Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Świecki szpital rozpoczyna badania noworodków pod kątem rdzeniowego zaniku mięśni

Nowy Szpital w Świeciu dołączył do programu badań przesiewowych noworodków w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). Wczesne wykrycie daje szansę na powstrzymanie lub ograniczenie rozwoju tej groźnej choroby.

Udostępnij
badanie

REKLAMA

Do katalogu badań, jakie przechodzi każde dziecko urodzone na oddziale porodowym w Świeciu, dołączył test na SMA. Jedynym warunkiem przeprowadzenia badania jest pisemna zgoda matki dziecka. 

Badania nie wymagają dodatkowego pobierania krwi, ponieważ są wykonywane z próbki pobieranej w ramach badań przesiewowych wykonywanych obecnie. Następnie próbki są wysyłane do laboratorium w Gdańsku i do warszawskiego Instytutu Matki i Dziecka. 

Województwo kujawsko-pomorskie dołączyło do poszerzonych badań przesiewowych prowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni 26 lipca tego roku. 
REKLAMA

Rdzeniowy zanik mięśni nie bez powodu znalazł się na liście chorób ujętych w badaniach przesiewowych noworodków - mówi Renata Borkowska-Siwik, ordynator oddziału neoantologii w szpitalu w Świeciu. - Jest to choroba,  w której czas rozpoznania jest bardzo istotny. Wczesne wykrycie daje szansę na powstrzymanie lub ograniczenie rozwoju choroby.

W przypadku potwierdzenia wystąpienia u dziecka SMA, rodzice otrzymują informację bezpośrednio z Instytutu Matki i Dziecka i kierowani są do specjalistycznego ośrodka na leczenie. Jeśli rodzice nie otrzymają informacji z laboratorium oznacza to, że wynik badania na SMA był negatywny.  
REKLAMA

Rdzeniowy zanik mięśni jest ciężką chorobą genetyczną. W skutek choroby dochodzi do obumierania neuronów ruchowych w rdzeniu kręgowym, co prowadzi do osłabienia mięśni i częściowego lub całkowitego paraliżu. Choroba ujawnia się u osób w różnym wieku, ale najczęściej objawy pojawiają się w niemowlęctwie albo we wczesnym dzieciństwie. Wczesne podjęcie leczenia daje realną szansę na zahamowanie jej symptomów. 

Badanie finansowane jest przez Ministerstwo Zdrowia w ramach programu badań przesiewowych noworodków. 

redakcja@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (0)

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Niestety, tragiczny finał miały poszukiwania młodego mężczyzny, który w niedzielę wieczorem wybrał się z kolegą nad Jezioro Żurskie, aby popływać.

Wiadomości

Świecie zajęło pierwszą pozycję wśród najzamożniejszych miast powiatowych w województwie kujawsko-pomorskim i wysoką lokatę w skali całego kraju.

Wiadomości

W środę po południu w Głogówku Królewskim zderzyły się samochód osobowy i dostawczy.

Wiadomości

W sobotę po raz trzynasty odbył się Kociewski Rajd Enduro. Wystartowało w nim 136 uczestników z całej Polski, w tym również zawodnicy z powiatu...

Reklama