:05

  Czy to nowe rondo to znowu

  Czy to nowe rondo to znowu będzie takie bardziej jajo?

  • HANS KLOC

   28 listopada 2021 07:08

   Nie, tym razem ma być

   Nie, tym razem ma być kwadratowe.

 9. Kierowca,ale nie z Mondi

  28 listopada 2021 09:46

  Byle było poziome,a nie jak

  Byle było poziome,a nie jak to nowe rzed torami krzywe jakieś.

  • *

   29 listopada 2021 08:00

   Koła z prawej strony auta

   Koła z prawej strony auta podpompuj to i rondo ci się wyprostuje

 10. XYZ

  28 listopada 2021 11:05

  Ronda tylko częściowo

  Ronda tylko częściowo rozwiążą tłok na WP , między nimi są krótkie odcinki . Tylko alternatywna ulica do WP przez Wdę do Chełmińskiej rozwiąże problem.

  • antyaut

   28 listopada 2021 14:23

   bzdura, badania mówią, że

   bzdura, badania mówią, że budowanie kolejnych pasów ruchu i ulic wcale nie pomaga, nie ma sensu betonować wszystkiego dla ruchu aut, zaraz litr benzyny będzi po 10 zł i zobaczymy jakie będą korki

   • Donos

    28 listopada 2021 15:09

    Prawie się zgodzę. Zbytnia

    Prawie się zgodzę. Zbytnia swoboda w dostępie do aut sprawia że nasze miasteczko jest tak zatłoczone. Dziś praktycznie każdy kto kończy 18lat idzie na kurs PJ i zaraz po tym kupuje pierwsze auto. Posiadanie PJ stało się oczywiste jak posiadanie dowodu tożsamości. Jednakże dobrze przemyślana infrastruktura drogowa jest nam niezwykle potrzebna. Postulowałbym także aby tak poważna firma jak mondi wprowadziła darmowa komunikację miejska dla swoich pracowników lub np jakieś dodatki dla tych co dojeżdżają rowerami. Pole do popisu jest duże. Wystarczy dobra wola i nic na siłę. Wszakże to pracownicy tworzą firmę 

    • Wolf

     28 listopada 2021 22:44

     Z jakiej racji firma ma

     Z jakiej racji firma ma zapewniać pracownikom darmową komunikację lub jakieś dopłaty do rowerów? Może pracownicy wcale nie chcą takiego rozwiązania? Sens jeżdżenia do pracy samochodem jest taki, że po pracy robi się zakupy, odbiera dziecko ze żłobka lub przedszkola i załatwia 1000 innych spraw. Teraz mi powiedz jak ty to widzisz, pomykasz wszędzie rowerykiem, czy autobus miejski wozi cię od sklepu do sklepu i od żłobka do przedszkola? Dla człowieka który pracuje auto = niezależność i zaoszczędzony czas.

     • Stary pryk

      29 listopada 2021 00:18

      No to słuchaj, nie uwierzysz.

      No to słuchaj, nie uwierzysz. Kiedyś właśnie tak to wyglądało. I jakoś wszyscy mieli czas na wszystko i wszędzie zdążyli. Zakupy robiło się w jednym sklepie lub kilku branżowych np. mięso w mięsnym. A teraz robi się tournee po mieście i stoi w korkach i kolejkach do kas. Cena postępu. Z jednej strony staramy się oszczędzać czas a z drugiej tracimy go na pierdoły. Ale spotykam coraz więcej osób, które po jakimś czasie dochodzą do tych samych wniosków. Zwolnij i ciesz się życiem bo nie wiadomo co będzie jutro. Ale co ja tam wiem. 

     • Wolf

      29 listopada 2021 03:58

      No właśnie, to było kiedyś,

      No właśnie, to było kiedyś, ale niestety czasy się zmieniają. Popatrz dookoła siebie, zobacz jak teraz czas szybko umyka… niestety wszędzie trzeba się spieszyć.

 11. drogowiec

  28 listopada 2021 13:21

  Oby nie wyszedł taki sam knot

  Oby nie wyszedł taki sam knot komunikacyjny jak w Przechowie nieopodal wiaduktu.Mam na myśli skierowanie całego ruchu na jedno rondo.Mialo być lepiej,a jest jak jest.

  • Ss1

   28 listopada 2021 14:57

   Nie byłoby jeszcze tak źle

   Nie byłoby jeszcze tak źle gdyby zamiast wpinać do tego ronda trasę chojnice-torun zrobiliby zjazdy na mp7 z tejże trasy. W sumie nawet te rozwiązanie ze światłami które tam było nie było złe bo nie ma tam jakiegoś przesadnego ruchu. No ale ktoś to przecież przemyślał, obliczył, skonsultował… Prawda? 

  • Rondo przy Leier

   29 listopada 2021 11:22

   Zgadza się 

   Zgadza się 

 12. Warrior

  28 listopada 2021 16:41

  Wprowadzić ruch tylko dla aut

  Wprowadzić ruch tylko dla aut elektrycznych i nie będzie korków, ewentualnie dla hybryd.

  • Ronaldo

   28 listopada 2021 22:30

   Skąd ty się urwałeś? Nie

   Skąd ty się urwałeś? Nie tylko auta osobowe, ale też transport, dostawy, tranzyty, obecnie, w zdecydowanej większości realizowane są przez auta spalinowe. Więc następnym razem logicznie przemyśl zanim coś jeszcze napiszesz.

 13. kierowca

  28 listopada 2021 16:58

  Jakoś nikt nie pomyślał aby

  Jakoś nikt nie pomyślał aby połączyć ulicę Mestwina z W.P. Krótki odcinek kilka metrów a łatwiej można by było zapchane centrum

  • kierowca

   28 listopada 2021 17:19

   Chodzi o opuszczenie centrum

   Chodzi o opuszczenie centrum miasta

  • Mieszkaniec

   30 listopada 2021 10:30

   A gdzie to wcisnąć? 

   A gdzie to wcisnąć? 

 14. Emanuel Amunike

  28 listopada 2021 19:01

  Bardzo dobry pomysł z tym

  Bardzo dobry pomysł z tym ZRiD-em. Trzeba pomyśleć o połączeniu ul. Armii Krajowej i Wojska Polskiego za Kauflandem i Dworcem PKS.

 15. Mieszkaniec

  29 listopada 2021 11:19

  Już mówi się i mówi o tym to

  Już mówi się i mówi o tym to nie ma się czym chwalić bo to powinno być już dawno zrobione. Wydłużenie drogi do Chełmińskiej odciąży całe i tak już zasmogowane Przechowo. To samo połączenie z 800lecia przez górne Marianki do Tucholskiej już dawno powinno być skoro pobudowano tak duże osiedla. Czekamy na wszystkie alternatywne drogi do WP. Bez świateł. 

 16. Wojtek

  29 listopada 2021 11:56

  Tych komunistów z PKP powinno

  Tych komunistów z PKP powinno się wypieprzyć na zbity pysk. Co czytam artykuły o jakichś inwestycjach, gdzie w grę wchodzi teren należący do nich, to zawsze są na „nie”, robią wielkie problemy i komplikują wszystko. Śmieszni ludzie tam muszą pracować

 17. Świeciak

  30 listopada 2021 10:38

  Róg Sądowej i Świetopełka też

  Róg Sądowej i Świetopełka też można połączyć z ul. Solidarnosci i to też odciąży centrum. Trzeba tylko rozebrać te szpetne garaże-rudery od strony psychiatryka

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W sobotę zaginął 15-letni Szymon Włoch ze Świecia. Na szczęście mamy dobrą wiadomość.

Wiadomości

Trzy jednostki OSP gasiły pożar budynku gospodarczego w Milewku (gmina Nowe).

Wiadomości

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Świeciu radni podejmą decyzję w sprawie udzielenia pomocy finansowej powiatowi świeckiemu. Dotyczy ona modernizacji drogi w Terespolu Pomorskim.

Wiadomości

Blisko 3 promile alkoholu w organizmie miał kierowca traktora zatrzymany przez policję.

Wiadomości

Zdaniem prezesa Wisły Gruczno Mariusza Przesmyckiego, Wda Świecie jest faworyzowana przy podziale dotacji na kluby sportowe. Nie zgadza się z tym Krzysztof Kosecki, prezes...

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W sobotę zaginął 15-letni Szymon Włoch ze Świecia. Na szczęście mamy dobrą wiadomość.

Wiadomości

Na pocztę elektroniczną komendanta powiatowego policji w Świeciu wpłynął niecodzienny e-mail.

Wiadomości

Trzy jednostki OSP gasiły pożar budynku gospodarczego w Milewku (gmina Nowe).

Wiadomości

Dzień Myśli Braterskiej to święto jedności i przyjaźni. Harcerze z pięciu gmin powiatu, zarówno ci najmłodsi, jak i seniorzy, świętowali w sobotę podczas spotkania...

Wiadomości

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Świeciu radni podejmą decyzję w sprawie udzielenia pomocy finansowej powiatowi świeckiemu. Dotyczy ona modernizacji drogi w Terespolu Pomorskim.

Wiadomości

Blisko 3 promile alkoholu w organizmie miał kierowca traktora zatrzymany przez policję.

Wiadomości

Czy Sebastian Krupa będzie poważnym konkurentem dla Marka Topolińskiego, obecnego wójta gminy Świekatowo? Przekonamy się o tym podczas wyborów samorządowych 7 kwietnia.

Styl życia

W piątek wręczono nagrody w drugiej edycji konkursu "Drzewo Roku Ziemi Świeckiej 2023". Główną nagrodę otrzymała Kaja Silarska, która zgłosiła do konkursu dąb Graf...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama