Świeckie starostwo oszacowało liczbę uchodźców. Ponad 300 to dzieci, które przeżyły koszmar wojny

Nikt nie spodziewał się, że powiat świecki stanie się przystanią dla tak licznej grupy ukraińskich uchodźców wojennych. Na razie nie brakuje miejsc noclegowych.

dzieci-ukraina

Wśród ukraińskich uchodźców przebywających w powiecie świeckim co najmniej 40 proc. stanowią dzieci, które przyjechały tu ze swoimi matkami.

Wielu Ukraińców chroniło się wcześniej przed rosyjskimi bombami i pociskami w piwnicach i schronach, a cały ich dobytek stanowi to, co naprędce spakowali do paru toreb. Część z nich nie ma już domów, bo zostały zniszczone.

- Według ostatnich szacunków, w powiecie świeckim przebywa ponad 800 uchodźców - szacuje Zbigniew Semrau, kierownik wydziału bezpieczeństwa Starostwa Powiatowego w Świeciu.

Liczba ta wciąż się zmienia z powodu wyjazdów oraz zgłoszeń uchodźców, którzy zamieszkali w prywatnych kwaterach.

- Tu może być pewne niedoszacowanie. Trudno precyzyjnie określić, jak ono jest duże - przyznaje kierownik.

Według najnowszych danych świeckiego starostwa, w punktach pobytu tymczasowego zorganizowanych przez samorządy, przebywa 405 osób. Najwięcej w Terespolu - 149 (gmina Świecie), Perle Borów w Tleniu - 71 (gmina Osie) i hotelu Vistula w Świeciu - 62.

Tyle samo lub nieznacznie więcej, czyli około 400 uchodźców, znalazło dach nad głową prywatnych kwaterach mieszkańców naszego powiatu.

Najwięcej Ukraińców korzysta z gościnności mieszkańców gmin Jeżewo - 103, Pruszcz - 92 i Nowe - 76.

- Instytucje takie jak Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie czy Powiatowy Urząd Pracy w Świeciu są w pełnej gotowości, aby nieść im pomoc - zapewnia Zbigniew Semrau.

Pomagają też gminy, wolontariusze, mieszkańcy, szkoły, Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie w Świeciu.

Podczas najbliższej sesji Rady Powiatu Świeckiego, która odbędzie się 30 marca, zostanie podjęta uchwała, w myśl której Ukraińcy zyskają prawo do darmowych przejazdów autobusowych na terenie powiatu świeckiego. Na razie ten przywilej będzie obowiązywał przez trzy miesiące.

- Zasadniczym celem tej ulgi ma być pomoc w poszukiwaniu pracy oraz późniejsze dojazdy do niej - wyjaśnia Zbigniew Semrau.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Czy w Czersku Świeckim już są

Czy w Czersku Świeckim już są? 

Warlubie nic nie robi w tej

Warlubie nic nie robi w tej sprawie, Wójt z Marią tylko strzelają sobie fotki aby się pokazać, smutne. 

ludzie którzy naprawde

ludzie którzy naprawde potrzebują pomocy i doświadczyli działań wojennych są na ukrainie. Ludzie którzy jako pierwsi dotarli do Polski, w przeważającej większości nie przeżyli ani jednego strzału. Jak to mówi mój ukraiński kolega, to ludzie którzy wykorzystali wojnę aby przesiedlić się do Polski i maja na to ukryte pieniądze. Ludzie biedni w potrzebie są tam i nie mogą się wydostać.

Teraz jeszcze dojdzie 5

Teraz jeszcze dojdzie 5-tysięcy złotych na każde ukraińskie dziecko w przedszkolu. No i oczywiście budowa mieszkań… 

Wybrane dla Ciebie

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors